Ухвала від 11.11.2025 по справі 334/5039/17

Дата документу 11.11.2025

Справа № 334/5039/17

Провадження № 1-в/334/135/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2025 року Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі представника Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_3 , засудженого ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі подання начальника Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , який був засуджений вироком Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 17.11.2020 за ч. 2 ст. 185, ч. З ст. 15, ч. 3 ст. 185, я. 1 ст. 70, ст. 71 КК України до 3 років 2 місяця позбавлення волі, звільнений 03.08.2021 з державної установи «Оріхівська виправна колонія № 88»,

ВСТАНОВИВ:

До Дніпровського районного суду м. Запоріжжя надійшло поданняначальника Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був засуджений вироком Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 17.11.2020 за ч. 2 ст. 185, ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 185, ч. 1 ст. 70, ст. 71 КК України до 3 років 2 місяця позбавлення волі.

В обґрунтування клопотання вказується, що ОСОБА_4 03.08.2021 звільнився з державної установи «Оріхівська виправна колонія № 88» і був поставлений на профілактичний облік в Запорізькому РУП ГУНП в Запорізькій області як особа, яка підпадає під формальний нагляд.

Постановою суду від 07.02.2025 відносно ОСОБА_4 було встановлено адміністративний нагляд строком на 6 місяців, після закінчення строків нагляду ОСОБА_4 поставлено на облік на формальний нагляд.

Під час знаходження під наглядом ОСОБА_4 скоював правопорушення: 19.03.2025 року складено адміністративний протокол за ч. 1 ст. 187 КУпАП, протокол закрито на підставі п.1 ст. 247 КУпАП; 13.03.2025 року складено адміністративний протокол за ч. 1 ст. 187 КУпАП, стягнення у вигляді штрафу 170 грн; 27.07.2025 складено постанову про адміністративне правопорушення за. 1 ст. 173-2 КУпАП, рішення суду ще не прийнято; 19.07.2025 складено постанову про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 127 КУПАП, стягнення у вигляді штрафу 255 грн; 16.08.2025 складено постанову про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 178 КУпАП, стягнення у вигляді штрафу 119 грн.

Оскільки ОСОБА_4 , судимість якого не погашена та не знята у встановлений законом термін, після звільнення з місць позбавлення волі не зважаючи на попередження органів внутрішніх справ про можливість встановлення адміністративного нагляду на шлях виправлення не став, порушує громадський порядок і потребує подальшого профілактичного контролю з боку органів внутрішніх справ, просить встановити адміністративний нагляд строком на 6 місяців з встановленням наступних обмежень:

1. Заборонити вихід з будинку (квартири) з 23:00 до 05:00 ранку з наступного дня.

2. Заборонити перебувати в розважальних закладах та закладах торгівлі, де продаються спиртні напої на розлив.

3. Заборонити виїзди за межі району (міста) в особистих справах без дозволу посадових осіб ОВС, які здійснюють адміністративний нагляд.

4. Зобов'язати явкою на реєстрацію до Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області (за місцем проживання) у призначений день тижня два рази на місяць з 09.00 до 17.00 години протягом строку адміністративного нагляду.

В судовому засіданні представник Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області подання підтримав, просив встановити адміністративний нагляд строком на 6 місяців із застосуванням зазначених вище обмежень, з уточненням вимоги заборонити вихід з будинку (квартири) з 21:00 до 05:00 ранку з наступного дня. Просив врахувати додатково, що ОСОБА_4 не виконав покладеного обов'язку влаштуватися на роботу і що відносно нього наразі розглядаються дві скарги.

ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснив, що викладені у поданні обставини не відповідають дійсності, він не порушує громадський порядок, і підстави для встановлення відносно нього адміністративного нагляду відсутні.

Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції (ст.1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» - далі Закон № 264/94-ВР).

Стаття 3 Закону №264/94-ВР встановлює, що адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: в) засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.

Щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 Закону №264/94-ВР, підставами для встановлення адміністративного нагляду матеріали органів Національної поліції.

Відповідно до ст. 5 Закону №264/94-ВР щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.

У поданні мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону відповідно начальник установи виконання покарань чи начальник органу Національної поліції щодо поведінки піднаглядного, та обґрунтування доцільності таких заходів.

Разом з поданням до суду надсилаються копія вироку та матеріали, що свідчать про необхідність встановлення адміністративного нагляду за відповідною особою.

Згідно з положеннями ст. 6 Закону №264/94-ВР адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.

У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.

Згідно ст. 8 Закону №264/94-ВР адміністративний нагляд автоматично припиняється після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом Національної поліції не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду.

Порядок припинення адміністративного нагляду встановлюється ст. 8 Закону №264/94-ВР, зокрема, адміністративний нагляд припиняється у разі погашення або зняття судимості з особи, яка перебуває під наглядом, а також після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом Національної поліції не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду.

Після закінчення строку адміністративного нагляду він може бути знову встановлений за наявності до того підстав.

Встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був засуджений вироком Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 17.11.2020 за ч. 2 ст. 185, ч. 3 ст. 15, ч. 3 ст. 185, ст. 1 ст. 70, ст. 71 КК України до 3 років 2 місяців позбавлення волі, звільнений 03.08.2021 з державної установи «Оріхівська виправна колонія № 88».

Після звільнення ОСОБА_4 був поставлений на профілактичний облік в Запорізькому РУП ГУНП в Запорізькій області як особа, яка підпадає під формальний нагляд.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 07.02.2025 відносно ОСОБА_4 було встановлено адміністративний нагляд терміном на 6 місяців, тобто до 07.08.2025.

З поданням про продовження адміністративного нагляду в порядку, передбаченому ч.2 ст. 6 Закону №264/94-ВР, орган Національної поліції не звертався.

Згідно з доводами подання, після закінчення строку адміністративного нагляду ОСОБА_4 був поставлений на облік на формальний нагляд.

Звертаючись з у жовтні 2025 року з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , на підтвердження того, що останній незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушує громадський порядок, вчиняє інші правопорушення, орган Національної поліції посилається документи, в яких зафіксовані обставини, які мали місце в період дії адміністративного арешту, встановленого ухвалою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 07.02.2025, а саме:

- адміністративний протокол від 13.03.2025 за ч. 1 ст. 187 КУпАП, за результатами розгляду якого постановою суду від 14.04.2025 у справі №334/2179/25 ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності і накладено стягнення у вигляді штрафу у сумі 170 грн;

- адміністративний протокол відносно ОСОБА_4 за ч. 1 ст. 187 КУпАП від 19.03.2025, справу за яким закрито постановою суду від 25.04.2025 у справі №334/2319/25 на підставі п.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення;

- постанову поліції серія ЕНА №5260416 від 19.07.2025 про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 127-1 КУпАП за перехід пішоходом проїзної частини поза пішохідним переходом з накладенням стягнення у вигляді штрафу у сумі 255 грн. Протокол складено без участі ОСОБА_4 , відомостей що він відмовився від підпису і отримання постанови вказаний документ не містить;

- не заповнений бланк постанови по справі про адміністративне правопорушення серія АА №089565 від 27.07.2025, в який внесені лише відомості про особу ОСОБА_4 , суть адміністративного правопорушення - вчинення домашнього насильства відносно матері, однак будь-які результати розгляду працівником поліції цієї справи у постанові не відображені.

Як зазначалося, з поданням про продовження адміністративного нагляду в порядку, передбаченому ч.2 ст. 6 Закону №264/94-ВР, з наведених вище підстав орган Національної поліції не звертався.

Відтак, вказані обставини не є доказом того, що після закінчення строку адміністративного нагляду ОСОБА_4 вчинив дії, які вказують на порушення громадського порядку і прав інших громадян, і можуть бути підставою для встановлення адміністративного нагляду.

Крім зазначених документів, до подання долучено постанову поліції серія ЕГА №1849096 від 16.08.2025 про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 178 КУпАП за перебування на вулиці в стані алкогольного сп'яніння з накладенням стягнення у вигляді штрафу у сумі 119 грн. Протокол складено без участі ОСОБА_4 , відомостей що він відмовився від підпису і отримання постанови вказаний документ не містить.

В поданні також зазначається, що ОСОБА_4 на шлях виправлення не став і порушував громадський порядок, незважаючи на попередження органів Національної поліції, втім жодного документа на підтвердження таких попереджень надані суду матеріали не містять.

Відтак, дослідивши долучені до подання матеріали, суд дійшов висновку, що ними не підтверджується, що ОСОБА_4 незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушує громадський порядок і права інших громадян, що може бути підставою для встановлення примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за його поведінкою.

З огляду на викладене, подання про встановлення адміністративного нагляду задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 3, 5 - 8Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні подання начальника Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .

На ухвалу може бути подана апеляція до Запорізького апеляційного суду протягом 7 діб з дня її винесення. Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Суддя: ОСОБА_1