Постанова від 21.10.2025 по справі 760/14713/25

Справа №760/14713/25 3/760/4847/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2025 року Солом'янський районний суд м. Києва

в складі: судді - А.М. Педенко

за участю: прокурора - К.О. Данилюк

особи відносно якої розглядається

адміністративний матеріал - ОСОБА_1

розглянувши матеріали, що надійшли з НП України Департаменту внутрішньої безпеки про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ),

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу №63/2025 від 29.05.2025 року встановлено, що проведеною перевіркою Київським міським управлінням Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України встановлено, що колишній поліцейський взводу №1 роти №2 батальйону №4 полку №2 (з обслуговування лівого берега) УПП у м. Києві ДПП ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування, не своєчасно, без поважних причин, 21 березня 2024 року подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим порушив вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 та п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», тим самим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (01.01.2022 - 12.01.2022), подана ОСОБА_1 о 16 годині 06 хвилині 21 березня 2024 року (яка є у відкритому публічному доступі на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції - https://public.nazk.gov.ua/documents/1a0d54bb-bf9f-4581-9c63-e641ef3f27e8), тоді, коли повинен був подати вказану декларацію до 23 години 59 хвилини 31 січня 2024 року включно, тобто вказана декларація подана несвоєчасно.

В судовому засіданні ОСОБА_1 зазначив, що звільнений з лав НПУ був 12.01.2022. У зв'язку з чим, у нього виник обов'язок подати 2 декларації: при звільненні та щорічну за 2022 рік.

Декларацію при звільненні за період з 01.01.2022 - 12.01.2022 він подав 21.03.2024 року, несвоєчасно, у зв'язку з тим, що забув про необхідність у її поданні. Зазначає, що з ВКЗ УПП у м. Києві інформації щодо необхідності її подання, до нього не надходило.

Щорічну декларацію за 2021 рік ОСОБА_1 подав 09.02.2022, проте помилився у виборі типу декларації, вказавши, як «перед звільненням». Зазначає, що в декларації від 09.02.2022 охоплений період за увесь 2021 рік.

ОСОБА_1 зазначив, що з моменту повномасштабного вторгнення проходив службу на прикордонній ділянці протягом року. Потім звільнився. ОСОБА_1 знає, що повинен був подати деларацію, проте строки подання зупинили до 31.01.2024 року. Подання відбулося у день його поновлення на роботі, тому 21.03.2024 року подав декларацію. З 2024 року ОСОБА_1 безпосередньо перебував у районі ведення бойових дій. Це унеможливило технічну та фізичну можливість своєчасного подання декларації у загальний відновлений строк

Жодного умислу щодо переховування своїх доходів та майна ОСОБА_1 не мав.

Прокурор складений протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , вважає таким, який відповідає вимогам законодавства, а тому просив визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та притягнути його до адміністративної відповідальності.

Також, прокурор надав висновок, у якому зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не своєчасно, без поважних причин, 21 березня 2024 року подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим порушив вимоги абз. 1 ч. 2 ст. 45 та п. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» тим самим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 ст. 172-6 КУпАП.

Декларація (при звільненні) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, ОСОБА_1 подана о 16 годині 06 хвилин 21 березня 2024 року тоді, коли повинен був подати вказану декларацію подати до 23 години 59 хвилини 31 січня 2024 року включно, тобто вказана декларація подана несвоєчасно.

Датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата несвоєчасного подання ним декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті 21.03.2024.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів, а тому таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення відповідно до положень ст. 33 КУпАП слід враховувати характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника.

Обставини, що пом'якшують чи посилюють відповідальність - не встановлено.

Протокол про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, стосовно ОСОБА_1 складено 29.05.2025.

Отже, з врахуванням вимог статті 38 КУпАП, які діють з 19.04.2020 щодо шестимісячного строку з дня виявлення та частини 3 статті 8 КУпАП (провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про адміністративні правопорушення) станом на 21.10.2025 не сплинув строк притягнення до адміністративної відповідальності, визначений статтею 38 КУПАП.

Таким чином, прокурор вважає, що ОСОБА_1 являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону, припинивши 12.01.2022 виконання функцій держави, 21.03.2024 о 16:06, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні), за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, через власний персональний кабінет суб'єкта декларування, у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених па виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши думку учасників справи, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції НПУ від 07.12.2020 №920 о/с, ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського роти №2 батальйону №4 полку №2 (з обслуговування лівого берега) УПП у м. Києві ДПП НПУ, з 07.12.2020 року.

Згідно наказу Департаменту патрульної поліції НПУ від 03.08.2021 №766 о/с, ОСОБА_1 призначений на посаду поліцейського взводу №1 роти № 2 батальйону №4 полку №2 (з обслуговування лівого берега) УПП у м. Києві ДПП НПУ.

Наказом Департаменту патрульної поліції НПУ від 04.01.2022 № 23 о/с, ОСОБА_1 , на підставі п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України « Про Національну поліцію», з 12.01.2022 звільнено зі служби.

ОСОБА_1 під час несення служби був ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується «Пам'яткою ознайомленням працівника Національної поліції України з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», дата ознайомлення з якими, під підпис - 09.09.2020. Також останній був ознайомлений з «Рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», дата ознайомлення - 09.09.2020.

Також, 12.01.2022, ОСОБА_1 , у відділі кадрового забезпечення була надана розписка, згідно якої останній отримав трудову книжку, приписне, обхідний лист, копію наказу про звільнення тощо, а також те, що ОСОБА_1 доведено зміст ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

У порядку ст. 64 Закону України «Про Національну поліцію», рядовий поліції ОСОБА_1 склав присягу на вірність Українському народові.

Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Пунктом 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до п. п. «з», п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», поліцейський взводу №1 роти №2 батальйону №4 полку №2 (з обслуговування лівого берега) УПП у м. Києві ДПП ОСОБА_1 , є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, має в обов'язковому, визначеному законом порядку подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в»-«г» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Декларація при звільненні не подається у таких випадках:

- особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді;

- особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності.

Втрата статусу суб'єкта декларування у зв'язку із внесенням змін до закону або статусу юридичної особи публічного права не вважається припиненням діяльності та не зобов'язує особу подавати декларацію будь-якого виду.

Водночас в абз. 1 п. 2 Порядку перевірки факту подання суб?єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції №539/21 від 20.08.2021 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1303/36925 від 06.10.2021, визначено, що припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є останній день виконання суб'єктом декларування зазначених функцій.

Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.

Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.

Так, 03.03.2022, у зв'язку з військовою агресією Російської федерації щодо України, Верховною Радою України прийнято Закон України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», в пункті 1, якого зазначено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

07.03.2022, НАЗК із врахуванням положень Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», видало Роз'яснення №4 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), в яких зазначено, що декларація щорічна (з будь-якою позначкою) за 2021 рік подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня 2021 року включно) та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Тобто, вказаними законодавчими актами, суб'єктів декларування, на період дії воєнного стану та три місяці після його припинення було звільнено від обов'язку подання декларацій.

Разом з тим, Розділ III «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», доповнено пунктом 2-7 згідно із Законом №2381-IX від 08.07.2022, в редакції Закону №3384-IX від 20.09.2023, в якому зазначено, установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Вказані положення Закону набрали чинності 12 жовтня 2023 року, тобто з даного часу та до 31 січня 2024 року у суб'єктів декларування виник обов'язок щодо подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за періоди 2021-2022 років, якщо такі не було подано раніш.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти; ч. 5 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях. Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.

Процедуру заповнення та подання декларацій, передбаченою статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), визначено Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок), затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 23 липня 2021 року №449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за №987/36609 та аналогічного за змістом наказу НАЗК №252/23 від 08.11.2023 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1965/41021 від 13.11.2023.

Відповідно до Порядку, декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі. Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.

Згідно Поряду, суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.

Згідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.03.2017 року №93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.

Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння (дія або бездіяльність).

Отже, відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є необхідними та достатніми підставами для застосування статті 22 КУпАП.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган(посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

На підставі вищезазначеного, виходячи з доказів, які містяться в матеріалах справи, винність ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення №63/2025 від 29.05.2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , витягами з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, повідомленнями, службовими записками, наказами, довідками, висновком прокурора.

Аналізуючи пояснення правопорушника та матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 не мав наміру на умисне ухилення від подачі декларації у встановлені законом строки, тому що мали місце об'єктивні підстави, які привели до його пропущення.

Сукупність викладених обставин, а саме: захист виконання ОСОБА_1 конституційного обов'язку щодо захисту суверенітету та територіальної цілісності України в умовах збройної агресії (перебування на службі та в зоні бойових дій), відсутність мети приховування чи отримання вигоди, а також подальше добровільне виконання обов'язку, щире каяття та співпраця з уповноваженим органом, виключають наявність прямого чи непрямого умислу у діях ОСОБА_1 .

Доказів, які б спростували обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення, суду надано.

Статтею 33 КУпАП передбачено, що при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Таким чином, суд вважає провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення, до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст. 7, 172-6 ч. 1, 245, 247, 251, 252, 276, 280, 283, 284 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження №3/760/4847/25 у справі №760/14713/25 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя: А. М. Педенко