10 листопада 2025 року м. Чернігів Справа № 620/9924/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у якому просить:
- визнати незаконними дії відповідача які полягають у безпідставному взяттю на обліку та внесенні таких відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг»;
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення достовірних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про те, що 07.05.2010 він був виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 , який станом на зараз має назву ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі пп.6 п.6 ст.37 Закону України ''Про військовий обов'язок і військову службу'', як такий, що був засуджений за вчинення тяжкого злочину, що підтверджується відповідним записом у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 16.08.2023;
- зобов'язати відповідача внести достовірні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ''Оберіг'' про те, що 07.05.2010 він був виключений з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 , який станом на зараз має назву ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі пп.6 п.6 ст.37 Закону України ''Про військовий обов'язок і військову службу'', як такий, що був засуджений за вчинення тяжкого злочину, що підтверджується відповідним записом у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 16.08.2023.
Свої вимоги мотивує тим, що позивач був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 , який станом на зараз має назву ІНФОРМАЦІЯ_5 на підставі пп. 6 п.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», як такий, що був засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину вироком Апеляційного суду Чернігівської області від 02.11.2009 по справі №1-99/09, отже відповідач має внести достовірні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».
Ухвалою судді від 12.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.
Від відповідача у встановлений судом строк відзив на позов не надійшов.
Розглянувши подані документи і матеріали, суд встановив такі обставини.
Вироком Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 26.06.2009 у справі №1-99 2009 р. ОСОБА_1 визнано винним за ст.194 ч.2 та ст.189 ч.2 КК України і призначено покарання: за с.189 ч.2 КК України - три роки позбавлення волі, за ст.194 ч.2 КК України - три роки позбавлення волі. На підставі с.70 ч.1 КК України шляхом часткового складання призначених покарань остаточно покарання ОСОБА_1 призначено 3 роки 6 місяців позбавлення волі. За ст.309 ч.2 КК України ОСОБА_1 виправдано (а.с.18-22).
Вироком апеляційного суду Чернігівської області від 02.11.2009 у справі №11-521/2009 р. вирок Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 26.06.2009 в частині виправдання ОСОБА_1 за ст.309 ч.2 КК України скасовано. ОСОБА_1 засуджено за ст.194 ч.2 КК України до 5 років позбавлення волі, за ст.189 ч.2 КК України до 3 років 6 місяців позбавлення волі, за ст.309 ч.2 КК України до 2 років позбавлення волі. На підставі ст.70 КК України за сукупністю злочинів, шляхом часткового складання призначених покарань, остаточно призначити ОСОБА_1 покарання 5 років 6 місяців позбавлення волі (а.с.23-28).
Ухвалою Верховного Суду від 26.01.2010 касаційні скарги засуджених, зокрема ОСОБА_1 залишено без задоволення, а вирок апеляційного суду Чернігівської області від 26.06.2009 щодо, зокрема ОСОБА_1 без змін (а.с.28 зворот -31).
Ухвалою Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 14.04.2020 у справі №740/767/20 звільнено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 від відбування покарання призначеного вироком апеляційного суду Чернігівської області від 02.11.2009, яким його засуджено за ч.2 с.189, ч.2 ст.194, ч.2, ст.309, ст.70 КК України до 5 років 6 місяців позбавлення волі, у зв'язку із закінченням строків давності виконання обвинувального вироку (а.с.32-34).
Згідно із даними тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 16.08.2023 №4865 ОСОБА_1 07.05.2010, зокрема пунктом 14, виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_7 за ст.37 п.6 пп.6 Закону України «Про ВО і ВС». Згідно із пунктом 13 відмітки про військовий облік знятий з військово обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 (а.с.14 - 14 зворот).
18.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_9 із заявою, в якій просив привести у відповідність відомості наявні в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» за даними тимчасового посвідчення військовозобов'язаного (зокрема п. 14) та внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомості про виключення з військового обліку, на підставі вироку Апеляційного суду Чернігівської області від 2 листопада 2009 року (відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (в редакції Закону 2010 року) та відповідно до даних тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 16.08.2023 (а.с.13).
Листом від 18.07.2025 №4039 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив, що існування ЄДРПВР було запроваджено Законом України від 16.03.2017 №1951 «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», який набрав чинності з 20.04.2017. Законом України від 11.04.2024 №3633 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» було внесено зміни зокрема, до статті 37 Закону України від 25.03.1992 №2232 «Про військовий обов'язок і військову службу» - було викладено в новій редакції без положення щодо виключення з військового обліку громадян України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Відповідний Закон набрав чинності з 18.05.2024. Отже з 18.05.2024 припинилось виключення з військового обліку громадян України, які раніше були засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину і такої підстави наразі також не існує. В чинній на даний час редакції абзацу дванадцятого пункту 2 частини першої статті 37 Закону №2232 передбачається, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних зокрема, в ТЦК та СП підлягають громадяни України, які прибули після відбування покарання з установ покарань, якщо раніше не перебували на військовому обліку. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Слід звернути увагу, що за змістом пункту 15 наведеного Порядку за умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких с державні органи, відповідно до Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників. військовозобов'язаних та резервістів" взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі: відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів; відомостей про декларування/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надіслані органом реєстрації через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного ресстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є підставою для взяття особи на військовий облік або зняття з військового обліку районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, органом СБУ, відповідним підрозділом розвідувального органу.
Наведені обставини дозволяють дійти висновку, що позивача було взято на військовий облік внаслідок взаємодії ЄДРПВР з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних. Беручи до уваги вищезазначене, підстави для внесення до ЄДРПВР відомостей про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з військового обліку відсутні (а.с.16 зворот - 17).
Вважаючи дії відповідача протиправними щодо невнесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни проходять військову службу відповідно до закону.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
У подальшому указами Президента України воєнний стан неодноразово продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно із частиною 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до статті 2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.
Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII, у редакції від 18.05.2024) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно із частиною 5 статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього визначені в статті 37 Закону №2232-ХІІ.
Згідно з п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, що була чинною до 17.05.2024 включно, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
При цьому, суд зауважує, що позивач у даній справі оскаржує дії відповідача щодо не внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо його виключення з військового обліку як такого, що було засуджено до позбавлення волі і знято з військового обліку 07.05.2010.
11.04.2023 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" №3633-ІХ, який набрав чинності 18.05.2024 (далі - Закон №3633-ІХ).
Так, вищевказаним Законом №3633-ІХ внесені зміни до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та ч.6 ст. 37 викладено в новій редакції, а саме, зазначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Отже з 18.05.2024 частина 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» не містить такої підстави для виключення з військового обліку, як попереднє засудження особи до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Окрім того, згідно пункту 4 розділу «Загальні питання» Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:
- особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади». Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;
- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;
- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;
- засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.
З огляду на наведені вище положення Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Порядку №560, з 18.05.2024 особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, підлягають взяттю на військовий облік та можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Враховуючи вищевикладене, та те, що станом на дату звернення позивача, а саме 01.09.2025, Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» не передбачається можливості виключення з військового обліку з підстав того, що особа була раніше засуджена до позбавлення волі за вчинення особливо тяжкого злочину, суд вважає, що відсутні підстави для зобов'язання відповідача внести відомості про виключення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки судом не встановлена протиправна бездіяльність відповідача, у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 10 листопада 2025 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ).
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 ).
Суддя С.В. Бородавкіна