11 листопада 2025 року
м. Київ
справа №140/250/25
адміністративне провадження №К/990/41121/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гімона М.М., Юрченко В.П.,
перевіривши касаційну скаргу Приватного підприємства «ТРАНСКОМ АЛЬЯНС» на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025 у справі №140/250/25 за адміністративним позовом Приватного підприємства «ТРАНСКОМ АЛЬЯНС» до Волинської митниці про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Приватне підприємство «ТРАНСКОМ АЛЬЯНС» через підсистему «Електронний суд» 08.10.2025 звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025 у справі №140/250/25, ухвалити в цій справі нову постанову, якою позов задовольнити в повному обсязі.
Верховний Суд ухвалою від 17.10.2025 касаційну скаргу Приватного підприємства «ТРАНСКОМ АЛЬЯНС» залишив без руху з мотивів її невідповідності вимогам частини четвертої статті 330 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), запропонувавши скаржнику в десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали усунути недоліки касаційної скарги та надати документ про сплату судового збору в розмірі 10176,35грн.
У зв'язку з наявністю у Приватного підприємства «ТРАНСКОМ АЛЬЯНС» офіційної електронної адреси та електронного кабінету в підсистемі «Електронний суд», копія ухвали про залишення касаційної скарги без руху від 17.10.2025 була направлена останньому в електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Згідно з інформацією, наявною в комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду» електронний документ (ухвала від 17.10.2025) доставлено в електронний кабінет Приватного підприємства «ТРАНСКОМ АЛЬЯНС» 17.10.2025 о 17:34год.
На виконання вимог ухвали про залишення касаційної скарги без руху, Приватним підприємством «ТРАНСКОМ АЛЬЯНС» через підсистему «Електронний суд» 27.10.2025 до Верховного Суду подано заяву про усунення недоліків касаційної скарги, до якої долучено платіжну інструкцію від 20.10.2025 №9787 на суму 10176,35грн, як доказ сплати судового збору за подання касаційної скарги в справі №140/250/25.
Верховний Суд дійшов висновку, що скаржником усунуто недоліки, які слугували підставою для залишення касаційної скарги без руху.
Відповідно до частин першої та третьої статті 334 КАС України за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.
Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Буквальне тлумачення положень зазначеної норми дає підстави для висновку про те, що процесуальний закон пов'язує можливість касаційного перегляду у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження тільки з тими обставинами, вичерпний перелік яких викладений у підпунктах «а», «б», «в», «г» пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
У цьому контексті Верховний Суд зважає на те, що частина третя статті 125 Конституції України визначає конституційно-правовий статус Верховного Суду як найвищого суду в системі судоустрою України.
Тобто, переглядаючи справу в касаційному порядку, Верховний Суд виконує функцію «суду права», що розглядає спори, які мають найважливіше (найбільш принципове) значення для суспільства та держави.
Отже, завдання Верховного Суду як найвищої судової установи в Україні - це насамперед сформувати обґрунтовану правову позицію стосовно застосування всіма судами у їхній процесуальній діяльності конкретної норми матеріального права, або дотримання норми процесуального права, що була неправильно використана судом, і в такий спосіб скерувати судову практику задля єдиного та правильного правозастосування (вказати напрям, у якому слід здійснювати реалізацію матеріальної чи, відповідно, використання процесуальної правової норми).
Аналіз аргументів касаційної скарги у їхньому логічному взаємозв'язку з обставинами справи, встановленими в рішенні суду першої інстанції та постанові суду апеляційної інстанції, дає підстави для висновку про наявність обставин, визначених підпунктами «а», «в» пункту пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, наявність яких є підставою для відкриття касаційного провадження у справі, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження, і Верховний Суд, як виняток, вважає за можливе, здійснити касаційний перегляд рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанції, ухвалених у цій справі.
В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються, зокрема, підстава (підстави) відкриття касаційного провадження.
Згідно з пунктом 4 частини другої статті 330 КАС України у касаційній скарзі зазначається підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 328 цього Кодексу підстави (підстав).
З огляду на зміст касаційної скарги, підставою касаційного оскарження спірних у цій справі рішення та постанови, скаржником зазначено неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, зокрема, пункт 1 частини четвертої статті 328 КАС України.
Враховуючи те, що скаржник при визначенні підстави касаційного оскарження рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025 у справі №140/250/25 навів мотиви для перевірки застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права та дотримання норм процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку, що такі доводи підлягають перевірці під час касаційного перегляду вказаних судових рішень.
Оглянувши касаційну скаргу та додані до неї матеріали судом встановлено, що скаргу подано з дотриманням інстанційної підсудності, порядку та строків касаційного оскарження, за формою і змістом відповідає вимогам статті 330 КАС України.
Підстави для залишення касаційної скарги без руху, її повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження відсутні.
Зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України перевірено.
Як убачається з матеріалів касаційного провадження, Приватним підприємством «ТРАНСКОМ АЛЬЯНС» заявлено клопотання про зупинення дії рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025 у справі №140/250/25 до закінчення їх перегляду в касаційному порядку.
Вирішуючи подане клопотання, Верховний Суд виходить з того, що відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
За приписами частини першої статті 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Зупинення виконання оскаржуваних судових рішень та зупинення їх дії є повноваженнями суду касаційної інстанції, завданням яких є не допустити порушення прав, свобод та охоронюваних законом інтересів осіб, які беруть участь у справі, якщо такі наслідки можуть настати, у зв'язку з виконанням оскаржених судових рішень.
Розглянувши клопотання Приватного підприємства «ТРАНСКОМ АЛЬЯНС» про зупинення дії оскаржуваних судових рішень у справі №140/250/25 з урахуванням наведених у клопотанні доводів, Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для його задоволення.
Відповідно до частини третьої статті 334 КАС України якщо разом з касаційною скаргою подано заяву чи клопотання, суд встановлює строк, протягом якого учасники справи мають подати свої заперечення щодо поданих заяв чи клопотань.
Частиною першою статті 338 КАС України передбачено, що учасники справи мають право подати до суду касаційної інстанції відзив на касаційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом касаційної інстанції.
Керуючись статтями 248, 329, 330, 334, 335, 338, 355, 359, 375 КАС України, -
Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Приватного підприємства «ТРАНСКОМ АЛЬЯНС» на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025 у справі №140/250/25 за адміністративним позовом Приватного підприємства «ТРАНСКОМ АЛЬЯНС» до Волинської митниці про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Клопотання Приватного підприємства «ТРАНСКОМ АЛЬЯНС» про зупинення дії рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025 у справі №140/250/25 задовольнити.
Зупинити дію рішення Волинського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.09.2025 у справі №140/250/25 до закінчення перегляду справи в касаційному порядку.
Витребувати з Волинського окружного адміністративного суду справу №140/250/25.
Встановити строк для подання відзиву (пояснень, заперечень) на касаційну скаргу тривалістю у десять днів з дня вручення копії ухвали про відкриття касаційного провадження та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Копію ухвали про відкриття касаційного провадження надіслати скаржнику, а іншим учасникам справи разом з зазначеною ухвалою надіслати також копії касаційної скарги та додані до неї матеріали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.
Судді І.Я. Олендер
М.М. Гімон
В.П. Юрченко