Справа 688/1573/25
№ 4-с/688/9/25
Ухвала
Іменем України
11 листопада 2025 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Козачук С.В.,
секретаря судового засідання Чупрової К.О.,
боржника ОСОБА_1 ,
державного виконавця Мартинюк Т.М.,
стягувача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шепетівка скаргу ОСОБА_1 про визнання дій державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мартинюк Тетяни Миколаївни та начальника Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Репецької Юлії Леонідівни неправомірними та зобов'язання вчинити дії, заінтересована особа (стягувач) ОСОБА_2 ,
встановив:
20.10.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду із скаргою, в якій просить суд поновити строк на оскарження дій державного виконавця; визнати дії державного виконавця Мартинюк Т.М. та начальника Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Репецької Ю.Л. щодо проведення розрахунку заборгованості зі сплати аліментів у виконавчому провадженні №78752200 неправомірними; зобов'язати державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мартинюк Т.М. здійснити перерахунок заборгованості ОСОБА_1 зі сплати аліментів у виконавчому провадженні №78752200 з 08.04.2025 відповідно до чинного законодавства, обраховуючи показник середньої заробітної плати працівника для даної місцевості як заробітну плату одного штатного працівника по Хмельницькій області за січень 2022 року - 12352,20 грн.
В обґрунтування поданої скарги посилається на те, що рішенням Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 19.06.2025 у справі №688/1573/25 2/688/790/25 з нього на користь ОСОБА_2 стягнуто аліменти на утримання дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період її навчання у Хмельницькому інституті імені Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України Приватного акціонерного товариства «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна Академія управління персоналом» у розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку (доходу) щомісяця, починаючи з дати звернення до суду - 08.04.2025 та до закінчення навчання - 03.08.2027, але не довше чим до досягнення дочкою 23 років.
Виконавчий лист на виконання вказаного рішення знаходиться на примусовому виконанні у Шепетівському відділі державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), відкрито виконавче провадження №78752200.
Шепетівський ВДВС у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в ході примусового виконання рішення суду здійснює нарахування сум аліментів, які підлягають стягненню, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівника для відповідної місцевості в розмірі 17028 грн.
02.09.2025 він звернувся до Шепетівського ВДВС у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із заявою провести перерахунок аліментів, починаючи з 08.04.2025, виходячи із розміру середньої заробітної плати штатного працівника по Хмельницькій області за січень 2022 року - 12352,20 грн згідно інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті Головного управління статистики у Хмельницькій області. На що отримав повідомлення від 09.09.2025, що нарахування заборгованості здійснюється відповідно до законодавства, фактично йому відмовлено в проведенні перерахунку заборгованості зі сплати аліментів.
Ухвалою Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 21.10.2025 поновлено ОСОБА_1 строк звернення до суду, прийнято до провадження скаргу та її розгляд призначено на 14 год 30 хв 30.10.2025, який відкладено до 11 год 30 хв 11.11.2025.
Боржник ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги скарги підтримав, просив її задовольнити.
Стягувач ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечила проти задоволення вимог скарги.
Начальник Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Репецька Ю.Л. у судове засідання не з'явилась, причини неявки суду не повідомила, хоча про час, день та місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку.
Державний виконавець Мартинюк Т.М. в судовому засіданні проти задоволення скарги заперечувала, оскільки визначення розміру аліментів нею здійснювалось за даними Головного управління статистики у Хмельницькій області, виходячи з середньомісячної заробітної плати працівників у Шепетівському районі Хмельницької області за IV квартал 2021 року 17028 грн, тобто останніх оприлюднених поквартальних показників середньомісячної заробітної плати працівників у Шепетівському районі.
Дослідивши матеріали справи та виконавчого провадження, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частиною першої статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами.
Виконання судових рішень у цивільних справах є складовою права на справедливий суд та однією з процесуальних гарантій доступу до суду, що передбачено статтею 6 Конвенції.
Виконання судового рішення відповідно до змісту Рішення Конституційного Суду України від 26 червня 2013 року №5-рп/2013 у справі №1-7/2013 є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави; невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.
Відповідно до статей 1, 5 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Одним із засобів юридичного захисту сторін виконавчого провадження при проведенні виконавчих дій є судовий контроль за виконанням судових рішень у цивільних справах, який передбачає, зокрема обов'язок суду розглянути скарги на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби.
Згідно зі статтею 447 ЦПК України, статтею 74 Закону України «Про виконавче провадження» сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
У частинах другій, третій статті 451 ЦПК України визначено, що у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.
Згідно зі статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
За правилами статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» розмір заборгованості з аліментів визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення, виходячи з фактичного заробітку (доходів), одержаного боржником за час, протягом якого стягнення не провадилось, або одержуваного ним на момент визначення заборгованості у твердій грошовій сумі або у відсотковому відношенні. Якщо боржник в цей період не працював, заборгованість визначається виходячи з середньої заробітної плати для даної місцевості.
Відповідно до статті 195 СК України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток (дохід) в Україні чи за кордоном. Заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. У разі встановлення джерела і розміру заробітку (доходу) платника аліментів, який він одержав за кордоном, за заявою одержувача аліментів державний виконавець, приватний виконавець здійснює перерахунок заборгованості. Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.
Судом встановлено, що на примусовому виконанні Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) перебуває виконавчий лист №688/1573/25, виданий 22 липня 2025 року Шепетівським міськрайонним судом Хмельницької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на період її навчання у Хмельницькому інституті імені Блаженнішого Володимира, Митрополита Київського і всієї України Приватного акціонерного товариства «Вищий навчальний заклад «Міжрегіональна Академія управління персоналом» у розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку (доходу) щомісяця, починаючи з дати звернення до суду - 08 квітня 2025 року та до закінчення навчання - 03 серпня 2027 року, але не довше чим до досягнення дочкою 23 років.
05.08.2025 державним виконавцем Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мартинюк Т.М. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №78752200.
02.09.2025 ОСОБА_1 звернувся до Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із заявою про перерахунок заборгованості по сплаті аліментів у виконавчому провадженні №7875200 із застосуванням показника середньої заробітної плати для даної місцевості 12352,20 грн, тобто середньої заробітної плати працівника у Хмельницькій області за січень 2022 року.
Згідно розрахунку заборгованості зі сплати аліментів Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) станом на 09.09.2025 за рішенням суду у справі №688/1573/25 щодо стягнення з ОСОБА_1 аліментів, за період з квітня по вересень 2025 року включно, заборгованість зі сплати аліментів становить 18351,80 грн, при цьому нарахування сум аліментів, які підлягають стягненню, відбувалось виходячи із розміру доходу/середньої заробітної плати працівника для відповідної місцевості, зокрема, у квітні 2025 року - 3121,80 грн., а в період з травня по вересень 2025 року - 17028 грн.
Згідно повідомлення начальника Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Ю. Репецької від 09.09.2025 за №25.15-28-64360/01, якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості і не працює на час визначення її розміру, вона обчислюється виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості (ч.3 ст.185 СК України). Згідно судового рішення боржник зобов'язаний сплачувати аліменти в розмірі 1/4 частини всіх видів його заробітку (доходу) щомісяця, починаючи з дати звернення до суду - 08.04.2025 та до закінчення навчання - 03.08.2027, але не довше чим до досягнення дочкою 23 років. Відповідно до розрахунку заборгованості по аліментам за вказаним судовим рішенням станом на 09.09.2025 заборгованість становить 18351,80 грн та проведена з урахуванням вимог законодавства.
ОСОБА_1 , вважаючи такі дії державного виконавця Мартинюк Т.М. та начальника ВДВС Репецької Ю.Л. неправомірними, звернувся до суду з даною скаргою.
Вирішуючи скаргу, суд зважає на таке.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
Згідно з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 14 квітня 2021 року у справі № 759/1727/16, поняття «середня заробітна плата для даної місцевості» є макроекономічним показником, який як і інші макроекономічні показники, збирається та складається Державною службою статистики України і використовується, у тому числі, при проведенні грошово-кредитної політики та аналізу фінансової стабільності. Макроекономічні показники розраховуються за допомогою системи національних рахунків як комплексу взаємопов'язаних балансових таблиць, показники яких призначені для визначення розміру доходу, споживання, накопичення і величини капітальних витрат. Середня заробітна плата для даної місцевості як макроекономічний показник обчислюється як середнє арифметичне значення заробітних плат певної групи працівників (наприклад, по підприємству, по галузі, по регіону). Розраховується, виходячи із фонду оплати праці працівників (включаючи оплату праці сумісників), премій, винагород за підсумками роботи за рік та одноразових заохочень. Сам розмір середньої заробітної плати як макроекономічний показник, який використовується, у тому числі, і в разі застосування частини другої статті 195 СК України, обраховується органами статистики України на підставі Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713. Інструкція містить основні методологічні положення щодо визначення показників оплати праці у формах державних статистичних спостережень з метою одержання об'єктивної статистичної інформації про розміри та структуру заробітної плати найманих працівників.
Також варто звернути увагу на те, що за змістом пункту 4 розділу ХVI Інструкції з організації примусового виконання рішень розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих з інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості. Тобто, довідка про інформацію про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості є самостійним документом, який береться до уваги при розрахунку заборгованості.
Отже, у разі коли платник аліментів не працює, розмір щомісячних платежів встановлюється згідно з нормами статті 71 Закону України «Про виконавче провадження», якими встановлено, що виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України, зокрема нормами ч.2 ст. 195 СК України, якими встановлено, що заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.
В ухвалі від 02.06.2023 у справі № 348/1513/20 Верховний Суд визначив, що правильним є розрахунок, здійснений виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості по району, де проживає боржник, оприлюдненої органом статистики.
Згідно з планами, затвердженими розпорядженнями Кабінету Міністрів України, та методологічними положеннями з організації та проведення державного статистичного спостереження «Обстеження підприємств із питань статистики праці», затвердженими наказом Держстату від 06.01.2022 №3 формування та поширення показника середньомісячної заробітної плати здійснюється по області щомісячно, по районах - щоквартально.
Згідно з інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті Головного управління статистики у Хмельницькій області, середня заробітна плата одного штатного працівника по Хмельницькій області становить: за січень 2021 року 10725,16 грн, за лютий 2021 року 10941,95 грн, за березень 2021 року 11892,49 грн, за квітень 2021 року 11801,28 грн, за травень 2021 року 11757,12 грн, за червень 2021 року 12965,11 грн, за липень 2021 року 12338,34 грн, за серпень 2021 року 12055,06 грн, за вересень 2021 року 12338,34 грн, за жовтень 2021 року 12222,87 грн, за листопад 2021 року 12513,43 грн, за грудень 2021 року 16193,50 грн, за січень 2022 року 12352,20 грн.
Відповідно до інформації Головного управління статистики у Хмельницькій області середньомісячна плата штатних працівників по районах у 2021 році становила у Шепетівському районі: І квартал 14364 грн, II квартал 14187 грн, ІІІ квартал 14933 грн, IV квартал 17028 грн.
Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022, в Україні введено воєнний стан, який продовжено до теперішнього часу.
Відповідно до Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.
Таким чином, починаючи зі звітного періоду за лютий 2022 року, у зв'язку із незабезпеченням повноти подання звітності респондентами, органами державної статистики призупинено оприлюднення статистичної інформації щодо середньомісячної заробітної плати штатних працівників.
Отже, середньомісячна заробітна плата працівників у Шепетівському районі згідно останньої оприлюдненої органом статистики інформації за IV квартал 2021 року становить 17028 грн.
Судом встановлено, що державним виконавцем Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мартинюк Т.М. у виконавчому провадженні №78752200 здійснено розрахунок заборгованості зі сплати аліментів з травня 2025 року, виходячи з останніх показників розміру середньої заробітної плати працівника у Шепетівському районі, оприлюдненої органом статистики за 4 квартал 2021 року в розмірі 17028 грн, що, на думку суду, є правильним.
А тому, суд вважає дії державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мартинюк Т.М. та начальника відділу Репецької Ю.Л. правомірними, вчиненими відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження», а тому у задоволенні скарги суд дійшов висновку відмовити через її безпідставність.
На підставі ст. 195 СК України, Закону України «Про виконавче провадження», керуючись ст.ст. 260, 353, 354, 450, 451 ЦПК України, суд
постановив:
У задоволенні скарги ОСОБА_1 про визнання дій державного виконавця Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Мартинюк Тетяни Миколаївни та начальника Шепетівського відділу державної виконавчої служби у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Репецької Юлії Леонідівни неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу подано протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Світлана КОЗАЧУК