Рішення від 06.11.2025 по справі 914/2023/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.11.2025 Справа № 914/2023/25

за позовом: Шептицької міської ради, м. Червоноград, Львівська обл.

до відповідача: Приватного підприємства “АВ-Транс-Компані», м. Шептицький, Львівська обл.

про стягнення безпідставно збережених коштів

Суддя Коссак С.М.

за участі секретаря Полюхович Х.М.

Від учасників справи:

Від позивача: Гудзик Лілія Андріївна - представник;

Від відповідача: Миколайчук Орест Ігорович - представник

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Господарського суду Львівської області через систему “Електронний суд» представником позивача Шептицької міської ради, м. Червоноград, Львівська обл. подано позов до відповідача Приватного підприємства “АВ-Транс-Компані», м. Шептицький, Львівська обл. про стягнення безпідставно збережені кошти за використання земельної ділянки площею 0,4381 га з кадастровим номером №4611800000:03:005:0039 розташованої по вулиці Івасюка 2 “є» в місті Шептицький Львівської області, у сумі 449 411,22 грн.

Також позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 6741,17грн., який просить стягнути з відповідача.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 07.07.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 31.07.2025 року на 11:00 год.

Рух справи відображено в ухвалах суду.

В судовому засіданні 14.08.2025 року судом озвучено, що 07.08.2025 року представником відповідача подано через систему “Електронний суд» відзив на позовну заяву за вх.№ 20814/25 з документами згідно вказаного додатку.

14.08.2025 року від представника відповідача через систему “Електронний суд» надійшло клопотання за вх.№21400/25 про відкладення розгляду справи у зв»язку з перебуванням представника у щорічній відпустці, відтак для належного реагування на подані процесуальні документи та з»ясування всіх обставин справи. 21.08.2025 року представником позивача подано відповідь на відзив за вх.№22000/25.

08.09.2025 року представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив за вх.№23442/25.

Ухвалою суду від 02.10.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 23.10.2025 року о 11:00 год.

В судовому засіданні 23.10.2025 року оголошено перерву до 06.11.2025 року до 13:15 год., яке відбудеться у приміщенні Господарського суду Львівської області (адреса: 790014, м. Львів, вул. Личаківська, 128, 2-ий пов.).

В судове засідання 06.11.2025 року позивач явку представника забезпечив, який надав пояснення по суті спору та просить позов задоволити в повному обсязі.

В судове засідання 06.11.2025 року відповідач явку представника забезпечив, який заперечив позовні вимоги та просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Суд перейшов до стадії ухвалення рішення, вступна та резолютивна частина якого оголошена в цьому судовому засіданні.

Аргументи позивача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідач будучи власником нерухомого майна, розміщеного на спірній земельній ділянці площею 0,4381 га, кадастровий номер 4611800000:03:05:0039, не оформив право користування вказаною земельною ділянкою. Таким чином, ПП «АВ-Транс-Компані» - користується спірною земельною ділянкою без достатньої правової підстави, відтак внаслідок використання ПП «АВ-Транс-Компані» спірної земельної ділянки без правовстановлюючих документів, територіальна громада в особі Шептицької міської ради не отримала дохід від здачі земельної ділянки в оренду, чим порушені охоронювані законом права та інтереси Шептицької міської ради, як позивача щодо неодержаних грошових коштів у розмірі орендної плати за землю.

Позивачем надано суду Довідку (розрахунок заборгованості неправомірно збережених коштів за земельну ділянку комунальної власності Шептицької міської ради, кадастровий номер 4611800000:03:005:0039, площею 0,4381 га, що знаходиться за адресою м. Шептицький вул.. Івасюка 2 є) за період з 01 липня 2022 року по 30 червня 2025 року на суму 449411,22 грн.

Просить стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти за користування земельною ділянкою площею 0,4381 га, кадастровий номер 4611800000:03:05:0039 що знаходиться за адресою м. Шептицький вул.. Івасюка 2 є) за період з 01 липня 2022 року по 30 червня 2025 року в сумі 449 411,22 грн та судовий збір у розмірі 6741,17грн.,

Аргументи відповідача.

У поданому відзиві на позовну заяву за вх.№ 20814/25 від 07.08.2025 року зазначає, що державна реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва не означає дотримання умов, із якими закон пов'язує наявність підстав набуття прав оренди на земельну ділянку на неконкурентних засадах згідно з приписом абзацу 2 частини 2 статті 134 ЗК України, оскільки така державна реєстрація не змінює правового статусу такого майна та не перетворює сукупність будівельних матеріалів на новостворену річ - об'єкт нерухомого майна (житловий будинок, будівлю, споруду тощо) в розумінні ст.181 та ч.2 ст.331 Цивільного кодексу України, оскільки не звільняє забудовника від обов'язку після завершення будівництва (створення майна) ввести його в установленому порядку в експлуатацію в загальному порядку та здійснити державну реєстрацію права власності на новостворене нерухоме майно.

Оскільки у період з 01 липня 2022 року по 30 червня 2025 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки №4611800000:03:005:0039 неодноразово зазнавала змін, зокрема у період 2022-2023 років чинною була одна НГО, з 01.01.2024 року НГО зазнала змін, та з 01.01.2025 НГО також була змінена, то позивачем здійснено розрахунок без урахуванням змін нормативної грошової оцінки, які мали місце в цей період та не надано суду належних і допустимих доказів про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за спірний період вказаний у позовній заяві, наявність яких є необхідним підтвердженням заявленого позивачем розрахунку в розумінні приписів чинного законодавства України.

Просить в задоволенні позову Шептицької міської ради Львівської області до Приватного підприємства «АВ-Транс-Компані» про стягнення безпідставно збережених коштів в сумі 449 411,22 грн. - відмовити.

Фактичні обставини справи.

Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Приватне підприємство “АВ-Транс-Компані» є власником об'єкта незавершеного будівництва-будівлі котельні (готовність 63,4) за адресою: Львівська обл. м. Шептицький, вул. Івасюка 2 «є». Вказаний об'єкт розташований на земельній ділянці площею 0,4381 га, кадастровий номер 4611800000:03:05:0039, яка належить до комунальної власності Шептицької міської ради.

Право власності на об'єкт нерухомого майна зареєстроване 03 лютого 2022 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, який сформований 12.06.2025 року.

Відповідач з дати реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, не звертався до Шептицької міської ради з клопотанням для оформлення права користування земельною ділянкою, не уклав договір оренди та не сплачував орендну плату чим порушив ст.120 Земельного кодексу України.

Шептицька міська рада скеровувала листи директору ПП «АВ-Транс-Компані»: вих № 81.07-800/24/01.02-02.17 від 11.03.2024 року - щодо оформлення договору оренди та сплати неправомірно збережених коштів за період користування з 03.02.2022 року; вих. №81.07-2025/25/01.02-02.17 від 15.04.2025 року - щодо оформлення оренди землі.

Відповідач, будучи власником нерухомого майна, розміщеного на спірній земельній ділянці, не оформив право користування вказаною земельною ділянкою. Таким чином, ПП «АВ-Транс-Компані» - користується спірною земельною ділянкою без достатньої правової підстави, відтак внаслідок використання ПП «АВ-Транс-Компані» спірної земельної ділянки без правовстановлюючих документів, територіальна громада в особі Шептицької міської ради не отримала дохід від здачі земельної ділянки в оренду, чим порушені охоронювані законом права та інтереси Шептицької міської ради, як позивача щодо неодержаних грошових коштів у розмірі орендної плати за землю.

Відповідно до повідомлення фінансового управління Шептицької міської ради (№81.07.vn-2053/25 від 30.06.2025), орендна плата за оренду земельної ділянки за період з 01.07.2022 року по 26.06.2025 рік від ПП «АВ-Транс-Компані» (ЄДРПОУ 37591946) на рахунок Червоноградської міської територіальної громади не надходили.

Відповідно до рішення Червоноградської міської ради від 30.06.2022 року №1322 «Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території Червоноградської міської ради», ставка орендної плати за земельні ділянки з кодом КВЦПЗД 11.04 становить 6 (шість) відсотків він НГО земельної ділянки.

У період з 01 липня 2022 року по 30 червня 2025 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки №4611800000:03:005:0039 зазнавала змін. Рішенням Червоноградської міської ради Львівської області від 01.06.2023 року №1888 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах населеного пункту м.Червоноград», яке набрало чинності з 01.01.2024 року вирішено затвердити технічну документацію з нормативно грошової оцінки земельних ділянок в межах території Червоноградської територіальної громади Червоноградського району Львівської області (в межах населеного пункту м. Червоноград): - норматив капіталізованого рентного доходу для земель житлової та громадської забудови, земель рекреаційного призначення, земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, а також для земельних ділянок, як не віднесені до категорії земель за основним цільовим призначенням на 01 січня 2020 року для Червоноградської міської ради становить 268 грн./м. Та п. 2 вказаного рішення введено в дію норматив капіталізованого рентного доходу земельних ділянок м. Червоноград, Червоноградського району, Львівської області з 01.01.2024 року.

Рішенням Червоноградської міської ради Львівської області від 11.07.2024 року №2755 вирішено п. 1 затвердити технічну документацію з нормативно грошової оцінки земельних ділянок в межах території Червоноградської міської територіальної громади Червоноградського району Львівської області та даний пункт рішення введено в дію з 01 січня 2025 року. Пунктом 5 вказаного рішення вирішено, що до введення в дію п. 1 цього рішення застосовуються чинні акти місцевого самоврядування, що регулюють питання нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах Червоноградської міської територіальної громади.

Згідно даних відділу Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, наданих листом від 24.06.2025 року НВ-4601535712025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 4611800000:03:005:0039 становить 2 496 729,03 грн.

З відповіді ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 04.08.2025 року вбачається, що здійснити розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки 4611800000:03:005:0039 за 2022-2024 роки неможливо через відсутність відповідного функціоналу в системі Державного земельного кадастру. Значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки розраховується на поточну дату формування витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки відповідно до затвердженої у встановленому законодавством порядку технічної документації та наявних відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації у зворотньому напрямку не передбачено нормативно-правовими актами, які регулюють проведення нормативно грошової оцінки земель. Також у даному листі зазначено, що на сьогодні отримати значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2022-2024 роки можливо у разі, якщо у цих періодах оформлювалися та видавалися витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки. Позивачем такі витяги нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2022-2024 роки не оформлювалися та не видавалися, в матеріалах справи такі відсутні.

Позивачем надано суду Довідку (розрахунок заборгованості неправомірно збережених коштів за земельну ділянку комунальної власності Шептицької міської ради, кадастровий номер 4611800000:03:005:0039, площею 0,4381 га, що знаходиться за адресою м. Шептицький вул.. Івасюка 2 «є» за період з 01 липня 2022 року по 30 червня 2025 року на суму 449411,22 грн., виходячи з даних про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки згідно витягу №НВ-9968307822025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок з датою формування 24.06.2025 року, тобто з НГО яка діє у період 2025 року.

Позивач зазначає, що сума недоотриманих коштів міським бюджетом з плати за землю внаслідок використання вказаної земельною ділянкою без належної правової підстави складає 449 411,22 грн., відтак безпідставно збережені кошти за користування спірною земельною ділянкою площею 0,4381 га з кадастровим номером 4611800000:03:005:0039, в м. Шептицький на вул. Івасюка, 2 «є» з 01.07.2022 року по 30.06.2025 рік становлять 449 411,22 грн., які позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача.

Норми права та висновки суду.

Предметом доказування є встановлення обставин користування відповідачем земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та без договору, підставність стягнення безпідставно збережених коштів в розмірі 449 411,22грн.

Відповідно до положень статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

За змістом статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно зі статтею 206 ЗК використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням частини першої статті 21 Закону України “Про оренду землі» визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Приватне підприємство “АВ-Транс-Компані» є власником об'єкта незавершеного будівництва-будівлі котельні (готовність 63,4) за адресою: Львівська обл. м. Шептицький, вул. Івасюка 2 «є». Вказаний об'єкт розташований на земельній ділянці площею 0,4381 га, кадастровий номер 4611800000:03:05:0039, яка належить до комунальної власності Шептицької міської ради.

Право власності на об'єкт нерухомого майна зареєстроване 03 лютого 2022 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, який сформований 12.06.2025 року.

Ухвали Шептицькою міською радою щодо надання в користування (оренду) земельної ділянки не приймалось.

З матеріалів справи вбчається, що Відповідач з дати реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, не звертався до Шептицької міської ради з клопотанням для оформлення права користування земельною ділянкою, не уклав договір оренди та не сплачував орендну плату.

Шептицька міська рада скеровувала листи директору ПП «АВ-Транс-Компані»: вих № 81.07-800/24/01.02-02.17 від 11.03.2024 року - щодо оформлення договору оренди та сплати неправомірно збережених коштів за період користування з 03.02.2022 року; вих. №81.07-2025/25/01.02-02.17 від 15.04.2025 року - щодо оформлення оренди землі.

На підставі наявних у справі документів, суд доходить висновку, що доказів належного оформлення відповідачем права користування земельною ділянкою, зокрема укладення відповідного договору оренди з Шептицькою міською радою та державної реєстрації такого права, матеріали справи не містять.

Відповідно до статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов'язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною першою статті 21 Закону України “Про оренду землі».

Згідно із частиною першою статті 79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до частин першої, третьої, четвертої, дев'ятої статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі; земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Відповідно до частини другої статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків.

Статтею 1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідків події.

Отже, у випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України.

Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте з огляду на приписи частини другої статті 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно. До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Зазначені правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц та від 20 листопада 2018 року у справі № 922/3412/17.

Статтею 12 Закону України “Про оцінку земель» регламентовано, що нормативно-правові акти з проведення оцінки земель затверджуються Кабінетом Міністрів України. Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5 - 7 років (стаття 18 Закону України “Про оцінку земель»).

Відповідно до статті 20 Закону України “Про оцінку земель» за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Частиною другою статті 20 Закону України “Про оцінку земель» передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до частин першої та другої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 Цивільного кодексу України.

З огляду на викладене, відповідач як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

Разом з тим для кондикційних зобов'язань доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (статті 1212-1214 Цивільного кодексу України). Такі висновки відповідають правовій позиції, викладеній у постановах ВП ВС від 23 травня 2018 року у справі №629/4628/16-ц (провадження №14-77цс18), від 20 листопада 2018 року у справі №922/3412/17 (провадження №12-182гс18).

Отже, у разі коли особа користувалася земельною ділянкою без достатньої правової підстави, у зв'язку з чим зберегла кошти, вона зобов'язана повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК.

Судом встановлено, що відповідач - Приватного підприємства “АВ-Транс-Компані» фактично використовує земельну ділянку кадастровий номер 4611800000:03:005:0039, площею 0,4381 га, що знаходиться за адресою м. Шептицький вул. Івасюка 2 «є» за відсутності відповідних рішень Шептицької міської ради про надання згаданої ділянки в користування (оренду) та вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки.

Визначаючи розмір заборгованості відповідача, судам необхідно встановити розмір земельних ділянок, які використовуються останнім. Отже, за матеріалами справи підтверджується факт користування земельною ділянкою кадастровий номер 4611800000:03:005:0039, площею 0,4381 га, що знаходиться за адресою м. Шептицький вул.. Івасюка 2 «є» та відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Приватне підприємство “АВ-Транс-Компані» є власником об'єкта незавершеного будівництва-будівлі котельні (готовність 63,4) за адресою: Львівська обл. м. Шептицький, вул. Івасюка 2 «є». Вказаний об'єкт розташований на земельній ділянці площею 0,4381 га, кадастровий номер 4611800000:03:05:0039, яка належить до комунальної власності Шептицької міської ради. Право власності на об'єкт нерухомого майна зареєстроване 03 лютого 2022 року.

Отже, вищезазначена земельна ділянка, за користування якою позивач просить стягнути безпідставно збережені кошти сформована, як об'єкт цивільних прав, має кадастровий номер.

Згідно даних відділу Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, наданих листом від 24.06.2025 року НВ-4601535712025 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 4611800000:03:005:0039 становить 2 496 729,03 грн.

З відповіді ГУ Держгеокадастру у Львівській області від 04.08.2025 року вбачається, що здійснити розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки 4611800000:03:005:0039 за 2022-2024 роки неможливо через відсутність відповідного функціоналу в системі Державного земельного кадастру. Значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки розраховується на поточну дату формування витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки відповідно до затвердженої у встановленому законодавством порядку технічної документації та наявних відомостей Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням коефіцієнтів індексації у зворотньому напрямку не передбачено нормативно-правовими актами, які регулюють проведення нормативно грошової оцінки земель. Також у даному листі зазначено, що на сьогодні отримати значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2022-2024 роки можливо у разі, якщо у цих періодах оформлювалися та видавалися витяги із технічної документації з нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.

Позивачем такі витяги нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2022-2024 роки не оформлювалися та не видавалися, в матеріалах справи такі відсутні.

Згідно наявної в матеріалах справи Довідки (розрахунок заборгованості неправомірно збережених коштів за земельну ділянку комунальної власності Шептицької міської ради, кадастровий номер 4611800000:03:005:0039, площею 0,4381 га, що знаходиться за адресою м. Шептицький вул.. Івасюка 2 «є» за період з 01 липня 2022 року по 30 червня 2025 року на суму 449 411,22 грн., виходячи з даних про нормативну грошову оцінку спірної земельної ділянки згідно витягу №НВ-9968307822025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок з датою формування 24.06.2025 року, тобто з НГО яка діє у період 2025 року.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20 зазначила: "Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період".

З матеріалів справи вбачається, що нормативна грошова оцінка земель у межах міста Шептицького зазнавала змін:

Рішенням Червоноградської міської ради Львівської області від 01.06.2023 року №1888 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах населеного пункту м.Червоноград», яке набрало чинності з 01.01.2024 року вирішено затвердити технічну документацію з нормативно грошової оцінки земельних ділянок в межах території Червоноградської територіальної громади Червоноградського району Львівської області (в межах населеного пункту м. Червоноград).

Рішенням Червоноградської міської ради Львівської області від 11.07.2024 року №2755 вирішено п. 1 затвердити технічну документацію з нормативно грошової оцінки земельних ділянок в межах території Червоноградської міської територіальної громади Червоноградського району Львівської області та даний пункт рішення введено в дію з 01 січня 2025 року. Пунктом 5 вказаного рішення вирішено, що до введення в дію п. 1 цього рішення застосовуються чинні акти місцевого самоврядування, що регулюють питання нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах Червоноградської міської територіальної громади.

Отже, зазначеними рішеннями підтверджується, що нормативна грошова оцінка земель у територіальній громаді не була сталою, а тому дані, наведені у наявному в матеріалах справи витягу з технічної документації за 2025 рік, відображають нову, змінену оцінку. Тому такий витяг не може бути використаний для визначення розміру безпідставно збережених коштів за попередній період (2022 - 2023 роки), оскільки він не відображає фактичну нормативну грошову оцінку земельної ділянки у ці роки.

Оскільки Позивач не довів допустимими доказами розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2022- 2023 роки, у зв'язку з чим розрахунок безпідставно збережених коштів за цей період є необґрунтованим. Відтак, суд відмовляє у задоволенні позову в частині нарахувань заборгованості за 2022-2023 роки.

Щодо нарахувань здійснених позивачем за 2024 рік, то суд зазначає таке.

Рішенням Червоноградської міської ради Львівської області від 01.06.2023 року №1888 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах населеного пункту м.Червоноград», яке набрало чинності з 01.01.2024 року вирішено затвердити технічну документацію з нормативно грошової оцінки земельних ділянок в межах території Червоноградської територіальної громади Червоноградського району Львівської області (в межах населеного пункту м. Червоноград): - норматив капіталізованого рентного доходу для земель житлової та громадської забудови, земель рекреаційного призначення, земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, а також для земельних ділянок, як не віднесені до категорії земель за основним цільовим призначенням на 01 січня 2020 року для Червоноградської міської ради становить 268 грн./м. Та п. 2 вказаного рішення введено в дію норматив капіталізованого рентного доходу земельних ділянок м. Червоноград, Червоноградського району, Львівської області з 01.01.2024 року.

Відповідно до рішення Червоноградської міської ради від 30.06.2022 року №1322 «Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території Червоноградської міської ради», ставка орендної плати за земельні ділянки з кодом КВЦПЗД 11.04 становить 6 (шість) відсотків він НГО земельної ділянки.

Слід зазначити, що Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду передав справу на розгляд Великої Палати ВС, вбачаючи підстави для відступу від викладеного у постанові Касаційного цивільного суду у складі ВС від 2 червня 2021 року у справі № 201/2956/19 висновку щодо проведення розрахунку безпідставно збережених коштів не лише на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а й на підставі інших документів щодо такої оцінки.

У справі №905/1680/20 Велика Палата ВС виходила з того, що земельним законодавством і ПК України не обмежується можливість подання доказів щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати виключно витягом з Державного земельного кадастру. Належними доказами на обґрунтування нормативної грошової оцінки земельної ділянки можуть бути: технічна документація на спірну земельну ділянку, виготовлена компетентним органом для оформлення договору оренди, довідка з Державного земельного кадастру, витяг з Державного земельного кадастру, а також висновок судової експертизи про встановлення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки.

ВП ВС назвала помилковими висновки судів щодо тлумачення статей 20, 23 Закону України «Про оцінку земель» таким чином, що витяг про нормативну грошову оцінку певної земельної ділянки є єдиним належним доказом на підтвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної (комунальної) власності для цілей сплати орендної плати чи повернення безпідставно збережених грошових коштів фактичним землекористувачем без оформлення орендного договору.

У справі №905/1680/20 ВП ВС зазначила, що відповідно до пункту 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення станом на 1 січня поточного року, за певною формулою (пункт 289.2 статті 289 ПК України).

Отже, для визначення нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки населеного пункту необхідно було визначити певні показники (нормативну грошову оцінку квадратного метра землі в населеному пункті та показники, пов'язані з місцем розташування цієї земельної ділянки, зокрема в межах території населеного пункту).

Процедура проведення нормативної грошової оцінки земель визначається Порядком № 489 (зі змінами та доповненнями). В основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель (пункт 1 розділ Нормативна грошова оцінка всіх категорій земель та земельних ділянок населених пунктів (за винятком земель сільськогосподарського призначення та земельних ділянок водного фонду, що використовуються для риборозведення) визначається за формулою: Цн = (В * Нп) : Нк * Кф * Км, де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); В - витрати на освоєння та облаштування території з розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %); Нк - норма капіталізації (3 %); Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки. Індексація нормативної грошової оцінки земельних ділянок здійснюється відповідно до статті 289 ПК України (пункт 3 розділу ІІ Порядку № 489).

Крім того, зазначений Порядок передбачає можливість розрахунку середньої (базової) вартості одного квадратного метра земель населеного пункту, вартість одного квадратного метра земель населених пунктів за економіко-планувальними зонами, вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання, які визначаються за іншими формулами та не пов'язані з нормативною грошовою оцінкою, яка застосовується для визначення розміру орендних платежів (пункти 7, 9, 10 Порядку № 489).

Грошова оцінка загальної площі земельної ділянки визначається шляхом множення нормативної грошової оцінки одного квадратного метра зазначеної ділянки на її загальну площу.

В матеріалах справи наявний витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та інформація Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку № 4611800000:03:005:0039, тобто наявні всі вихідні дані про земельну ділянку, наявні рішення Червоноградської міської ради Львівської області від 01.06.2023 року №1888 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах населеного пункту м. Червоноград», яке набрало чинності з 01.01.2024 року та рішення Червоноградської міської ради від 30.06.2022 року №1322 «Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки комунальної власності на території Червоноградської міської ради», однак позивач маючи всі важелі встановлення нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік, не довів допустимими доказами розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 2024 рік, у зв'язку з чим розрахунок безпідставно збережених коштів за цей період є необґрунтованим.

Відтак, судом взявши до уваги всі вихідні дані про земельну ділянку та врахувавши висновки Великої Палата Верховного Суду справі №905/1680/20 та у справі №912/2797/21, прийшов до висновку, що обгрунтований розрахунок суми безпідставно збережених коштів за 2024 рік є 70 939,60грн. (0,4381га х 268 грн. (за м2)=1 174 108,00грн. х 1,007= 1 182 326,75х6% ставка = 70939,60грн.), а в задоволенні решти суми слід відмовити, оскільки не відображено фактичну нормативну грошову оцінку земельної ділянки за 2024 рік.

У частині нарахувань за 2025 рік у сумі 74 901,87грн., суд вважає позовні вимоги доведеними та обґрунтованими.

З огляду на викладене відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки, площею 0,4381 га, кадастровий номер 4611800000:03:05:0039, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки у розмірі 145 841,47грн., відтак стягненню з відповідача на користь позивача підлягають 145 841,47грн. безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою, а в задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.

У рішенні ЄСПЛ у справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04, пункт 70) Суд підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він зазначив, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Частиною 1 статті 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідач не спростував доводів щодо існування часткової простроченої заборгованості, а суд виявив на підставі наявних документів у справі фактичні обставини, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, відтак вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а стягненню підлягає 145 841,47грн. безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою, а в задоволенні 303 569,75грн. слід відмовити.

Судові витрати.

Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до п.1 ч.4 ст.129 ГПК України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються, у разі задоволення позову, на відповідача.

Відповідно до матеріалів справи, Виконавчим комітетом Шептицької міської ради сплачено судовий збір за подання Шептицькою міською радою позовної заяви до суду у розмірі 6 741,17грн, що підтверджується платіжною інструкцією №611 від 27 червня 2025 року.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене, у зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог, враховуючи вимогу позовної заяви щодо судового збору, до стягнення з відповідача на користь Шептицької міської ради підлягає судовий збір в сумі 2187,62грн.

Керуючись статтями 10, 12, 20, 73, 76 - 79, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240 ГПК України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов задоволити частково.

2. Стягнути з Приватного підприємства “АВ-Транс-Компані» (80100, Львівська обл., м. Червоноград, вул. Львівська, буд. 36, код ЄДРПОУ 37591946) на користь Шептицької міської ради (80100, Львівська обл., м. Червоноград, пр. Шевченка Т., будинок 19, код ЄДРПОУ 26269722) безпідставно збережені кошти за використання земельної ділянки, площею 0,4381 га з кадастровим номером: 4611800000:03:005:0039, розташованої по вулиці Івасюка 2 «є» в місті Шептицький Львівської області, у сумі 145 841,47грн. та 2187,62 грн. судового збору.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду в порядку, встановленому розділом IV ГПК України.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://court.gov.ua/fair/sud5015, а також у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою - http://reyestr.court.gov.ua.

Повний текст рішення складено та підписано 12.11.2025 року.

Суддя Коссак С.М.