Справа № 277/1141/25
іменем України
12 листопада 2025 року селище Ємільчине
Суддя Ємільчинського районного суду Житомирської області Заполовський В.В., розглянувши матеріали, які надійшли із ВП №1 Звягельського РВП ГУНП в Житомирській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянка України, пенсіонерка
за ст.164-16 ч.1 КУпАП
До Ємільчинського районного суду Житомирської області надійшли протоколи про адміністративне правопорушення серії ВАД №464613 від 27.08.2025 року та серії ВАД №464612 від 27.08.2025 року, зі змісту яких вбачається, що 26.08.2025 року близько 17 год. 00 хв. та 27.08.2025 року в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 займалася забороненим видом господарської діяльності, а саме продажем самогону, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.164-16 ч.1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала та пояснила, що продажем самогону не займається.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Виконання цих завдань неможливе без чіткого визначення предмета доказування у даній справі, а також (у межах ст.251 КпАП) відповідних засобів доказування.
Частина 1 статті 164-16 КУпАП України передбачає адміністративну відповідальність за зайняття видами господарської діяльності, щодо яких є спеціальна заборона, встановлена законом, за відсутності ознак діяння, передбаченого Кримінальним кодексом України.
Об'єктивною стороною адміністративного правопорушення, передбаченого ст.164-16 ч.1 КУпАП є зайняття видами господарської діяльності, щодо яких є спеціальна заборона, встановлена законом.
Під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями. Підприємництво як вид господарської діяльності - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Підприємницькою може вважатись лише діяльність з виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг і зайняття торгівлею з метою одержання прибутку. У разі відсутності такої мети немає правових підстав вважати діяльність господарюючого суб'єкта підприємницькою.
На підставі викладеного, суд робить висновок про те, що однією з обов'язкових ознак підприємницької діяльності, як виду господарської діяльності, є систематичність її здійснення. Систематичною вважається діяльність у разі, коли вона здійснюється неодноразово протягом певного періоду часу.
До протоколу про адміністративне правопорушення не додано належних та допустимих доказів того, що ОСОБА_1 систематично займається господарською чи підприємницькою діяльністю, в тому числі діяльністю, щодо якої встановлено заборону.
Поліцейським додано до матеріалів справи письмові пояснення ОСОБА_2 від 27.08.2025 року про те, що 26.08.2025 року та 27.08.2025 року придбав у ОСОБА_1 0,5 л. самогону по ціні 70 грн.
Згідно ст.273 КУпАП експерт призначається органом (посадовою особою), у провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі коли виникає потреба в спеціальних знаннях.
Таким чином, експерт призначається у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.
Цих вимог закону під час оформлення поліцейським матеріалів про адміністративне правопорушення не дотримано.
У матеріалах справи відсутній висновок експерта, який би підтверджував, що ОСОБА_1 продавала саме самогон (міцний алкогольний напій домашнього виготовлення), тобто складаючи протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , поліцейським в протоколі не зазначено та до протоколу не додано доказів, на підставі яких він дійшов висновку, що ОСОБА_1 продавала саме самогон.
Відповідно до вимог ч.3 ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Виходячи з вищевикладеного, аналізуючи всі обставини справи та наявні в матеріалах докази, вважаю, що до протоколу про адміністративне правопорушення про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст.164-16 ч.1 КУпАП не долучено належних та допустимих доказів про наявність в її діях складу вказаного адміністративного правопорушення, а тому провадження в справі підлягає закриттю за відсутністю в її діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.247, 251, 280, 283, 284 КУпАП
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.164-16 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Ємільчинський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення.
СуддяВ. В. Заполовський