Справа № 159/6938/25
Провадження № 3/159/2936/25
12 листопада 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Смалюх Р.Я., за участю прокурора Волинської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Солопа В.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Волинській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України (РНОКПП: НОМЕР_1 ), зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , офіційно не працевлаштованого, за вчинення адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні», чим порушив вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Крім цього, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (щорічна декларація (після звільнення)), чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6КУпАП.
Згідно з ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Отже, справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, слід розглядати одночасно.
Суддя роз'яснив особі яка притягується до адміністративної відповідальності положення ст. 63 Конституції України, права передбачені ст. 268 КУпАП, будь якими з роз'яснених прав вона скористатись не бажала.
Прокурор у судовому засіданні зазначив, що обставини викладені у протоколах про адміністративні правопорушення доводяться доказами які до них додаються, вважав доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, просив суд накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаних правопорушень визнав повністю, повідомив що пропустив строк подання декларації. Повідомив, що після звільнення з військової служби відразу почав проживати у АДРЕСА_2 , за адресою у с. Амбруків він лише прописаний, але там після звільнення зі служби не проживав. Просив суд суворо не карати.
Встановлено, що відповідно до наказу начальника Генерального штабу ЗСУ (по особовому складу) №331-PC від 22.09.2023 штаб-сержанта ОСОБА_1 призначено на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 . Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №218 від 09.10.2023 ОСОБА_1 , стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 зараховано до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_3 , на всі види забезпечення.
В подальшому наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по особовому складу) №6-РС від 23.04.2024, штаб-сержанта ОСОБА_1 призначено на посаду командира 3 відділення охорони 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 . Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) №89 від 26.04.2024 ОСОБА_1 , вважати таким, що з 26.04.2024 справи та посуду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) №121 від 10.06.2024 штаб-сержанта ОСОБА_1 , призначеного наказом командувача оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (по особовому складу) від 06.06.2024 №247-РС на посаду командира взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , вважати таким, що з 10.06.2024 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
В подальшому наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 (по стройовій частині) №126 від 17.06.2024, штаб-сержанта ОСОБА_1 звільнено з посади командира 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 у запас (за станом здоров'я - за наявності інвалідності).
Згідно пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а","в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Як передбачено в абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Внесеними змінами до Закону України «Про запобігання корупції» на час дії воєнного стану встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подавали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування зазначені у частинах сьомій-чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Отже, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді командира 1 взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 та після звільнення з цієї посади зобов'язаний був подати не пізніше 17.07.2024 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «при звільнені», а декларацію за 2024 рік - до 01.04.2025.
Роздруківкою щорічної декларації за 2024 рік суб'єкта декларування ОСОБА_1 підтверджується, що вона була подана 22.08.2025; роздруківкою декларації поданої «при звільненні» (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями 01.01.2024-17.06.2024) суб'єкта декларування ОСОБА_1 підтверджується, що вона була подана 22.08.2024.
Отже, зазначені декларації були подані з порушенням строку, зазначеного у вказаному вище Законі.
З інформації Національного агентства вбачається, що через збої в системі, відбувалася некоректна робота Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що впливало на можливість коректного заповнення користувачами декларацій: 13.08.2024, 08.10.2024, з 11.10.2023 по 12.10.2024, 20.11.2024, 25.11.2024, з 05.12.2024 по 06.12.2024, 07.12.2024, 31.12.2024, 03.01.2025, 16.01.2025, 20.01.2025, 26.02.2025, 07.03.2025, 10.03.2025, 12.03.2025, 07.04.2025, 21.04.2025, 28.04.2025.
Отже, суддя встановив, що щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 роки, декларацію при звільненні за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями ОСОБА_1 подав несвоєчасно за відсутності поважних причин до цього, зокрема, у вигляді технічних обмежень, пов'язаних з веденням відповідного реєстру.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаних адміністративних правопорушень доводиться протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №323 від 23.09.2025, протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №324 від 23.09.2025, які складені уповноваженою на те особою та відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 22.08.2025, витягом зх. Наказу № 218 від 09.10.2023, витягом з наказу № 126 від 17.06.2024, повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 15.04.2025 та іншими матеріалами справи.
Визначаючи вид та міру адміністративного стягнення, яке слід накласти на ОСОБА_1 суддя враховує фактичні обставини справи, характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, його майновий стан, ступінь його вини, відсутність обтяжуючих обставин та обставин, які пом'якшують покарання, вимоги санкції статті за якою останній притягується до відповідальності.
Враховуючи вимог ст. 36 КУпАП, суддя вважає, що ОСОБА_1 слід обрати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
На думку судді таке стягнення буде необхідним і достатнім для виховання правопорушника в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно з п. 5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн, які стягуються на користь держави.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 36, 221, 280, 283, 284, 287, 294 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», суддя
Об'єднати в одне провадження справи №159/6938/25 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, №159/6939/25 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, присвоївши справі єдиний унікальний номер 159/6938/25.
ОСОБА_1 визнати винуватим, у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та на підставі ст. 36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Штраф має бути сплачений добровільно протягом 15 днів з дня вручення копії постанови про накладення штрафу. У разі несплати штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 КУпАП, відповідно до частини другої статті 308 КУпАП, штраф стягується у порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на рахунок UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету 22030106, призначенняплатежу - Судовий збір в дохід держави (адмінправопорушення).
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення, при цьому строк давності призупиняється на час розгляду скарги у разі оскарження постанови або на період відстрочки її виконання згідно зі статтею 301 КУпАП.
СуддяР. Я. Смалюх