Справа № 465/7740/25
12 листопада 2025 року суддя Залізничного районного суду м.Львова Іванюк І.Д., розглянувши матеріали цивільної справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі голови Франківського районного суду м. Львова Мартьянової Світлани Мирославівни, Держави Україна в особі судді Франківського районного суду м.Львова Кушнір Богдани Богданівни, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Вищої ради правосуддя, про визнання протиправними діянь суб'єктів владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування моральної шкоди,
Розпорядженням Франківського районного суду м.Львова від 30.10.2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Держави Україна в особі голови Франківського районного суду м. Львова Мартьянової Світлани Мирославівни, Держави Україна в особі судді Франківського районного суду м.Львова Кушнір Богдани Богданівни, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Вищої ради правосуддя, про визнання протиправними діянь суб'єктів владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування моральної шкоди передано за підсудністю на розгляд Залізничному районному суду м.Львова.
Зазначена позовна заява не може бути прийнята до розгляду Залізничним районним судом м. Львова та підлягає направленню за підсудністю з наступних підстав.
Статтею 20 Кодексу адміністративного судочинства України розмежовано предметну підсудність місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів.
Згідно з ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби, щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».
У частині 2 ст. 20 КАС України вказано, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Тобто, законодавцем чітко визначено предметну підсудність адміністративних справ місцевим загальним судам.
Аналізуючи позовну заяву вважаю, що вказана адміністративна справа не входить переліку справ, що підсудні місцевим загальним судам, як адміністративним судам згідно із ч. 1 ст. 20 КАС України та відповідно до предметно-територіальної юрисдикції (підсудності) підсудна Львіському окружному адміністративному суду.
Частиною 5 ст. 171 КАС України, яка регулює питання відкриття провадження у справі, передбачено, що в разі встановлення судом того, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Відповідно до п.2 ч.1 стаття 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Нормами ст. ст. 29, 171 КАС України встановлено обов'язок суду направити матеріали справи у відповідності із підсудністю, оскільки, недотримання правил юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю (ст.318 ч.1 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст.30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Відтак, у даному випадку наявні підстави для передачі справи за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду.
Зі змісту ч. 6 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи суд вирішує ухвалою.
На підставі викладеного, керуючись ст. 20, п. 2 ч. 1 ст. 29, ст.ст. 294, 295, 297 КАС України, суд, -
Справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі голови Франківського районного суду м. Львова Мартьянової Світлани Мирославівни, Держави Україна в особі судді Франківського районного суду м.Львова Кушнір Богдани Богданівни, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Вищої ради правосуддя, про визнання протиправними діянь суб'єктів владних повноважень, зобов'язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди передати за підсудністю на розгляд Львівському окружному адміністративному суду (м. Львів, вул. Чоловського, 2).
Роз'яснити учасникам справи, що передача справи, з підстав зазначених вище в ухвалі, здійснюється не пізніше п'яти днів після закінчення строку на оскарження ухвали суду, а в разі подання скарги не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
У разі, якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала, набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Суддя Іванюк І.Д.