Справа №534/2407/25
Провадження №1-кп/534/274/25
10 листопада 2025 року м. Горішні Плавні
Горішньоплавнівський міський суд Полтавської області
у складі: головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участі: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області про закриття кримінального провадження №12015170080000636 від 20.05.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.185 КК України, з підстави, визначеної пунктом 31 частини 1 статті 284 КПК України,
До Горішньоплавнівського міського суду Полтавської області надійшло клопотання прокурора Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області про закриття кримінального провадження з підстави, якщо не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, у разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності (пункту 31 частини 1 статті 284 КПК України), відповідно до якого прокурор просить кримінальне провадження №12015170080000636 від 20.05.2015, розпочате за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.185 КК України, закрити у зв'язку із невстановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Внесене клопотання мотивоване тим, що СВ відділенням поліції №2 Кременчуцького РУП ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12015170080000636 від 20.05.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.185 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у період часу з 06 год 40 хв по 18 год 30 хв 19.05.2015, невідома особа шляхом пошкодження замка вхідних дверей проникла до квартири АДРЕСА_1 , звідки таємно викрала ноутбук “Asus» червоного кольору, вартістю 7000,00 грн, планшет “Nexus 7 Asus»чорного кольору, вартістю 2700,00 грн, та планшет “Samsung S-3» білого кольору, вартістю 2500,00 грн, які належать ОСОБА_4 . Загальна сума заподіяної ОСОБА_4 шкоди складає 12 300,00 грн.
До клопотання додані матеріали кримінального провадження №12015170080000636від 20.05.2015.
Зі змісту клопотання убачається, що під час досудового розслідування були проведені дії, спрямовані на встановлення осіб, причетних до вчинення злочину, та обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Зокрема, проведено допит потерпілого, свідків, огляд місця події, тощо. Проте встановити причетних до вчинення злочину осіб не виявилось можливим, за наслідками досудового розслідування жодній особі про підозру не повідомлено, строки притягнення до кримінальної відповідальності минули, у зв'язку із чим наявні підстави закриття кримінального провадження судом, визначені п.31 ч.1 ст.284 КПК України.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 внесене клопотання підтримав та просив його задовольнити. Наголосив, що строк давності притягнення до кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні №12015170080000636 від 20.05.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.185 КК України, складає 10 років, цей строк закінчився не пізніше 19.05.2025, а особу, яка вчинила кримінальне правопорушення не встановлено, тому просив закрити кримінальне провадження на підставі п.31 ч.1 ст.284 КПК України. Вважає, що органом досудового розслідування були застосовані визначені законом процесуальні можливості для розкриття злочину та встановлення особи, яка його вчинила. Також послався на позицію Верховного Суду, вказав, що сплив строку давності притягнення до кримінальної відповідальності унеможливлює подальше досудове розслідування, є підставою для закриття КП.
Потерпілий ОСОБА_4 , належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду клопотання, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Суд заслухав думку прокурора, дослідив клопотання та додані на його підтвердження матеріали, дійшов таких висновків.
Закон України про кримінальну відповідальність обмежує строками давності повноваження держави щодо кримінального переслідування осіб, які вчинили кримінальні правопорушення.
Статтею 49 КК України визначено матеріально-правові підстави та умови для звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності.
У п. 31 ч. 1 ст. 284 КПК України визначено, що кримінальне провадження закривається, якщо не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, у разі закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, крім випадків вчинення особливо тяжкого злочину проти життя чи здоров'я особи або злочину, за який згідно із законом може бути призначено покарання у виді довічного позбавлення волі.
Згідно із ч. 4 ст. 284 КПК України закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої пунктом 31 частини першої цієї статті, здійснюється судом за клопотанням прокурора. За змістом ст. 284 КПК України умовами для закриття кримінального провадження за вказаною підставою є не встановлення особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, закінчення строків давності притягнення до кримінальної відповідальності (крім випадків вчинення особливо тяжкого злочину проти життя чи здоров'я особи або злочину, за який згідно із законом може бути призначено покарання у виді довічного позбавлення волі) та наявність відповідного клопотання прокурора.
З поданих матеріалів вбачається, що прокурор звернувся до суду з клопотанням про закриття кримінального провадження №12013180220001344 від 02.10.2013 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.185 КК України, у зв'язку з невстановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, і закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі п. 31 ч.1 ст. 284 КПК України.
Із витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань слідує, що відомості про вищезазначений факт внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20.05.2015 з попередньою правовою кваліфікацією за частиною 3 статті 185 КК України.
Згідно з матеріалами кримінального провадження, в ході досудового розслідування були проведені слідчі дії, спрямовані на встановлення особи, яка вчинила це кримінальне правопорушення, зокрема, проведено допит потерпілого, допити свідків, огляд місця події. Однак станом на дату звернення прокурора з цим клопотанням особу, яка вчинила вказане правопорушення не встановлено, відповідно, жодній особі про підозру не повідомлено.
Суд зазначає, що Верховний Суд у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що у разі, коли за наслідками проведення досудового розслідування не доведено вину конкретної особи чи будь-яких інших осіб у скоєнні кримінального правопорушення та, як наслідок, жодній особі про підозру не повідомлено, кримінальне провадження є таким, в якому не встановлено особу, яка вчинила кримінальне правопорушення.
Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом у справах, зокрема, №397/282/20 від 25.01.2021, №379/1594/19 від 12.03.2021, №326/1101/20 від 22.02.2021, №205/10446/20 від 03.06.2021, №941/996/20 від 16.08.2021.
Санкцією ч.3 ст.185 КК України, якою визначені ознаки складу кримінального правопорушення, що розслідується в межах кримінального провадження №12015170080000636 від 20.05.2015, передбачене покарання, зокрема, у виді позбавлення волі на строк до шести років.
Згідно з класифікацією кримінальних правопорушень, визначеною в статті 12 КК України, кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.185 КК України, вважається тяжким злочином.
У відповідності до положень п.3 ч.1 ст.49 КК України строк давності притягнення до кримінальної відповідальності у разі вчинення тяжкого злочину складає 10 років.
Зважаючи на це, суд зазначає, що з дня вчинення злочину за цим кримінальним провадженням, минуло більше десяти років, строк давності притягнення до кримінальної відповідальності, встановлений статтею 49 КК України, закінчився.
Отже, судом встановлено, що оскільки особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.185 КК України, органом досудового розслідування не встановлено, строк давності притягнення до кримінальної відповідальності закінчився, це кримінальне правопорушення відноситься до тяжкого злочину, воно не є особливо тяжким злочином проти життя чи здоров'я особи або злочином, за який згідно із законом може бути призначено покарання у виді довічного позбавлення волі.
З огляду на це, зважаючи, що особу, яка вчинила злочин, не встановлено, а закінчення строку давності притягнення до кримінальної відповідальності є безумовною підставою для закриття кримінального провадження, суд доходить висновку, що це кримінальне провадження підлягає закриттю відповідно до п. 31 ч. 1 ст.284 КПК України.
Керуючись ст ст. 284,314,369,372,376 КПК України, суд
Клопотання прокурора Кременчуцької окружної прокуратури Полтавської області про закриття кримінального провадження №12015170080000636 від 20.05.2015, - задовольнити.
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015170080000636 від 20.05.2015 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.185 КК України, закрити на підставі п.3-1 ч.1 ст. 284 КПК України, у зв'язку із невстановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Ухвала суду може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом семи днів з дня її проголошення через Горішньоплавнівський міський суд Полтавської області.
Повний текст ухвали буде проголошено в судовому засіданні 11.11.2025 о 15 год 00 хв.
Суддя ОСОБА_5