Справа № 991/4150/21
Провадження № 1-кп/991/30/21
10 листопада 2025 року місто Київ
Вищий антикорупційний суд колегією у складі:
головуючий - ОСОБА_1 ,
судді - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_4 (далі - САП, прокурор) про відновлення судового провадження у кримінальному провадженні № 52020000000000601 від 24.09.2020 за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганську, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 Кримінального кодексу України (далі - КК),
1.У Вищому антикорупційному суді (далі - суд) перебуває зазначене кримінальне провадження.
2.Ухвалою суду від 26.05.2022 провадження стосовно обвинуваченого ОСОБА_5 зупинене до його звільнення з військової служби.
3.14.10.2025 надійшло клопотання прокурора про відновлення судового провадження.
4.Прокурор, покликаючись на положення п. 20-10 Розділу ХІ «Перехідні положення» Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК), зазначив, що відомості про неможливість участі ОСОБА_5 у судовому провадженні, зокрема у режимі дистанційного судового провадження (відеоконференції), у зв'язку із безпосередньою участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, у сторони обвинувачення відсутні, тому просив провадження відновити.
5.Суд вважає, що наразі відсутні підстави для задоволення клопотання прокурора, з огляду на таке.
6.Судом установлено, що у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05:30 24.02.2022 строком на 30 діб, затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, який послідовно продовжений, зокрема до 03.02.2026.
7.У зв'язку з військовою агресією РФ проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 оголошено та проведено загальну мобілізацію, яка проводитиметься протягом 90 днів з дня її оголошення, яку послідовно продовжено до 03.02.2026.
8.Відповідно до копії витягу із наказу № 43 командира військової частини НОМЕР_1 від 28.02.2022, на підставі Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», капітана запасу ОСОБА_5 з 24.0.2022 зараховано до списків особового складу частини та на всі види забезпечення, ВОС - начальник відділення автоматизованих систем управління центру автоматизованих систем управління батальйону зв'язку пересувного командного пункту - 5311033.
9.Згідно із копією військового квитка ОСОБА_5 , серії НОМЕР_3, 28.02.2022 на підставі Указу Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» ОСОБА_5 призвано у Збройні Сили України для проходження військової служби за призовом під час мобілізації.
10.Відповідно до п. 20-10 Розділу ХІ «Перехідні положення» КПК судове провадження стосовно обвинуваченого у вчиненні тяжкого та/або особливо тяжкого корупційного кримінального правопорушення, який призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятий на військову службу за контрактом, може зупинятися судом за клопотанням сторони кримінального провадження або за власною ініціативою виключно у разі встановлення судом обставин, що свідчать про неможливість участі такої особи у судовому провадженні, у тому числі у режимі дистанційного судового провадження (відеоконференції), у зв'язку із безпосередньою участю такої особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України.
11.Обставини, що свідчать про неможливість участі у судовому провадженні особи, зазначеної в абзаці першому цього пункту, встановлюються судом на підставі документів та інших відомостей, що свідчать про безпосередню участь такої особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України.
12.Судове провадження, яке раніше було зупинене на підставі ст. 335 цього Кодексу, може бути відновлено судом за клопотанням сторони кримінального провадження або за власною ініціативою у разі встановлення факту, що особа, зазначена в абзаці першому цього пункту, перестала приймати безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, та може брати участь у судовому провадженні, у тому числі у режимі дистанційного судового провадження (відеоконференції).
13.15.10.2025 судом надіслано запит до військової частини НОМЕР_2 з проханням повідомити: (1) чи справді ОСОБА_5 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 ? (2) Чи має змогу ОСОБА_5 тимчасово залишати військову частину для участі у судових засіданнях? (3) Чи має змогу ОСОБА_5 брати участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів або прибувати до найближчого до них суду?
14.У листі від 31.10.2025 тимчасово виконуючий обов'язок командира військової частини ОСОБА_6 повідомив, що ОСОБА_5 відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 30.06.2023 № 204 був зарахований до списків особового складу та всіх видів забезпечення військової частини НОМЕР_2 і приступив до виконання службових обов'язків за посадою. З 30.06.2023 до цього часу капітан ОСОБА_5 дійсно проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 на посаді командира дорожнього взводу дорожньо-будівельної роти військової частини НОМЕР_2 . У зв'язку із військовою агресією РФ проти України капітан ОСОБА_5 виконує службові обов'язки з метою забезпечення оборони держави, що, тим самим, унеможливлює його участь у судових засіданнях, зокрема із використанням технічних засобів. У разі звільнення з військової служби чи переміщення в іншу військову частину капітана ОСОБА_5 буде повідомлено додатково.
15.З огляду на викладене, наразі відсутні підстави вважати, що ОСОБА_5 перестав брати безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, та може брати участь у судовому провадженні, зокрема у режимі дистанційного судового провадження (відеоконференції).
16.Водночас прокурор не надав доказів, які б свідчили про можливість відновлення кримінального провадження.
17.З огляду на це, оскільки підстав для відновлення судового провадження не установлено, у задоволенні клопотання прокурора слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 371, 372, 375, 376 КПК, суд
У задоволенні клопотання прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури ОСОБА_4 (далі - САП, прокурор) про відновлення судового провадження у кримінальному провадженні № 52020000000000601 за обвинуваченням ОСОБА_5 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти цієї ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1 ст. 392 КПК України.
Судді:
ОСОБА_2 ОСОБА_1 ОСОБА_3