Справа № 397/1537/25
н/п : 3/397/595/25
12.11.2025 селище Олександрівка
Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Мирошниченка Д.В.,
за участі:
секретаря судового засідання - Петренко Л.О.,
прокурора - Зелінської К.І.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Олександрівка Олександрівського району Кіровоградської області, громадянина України, українця, який працює головним спеціалістом - землевпорядником відділу земельних ресурсів та просторового планування Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області, одружений, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), -
ОСОБА_1 , будучи у тому числі станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2024 суб'єктом декларування в розумінні Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закон), а саме: особою зазначеною у підпункті «в» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону (посадовою особою місцевого самоврядування), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2024 до 00 год. 00 хв. 01.04.2024 в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, а саме 02.04.2024 о 13 год. 43 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень визнав повністю.
Прокурор в судовому засіданні зазначила, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вважала за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 гривень.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора та дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідальність за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина правопорушника підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення від 31.10.2025 № 501/25, повідомленням НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації від 10.04.2024 № 962/02.1-16, розпорядженнями Олександрівського селищного голови від 18.01.2021 № 41-к та від 02.02.2021 № 81-к (а.с. 1-7, 9-18, 23-26).
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена у судовому засіданні та не заперечується ним самим.
У той же час, відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 164-14, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Як вбачається з вищенаведеного повідомлення НАЗК, правопорушення було виявлено 10.04.2024, тобто на момент розгляду справи в суді закінчилися строки накладення адміністративного стягнення.
У відповідності з п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю, якщо закінчились строки, передбачені ст. 38 цього Кодексу.
За таких обставин, вважаю, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, проте провадження у справі необхідно закрити на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 38, 247, 279-280, 283-285, 289 КУпАП, суд, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
На підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрити, у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова суду може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подачі апеляційної скарги через Олександрівський районний суд Кіровоградської області.
Суддя Д.В. Мирошниченко