Справа № 146/1469/25
"11" листопада 2025 р. селище Томашпіль
Суддя Томашпільського районного суду Вінницької області Пилипчук О.В., розглянувши матеріали, що надійшли від ВП №2 Тульчинського РВП ГУНП України у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає в АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 КУпАП
Гр. ОСОБА_1 згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 466747 від 27.09.2025 року, притягується до адміністративної відповідальності за те, що 27 вересня 2025 року о 15 год. 05 хв. в с-щі Томашпіль, вул.Ігоря Гаврилюка, керував автомобілем марки «КІА SPORTAGE» д.н.з. « НОМЕР_1 », не впевнившись у безпечності здійснення маневру, почав рух, створивши перешкоду водію мотоцикла «КАВАСАКІ» б.н. під керуванням гр. ОСОБА_2 , внаслідок чого мотоцикл зіткнувся із автомобілем, змінивши траєкторію мотоцикл допустив зіткнення із автомобілем марки «Вольксваген д.н.з. « НОМЕР_2 ». Внаслідок ДТП автомобілі зазнали механічних пошкоджень, тілесних ушкоджень ніхто не отримав.
Гр. ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
На розгляді справи про адміністративне правопорушення гр. ОСОБА_1 вину не визнав, пояснив суду, що здійснював маневр повороту з дотриманням всіх правил дорожнього руху. Вказав, що стояв на краю проїзної частини дороги і, коли мав їхати, включив поворот, подивився в обидва боки дороги, впевнившись у безпечності руху і, коли почав виїжджати, почув свист і удар в його частину авто, після чого він побачив, що це був мотоцикл, який рухався на дуже великій швидкості.
Заслухавши гр. ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження по справі підлягає закриттю, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує в тому числі питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме в ньому повинні міститися повні й точні відомості про вчинене правопорушення і його кваліфікацію, що має значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У відповідності до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 124 КУпАП порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.
В судовому засіданні гр. ОСОБА_1 вину не визнав. Протокол серії ЕПР1 № 466747 від 27.09.2025 року, не містить суті інкримінованого правопорушення. Не вказано, який маневр здійснював гр. ОСОБА_1 , де саме та як він здійснював даний маневр, які недоліки допустив при здійсненні маневру.
Слід зазначити, що згідно положень КУпАП розгляд справи проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі, що інкримінуються особі.
Згідно з ч.3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу.
Жодних належних та допустимих доказів на підтвердження факту вчинення ДТП саме з вини гр. ОСОБА_1 , перебування маневру який він здійснював у причинному зв'язку з обставинами дорожньо-транспортної пригоди до протоколу не додано.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
За викладених вище обставин суд приходить до висновку, що оскільки суду не надано належних та допустимих доказів вини гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, в зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 245, 247, 251, 256, 266, 278, 284 КУпАП, суд
Провадження в справі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення в його діях.
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного суду через Томашпільський районний суд.
Суддя: О. В. Пилипчук