12 листопада 2025 рокуСправа №160/18685/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстру «Оберіг», «Резерв +») даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та оголошення його у розшук.
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Оновлюючи додаток «Резерв+» позивачем виявлено запис про порушення військового обліку, без зазначення причин. ОСОБА_1 звертає увагу, що правил військового обліку не порушував, пройшло оновлення в застосунку «Резерв+» вчасно, згідно з положеннями Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», повісток не отримував, протоколів/постанов щодо притягнення до адміністративної відповідальності щодо нього не складалось. З метою з'ясування обставин, на підставі яких встановлений статус порушника, представником позивача направлено адвокатський запит №26.12.2024-7 від 26.12.2024 до відповідача з проханням надати інформацію про наявність порушень правил військового обліку ОСОБА_1 . У зв'язку з відсутністю відповіді на вказаний запит у встановлений законодавством термін, 04.02.2025 представник позивача повторно звернувся з запитом до ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою отримання відповідної інформації. Відповіді від ІНФОРМАЦІЯ_5 надано не було. Після чого, представником позивача направлено скаргу до оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_6 » військової частини НОМЕР_1 щодо бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_5 та зобов'язання вчинити певні дії. 18.04.2025 за вих. № 195/1/1671 надійшла відповідь на вищезазначені адвокатські запити від ІНФОРМАЦІЯ_7 , в якій повідомлено, що відповідно до інформації, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , відомості щодо порушення правил військового обліку внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у зв'язку з неприбуттям за раніше надісланою повісткою через АТ «УКРПОШТА» до 19.12.2024, а також іншими порушеннями Правил військового обліку. Також повідомлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 протокол та постанова щодо притягнення до адміністративної відповідальності не складались, до відділу поліції інформація не передавалась. Для вирішення питання по суті громадянину ОСОБА_1 необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 . В додатках до відповіді було долучено копію відповіді ІНФОРМАЦІЯ_5 , в якій зазначено, що ОСОБА_1 є порушником правил військового обліку, оскільки дата останньої явки до ІНФОРМАЦІЯ_5 датована 2017 роком та відсутня актуальна військово-лікарська комісія, перепроходження якої передбачено один раз на п'ять років відповідно до чинного законодавства. Порушення правил військового обліку та перебування в розшуку встановлено з 22.12.2024, в тому числі, за неявку по повістці до 19.12.2024, яка надійшла через АТ «УКРПОШТА» єдиного національного оператора поштового зв'язку України на зазначену позивачем після оновлення даних адресу. На теперішній час позивач підлягає призову, оскільки відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації попередньо не оформлював. Документи стосовно отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації попередньо комісією не розглядались. Позивач звертає увагу, що не отримував за своєю адресою повістки або повідомлення про знаходження повістки на пошті. Разом з тим, відповідачем не надано доказів на підтвердження факту притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку. Також, відсутні докази, які б свідчили про вжиття заходів відповідачем у порядку та у спосіб, встановлений пунктом 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487) в частині звернення відповідача до органів національної поліції з метою адміністративного затримання та доставлення позивача, який вчинив адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КЗпП України) (порушення правил військового обліку), до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. До того ж, строки накладення адміністративного стягнення закріплені у статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За порушення правил військового обліку може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення. Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 02.07.2025 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою суду встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Відповідач суду відзив на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив.
На підставі частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 .
В застосунку «Резерв+» позивач отримав з Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (номер в реєстрі: 031220201425871600065) інформацію про порушення правил військового обліку.
З метою з'ясування причин появи в реєстрі інформації про порушення військового обліку та вилучення такої, представник позивача звернувся з запитом від 26.12.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Листом від 28.12.2024 №17161/1 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив, що ОСОБА_1 є порушником правил військового обліку, оскільки дата останньої явки до ІНФОРМАЦІЯ_5 датована 2017 роком та відсутня актуальна військово-лікарська комісія, перепроходження якої передбачено один раз на п'ять років відповідно до чинного законодавства. Порушення правил військового обліку та перебування в розшуку встановлено з 22.12.2024, в тому числі, за неявку по повістці до 19.12.2024, яка надійшла через АТ «УКРПОШТА» єдиного національного оператора поштового зв'язку України на зазначену позивачем після оновлення даних адресу. На теперішній час підлягає призову, оскільки відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації попередньо не оформлював. Документи стосовно отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації попередньо комісією не розглядались.
Також, на відповідне звернення представника позивача, ІНФОРМАЦІЯ_10 листом від 18.04.2025 №165/1/1671 повідомив, що відповідно до інформації, наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , відомості, внесені до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів у зв'язку з неприбуттям за раніше надісланою повісткою через АТ «УКРПОШТА» до 19.12.2024, а також іншими порушеннями Правил військового обліку, зазначеними у відповіді від 28.12.2024 №17161/1. Також повідомлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 протокол та постанова щодо притягнення до адміністративної відповідальності не складались, до відділу поліції інформація не передавалась.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , позивач звернувся з позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог суд виходить з такого.
Згідно з частинами 1, 3 статті 1 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частин 1, 3 статті 33 Закону №2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Частиною 5 статті 33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 1 статті 34 Закону №2232-ХІІ персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:
фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;
здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;
подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до статті 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Частиною 1 статті 2 Закону №1951-VIII встановлено, що основними завданнями Реєстру є:
ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;
інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;
інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
За приписами частин 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Таким чином, територіальні центри комплектування є органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинні забезпечувати актуалізацію його бази даних, а відтак саме відповідач є органом ведення зазначеного реєстру.
Частиною 1 статті 6 Закону №1951-VIII встановлено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1951-VIII держатель та адміністратори Реєстру, органи адміністрування та ведення Реєстру під час ведення Реєстру забезпечують його захист, зокрема захист цілісності бази даних Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, незаконного копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних, відповідно до цього Закону, законів України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частиною другою статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» встановлено, що персональні дані мають бути точними, достовірними та оновлюватися в міру потреби, визначеної метою їх обробки.
Відповідно до частини третьої стаття 12 Закону № 1951-VIII персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.
Статтею 7 Закону №1951-VIII визначено виключний перелік персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста, які можуть бути внесені в Реєстр, а статтею 8 Закону № 1951-VIII - перелік службових даних.
Зокрема, пунктом 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII передбачено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Будь-яких інших відомостей щодо порушення призовником, військовозобов'язаним та резервістом дотримання правил військового обліку, що підлягають внесенню до Реєстру, статтями 7 і 8 Закону № 1951-VIII не передбачено.
Суд зазначає, що диспозиція статті 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
У військово-обліковому документі, що сформований через мобільний застосунок «Резерв+», відомості про порушення призовником, військовозобов'язаним і резервістом правил військового обліку, зокрема, можуть відображатися лише в тому випадку, коли до Реєстру стосовно відповідної особи введено дані про її притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, а саме: дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення.
Як встановлено та підтверджується матеріалами справи, ІНФОРМАЦІЯ_2 протокол та постанова щодо притягнення до адміністративної відповідальності не складались, до відділу поліції інформація не передавалась.
Суд зазначає, що сам факт недотримання позивачем правил військового обліку (неприбуття за викликом до ТЦК та СП тощо) без складання протоколу та/або постанови про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, не є підставою для введення до Реєстру відповідних відомостей.
Тобто, відповідач вніс до Реєстру недостовірні персональні дані про позивача, чим порушив вимоги частини другої статті 6 Закону України «Про захист персональних даних», статей 6, 7 і 10 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів".
З урахуванням вищенаведеного, враховуючи відсутність інформації щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо внесення інформації до Єдиного реєстру інформації стосовно порушень позивачем правил військового обліку є передчасними і протиправними.
На підставі частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 1211,20 грн, що документально підтверджується квитанцією до платіжної інструкції №ІВ/781502 від 25.06.2025.
Враховуючи, що адміністративний позов задоволено, сплачений позивачем судовий збір за подачу адміністративного позову до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 1211,20 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів («Оберіг», «Резерв+») дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар