Справа № 681/1302/25
Провадження 3/681/422/2025
про повернення матеріалів на допрацювання
"11" листопада 2025 р. м.Полонне
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А.,
розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з відділу поліцейської діяльності № 3 Шепетівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, непрацюючої
за ч. 2 ст. 184 КУпАП, -
Відповідно до даних протоколів про адміністративне правопорушення серії ВАД № 415675 від 29.09.2025, серії ВАД № 415676 від 29.09.2025 та серії ВАД № 415677 від 29.09.2025, ОСОБА_1 є матір'ю неповнолітніх ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ухиляється від виконання покладених на неї батьківських обов'язків згідно з ст. 150 Сімейного кодексу України щодо виховання та життя своїх дітей, а саме: в будинку брудно, в кімнатах розкидані речі, відсутні засоби гігієни, а також продукти харчування, мати не займається духовним вихованням та фізичним розвитком дітей.
Таким діями, на думку автора протоколів, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган /посадова особа/ при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
За даними ч. 2 ст. 184 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення таких дій, як ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Автором протоколів зазначено, що ОСОБА_1 06.03.2025 притягувалася до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП, проте до матеріалів справи не долучено доказів повторності вчинення адміністративного правопорушення (копії постанови). Крім того, у протоколах не було вказано дати вчинення адміністративного правопорушення.
У зв'язку з виявленими порушеннями оформлення протоколів, такі постановою судді Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А. направлено до ВПД № 3 Шепетівського РУП ГУНП України в Хмельницькій області для доопрацювання.
06.11.2025 матеріали повторно надійшли до Полонського районного суду Хмельницької області з друкованими фабулами протоколів серії ВАД № 415675 від 29.09.2025, серії ВАД № 415676 від 29.09.2025 та серії ВАД № 415677 від 29.09.2025, що містять зміни.
У випадку внесення поліцейським до протоколу та доданих матеріалів про адміністративне правопорушення будь-яких відомостей після його складення, вказане зобов'язує поліцейського, який вносить нові дані до протоколу, ознайомити особу, відносно якої складено протокол, з внесеними до нього виправленнями, оскільки відповідно до положень ст.ст.256, 268КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання; знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення. Але відомості про те, що ОСОБА_1 ознайомлена зі змінами до протоколів в матеріалах справи відсутні.
Згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначенихстаттею 255 цього Кодексу.
Відповідно до положень п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суд обов'язків ініціювати збір доказів для доказування вини особи суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи та є неприпустимим.
А тому, оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення з порушенням процесуальних норм, призводить до порушення вимог ст.ст.1, 256 КУпАП та прав ОСОБА_1 і робить неможливим об'єктивний розгляд справи.
На підставі викладеного, вважаю за необхідне повторно повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення, у відповідності до ст.278 КУпАП, оскільки наведені порушення закону є істотним і не можуть бути усунені в судовому засіданні.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на те, що відсутність у протоколах вищезазначених відомостей перешкоджає можливості повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку про необхідність повторного повернення справи про адміністративне правопорушення до ВПД №3 Шепетівського РУП ГУНП України в Хмельницькій області для усунення недоліків відносно складеного адміністративного протоколу відповідно до вимог ст.254, 256 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 213, 221, 254, 256, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
Протоколи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 184 КУпАП повторно повернути до ВПД № 3 Шепетівського РУП ГУНП України в Хмельницькій області для доопрацювання.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя Н.А. Горгулько