12 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/17930/25
категорія 113080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу в електронній формі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 у знятті з військового обліку, викладену у листі від 09.04.2025 року №6/538;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 вчинити дії, а саме зняти ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних як особу, яка припинила громадянство України, відповідно до частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у 2022 році ним було отримано громадянство Сполучених штатів Америки (далі - США). У зв'язку із цим він звернувся до відповідача із заявою про зняття його з військового обліку, на що отримав відмову. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 17 липня 2025 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
17 липня 2025 року у справі був сформований запит до Державної міграційної служби України з метою отримання відомостей щодо наявності громадянства України у ОСОБА_1 .
08 вересня 2025 року у справі був повторно сформований запит до Державної міграційної служби України з метою отримання відомостей щодо наявності громадянства України у ОСОБА_1 .
У відповідь на даний запит 30 вересня 2025 року Державна міграційна служба України надіслала відповідь, у якій зазначила, що за інформацією УДМС у Житомирській області, ОСОБА_1 є громадянином України.
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнає та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню. На обґрунтування своєї позиції зазначає, що відповідно до облікової картки позивача, яка знаходиться в розпорядженні та інформації Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 з 11.05.2016 року перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_3 , на який був переданий з обліку призовників, та з того моменту не виключався з обліку військовозобов'язаних з підстав визначених Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу". 02.04.2025 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою щодо внесення актуальних даних до Єдиного державного реєстру, призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме зняття з військового обліку у зв'язку із припиненням громадянства України. 09.04.20245 року йому було надано відповідь, у якій зазначено, що згідно зі статтею 20 Закону України "Про громадянство України" громадянин України, який подав заяву про вихід з громадянства України або щодо якого оформлюється втрата громадянства, до видання указу Президента України про припинення громадянства України користується всіма правами і несе всі обов'язки громадянина України. Оскільки на даний час відсутній указ Президента України про припинення громадянства України позивачем, у ІНФОРМАЦІЯ_4 відсутні законні підстави для виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних. На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення на нього, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , перебуває на обліку як військовозобов'язаний та такий, що підлягає призову на військову службу під час мобілізації у ІНФОРМАЦІЯ_3 з 11.05.2016 року, що підтверджується обліковою карткою до військового квитка серії НОМЕР_1 , долученої відповідачем до відзиву, зареєсрований з 24.11.2001 за адресою: АДРЕСА_1 .
05.08.2022 позивачем було отримано паспорт громадянина США серії НОМЕР_2 .
Листом Управління Державної міграційної служби в Житомирській області від 13.01.2025 №1801/2-160/183-25 позивача було повідомлено про те, що УДМС в Житомирській області прийнято рішення про оформлення йому документів для виїзду за кордон на постійне проживання у США. Також у даному листі зазначено, що строк дії даного рішення становить шість місяців та роз'яснено порядок дій для оформлення документів для виїзду за кордон.
13.03.2025 позивач звернувся із заявою на ім'я керівника ІНФОРМАЦІЯ_4 про зняття його із військового обліку та видачу довідки про зняття з військового обліку у зв'язку із припиненням громадянства України відповідно до частини 1 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», пункту 1.5 глави 1 розділу ІІІ Порядку ведення військового обліку призовників і військового обліку призовників і військовозобов'язаних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 та Закону України «Про громадянство України». До заяви долучив наступні документи:
- копію паспорту громадянина США;
- копію документу, що підтверджує отримання громадянства;
- копію рішення УДМС у Житомирської області;
- копію РНОКПП;
- копію військового квитка;
- витяг із реєстру територіальної громади.
Представник позивача - адвокат Пастух Ю.С. 02.04.2025 звернулась до відповідача із адвокатським запитом щодо внесення актуальних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме зняття з військового обліку ОСОБА_1 у зв'язку із припиненням громадянства України.
На адвокатський запит, ІНФОРМАЦІЯ_6 листом від 09.04.2025 №6/538 надано відповідь, у якій повідомлено, що українське законодавство не змінювалось відносно громадян України, які одночасно мають громадянство іншої країни, відтак позивач вважається громадянином України і несе відповідні обов'язки. Відповідно до Закону України «Про мобілізацію» громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв?язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов'язані протягом 30 днів з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України, що визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, стати на військовий облік громадян України. Після скасування особливостей обліку для громадян, які постійно проживають за кордоном, змінилися правила для чоловіків, які мають одночасно громадянство України та США. Таким чином, роз'яснено, що такі особи мають стати на облік в територіальні центри комплектування та соціальної підтримки та не підлягають зняттю з такого обліку.
Позивач, вважаючи дії відповідача щодо відмови у знятті його з військового обліку протиправними, звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини шостої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом.
За наведених приписів виключення з військового обліку відбувається в разі, якщо особа, яка є військовозобов'язаною, припинила громадянство України.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про громадянство України» громадянин України, який подав заяву про вихід з громадянства України або щодо якого оформляється втрата громадянства, до видання указу Президента України про припинення громадянства України користується всіма правами і несе всі обов'язки громадянина України.
Частиною п'ятнадцятою статті 18 Закону України «Про громадянство України» визначено, що датою припинення громадянства України у випадках, передбачених цією статтею, є дата видання відповідного Указу Президента України.
Отже, відповідно до чинного законодавства України припинення громадянства України відбувається на підставі відповідного указу Президента України.
Указ Президента України про припинення громадянства щодо позивача відсутній.
Оскільки позивач за відомостями Державної міграційної служби України є громадянином України, законних підстав для виключення його з військового обліку немає.
Відповідно до норм частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Аналізуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Підстави для застосуванні положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства відсутні.
Керуючись статтями 2, 5-11, 14, 72-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП: НОМЕР_3 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 . ЄДРПОУ: НОМЕР_4 ) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 12 листопада 2025 р.
Суддя Т.О. Шувалова