справа № 388/2158/25
провадження № 3/388/920/2025
10.11.2025м. Долинська
Долинський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Кнурова О.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділення поліції № 1 Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, офіційно не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
14.09.2025 о 21 год. 31 хв. по пров. Знам'янський, м. Долинська Кропивницького району Кіровоградської області ОСОБА_1 , яку постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАД № 902608 від 20.08.2025 було притягнено до адміністративної відповідальності за вчинення 20.08.2025 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення, керувала транспортним засобом «ВАЗ 2108», реєстраційний номер НОМЕР_1 , не маючи права керування таким транспортним засобом.
Крім того, 14.09.2025 о 21 год. 31 хв. по пров. Знам'янський, м. Долинська Кіровоградської області ОСОБА_1 , керувала транспортним засобом - «ВАЗ 2108» реєстраційний номер НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: розширенні зіниці очей які не реагують на світло, неприродна блідість, порушення мови, та на пропозицію працівників поліції пройти у встановленому законом порядку медичний огляд з метою встановлення стану н6аркотичного сп'яніння відмовилася, чим порушила вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі Правила дорожнього руху).
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАПматеріали справ про адміністративні правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП за протоколами про адміністративні правопорушення: серії ЕПР1 № 454011 від 14.09.2025 за ч. 5 ст. 126 КУпАП (справа № 388/2158/25, провадження № 3/388/920/2025) та серії ААД № 544436 від 14.09.2025 за ч. 1 ст. 130 КУпАП (справа № 388/2160/25, провадження № 3/388/921/2025) - об'єднано в одне провадження, визначено об'єднаній справі № 388/2158/25, провадження № 3/388/920/2025.
ОСОБА_1 , у судове засідання не з'явилася.Про день, час та місце розгляду справи, що призначались на 10.11.2025 повідомлялася належним чином, за адресою зазначену в протоколах про адміністративні правопорушення, однак поштові конверти підприємством поштового зв'язку були повернуті на адресу суду з відмітками «адресат відсутній за вказаною адресою».
Враховуючи обізнаність ОСОБА_1 про складання відносно неї протоколів про адміністративні правопорушення та наступний його (протоколу) судовий розгляд, беручи до уваги її небажання скористатися, зокрема, правом участі у судовому розгляді справи, враховуючи відсутність обставин, які б свідчили про необхідність її обов'язкової явки у судове засідання, - суд, з урахуванням положення ч. 2 ст. 268 КУпАП, в яких наведено виключний перелік адміністративних правопорушень, передбачених відповідними статтями КУпАП, при розгляді справ за якими присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов'язковою, беручи до уваги відсутність вимог щодо обов'язкової участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, дійшов висновку про розгляд справи за відсутності особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази у справі, як кожен окремо, так і в їх сукупності, встановивши дійсні обставини справи, суд дійшов висновку про винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, що підтверджується такими доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 454011 від 14.09.2025, яким зафіксовано, що 14.09.2025 о 21 год. 31 хв. в м. Долинська, пров. Знам'янський 1, ОСОБА_1 здійснювала рух на транспортному засобі «ВАЗ 2108» реєстраційний номер НОМЕР_1 , при цьому не мала права керування транспортними засобами відповідної категорії, правопорушення вчинено повторно протягом року, ОСОБА_1 притягувалась до відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП постановою серії БАД № 902608 від 20.08.2025;
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАД № 902608 від 20.08.2025, якою ОСОБА_1 було притягнено до адміністративної відповідальності за вчинення 20.08.2025 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП із накладенням адміністративного стягнення, яка набрала законної сили 20.08.2025;
- довідкою інспектора сектору адміністративної практики КРУП ГУНП в Кіровоградській області про те, що станом на 14.09.2025 ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 544436 від 14.09.2025, в якому зафіксовано, що 14.09.2025 о 21 год. 31 хв. в м. Долинська, пров. Знам'янський 1, ОСОБА_1 керувала транспортним засобом «ВАЗ 2108», реєстраційний номер НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння (розширенні зіниці очей які не реагують на світло, неприродна блідість, порушення мови), від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку відмовилася, від керування транспортним засобом відсторонена;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 14.09.2025 о 21 год. 47 хв., в якому зафіксовано відмову ОСОБА_1 від проходження такого огляду;
- відеозаписом, з нагрудної камери працівника поліції, який був безпосереднім очевидцем подій 14.09.2025, який містяться на цифровому носії інформації DVD-R диску, яким (відеозаписом) підтверджується: факт керування ОСОБА_1 14.09.2025 о 21 год. 31 хв. транспортним засобом - «ВАЗ 2108», реєстраційний номер НОМЕР_1 в м. Долинська по пров. Знам'янський; повідомлення поліцейським ОСОБА_1 про виявлення у неї ознак наркотичного сп'яніння (розширенні зіниці очей які не реагують на світло, неприродна блідість, порушення мови); пропозиція працівника поліції ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законодавством порядку, на що ОСОБА_1 відмовилася; оформлення матеріалів адміністративного правопорушення;
Зазначені докази є належними і допустимими та на їх основі у визначеному законом порядку у повній мірі встановлено наявність адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП за епізодом від 14.09.2025, та винність ОСОБА_1 у їх вчиненні.
Відповідно до положень ч. 1, ч. 2 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» транспортним засобом може керувати лише особа, яка в установленому порядку отримала право на керування транспортними засобами відповідної категорії.
Положеннями ч. 5 ст. 126 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Положенням ч. 2 ст. 126 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
З урахуванням вищезазначеного, суд констатує наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126 КУпАП, а саме: повторне протягом року після вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом не маючи права керування таким транспортним засобом.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Зазначені вище вимоги Правил дорожнього руху водієм ОСОБА_1 було порушено.
Положеннями ч. 1 ст. 130 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме: відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Мірою відповідальності, яка застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами є адміністративне стягнення (ст. 23 КУпАП).
При цьому, окремо судом відзначається, що ОСОБА_1 у відповідності до положень Конвенції про дорожній рух від 08.11.1968, ратифікованої Указом Президії Верховної Ради ПВР УРСР «Про ратифікацію Конвенції про шляховий рух» № 2614-VIII від 25.04.1974 зі змінами та доповненнями, внесеними Європейською угодою від 01.05.1971, у редакції від 26.03.2006 (далі - Конвенція про дорожній рух) на час вчинення адміністративних правопорушень 14.09.2025, була водієм, оскільки фактично керувала транспортним засобом.
Відповідно до умов ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
При накладенні адміністративного стягнення відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП суд враховує: характер вчинених правопорушень, ступінь їх суспільної небезпеки, а саме те, що дані правопорушення є потенційно небезпечними для суспільства та становлять реальну небезпеку учасникам дорожнього руху, загрожують їх життю, здоров'ю, тяжкість ймовірних наслідків; особу порушника, який відповідно до матеріалів справи офіційно не працевлаштований, раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, окрім притягнення за ч. 2 ст. 126 КУпАП; відсутність обставин, що обтяжують та обставин, що пом'якшують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, тому враховуючи положення ч. 2 ст. 36 КУпАП вважає за необхідне накласти на правопорушника адміністративне стягнення у межах санкції ч. 5 ст. 126 КУпАП у виді штрафу у мінімальному розмірі з позбавленням права керування транспортними засобами на мінімальний строк без платного вилучення транспортного засобу, не вбачаючи підстав для накладення більш суворого стягнення і таке стягнення буде справедливим, необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 та попередження вчинення ним нових правопорушень, та відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 33, 40-1, 283, 284, 287 КУпАП, Законом України «Про судовий збір», -
постановив:
визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП за епізодами від 14.09.2025, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800 (сорок тисяч вісімсот) грн. 00 коп., який (штраф) підлягає внесенню через установу банку України з позбавленням права керування транспортними засобами на строк п'ять років без платного вилучення транспортного засобу.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк - надіслати постанову про накладення штрафу для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу та витрати на облік правопорушень, розмір яких (витрат) визначається Кабінетом Міністрів України.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. (розрахунковий рахунок: UA908999980313111256000026001, банк: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код: 37993783, код класифікації бюджетів: 22030106).
Стягувач судового збору: Державна судова адміністрація України (місцезнаходження за адресою: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01021, код ЄДРПОУ: 26255795).
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили у день її перегляду судом апеляційної інстанції у разі залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови без змін, чи зміні постанови.
Суддя О.А. Кнуров