Справа 573/2141/25
Номер провадження 3/573/1026/25
12 листопада 2025 року м. Білопілля
Суддя Білопільського районного суду Сумської області Замченко А.О., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , військовослужбовця,
за ч. 2 ст. 17210 КУпАП,
11.11.2025 до Білопільського районного суду Сумської області з Сумського апеляційного суду надійшов адміністративний матеріал з протоколом про адміністративне правопорушення серії А3283 №72, складений уповноваженою особою військової частини НОМЕР_1 відносно ОСОБА_1 , в якому зазначено, що останній вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 17210 КУпАП, а саме: на виконання наказу старшого командира про недопущення прориву державного кордону та утримання стійкої оборони в зоні оперативної відповідальності військової частини НОМЕР_1 солдату ОСОБА_1 , який знаходиться на службі у військовій частині НОМЕР_1 , в умовах особливого періоду було доведено наказ командира БТГр №2 до 06:00 08.10.2025 поступити в оперативне підпорядкування командиру 4 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону. Станом на 06:00 08.10.2025 солдат ОСОБА_1 не виконав законні вимоги командира БТГр №2 щодо оперативного підпорядкування командиру 4 механізованої роти НОМЕР_2 механізованого батальйону. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги ст. 9, 11, 16, 30, 37, 120 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи (а. с. 26). Про причини неявки не повідомив.
З огляду на викладене, вважаю за можливе справу слухати без участі особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Відповідно ст. 245, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Частина перша статті 17210 КУпАП передбачає відповідальність за відмову від виконання законних вимог командира (начальника).
Відповідальність за ч. 2 ст. 17210 КУпАП настає за відмову від виконання законних вимог командира (начальника), вчинене в умовах особливого періоду, крім воєнного стану.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Тобто, запровадження на всій території України або в окремих її місцевостях воєнного стану зумовлює початок дії особливого періоду.
У той же час, запровадження та дія особливого періоду не обмежується виключно оголошенням та запровадженням воєнного стану.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на всій території України запроваджено дію правового режиму воєнного стану, який продовжений до цього часу.
Частина 2 статті 17210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за діяння, передбачене частиною першою, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану.
Діяння, описане в протоколі про адміністративне правопорушення мало місце в умовах воєнного стану, що виключає наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого, ч. 2 ст. 17210 КУпАП.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, доходжу висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутні склад і подія адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17210 КУпАП, а тому провадження в даній справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 17210, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст. 294 КУпАП,
Провадження в справі про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 17210 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду в справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Білопільський районний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя -