Ухвала від 11.11.2025 по справі 600/4789/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову в ухваленні додаткового рішення

11 листопада 2025 р. м. Чернівці Cправа № 600/4789/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про ухвалення додаткового рішення по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,- ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить ухвалити додаткове рішення у справі № 600/4789/25-а в частині позовних вимог щодо: зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 18.06.2025 відповідно до вимог ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 N2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розмірі посадового окладу та окладу за військовим званням, розмір яких визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт та зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, з урахуванням окремих доручень Міністерства оборони України від 09.01.2025 N156 для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування заяви зазначено, що судом під час прийняття рішення в справі не прийнято до уваги, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року визнано дії Кабінету Міністрів України при прийнятті Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 неправомірними, протиправним та нечинним пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30серпня 2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України - залишено без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2025 року у справі №320/29450/24 - без змін. Рішення суду набуло законної сили.

Шостий апеляційний адміністративний суд у своїй постанові зазначив:

Згідно з частиною першою статті 3 Закону України від 27 лютого 2014 року №794-VII «Про Кабінет Міністрів України» основоположними принципами діяльності Кабінету Міністрів України є дотримання верховенства права, законності, поділу державної влади, безперервності, колегіальності, солідарної відповідальності, відкритості та прозорості.

Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених вказаною статтею.

При цьому, величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій.

Початкове зазначення в пункті 4 постанови № 704 в формулі обрахунку розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням базового державного соціального стандарту - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, як розрахункової величини для їх визначення, відповідало делегованим Уряду повноваженням щодо визначення розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-XII.

Визначення Урядом розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів.

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. У статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» №2710-ІХ від 03.11.2022 зазначено: «Установити з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2589 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: працездатних осіб - 2684 гривні; працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів - 2102 гривні».

Також у статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» №3460-ІХ від 09.11.2023 зазначено: «Установити з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2920 гривень, а для основних соціальних і демографічних груп населення: працездатних осіб - 3028 гривень; працездатних осіб, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів, - 2102 гривні».

Отже, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, зокрема, згідно із Законами №2710-ІХтав подальшому №3460-ІХ, у осіб з числа військовослужбовців, у т.ч. позивача, виникло право на перерахунок перерахунку пенсії з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Частиною 3 ст. 252 КАС України встановлено, що суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи.

Враховуючи наведені положення та беручи до уваги те, що адміністративна справа розглянута Чернівецьким окружним адміністративним судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), суд розглядає заяву про ухвалення додаткового рішення на підставі доданих до неї матеріалів, в порядку письмового провадження, без виклику учасників справи.

Розглянувши подану заяву, суд зазначає наступне.

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 підготувати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2024, 01.01.2025, 18.06.2025 відповідно до вимог ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 N2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, розмір яких визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт та із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, з урахуванням окремих доручень Міністерства оборони України від 16.01.2024 N 183, від 09.01.2025 N 156 для проведення перерахунку основного розміру пенсії;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2024, 01.01.2025, 18.06.2025 відповідно до вимог ст.43, 63 Закону України від 09.04.1992 N2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розмірі посадового окладу та окладу за військовим званням, розмір яких визначається шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт та зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, з урахуванням окремих доручень Міністерства оборони України від 16.01.2024 N183, від 09.01.2025 N156 для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

За результатами розгляду справи, рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 03.11.2025 у справі у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

З мотивувальної частини рішення видно, що позивач звертався до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024, 01.01.2025, 18.06.2025 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, з урахуванням окремих доручень Міністерства оборони України від 16.01.2024 N183, від 09.01.2025 N156 для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

Водночас, відмовляючи у задоволенні адміністративного позову про зобов'язання видачі оновлених довідок із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії, з урахуванням окремих доручень Міністерства оборони України від 16.01.2024 N183, від 09.01.2025 N156 для проведення перерахунку основного розміру пенсії, судом наведені у мотивувальній частині рішення правові підстави щодо відмови позивачеві у підготовці та направленні таких довідок до органу Пенсійного фонду України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив додаткове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:

1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;

2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;

3) судом не вирішено питання про судові витрати.

Вказаною нормою визначено вичерпний перелік випадків, за наявності яких судом може бути ухвалено додаткове рішення за заявою учасника справи або з власної ініціативи.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в даній адміністративній справі розглянуто у повному обсязі, а також вирішено усі питання, перелік яких визначений ч. 1 ст. 252 КАС України.

Виходячи зі встановлених судом обставин та беручи до уваги наведені положення законодавства, суд приходить до висновку про відсутність підстав для ухвалення додаткового рішення в даній адміністративній справі.

Суд звертає увагу, що у рішенні суду чітко викладена правова позиція суду та наведено докладне обґрунтування мотивів прийняття такого рішення з посиланням на норми чинного законодавства, якими керувався суд.

Суд роз'яснює, що незгода з рішенням суду не є підставою для подання заяви про ухвалення додаткового рішення, а є підставою для його оскарження в апеляційному порядку.

На підставі наведеного та керуючись статтями 241, 243, 248, 252 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 , про ухвалення додаткового судового рішення - відмовити.

Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'ятнадцяти днів з дня його проголошення (складання).

Суддя О.В. Боднарюк