79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128
11.11.2025 Справа № 914/1262/25
Господарський суд Львівської області в складі судді Бортник О. Ю. за участі секретаря судового засідання Свистуна П.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Грушевського 4», м. Дрогобич,
до відповідача: Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, м. Дрогобич,
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерства освіти і науки України, м. Київ,
про зобов'язання вчинити дії
За участі представників:
від позивача: Партика О.В. - адвокат, Кузан Н.І. - керівник,
від відповідача: Ілик О.Г. - адвокат,
від третьої особи: не з'явився.
Суть спору: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Грушевського 4», м. Дрогобич, звернулось до Господарського суду Львівської області з позовом про зобов'язання Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, м. Дрогобич, надати технічну документацію на будинок, розташований по вул. М. Грушевського, 4, у м. Львові (технічний паспорт, паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем, проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем, документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівнитцвом об'єктів, технічну документацію обладнання котелень, технічну документацію на ліфти, план земельної ділянки, акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок, паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки і опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку).
Стислий виклад позиції позивача.
Позивач посилається на те, що будинок № 4 по вул. Грушевського у м. Дрогобичі є на балансі відповідача.
Позивач на виконання своїх статутних завдань належним чином утримує загальні приміщення будинку, оплачує комунальні послуги за утримання місць загального користування, зокрема відшкодовує витрати відповідача на електроенергію.
У 2024 р. у співвласників будинку виникла необхідність у заміні електрощитової, утепленні стін, дренажі та гідроізоляції фундаментів. Позивач для здійснення цих робіт вирішив долучиться до запроваджених органом місцевого самоврядування програм. Однак, для здійснення наведених вище робіт необхідною є технічна документація, яку відповідач, як колишній балансоутримувач, відмовляється надати позивачу на його вимогу.
За відсутності технічної документації на будинок позивач не може належним чином здійснювати завдання, передбачені Статутом.
Позивач посилається також на приписи ст.ст. 317, 319, 321, 382, 385, 391 ЦК України, ст.ст. 1, 4-5, 9, Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» , ст.ст. 1, 4, 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Стислий виклад заперечень відповідача.
Відповідач у відзиві на позовну заяву (том справи 1, а.с. 68-72) у задоволенні позову просить відмовити повністю, посилаючись на те, що житловий будинок № 4 по вул. Грушевського у м. Дрогобичі перебуває в управлінні Міністерства освіти і науки України. Балансоутримувачем державного нерухомого майна (будинку № 4) є відповідач.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» Міністерство освіти і науки України здійснює управління цим будинком як об'єктом державної власності.
Документи, які просить надати йому позивач, відповідач не може надати без згоди Міністерства освіти і науки України. Житловий будинок з балансу відповідача не знято, а тому відсутні й підстави для передачі позивачу технічної документації.
Відповідач також повідомляє, що у нього відсутні паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем, проектна документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем, документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівнитцвом об'єктів, технічна документація обладнання котелень, технічна документація на ліфти, паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки і опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
Котельня та ліфти у будинку відсутні.
Додаткові пояснення відповідача (том справи 2, а.с. 18-22, 27-28).
Відповідач дійшов висновку, що передання будинку № 4 по вул. Грушевського у м. Дрогобичі з балансу університету на баланс позивача є неможливим, а отже відсутні підстави й для передачі позивачу технічної документації на будинок. Така передача документації буде суперечити вимогам Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 р. № 301.
Відповідач посилається також на ту обставину, що Витягом з Єдиного державного реєстру об'єктів державної форми власності, що є додатком до листа Фонду Державного майна України від 19.02.2025 р. № 10-62-4469, підтверджується статус багатоквартирного будинку № 4 як об'єкта державної форми власності. Вказане є підставою для відмови у задоволенні позову.
Відповідач повідомляє суд, що у нього зберігаються лише технічний паспорт, проектна документація зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем, план земельної ділянки, на якій розташований будинок та інші об'єкти нерухомого майна, що належать до державної власності.
Позивач 05.08.2025 р. подав заяву про уточнення позовних вимог (том справи 2, а.с. 44-45), в якій змінив предмет позовних вимог та просить суд зобов'язати відповідача передати йому технічний паспорт на будинок, проектну документацію із схемами влаштування внутрішньобудинкових систем та план земельної ділянки.
Додаткові пояснення третьої особи у справі (том справи 2, а.с. 57-60).
Міністерство освіти і науки України заперечує позовні вимоги, посилаючись на те, що Міністерство не надавало дозволу на приватизацію квартир у житловому будинку № 4.
За Міністерством на праві господарського відання закріплено згаданий житловий будинок. Нерухомість є державною власністю.
В силу приписів ст. 80 Закону України «Про освіту» майно державних і комунальних закладів освіти не підлягає приватизації чи використанню не за освітнім призначенням.
Пунктом 2 Указу Президента України «Про положення про національний заклад (установу) України» від 16 червня 1995 р. № 451/95 органам виконавчої влади заборонено передавати закріплене за національними закладами (установами) України майно, що перебуває у державній власності, будь-яким органам, підприємствам, установам та організаціям.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду позовна заява залишалась без руху. У зв'язку з усуненням позивачем недоліків позовної заяви, її прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Строк підготовчого провадження у справі продовжувався та в підготовчому засіданні судом оголошувалась перерва з підстав, зазначених в наявній у матеріалах справи ухвалі суду.
Ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі співвідповідачів від 04.06.2025р., залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Міністерство освіти і науки України, закрито підготовче провадження та призначено справу № 914/1262/25 до судового розгляду по суті.
Судове засідання з розгляду справи по суті відкладалось з підстав, зазначених в наявних у матеріалах справи ухвалах суду.
Мотивувальна частина рішення.
Враховуючи зміст позовної заяви, характер спірних правовідносин між сторонами, до переліку обставин, які є предметом доказування у справі, належить доказування існування факту порушення відмовою відповідача надати позивачу запитувані ним документи прав та законних інтересів Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. До предмета доказування відповідача належить доказування існування обставин, які спростовують факти, викладені у позовній заяві.
Вичерпний перелік доказів, якими сторони підтверджують наявність обставин, що є предметом доказування у справі, зазначено ними в додатках до позовної заяви, відзиву, відповіді на відзив та додаткових пояснень.
Беручи до уваги характер спірних правовідносин, вірогідність наявних у матеріалах справи та перевірених судом доказів, застосовуючи викладені нижче норми права та вважаючи встановленими наведені нижче обставини, суд дійшов висновку що позов, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 05.08.2025 р., підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Наявними у матеріалах справи Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сформованою 22.04.2024 р., Протоколом № 1 установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку № 4 на вул. Михайла Грушевського від 12 жовтня 2017 р. (том справи 1, а.с. 6-10) та Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 29.10.2025 р. (том справи 2, а.с. 86-88) підтверджується факт прийняття рішення про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Грушевського 4» власниками квартир багатоквартирного житлового будинку № 4 по вул. Грушевського у м. Дрогобичі, факт затвердження Статуту Об'єднання, факт державної реєстрації вказаного Об'єднання як юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 31.10.2017 р., а також той факт, що згадана юридична особа на час розгляду справи судом не припинила своєї діяльності, її установчі документи, в установленому Законом порядку недійсними не визнані, її державної реєстрації не припинено.
В силу приписів ч. 2 ст. 9 та ч. 1 ст. 10, ст. Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» вказані вище документи та відомості, як такі, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру та внесені до нього, вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Інформаційною довідкою № 410562413, яку сформовано 30.01.2025 р., з Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо об'єкта нерухомого майна (том справи 1, а.с. 12-22) підтверджується факт державної реєстрації права власності фізичних осіб на квартири у багатоквартирному житловому будинку № 4 по вул. Грушевського у м. Дрогобичі (зокрема квартири № 8, 19, 22, 33, 29, 49 тощо). Розпорядженнями органу приватизації від 23.07.2004 р. та від 23.12.2008 р. (том справи 2, а.с. 11, 12) підтверджується факт прийняття органом приватизації рішення про передачу квартир № 19 та № 39 у приватну (спільну сумісну чи часткову) власність фізичних осіб.
Наявними у матеріалах справи заявою-вимогою позивача та відповіддю відповідача від 29.01.2025 р. за № 165 на цю заяву-вимогу (том справи 1, а.с. 35, 36) підтверджується та обставина, що позивач звертався до відповідача з вимогою передати йому технічний паспорт на будинок, паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем, проектну документацію зі схемами влаштування внутрішньобудинкових систем, документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, план земельної ділянки, акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок, паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки і опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку. Відповідач таких документів не надав та повідомив, що з метою повного та всебічного вивчення викладених у заяві-вимозі обставин просить надати йому світлокопії правовстановлюючих документів, що підтверджують право власності на квартири та нежитлові приміщення у житловому будинку. Крім цього, відповідач повідомив, що житловий будинок № 4 по вул. Грушевського у м. Дрогобичі перебуває у державній власності та закріплений за ним на праві повного господарського відання на підставі наказу Міністерства освіти і науки України від 3 листопада 2017 р. № 1451.
Наявним у матеріалах справи наказом Міністерства освіти і науки України від 3 листопада 2017 р. № 1451 (том справи 1, а.с. 37) підтверджується факт закріплення за відповідачем на праві повного господарського відання житлового будинку (60 кв.) № 4 по вулиці Грушевського у м. Дрогобичі.
У матеріалах справи немає доказів державної реєстрації права повного господарського відання відповідача на будинок № 4 по вул. Грушевського у м. Дрогобичі у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Позивач не заперечує, що власником квартир №№ 5, 14 та 16 є держава, ці квартири не є приватизованими. Вказане не заперечується відповідачем.
Згідно з п. 2 ст. 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитках. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.
В силу абзацу 2 пункту 4.2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 03.03.2004 № 4-рп/2004 у справі № 1-2/2004, допоміжні приміщення, відповідно до п. 2 статті 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» стають об'єктами права спільної власності співвласників багатоквартирного будинку, тобто їх спільним майном, одночасно з приватизацією громадянами квартир, що засвідчується єдиним документом - свідоцтвом про право власності на квартиру. Для підтвердження набутого в такий спосіб права не потребується вчинення будь-яких інших додаткових юридичних дій.
Співвласниками будинку № 4 по вул. Грушевського у м. Дрогобичі є фізичні особи та держава. Фізичні особи, власники 54 квартир у будинку АДРЕСА_1 , 12.10.2017 р. прийняли рішення про створення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та 31.10.2017 р. зареєстрували його як юридичну особу.
Первинно квартири набуто фізичними особами у власність у зв'язку з їх приватизацією на підставі Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Згідно з ст. 385 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об'єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
В силу ст. 1 Закону України «Про об'єднання співвласників співвласників багатоквартирного будинку» об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку врегульовано Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Відповідно до приписів ст. 5 згаданого Закону в редакції, яка діяла на момент створення юридичної особи позивача, співвласник має право вільного доступу до технічної документації на багатоквартирний будинок.
Замовник будівництва або попередній власник будинку зобов'язаний передати один примірник технічної документації на будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку. У разі якщо об'єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено та уповноважену особу не визначено, примірник технічної документації на будинок передається управителю, якщо його обрано відповідно до закону.
У разі зміни форми управління багатоквартирним будинком особа, яка здійснювала управління, повинна передати наявну в неї технічну та іншу передбачену законодавством документацію на будинок особі, визначеній співвласниками такого будинку.
Станом на 29.01.2025 р. (дата надання відповідачем відповіді № 165 на лист-звернення позивача) редакцію частини 5 ст. 5 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» змінено і вказана правова норма передбачала, що замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання, протягом 30 календарних днів з дня направлення відповідного звернення особою, уповноваженою співвласниками багатоквартирного будинку, забезпечує передачу співвласникам в особі їх об'єднання або особі, уповноваженій співвласниками у передбаченому цим Законом порядку:
одного комплекту проектної документації на будівництво та іншої технічної документації на багатоквартирний будинок згідно з переліком, визначеним центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства;
інформації та документів щодо діючих гарантійних зобов'язань стосовно будівельних робіт, виконаних під час будівництва та експлуатації багатоквартирного будинку, включаючи термін дії гарантійних зобов'язань, відомості про виконавця робіт, обсяг гарантійних зобов'язань тощо.
У разі відсутності документації на багатоквартирний будинок, визначеної абзацами другим і третім цієї частини, замовник будівництва, колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком або його обслуговування/утримання, протягом шести місяців з дня направлення відповідного звернення особою, уповноваженою співвласниками багатоквартирного будинку, відновлює її за власний рахунок та передає особам, визначеним абзацом першим цієї частини.
Аналогічну правову норму закріплено у ст. 6 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» станом на 10.11.2023 р.
На момент створення юридичної особи позивача приписи ст. 6 згаданого Закону вимагали аби колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, у тримісячний строк з дня державної реєстрації об'єднання забезпечила передачу йому примірника технічної та іншої передбаченої законодавством документації на будинок, а також документа, на підставі якого багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічного паспорта і планів інженерних мереж.
Цією правовою нормою також встановлено, що у разі відсутності документації на багатоквартирний будинок колишній балансоутримувач багатоквартирного будинку або особа, яка здійснювала управління багатоквартирним будинком до створення об'єднання, протягом півроку з дня державної реєстрації об'єднання відновлює її за власний рахунок.
Таким чином, наведеними вище правовими нормами встановлено обов'язок попереднього балансоутримувача будинку передати документацію на будинок об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку після направлення об'єднанням відповідного звернення. Цей обов'язок не залежить від будь-яких інших умов, оскільки жодних інших підстав, для передачі документації від попереднього балансоутримувача Законом не визначено.
Визначений законодавством обов'язок відповідача передати технічну документацію є безумовним та не ставиться у залежність від того, чи є у нього відповідні документи в наявності. У свою чергу невиконання ним такого обов'язку унеможливлює здійснення позивачем функцій з утримання житлового будинку.
Такий висновок суду відповідає висновкам Верховного Суду, які викладено у постановах від 05.07.2019 у справі № 910/6167/18, від 12.03.2020 у справі № 904/1878/19, від 21.04.2021 у справі № 904/1653/20, від 02.11.2022 у справі № 925/253/21, від 28.08.2024 р. у справі № 914/2874/23.
Наведеним вище спростовуються аргументи відповідача про те, що наявні у матеріалах справи Витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна (том справи 1, а.с. 74) та наказ Міністерства освіти і науки України за № 1451 від 03.11.2027 р. (том справи 1, а.с. 37) свідчать про відсутність у нього безумовного обов'язку передати технічну документацію позивачу.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 17.07.2018 № 176 затверджено Перелік технічної документації на багатоквартирний будинок, до якої віднесено: технічний паспорт на багатоквартирний будинок; паспорт об'єкта, складений за результатами обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва; енергетичний сертифікат і звіт про обстеження інженерних систем; проектна документація зі схемами влаштування внутрішньо будинкових систем; документ, що підтверджує прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; технічна документація обладнання котелень; технічна документація на ліфти; план земельної ділянки; акти приймання-передавання технічної документації на багатоквартирний будинок; паспорти, гарантійні документи, акти випробування, повірки й опломбування та інші технічні документи на системи, мережі, встановлені прилади, устаткування та обладнання у багатоквартирному будинку.
Відповідач свого обов'язку з передачі ОСББ «Грушевського 4» спірної документації (технічного паспорту на багатоквартирний будинок, проектної документація зі схемами влаштування внутрішньо будинкових систем, плану земельної ділянки) не виконав.
З огляду на викладене, вимоги позивача про зобов'язання відповідача передати ОСББ технічну документацію на будинок згідно з переліком, викладеним у позовній заяві, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 05.08.2025 р., є законними та обґрунтваними і підлягають до задоволення.
На підставі ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 2, 3, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 201-220, 236, 238, 239, 240, 241, 242, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Грушевського 4» (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. М. Грушевського, 4, кв. 31, ЄДРПОУ 41694253) до Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. І. Франка, 24, ЄДРПОУ 02125438), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, пр. Берестейський, будинок 10, ЄДРПОУ 38621185) задовольнити повністю.
Зобов'язати Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. І. Франка, 24, ЄДРПОУ 02125438) передати Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Грушевського 4» (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. М. Грушевського, 4, кв. 31, ЄДРПОУ 41694253) наступну технічну документацію на будинок, розташований за адресою: Львівська область, м. Дрогобич, вул. М. Грушевського, 4:
технічний паспорт на багатоквартирний будинок № 4 по вул. М. Грушевського у місті Дрогобичі; проектну документацію із схемами влаштування внутрішньобудинкових систем будинку № 4 по вул. М. Грушевського у місті Дрогобичі; план земельної ділянки, на якій розташовується будинок № 4 по вул. М. Грушевського у місті Дрогобичі.
Стягнути з Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. І. Франка, 24, ЄДРПОУ 02125438) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Грушевського 4» (82100, Львівська область, м. Дрогобич, вул. М. Грушевського, 4, кв. 31, ЄДРПОУ 41694253) 3028 грн. судового збору
Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.
2. Рішення Господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
3. На рішення Господарського суду може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складено 12.11.2025 р.
Суддя Бортник О.Ю.