Україна
Донецький окружний адміністративний суд
10 листопада 2025 року Справа№200/4146/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 через представника, адвоката Соколовську Ольгу Олександрівну, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
- визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення змін до інформаційних баз, а саме: в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів в частині вилучення відомостей про порушення позивачем правил військового обліку;
- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести зміни в Єдиний державний реєстр призовників, військовослужбовців та резервістів стосовно позивача в частині вилучення відомостей про порушення правил військового обліку.
Ухвалою суду від 9 червня 2025 року позовна заява була залишена без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
17 червня 2025 року до суду надійшла заява позивача щодо усунення недоліків позовної заяви, до якої додано уточнену позовну заяву.
Ухвалою суду від 23 червня 2025 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи; запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву та документи, що підтверджують заперечення на позов; зобов'язано відповідача надати додаткові доказі по справі: копію особової справи ОСОБА_1 разом з усіма наявними в ній документами, в тому числі (але не виключно) копію повістки від 22 лютого 2025 року № 2618439 та докази її вручення ОСОБА_1 ; витяг з реєстру «ОБЕРІГ» стосовно ОСОБА_1 .
18 серпня 2025 року до суду від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшло повідомлення, у якому зазначено, що у зв'язку із веденням бойових дій у регіоні та обстрілами міст дислокації ІНФОРМАЦІЯ_3 надати докази не є можливим (а.с. 54-55).
Станом на час розгляду справи судом не отримано від відповідача відзиву на позов та витребуваних ухвалою суду від 23 червня 2025 року документів.
Частиною 5 ст. 44 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що учасники справи зобов'язані: […] 2) сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; […] 4) подавати наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; […] 6) виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; […].
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача; суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи, які можуть бути використані як докази у справі.
Згідно з ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи [в т.ч. відзиву на позов] є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Частиною 9 ст. 80 КАС України визначено, що у разі не подання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами […].
Відповідно до ч. 2 ст. 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Суд вирішує справу із врахуванням наведених вище приписів на підставі наявних у справі матеріалів.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
В обґрунтування позовних вимог у позовній заяві зазначено наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» були внесені відомості про нібито порушення позивачем правил військового обліку, які відображаються у застосунку «Резерв+», хоча жодного акту про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 складено не було.
Повісток чи інших повідомлень про порушення військового обліку позивач не отримував.
5 травня 2025 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 та Головного управління Національної поліції в Донецькій області представником позивача були направлені адвокатські запити з метою отримання інформації щодо: обставин, що передували віднесенню ОСОБА_1 до порушників військового обліку (запит до відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та щодо перебування ОСОБА_1 у розшуку та внесення щодо нього інформації у інформаційно-комунікаційну систему «Інформаційний портал Національної поліції України» (запит до ГУ НП в Донецькій області).
У відповідь на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 14 травня 2025 року (вих. № 20/756) повідомив, що позивач не прибув за викликом у строк та місце, зазначені у повістці № 2618439 від 22 лютого 2025 року, чим спричинив порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період. Після завершення терміну явки, який був визначений у повістці, 25 березня 2025 року до відділу поліції № 2 (м. Костянтинівка) Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області було надіслано звернення № Е1778439 щодо подання ОСОБА_1 у розшук.
Листом від 8 травня 2025 року (вих. № 624/18/01-2025) ГУ НП в Донецькій області у відповідь на адвокатський запит повідомило, що станом на 7 травня 2025 року відповідно до підсистеми «Розшук» «Інформаційний портал Національної поліції України» ОСОБА_1 , 1994 р.н., не перебуває на обліку як розшукувана особа, проте, за результатами підсистеми «Призовник, резервіст, військовозобов'язаний» Інформаційного порталу Національної поліції України 26 березня 2025 року до відділу поліції № 2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області надійшло електронне звернення ІНФОРМАЦІЯ_5 від 25 березня 2025 року № Е1778439 про доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 як особи, що вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Позивач зауважив, що станом на час звернення до суду із даним позовом не зважаючи на відсутність постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, а також доказів оповіщення його про необхідність явки до ТЦК та СП, зміни до інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» не внесені, позивач згідно з інформацією у електронному військово-обліковому документі «Резерв+» досі має порушення правил військового обліку.
На переконання позивача, бездіяльність відповідача з приводу вилучення із відповідних баз відомостей про порушення ОСОБА_1 військового обліку та подання відповідної інформації до інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» є протиправною.
Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (а.с. 1-9, 35-44).
Як зазначено вище, відповідач правом надати відзив на позов не скористався.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України, паспорт № НОМЕР_2 від 4 липня 2019 року, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 24-25).
Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_4 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_2 , є відокремленим підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_8 без статусу юридичної особи, органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 55).
Відповідно до електронного військово-облікового документа, сформованого позивачем 2 травня 2025 року в застосунку «Резерв+», ОСОБА_1 перебуває на обліку як військовозобов'язаний у третьому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ); категорія обліку: військовозобов'язаний; згідно з постановою ВЛК від 29 грудня 2016 року приданий до військової служби (а.с. 14).
Відповідно до пояснень, наведених у позовній заяві, позивач у застосунку «Резерв+» побачив, що щодо нього в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» внесено інформацію про те, що він здійснив порушення правил військового обліку.
За твердженням позивача жодного акту про притягнення його до адміністративної відповідальності не складалось.
5 травня 2025 року представником позивача, адвокатом Соколовською О.О., був направлений адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому представник просила надати, зокрема, наступну інформацію:
- про наявність або відсутність у ОСОБА_1 порушень військового обліку;
- чи були зафіксовані інші дії або бездіяльність ОСОБА_1 , можуть кваліфікуватися як порушення військового обліку;
- чи існує порушення військового обліку ОСОБА_1 за наявності адміністративного правопорушення;
- чи направлялись повістки ОСОБА_1 , якщо так, то на яку адресу;
- за наявності адміністративного правопорушення - надати копію постанови про притягнення до адміністративної відповідальності;
- вказати реквізити постанови про адміністративну відповідальність для можливої її ідентифікації (номер постанови, дату винесення спосіб та реквізити для оплати штрафу, суму адміністративного штрафу, відомості про можливість та строки оскарження цієї постанови);
- у разі відсутності притягнення до адміністративної відповідальності та відповідної постанови, внести зміни до інформаційних баз та зняти ОСОБА_1 як порушника військового обліку шляхом подання відповідної інформації до інформаційно-комунікаційної «Інформаційний портал Національної поліції України»;
- у разі неможливості внести зміни до інформаційних баз та зняти ОСОБА_1 як порушника військового обліку шляхом подання відповідної інформації до інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» вказати причину (а.с. 15-18).
5 травня 2025 року адвокатом Соколовською О.О. також був направлений адвокатський запит до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі - ГУНП в Донецькій області) про надання відомостей та відповідних документів щодо наявності або відсутності ОСОБА_1 у розшуку та вказати підстави розшуку та мету (а.с. 20-22).
Листом від 14 травня 2025 року (вих. № 20/756) третім відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 адвокату було повідомлено, що ОСОБА_1 є відповідно до ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» порушником військового обліку, так як не прибув за викликом до відділу у строк, зазначений в повістці. Повістка від 22 лютого 2025 року № 2618439 доставлена Укрпоштою, зазначено: прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 15 березня 2025 року. Після неприбуття за повісткою в зазначений термін автоматично системою поданий у розшук 25 березня 2025 року, номер звернення Е1778439, відділ поліції № 2 (м. Костянтинівка) Краматорського районного управління поліції ГУНП в Донецькій області. Згідно зазначеного порушення ОСОБА_1 повинен особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_2 до ІНФОРМАЦІЯ_2 за місцем фактичного проживання для складання протоколу про адміністративне правопорушення, винесення постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та подальшого зняття з розшуку (а.с. 19).
Листом від 8 травня 2025 року (вих. № 624/18/01-2025) управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Донецькій області повідомило адвокатові, що відповідно до підсистеми «Призовник, резервіст, військовозобов'язаний» Інформаційного порталу Національної поліції України, 26 березня 2025 року до відділу поліції № 2 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області надійшло електронне звернення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25 березня 2025 року № Е1778439 про доставлення громадянина ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 як особу, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»: неприбуття за викликом до ТЦК та СП у строк та місце, зазначені в повістці (для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду). Також зазначено, що відповідно до підсистеми «Розшук» Інформаційного порталу Національної поліції України станом на 7 травня 2025 року ОСОБА_1 у розшуку не значиться (а.с. 23).
Будучи не згодним із бездіяльністю відповідача щодо внесення змін до інформаційних баз, а саме: вилучення відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку із виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Частиною 5 ст. 33 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, а відповідно до ч. 1 ст. 34 цього ж Закону персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - ЄДРПВР, Реєстр). Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) ТЦК та СП.
На реалізацію наведених положень Закону № 2232-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 1487).
Підпунктом 2 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487) визначено, що військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) ТЦК та СП, […] до ТЦК та СП, […] у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) ТЦК та СП, […] для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Як зазначено вище, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан
Указом Президента України № 69/2022 “Про загальну мобілізацію» від 24 лютого 2022 року оголошено загальну мобілізацію.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-XII).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 зазначеного закону мобілізаційна підготовка та мобілізація є складовими частинами комплексу заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави, за винятком цільової мобілізації.
Згідно із ч. 3 ст. 22 Закону № 3543-XII під час мобілізації військовозобов'язані […] зобов'язані з'явитися на збірні пункти ТЦК та СП у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).
Згідно з п. 21 Порядку № 560 за викликом районного (міського) ТЦК та СП […] резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними ЄДРПВР (ТЦК та СП), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Відповідно до п. 28 Порядку № 560 виклик громадян до районних (міських) ТЦК та СП чи їх відділів, […] під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
Пунктом 30 Порядку № 560 передбачено, що повістка може формуватися за допомогою ЄДРПВР, або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
У разі формування повістки за допомогою ЄДРПВР керівник районного (міського) ТЦК та СП або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.
У разі оформлення повістки на бланку керівник районного (міського) ТЦК та СП або його відділу засвідчує її особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.
Реєстраційний номер повістки фіксується в ЄДРПВР.
Абзацом 3 п. 30-1 Порядку № 560 встановлено, що повістка, сформована за допомогою ЄДРПВР, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.
Згідно із п. 30-2 Порядку № 560 повістки, сформовані за допомогою ЄДРПВР, можуть:
- централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення;
- друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.
Відповідно до п. 30-3 Порядку № 560 у разі надсилання повістки, сформованої за допомогою ЄДРПВР, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка.
В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) ТЦК та СП або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису.
Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) ТЦК та СП або його відділу […] надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Згідно з пп. 2 п. 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) ТЦК та СП або його відділу […] є:
у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Матеріали справи не містять доказів направлення відповідачем (або його структурним підрозділом - третім відділом) позивачеві повістки (в т.ч. повістки від 22 лютого 2025 року № 2618439, про яку зазначено у листі ІНФОРМАЦІЯ_2 від 14 травня 2025 року, вих. № 20/756).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача; суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи, які можуть бути використані як докази у справі.
Враховуючи наведені приписи, беручи до уваги відсутність в матеріалах справи доказів направлення позивачеві повістки, суд висновує про недоведеність відповідачем обставин її направлення та, як наслідок, її отримання позивачем.
Також суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади створення, функціонування ЄДРПВР врегульовані Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII встановлено, що ЄДРПВР - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення даного Реєстру є: обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; повнота та актуалізація відомостей Реєстру.
Згідно з ч. 8 ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ТЦК та СП, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Частиною 9 ст. 5 Закону № 1951-VIII визначено, що органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Отже, відповідач є одним із органом ведення ЄДРПВР.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру заносяться та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів:
1) персональні дані;
2) службові дані.
Згідно із п. 20-1 ч. 1 ст. 7 Закону № 1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про п р и т я г н е н н я до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.ст. 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Відповідно до п. 79 Порядку № 1487 районні (міські) ТЦК та СП, з-поміж іншого: розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, […] правил військового обліку, […].
Пунктом 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487) встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, […] притягуються до адміністративної відповідальності згідно із КУпАП.
Згідно із приписами ст. 235 КУпАП, ТЦК та СП розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, […] (ст.ст. 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені ТЦК та СП розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники ТЦК та СП.
При цьому відповідно до ч. 6 ст. 258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 210, 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції ТЦК та СП, […], якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик ТЦК та СП, […], будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у ТЦК та СП, […] підтвердних документів про отримання особою виклику.
Відповідно до ч. 8 ст. 258 КУпАП у випадках, передбачених ч.ч. 6 і 7 цієї статті, уповноважені посадові особи після отримання підтвердних документів про отримання особою виклику або відповідної заяви виносять постанову у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст. 283 цього Кодексу.
Отже, до повноважень відповідача належить, в т.ч., притягнення військовозобов'язаного до відповідальності за порушення правил військового обліку з обов'язковим прийняттям відповідної постанови, а також внесенням до ЄДРПВР даних про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності.
Доказів притягнення позивача до адміністративної відповідальності в установленому законом порядку за порушення правил військового обліку відповідач не надав.
На підставі встановлених судом обставин, враховуючи наведені вище нормативно-правові приписи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду не спростовують.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини та зокрема, п. 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року (заява 4909/04), згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п. 29).
Згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, […].
Згідно з квитанцією ІD: 6091-1125-2610-6757 від 27 травня 2025 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, при зверненні до суду з даним позовом позивачем було сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн (а.с. 10, 62).
Враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог позивача, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у сумі 1211,20 грн.
На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 255, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка виразилась у не вилученні з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_7 внести зміни в Єдиний державний реєстр призовників, військовослужбовців та резервістів шляхом вилучення із зазначеного реєстру відомостей про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , зареєстроване місцезнаходження: АДРЕСА_4 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна