Рішення від 12.11.2025 по справі 160/1542/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2025 рокуСправа №160/1542/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: 21 січня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

-визнати протиправним порядок визначення Головним управлінням Пенсійної фонду України в Дніпропетровській області заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 під час прийняття рішення про призначення пенсії за віком №045750026652 від 30.08.2024;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для обчислення пенсії ОСОБА_1 врахувати заробітну плату згідно Довідки про заробітну плату від 31.03.1995 вих. №26 за 60 місяці страхового стажу з 01.03.1993 до 28.02.1998, із виключенням з підрахунку заробітної платі періоду з 01.02.1995 до 28.02.1998;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду у даній справі, з дати призначення пенсії - 24.03.2024.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком. В тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії позивач через вебпортал додатково подав до територіального органу Пенсійного фонду України заяву про врахування заробітної плати за 60 місяців страхового стажу з 01.03.1993 до 28.02.1998 для обчислення пенсії та виключення з підрахунку заробітної плати період з 01.02.1995 до 28.02.1998. До зазначеної заяви позивачем надано скановану копію довідки про заробітну плату та Розрахунок Кз. Проте, відповідачем протиправно не враховано подані документи та відмовлено в перерахунку пенсії. Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 січня 2025 року відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

03 лютого 2025 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву із запереченням проти заявлених позовних вимог. Зокрема, відповідач вказав, що позивачем не надавалася довідка про заробітну плату від 31.03.1995 №26 до заяви про призначення пенсії, а до звернення позивача від 25.05.2024 №ВЕБ-03001-Ф-С-090446 долучено скановану копію довідки, що протирічить вимогам пункту 2.23 розділу ІІ Порядку №22-1 в частині подання документів про стаж, вік та заробітну плату в оригіналі. Зазначив про відсутність підстав для перерахунку пенсії з дати її призначення. З цих підстав просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

07 лютого 2025 від відповідача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що відзив не містить будь-яких заперечень щодо наведеної позивачем правової підстави позову. Звертає увагу, що заява про перерахунок пенсії подавалася в електронній формі через вебпортал. З огляду на положення абз.3 пункту 2.23 Порядку №22-1 у зазначеному випадку допустимим є надання сканованих копій оригіналів документів. Позивач заперечує отримання листа відповідача від 01.07.2024 №37853-26539/К-01/8-0400/24.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , з 26.02.2024 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення ".

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/10484/24 від 28.06.2024 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 26.02.2024 з доданим пакетом сканованих копій оригіналів документів, з урахуванням висновків суду у цій справі.

08.08.2024 позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Волинській області з пропозицією добровільно виконати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2024 у справі №160/10484/24 і повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком від 26.02.2024 разом із додатково доданими (25.05.2024) документами.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області на виконання рішення суду у справі №160/10484/24 повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 26.02.2024.

30.08.2024 позивачу призначено пенсію за віком з 26.02.2024, з урахуванням страхового стажу позивача, визначеного в резолютивній частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.06.2024 у справі №160/10484/24.

Матеріалами справи також підтверджено, що 25.05.2024 (в тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії) позивач через вебпортал ПФУ додатково надав до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області заяву про врахування заробітної плати за 60 місяців страхового стажу з 01.03.1993 до 28.02.1998 для обчислення пенсії та виключення з підрахунку заробітної плати період з 01.02.1995 до 28.02.1998. До зазначеної заяви позивачем надано скановану копію довідки про заробітну плату та Розрахунок Кз.

06.06.2024 заяву про перерахунок пенсії позивача від 25.05.2024 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області супровідним листом №7278-6804/4-02/8-0300/24 направлено за належністю до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 01.07.2024 №37853-26539/К-01/8-0400/4 ОСОБА_1 повідомлено про необхідність надання заяви та додаткових документів до сервісного центру або за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України. Позивач заперечує отримання зазначеного листа.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України громадянам гарантується право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).

Відповідно до ч. 1 статті 40 Закону №1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 рок. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.

Згідно із абз. 5 ч. 1 ст. 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Частиною 1 ст. 44 Закону №1058-IV передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

За змістом частини третьої статті 44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV унормовано Порядком №22-1.

Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення (перерахунок) пенсії за віком, крім іншого, за бажанням пенсіонера, ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам..

Відповідно до п. 2.10 Порядку №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Пункт 4.7 Порядку 22-1 передбачає, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Зміст зазначених норм права свідчить, що роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.

Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 у справі №21-11а15, від 15.12.2015 у справі №2-а/576/29/14 та Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №358/1179/17, від 17.04.2018 у справі №376/2559/17, від 25.09.2018 у справі №539/1386/17, від 10.07.2019 у справі №539/2726/16-а та від 05.03.2020 у справі №539/3234/16-а, від 23.01.2020 у справі №711/6882/17, від 21.05.2020 у справі №711/10373/17, від 22.09.2020 у справі №361/7431/15-а, від 14.09.2020 у справі №404/5731/16-а, від 09.11.2020 у справі №202/9474/15-а тощо.

За встановленими обставинами справи, позивач надав до пенсійного органу довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №26 від 31.03.1995 та розрахунок Кз за період 60 місяців (01.03.1993 до 28.02.1998).

Судом встановлено, що заява про перерахунок пенсії разом з довідкою від 31.03.1995 та розрахунком Кз подані в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Відповідно до абзацу 3 пункту 2.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (надалі - Порядок №22-1) до заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Відтак, суд не приймає до уваги доводи відповідача про порушення позивачем процедури надання документів, зокрема, в частині ненадання оригіналів.

Також, дослідивши подану до територіального органу Пенсійного фонду України довідку, судом встановлено, що вона видана на підставі первинних документів (особистого рахунку, розрахунково-платіжних відомостей) за 1993-1995 роки. Зазначена довідка завірена печаткою підприємства, містить відомості про заробітну плату позивача за період з лютого 1993 року по березень 1995 року, а також відомості про відрахування страхових внесків.

Отже, надана позивачем довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000, а саме з 1993 року до 1995 року, видана ТОВ «МЕГАФОРС», містить відомості, визначені вимогами підпункту 3 пункту 2.1 Порядку №22-1.

Поряд з цим, у постанові від 12.04.2021 у справі №219/4550/17 Верховний Суд дійшов наступного висновку: « посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні».

Подібного висновку дійшов Верховний Суд також у постановах від 26.10.2022 у справі №808/1735/18, від 24.03.2020 у справі №280/1411/16-а.

Крім того, Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію щодо врахування при призначенні та обчисленні пенсії довідок, виданих підприємствами, установами та організаціями, які знаходяться на непідконтрольній українській владі території, яка полягає в тому, що неможливість провести управлінням Пенсійного фонду перевірку відповідності запису довідки первинним документам через такі обставини, не може покладати надмірного тягаря та обов'язку на позивача, оскільки довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості (справи №583/392/17, №234/3038/17, №360/1628/17).

Враховуючи, що подана позивачем довідка видана на підставі особових рахунків по нарахуванню заробітної плати, містить інформацію про загальний розмір заробітної плати за спірний період та про розмір заробітної плати із розбивкою по місяцях, а також відомості про підстави її видачі, суд дійшов висновку, що така довідка відповідала вимогам Порядку №22-1, а тому у відповідача були відсутні підстави для відмови в перерахунку пенсії позивача на підставі такої довідки.

Щодо наданого позивачем розрахунку коефіцієнтів заробітної плати.

Відповідачем не надано заперечень щодо невідповідності проведеного позивачем розрахунку вимогам положень ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Натомість, заперечення щодо заявлених позовних вимог базуються виключно на недотриманні позивачем процедури, визначеної Порядком №22-1, з чим суд не погодився.

Щодо позовних вимог про зобов'язання здійснити перерахунок з 24.03.2024.

Відповідно до абз. 5 п. 1.8 Порядку №22-1, якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відтак, в разі подання додаткових документів не пізніше трьох місяців після призначення пенсія перерахунок пенсії на підставі додатково поданих документів здійснюється з дати призначення пенсії.

Пенсія позивачу призначена з 23.04.2024.

25.05.2024 (в тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії) позивач через вебпортал ПФУ додатково надав до територіального органу Пенсійного фонду України заяву про врахування заробітної плати позивача за 60 місяців страхового стажу з 01.03.1993 до 28.02.1998 для обчислення пенсії та виключення з підрахунку заробітної плати період з 01.02.1995 до 28.02.1998. До зазначеної заяви позивачем надано скановану копію довідки про заробітну плату та Розрахунок Кз.

Відтак, право на перерахунок пенсії виникло у позивача з дати призначення пенсії.

За наведених обставин, позов підлягає задоволенню.

Сплачений позивачем судовий збір у розмірі 1211,20 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код: 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійної фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітної плати, зазначеної у довідці від 31.03.1995 №26, та з виключенням з підрахунку заробітної плати період з 01.02.1995 до 28.02.1998.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 24.03.2024 перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням заробітної плати відповідно до Довідки про заробітну плату від 31.03.1995 №26 за 60 місяців страхового стажу з 01.03.1993 до 28.02.1998, із виключенням із підрахунку заробітної плати періоду з 01.02.1995 до 28.02.1998.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код: 21910427, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя А.О. Сластьон