12.11.2025
Справа № 497/2041/25
Провадження № 3/497/638/25
12.11.2025 року суддя Болградського районного суду Одеської області Кравцова Алла Валентинівна, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Болград матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли до суду 15.08.2025 року відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с.Олександрівка Болградський район Одеська область, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 вид.06.09.2023р. органом 5129, РНОКПП НОМЕР_2 ,
- про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.204-1ч.1 КУпАП,
07.08.2025 року начальник групи АЮД ОСОБА_2 склав протокол про адміністративне правопорушення серії ПдРУ №006895Е, згідно якого в цей день 07.08.2025р. о 12:00 годині, прикордонним нарядом "Контрольний пост" в районі прикордонного знаку №0739/07 на відстані 3000м. від державного кордону, було виявлено громадянина України ОСОБА_1 , що рухався в напрямку с.Нові Трояни (Україна) - с.Чадир-Лунга (Республіка Молдова), який незаконно, поза пунктом пропуску, намагався перетнути державний кордон України, чим порушив вимоги ст.9 ЗУ «Про державний кордон України».
У судове засідання ОСОБА_1 не прибув, хоча був повідомлений шляхом SMS повідомлення згідно його заявки на отримання судових повісток, також був сповіщений шляхом направлення за адресою, вказаною у протоколі судових повісток, яку він не отримав, в матеріалах справи є його заява про судовий розгляд матеріалів без його участі, а також його пояснення, що він того дня поїхав до с.Нові-Трояни за будівельними матеріалами, дорогою був зупинений прикордонним нарядом, який перевірив його документи, і, оскільки він був без відповідних документів на дозвіл перебування у прикордонній зоні, його завезли до ТЦК, але наміру перетнути ДКУ в нього не було, тому, оскільки, відповідно до ст.268ч.2 КУпАП, його участь у судовому засіданні не є обов'язковою за даною категорією справ, - суд дійшов висновку, що справа підлягає розгляду за відсутністю ОСОБА_1 .
Дослідивши надані суду матеріали, вивчивши обставини скоєння правопорушення, суд дійшов висновку, що в його діях є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.204-1 КУпАП - спроба перетинання державного кордону України на автомобілі та пішки поза пунктом пропуску через державний кордон України, оскільки це підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, письмовими поясненнями до нього, рапортом та іншими матеріалами. Так, у зв'язку з військовою агресією збройних сил РФ проти Держави Україна та впровадженням на території України воєнного стану відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022р., що був затверджений ЗУ №2102-ІХ від 24.02.2022р., на всій території України з 24.02.2022р. введено воєнний стан строком на 30 діб, та наступними Указами Президента України, що були затверджені відповідними Законами України, - строк дії воєнного стану в Україні було продовжено до 07.08.2025р. включно. Згідно ст.1 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях в разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України або її територіальній цілісності, та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод з зазначенням строку дії цих обмежень. Положеннями ч.1,ч.2ст.20 вказаного Закону - правовий статус та обмеження прав і свобод громадян та прав і законних інтересів юридичних осіб в умовах воєнного стану визначаються відповідно до Конституції України та цього Закону, не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені ч.2ст.64 Конституції України. З 24.02.2022 р., відповідно до ЗУ "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану, на період дії якого чоловікам - громадянам України, віком від 18 до 60 років, а також жінкам-військовозобов'язаним обмежено виїзд за межі України, крім військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації відповідно до ст.23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та з врахуванням Порядку здійснення мобілізаційної підготовки та мобілізації. З документами, що можуть підтверджувати обставини, які дають право на виїзд за кордон таким особам, можна ознайомитися у "Правилах перетину кордону в умовах воєнного стану окремими категоріями громадян". Кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються Законом (ст.33 Конституції України). Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України регулює ЗУ «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», ст.6 якого визначені підстави для тимчасового обмеження наразі права громадян України на виїзд з України.
З урахуванням викладеного, а також характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, беручи до уваги ступінь його вини, майновий стан, наявність обставини, що пом'якшує адміністративну відповідальність - визнання вини, та інші вимоги ст.33 КУпАП, суд дійшов висновку про наявність підстав притягнення винного до адміністративної відповідальності у виді штрафу, але в мінімальному розмірі, що передбачений санкцією ст.204-1 ч.1 КУпАП, - що буде достатнім для виховання та попередження вчиненню інших правопорушень з врахуванням пом'якшуючої обставини. Накладення на особу більш суворого стягнення - у виді адміністративного арешту - не відповідатиме характеру вчиненого правопорушення, особі ОСОБА_3 та ступеню його вини. Згідно п.5ч.2ст.4 ЗУ «Про судовий збір», в разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення, - підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,6гривень.
Керуючись ст. ст. 9-11, 33, 40-1, 204-1, 221, 283-285 КУпАП, суд
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.204-1ч.1 КУпАП, та на підставі санкції цієї статті призначити йому штраф в розмірі двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тсячі чотириста) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (UA908999980313111256000026001 отримувач - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ -37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету -22030106).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що: штраф, відповідно до ст.307 КУпАП, - має бути сплачений (на рахунок UA318999980313020106000015664, отримувач - ГУК в Одеській області/с.Городнє, ЄДРПОУ 37607526, банк - Казначейство України (ЕАП), код банку -899998, код класифікації доходів бюджету -22030101) не пізніш, ніж через п'ятнадцять днів з дня отримання копії даної постанови;
- в разі несплати штрафу у встановлений Законом строк, - стягнути його у подвійному розмірі згідно вимог ст.308 КУпАП - в розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Болградський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання її копії. Строк для оскарження може бути продовжено в разі його пропуску з поважних причин.
Суддя А.В. Кравцова