11 листопада 2025 року Справа № 280/7226/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Батрак І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Комунарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Комунарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії відповідача про відмову у державній реєстрація факту смерті, встановленого Рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 03.07.2025 у справі № 333/5869/25;
зобов'язати відповідача здійснити державну реєстрацію акту цивільного стану на підставі Рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 03.07.2025 у справі №333/5869/25.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач через свого представника надіслав на електронну адресу відповідача заяву про здійснення державної реєстрації акту цивільного стану на підставі Рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 03 липня 2025 року у справі № 333/5869/25, надав всі необхідні документи, та наклав електронний цифровий підпис. Однак листом відповідач повідомив про відмову у вчиненні таких дій, оскільки Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18 жовтня 2000 року, не передбачено державної реєстрації акта цивільного стану на підставі примірника рішення суду, отриманого на електронну адресу відділу державної реєстрації актів цивільного стану або надісланого в Електронний кабінет у підсистемі Електронний суд ЄСІТС. Позивач вважає таку відмову протиправною, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 25.08.2025 позовна заява залишена без руху та позивачу надано строк для усунення зазначених судом недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк недоліки позовної заяви позивачем було усунуто.
Ухвалою судді від 01.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відзив на позовну заяву на адресу суду від відповідача не надходив.
На підставі частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 03.07.2025 у справі №333/5869/25 задоволено заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Тесленко Володимир Юрійович, заінтересована особа - Комунарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті.
Встановлено факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Остап'є, Великобагачанський район, Полтавська область, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Ялта, АР Крим, Україна.
Згідно відкритих відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень зазначене рішення набрало законної сили 05.08.2025.
15.07.2025 представником позивача, адвокатом Тесленко Володимир Юрійович, направлено в інтересах позивача заяву на електронну адресу Комунарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі (ІНФОРМАЦІЯ_3) заяву про здійснення державної реєстрації акту цивільного стану на підставі Рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 03 липня 2025 року у справі № 333/5869/25.
Листом № 410/32.10-01-26 від 30.07.2025 представника позивача повідомлено, що державна реєстрація смерті провадиться або за зверненням заявника, або в день надходження копії такого рішення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення без звернення заявника. А отже, державна реєстрація акта цивільного стану на підставі примірника рішення суду, отриманого на електронну адресу відділу державної реєстрації актів цивільного стану або надісланого в Електронний кабінет у підсистемі Електронний суд ЄСІТС Відділу діючими Правилами не передбачена. Державна реєстрація акта цивільного стану за електронним зверненням заявника також не відповідає вимогам діючого законодавства.
Не погоджуючись з відмовою у проведенні державної реєстрації акту цивільного стану, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Законом України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VI від 01.07.2010 (далі - Закон №2398-VI) регулюються відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням та припиненням їхньої дії, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону №2398-VI державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону №2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, їх поновлюють та припиняють їхню дію; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану (ч. 4 ст. 6 Закону №2398-VI).
Згідно з ч. 1-5 ст. 9 Закону №2398-VI, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч.1).
Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану (ч. 2).
Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.
Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках.
Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.
Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч. 3).
Для державної реєстрації актів цивільного стану подається паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця заявника та документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації (ч. 4).
Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та припинення їхньої дії затверджуються Міністерством юстиції України (ч. 5).
Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 24.12.2010 № 3307/5) затверджені Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (далі - Правила № 52/5).
Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу II Правил № 52/5, державна реєстрація акту цивільного стану проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом складання актового запису цивільного стану в електронному вигляді у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях.
Відомості, зазначені в актових записах про народження фізичної особи та її походження, шлюб, смерть, складених виконавчими органами сільських, селищних та міських рад на паперових носіях та в електронній формі, вносяться до Державного реєстру актів цивільного стану громадян протягом трьох робочих днів з дня надходження актового запису до відповідного відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до пункту 3 глави 1 розділу II Правил № 52/5, для державної реєстрації актів цивільного стану, повторної видачі свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану подаються заява, документи чи у випадках, передбачених цими Правилами, у відповідній заяві зазначаються відомості про документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації, а також пред'являється паспорт або паспортний документ заявника.
Якщо підставою для державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду або якщо певне рішення суду є необхідним для державної реєстрації інших актів цивільного стану, державна реєстрація актів цивільного стану за зверненням заявника проводиться виключно на підставі примірника рішення суду в електронній формі, отриманого у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром судових рішень та Державним реєстром актів цивільного стану громадян, що здійснюється інформаційно-комунікаційними засобами в електронній формі у порядку, встановленому Державною судовою адміністрацією України спільно з Міністерством юстиції України.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону №2398-VI державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:
1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;
2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Глава 4 розділу III Правил № 52/5 детально регламенту питання щодо підстав та порядку проведення державної реєстрації смерті.
Відповідно до підпункту «г» пункту 1 глави 5 розділу II Правил № 52/5, підставою для державної реєстрації смерті є рішення суду про оголошення особи померлою.
У відповідності з пунктом 9 глави 5 розділу II Правил № 52/5, державна реєстрація смерті особи, оголошеної судом померлою, проводиться за рішенням суду, надісланим судом відділу державної реєстрації актів цивільного стану, після набрання ним законної сили або за заявою осіб, що були заявниками при розгляді судом справи, чи спадкоємців померлого.
Згідно з пунктом 15 глави 5 розділу II Правил № 52/5, якщо державна реєстрація смерті проводиться на підставі рішення суду про оголошення особи померлою або встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, надісланого судом, свідоцтво про смерть оформлюється та видається заявнику під час його звернення до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Предметом спору у зазначеній справі є відмова позивачу у здійсненні державної реєстрації акта цивільного стану на підставі рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 03.07.2025 у справі №333/5869/25, оскільки станом на 30.07.2025 копія рішення суду в результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром судових рішень та Державним реєстром актів цивільного стану громадян отримана не була.
Наказом Державної судової адміністрації України від 12.03.2021 №69/941/5 затверджено Порядок електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром судових рішень та Державним реєстром актів цивільного стану громадян (далі - Порядок №69/941/5).
Відповідно до п. 2 Порядку №69/941/5 електронна інформаційна взаємодія здійснюється безоплатно за допомогою прикладних програмних інтерфейсів шляхом автоматизованого обміну електронними повідомленнями між інформаційними системами (далі - інформаційна взаємодія) із застосуванням засобів технічного та криптографічного захисту інформації з дотриманням вимог Закону України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах".
Згідно п.3 Порядку №69/941/5 інформаційну взаємодію забезпечують державне підприємство, яке належить до сфери управління Державної судової адміністрації України, що визначене адміністратором Єдиного державного реєстру судових рішень, та державне підприємство, яке належить до сфери управління Міністерства юстиції України, що визначене адміністратором Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Адміністратор Єдиного державного реєстру судових рішень забезпечує своєчасну передачу актуальних на дату та час формування відповідей з Єдиного державного реєстру судових рішень, що містять примірники рішень судів в електронній формі, що набрали законної сили, а також тих, які підлягають негайному виконанню, разом з відомостями, які відповідно до частини першої статті 7 Закону України "Про доступ до судових рішень" не підлягають розголошенню в текстах судових рішень (п.6 Порядку №69/941/5).
Таким чином, позивачу на його заяву від 15.07.2025 було повідомлено, що станом на 30.07.2025 рішення Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 03.07.2025 у справі №333/5869/25 не надходило. В свою чергу, відповідач не може нести відповідальність за своєчасність надсилання до Державного реєстру актів цивільного стану громадян інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень.
Суд погоджується з доводами відповідача, що Правилами №52/5 не передбачено державної реєстрації актів цивільного стану на підставі отриманого на електронну адресу відділу або надісланого в Електронний кабінет у підсистемі Електронний суд ЄСІТС копії судового рішення.
Суд відхиляє посилання представника позивача на порушення відповідачем норм Закону України «Про звернення громадян» щодо прийняття заяви в електронній формі, оскільки вбачається, що відповідну заяву було розглянуто та повідомлено про те, що державна реєстрація акту цивільного стану відбудеться у день надходження копії рішення суду або у день звернення заявника, який має право на таке звернення.
В зв'язку з вищенаведеним, суд дійшов висновку про правомірність наданої позивачу відповіді, що доводами позовної заяви та матеріалами справи не спростовується.
Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі с, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів правомірність своїх дій, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що особі, що не є суб'єктом владних повноважень у разі відмови у задоволені позову - судовий збір поверненню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 9, 77, 139, 243, 243-246 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Комунарського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (69104, м. Запоріжжя, вул. Ситова, буд. 11, код ЄДРПОУ 04593296) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І.В.Батрак