12 листопада 2025 року о/об 15 год. 10 хв.Справа № 280/7856/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (надалі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстру «Оберіг», «Резерв +») даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та оголошення його у розшук; 3) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомити органи Національної поліції України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У позовній заяві зазначено наступне: «… ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ). Оновлюючи застосунок «Резерв +» 02.08.2025 (реєстраційний номер в Реєстрі Оберіг 290520251458450701587) позивачем було виявлено запис про порушення військового обліку. Причиною порушення зазначено: «не прибули за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Наразі, у зв'язку із тим що дії суб'єкта владних повноважень, а саме ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - Відповідач) є протиправними та незаконними, а саме наявне незаконне внесення Відповідачем відомостей про порушення правил військового обліку з боку Позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з метою захисту прав та законних інтересів звертаємось до суду з позовною заявою про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії виходячи із наступного. При цьому Позивач зауважив, що правила військового обліку не порушував, ні повісток (в т. ч. повідомлень із Укрпошти про їх надсилання, в телефонному чи паперовому режимі не отримував), ні протоколів, ні постанов щодо притягнення до адміністративної відповідальності щодо нього не складалось. З метою з'ясування обставин, на підставі яких встановлений статус порушника, 06.08.2025 року вих.№ 06.08.-25-1 представником позивача на адресу відповідача було направлено адвокатський запит з проханням надати наступну інформацію та належним чином посвідчені документи: « 1. Прошу надати інформацію про наявність порушень правил військового обліку ОСОБА_1 , якщо порушення наявні прошу надати належним чином посвідчені докази таких порушень та надати інформацію, щодо суті таких порушень та в чому вони полягають. 2. У випадку якщо у ІНФОРМАЦІЯ_4 виносились постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 прошу надати належним чином посвідчені копії цих постанов. 3. У випадку якщо у ІНФОРМАЦІЯ_4 складались протоколи про вчинення адміністративних правопорушень стосовно ОСОБА_1 прошу надати належним чином посвідчені копії цих протоколів. 4. У разі відсутності кваліфікації, складу адміністративного правопорушення, а також відкритої адміністративної справи й винесеної постанови про притягнення до адміністративної відповідальності просимо виключити ОСОБА_1 із Єдиного реєстру «Оберіг» як порушника військового обліку за відсутністю складу адміністративного правопорушення». … На вищевказаний адвокатський запит, Відповідач надав відповідь 25.08.2025 р. За вих. №ЩТ/1381. У наданій відповіді він зазначив наступне: «Громадянин ОСОБА_1 постійно проживає у м. Київ. На військовий облік за місцем проживання не взятий, відносно даного громадянина неможливо проведення мобілізаційних заходів, ухиляється від виконання військового обов'язку, підлягає розшуку, чим порушує приписи абзацу 6 ч.3. ст. 22 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» що підпадає під дію ст. ст. 210Ю 210 - 1 КУпАП. В реєстрі створено «Примітку про Павопорушення» на ім'я ОСОБА_1 . Повідомляємо, що ІНФОРМАЦІЯ_3 протокол про адміністративне правопорушення не складено, Національною поліцією ОСОБА_1 не доставлявся, постанова про адміністративне правопорушення не виносилася. Тобто, як вже вказано вище, за вищенаведеним адвокатським запитом інформації та підтверджуючих документів щодо причин внесення відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо порушення правил військового обліку Позивачем не було отримано. Також представником позивача було направлено адвокатський запит 06.08.2025 року, вих.№ 06.08.-25-1 до Головного управління Національної поліції в Запорізькій області, з проханням: «Надати інформацію стосовно того чи направлялися до органів Національної поліції України звернення, предметом яких є розшук та /або доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Якщо такі звернення мали місце - надати належним чином засвідчені копії направлених документів, додатків до них та належним чином засвідчені копії конвертів, трекномерів з Укрпошти, описів вкладення. Відповіддю №80аз/04/08-2025 від 20.08.2025 ГУНП в Запорізькій області повідомив наступне: « Згідно інформації, яка міститься в ІКС ІПНП, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розшуку не перебуває. В ІКС ІПНП міститься інформація про реєстрацію в інформаційній системі «Єдиний облік» звернення №2782445 від 09.07.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 210, 210-1 КУпАП громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Враховуючи, що Позивачем ніяких порушень правил військового обліку здійснено не було, а справу по відношенню до Позивача щодо притягнення останнього до адміністративної відповідальності не було відкрито й розглянуто (в т.ч. немає ні протоколу, ні постанови про притягнення до відповідальності Позивача), то можна дійти висновку, що в даному випадку наявне саме незаконне та неправомірне внесення відомостей про порушення правил військового обліку до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних призовників та резервістів, а також злий умисел Відповідача, що спричинило порушення прав та законних інтересів Позивача. … Найголовніше необхідно вказати, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносять саме відомості про притягнення до адміністративної відповідальності. Так, пункт 20-1 частини першої статті 7 Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачає, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення). Тобто, наявність припису про порушення правил військового обліку в ЄДРПВР, яке відображається в військово-обліковому документів «Резерв+» Позивача має відображатись там після притягнення до адміністративної відповідальності Позивача та насамперед із внесеннями відомостями про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Внесення до Реєстру даних про позивача призвело до порушення його прав, оскільки, як встановлено, до Національної поліції надсилалося звернення уповноваженими особами ТЦК про доставлення громадянина за вчинення ним правопорушення передбаченого статтею 210 КУпАП. При цьому, як встановлено, факт вчинення позивачем правопорушення передбаченого статтею 210 КУпАП не доведено, оскільки протокол не складався, факт притягнення до відповідальності відсутній. Оскільки за приписами частин восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ТЦК, відновлення порушених прав позивача належить здійснити шляхом зобов'язання саме ТЦК , як орган ведення Реєстру, вчинити певні дії. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву. Про розгляд справи відповідач повідомлявся належним чином.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 22.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
За ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
У Військово-обліковому документі «Резерв+» міститься наступна інформація, зокрема: «Сформовано:» - «02.08.2025, 18:48»; «Порушення правил військового обліку»; « ОСОБА_2 »; «Категорія обліку» - «Військовозобов'язаний»; «Підстава зняття/виключення:» - «-»; «Відстрочка до» - «-»; «Тип відстрочки» - «-»; «ТЦК та СП» - « ІНФОРМАЦІЯ_7 »; «Постанова ВЛК» - «-»; «Дата ВЛК» - «-»; «Звання» - «Рекрут»; «ВОС» - «-»; «Номер в реєстрі Оберіг» - «290520251458450701587»; «Адреса проживання» - «Україна, м.Київ, м.Київ, РИЛЬСЬКОГО ТАДЕЯ, б.1, кв.30»; «Телефон» - «-»; «Email» - «-»; «Дата уточнення даних» - «-».
У листі Головного управління Національної поліції в Запорізькій області від 20.08.2025 за №80аз/04/08-2025 на адресу представника позивача зазначено: «… Головним управлінням Національної поліції в Запорізькій області в межах компетенції розглянуто Ваш адвокатський запит від 06.08.2025 в інтересах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо наявної інформації в Інформаційному порталі Національної поліції України (далі - ІКС ІПНП), відносно останнього. Згідно інформації, яка міститься в ІКС ІПНП, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розшуку не перебуває. Відповідно до постанов КМУ № 1487 від 30.12.2022, № 560 від 16.05.2024 під час здійснення мобілізаційних заходів ТЦК та СП звертаються до поліції з метою оповіщення і забезпечення прибуття громадян, які підлягають призову на військову службу та які вчинили адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210, 210-1 КУпАП. За зверненням ТЦК та СП військовозобов'язані розшукуються для притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку, законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, такі звернення не є підставою для оголошення та внесення осіб категорії «розшук» до інформаційних підсистем Національної поліції України. В ІКС ІПНП міститься інформація про реєстрацію в інформаційній системі «Єдиний облік» звернення №2782445 від 09.07.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 210, 210-1 КУпАП громадянином ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (копії підстав внесення в ЄО). Згідно п.15 постанови № 560 від 16.05.2024 ТЦК та СП вживають заходів разом з представниками поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку. Окрім того, згідно статті 25 Закону України «Про Національну поліцію», поліція може створювати власну базуданих, необхідну для забезпечення щоденної діяльності органів (закладів, установ) поліції у сфері трудових, фінансових, управлінських відносин, а також міжвідомчі інформаційно-аналітичні системи які необхідні для використання покладених на неї повноважень. Також роз'яснюємо, що відповідно до наказу №180 від 13.03.2023 «Про затвердження Інструкції з формування та ведення інформаційної підсистеми «Адміністративна практика» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал» Національної поліції України», розділу IV пункту 1 «Строки зберігання електронних карток та видалення даних», знімаються з автоматизованого обліку адміністративні правопорушення, учиненні особами, яких притягнуто до адміністративної відповідальності за їх вчинення, а також яких звільнено від адміністративної відповідальності в порядку, визначеному КУпАП. Водночас звертаємо увагу, що інформація відносно ОСОБА_1 , 14.03.1997 надійшла до вказаного підрозділу в електронному вигляді відповідно до пункту 56 Положення шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС. Зазначена інформаційна взаємодія здійснюється відповідно до вимог Порядку електронної інформаційної взаємодії Міністерства оборони України (далі - МОУ), Міністерства внутрішніх справ України та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, затвердженого спільним Наказом Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України 18.05.2023 року №290/411, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.06.2023 за №1052/40108. Ураховуючи вищезазначене та приймаючи до уваги той факт, що електронне звернення формується в інформаційних ресурсах МОУ у визначеному форматі рекомендуємо Вам звернутися за інформацією до ІНФОРМАЦІЯ_6 або будь якого ІНФОРМАЦІЯ_3 на території України. …».
У листі ІНФОРМАЦІЯ_6 від 25.08.2025 за №ЩТ/1381 на адресу представника позивача зазначено: «… Повідомляю Вас, що запит в інтересах ОСОБА_3 розглянуто. Повідомляємо про наступне: Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан. Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку проведення загальної мобілізації" від 16.04.2025 року продовжено строк проведення загальної мобілізації. Відповідно до абзацу 6 ч.3 ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію": військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів із змінами, внесеними згідно із Законом №1357-IX від 30.03.2021} уведено в дію Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України, яка забезпечує облік ідентифікацію оголошення в розшук та обмін такою інформацією з іншими держаними реєстрами. На теперішній час, ОСОБА_4 встановлений на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_8 , відповідно до даних Реєстру є військовозобов'язаним. Водночас, громадянин ОСОБА_4 постійно проживає у м. Київ. На військовий облік за місцем проживання не взятий, відносно даного громадянина неможливо проведення мобілізаційних заходів, ухиляється від виконання військового обов'язку, підлягає розшуку, чим порушує приписи абзацу 6 ч.3.ст.22 "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", що підпадає під дію ст.ст. 210, 210-1 КУпАП. В Реєстрі створено "Примітку про ПРАВОПОРУШЕННЯ" на ім'я ОСОБА_3 . Повідомляємо, що ІНФОРМАЦІЯ_3 протокол про адміністративне правопорушення не складено, Національною поліцією ОСОБА_4 не доставлявся, постанова про адміністративне правопорушення не виносилася. Вважаємо означені питання вирішеними по суті. …».
Відповідно до інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери фактичною адресою проживання ОСОБА_1 з 11.08.2024 є: АДРЕСА_3 .
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.
За Указом Президента України від 24.02.2022 за №65/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено та проводиться загальна мобілізація.
У ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» зазначено: «3. Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: … Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. …».
Згідно з п.22 «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №560 (надалі - «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»), резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ. Резервісти та військовозобов'язані, у яких відсутній (які втратили) військово-обліковий документ, уточнюють свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ, де вони перебувають на військовому обліку. У такому разі під час уточнення облікових даних їм оформляється військово-обліковий документ.
Відповідно до ч.3 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік. (…).
За ч.4 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).
У п.21 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 30.12.2022 постановою Кабінету Міністрів України №1487 (надалі - «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів»), зазначено: «21. … Взяття громадян, які прибули з тимчасово окупованих територій України, на персонально-первинний та персональний військовий облік здійснюється після взяття таких осіб на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів за місцем фактичного проживання.».
У Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» зазначено: «1. Призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: 1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад; … 7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік; …».
Згідно з ч.3 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України доставити до таких територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. (…).
Як зазначено у п.56 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Національна поліція: (…); за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20); (…).
За п.79 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: (…); звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку; (…).
Відповідно до п.5 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого 16.05.2024 постановою Кабінету Міністрів України №559 (надалі - «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів»), військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Згідно з п.8 «Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 7-1) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність); 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність для військовозобов'язаних та резервістів; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Судом прийнято до уваги, що у Військово-обліковому документі «Резерв+» стосовно позивача відсутня інформація про «Дату уточнення даних».
Позивачем не надано до суду доказів того, що він особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання (« АДРЕСА_4 ») прибув із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.
З матеріалів справи вбачається порушення позивачем приписів пп.1, пп.7 п.1 Додатку 2 «Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Судом враховано наведене у листі ІНФОРМАЦІЯ_6 від 25.08.2025 за №ЩТ/1381 - «… Повідомляємо, що ІНФОРМАЦІЯ_3 протокол про адміністративне правопорушення не складено, Національною поліцією ОСОБА_4 не доставлявся, постанова про адміністративне правопорушення не виносилася. …».
За матеріалами справи, відмітка «Порушення правил військового обліку» означає, що військовозобов'язана особа порушила встановлені правила військового обліку, а територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) звернувся до Національної поліції з проханням про його розшук або доставлення для складання адміністративного протоколу.
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд не вбачає протиправності дій відповідача.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовна заява позивача є не обґрунтованою і не підлягає задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат має бути відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача з відповідача судових витрат відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 12.11.2025.
Суддя О.О. Прасов