Справа №751/6742/25
Провадження №3/751/2410/25
07 листопада 2025 року місто Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
в складі: головуючого судді Діденко А.О.
за участю секретаря Соколовського В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовець, -
27.07.2025 о 16 год 05 хв, в м. Чернігів, вул. Громадська, 68, ОСОБА_1 керував автомобілем ЗАЗ DAEWOO, д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. За згодою водія, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на міцсці за допомогою електронного пристрою Драгер ARCE-0238. Результат огляду становив 2,58 проміле. З результатом ОСОБА_1 не погодився. Від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння в медичному закладі ОСОБА_1 відмовився, чим порушив п 2.5. ПДР - відмова від проходження в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За даним фактом стосовно ОСОБА_1 був складений протокол про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП серії ЕПР1 №404262.
ОСОБА_1 у судовому засіданні не був присутній, надав заяву про розгляд справи без його участі, в якій визнав свою вину у вчиному правопорушенні. Також, ОСОБА_1 подав заяву про розстрочку штрафу на 6 місяців.
Стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 130 КУпАП, за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу без його участі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до вимог пункту 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України за №1306 від 10 жовтня 2001 року, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №404262 від 27.07.2025, роздруківкою з приладу Драгер ARCE-0238 від 27.07.2025, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння, направленням на огляд водія з метою виявлення стану сп'яніння, в якому вказані ознаки сп'яніння та відповідно до якого огляд не проводився від 27.07.2025, відеозаписом до протоколу ЕПР1 №404262, копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфепрі забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого в неавтоматичному режимі серії ЕНА №5329927 від 27.07.2025, рапортом поліцейського взводу №2 роти №3 БУПП в Чернігівській області ДПП Шуби І., актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 27.07.2025.
Так, із оглянутого в судовому засіданні відеозапису вбачається, що 27.07.2025 о 16 год 05 хв, в м. Чернігів ОСОБА_1 керував автомобілем ЗАЗ DAEWOO, д.н.з. НОМЕР_1 , та був зупинений працівниками поліції. Під час спілкування з поліцейськими ОСОБА_1 було повідомлено, що він має ознаки алкогольного сп'яніння і за його згодою було проведено огляд на стан алкогольного сп'яніння з використанням електронного пристрою Драгер ARCE-0238. Результат огляду становив 2,58 проміле, з яким ОСОБА_1 не погодився. В подальшому, на пропозицію працівників поліції проїхати до медичного закладу для проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння ОСОБА_1 відмовився.
За вказаних обставин суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
При визначенні виду стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність правопорушника згідно зі ст. ст. 34, 35 КУпАП суд не вбачає.
Враховуючи вищезазначене, з урахуванням обставин та характеру вчинених правопорушень, їх наслідків, особи правопорушника, матеріального становища, на підставі ст. 36 КУпАП, суд вважає за можливе застосувати до ОСОБА_1 стягнення, в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Щодо заявленого клопотання захисника про розстрочення суми штрафу суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 298 КУпАП, постанова про накладання адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
Згідно зі ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначені Законом України «Про виконавче провадження».
Частиною 1 статті 33 даного Закону передбачене право особи за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення.
Зі змісту вказаної норми вбачається, що підставою вирішення судом питання про відстрочку або розстрочку виконання є наявність обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
ОСОБА_1 має скрутне матеріальне становище, а тому суд вважає, що зазначені обставини ускладнюють виконання постанови суду.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення клопотання та про можливість розстрочення сплати суми штрафу на строк шість місяців.
Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.
При цьому суд враховує, що згідно з даними протоколів ОСОБА_2 є військовослужбовцем, однак вчинення останнім інкримінованих адміністративних правопорушень не пов'язано з виконанням військового обов'язку, а відомості про вчинення правопорушень під час виконання службових обов'язків у матеріалах справи відсутні та ОСОБА_1 до суду не надані, у зв'язку з чим відсутні підстави для звільнення його від сплати судового збору на підставі пункту 12 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 1, 9, 23, 33, 36, ч. 1 ст. 130, 245, 283, 284 п. 1, 294, 298, 301, 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», суд
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 (сімнадцяти тисяч) грн (отримувач коштів: ГУК у Чернігівській області/21081300, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37972475, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA528999980313070149000025001, КБКД: 21081300, призначення платежу*21081300, серія протоколу, № протоколу, ПІБ), з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. на користь ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача - Казначейство України, МФО 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Розстрочити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , сплату штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн, строком на шість місяців з дня набрання законної сили постанови суду, тобто до 17 травня 2026 року, встановивши щомісячну суму виплати штрафу в розмірі 2 833 (дві тисячі вісімсот тридцять три) грн 00 коп., а в останній місяць - 2 835 (дві тисячі вісімсот тридцять п'ять) грн 00 коп.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1 ст. 308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно зі ст. 291 КУпАП постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
На постанову протягом десяти днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова.
Суддя: А.О. Діденко