Рішення від 03.11.2025 по справі 520/22166/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2025 р. №520/22166/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бідонька А.В.

при секретарі судового засідання - Басістий Є.А.,

за участю:

представників позивача - Махоніна О.С., Шепеленка В.В.,

представників відповідача - Медведєвої І.А., Садовської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Закладу професійної (професійно-технічної) освіти Харківський професійний коледж (вул. Дніпровська, буд.207, м. Мерефа, Харківський р-н, Харківська обл., 62472) до Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 10 пов., м. Харків, 61022) про визнання протиправною та скасування вимоги

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Заклад професійної (професійно-технічної) освіти Харківський професійний коледж, звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:

Визнати протиправною та скасувати вимогу Північно-Східного Офісу Державної аудиторської служби України №3 від 01 серпня 2025 року до Закладу професійної (професійно-технічної) освіти «Харківський професійний коледж» про повернення бюджетних коштів, отриманих у вигляді субвенції, у сумі 1 084 160,00 грн (один мільйон вісімдесят чотири тисячі сто шістдесят гривень 00 коп.).

В обґрунтування позовних вимог вказано, що витрачання залишку коштів за освітньою субвенцією відповідає у повному обсязі напрямкам використання коштів паспорту бюджетної програми на пункт незламності, що підтверджується і розрахунками до кошторису Департаменту науки та освіти ХОДА передбаченими на облаштування пункту обігріву, а надалі пунктів незламності.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.

Представником відповідача надано відзив на позов, в якому сторона відповідача проти вимог поданого позову заперечує. Зазначає, що Ревізією встановлено нецільове використання бюджетних коштів, а саме закупівлю побутової техніки, меблів, м'якого інвентарю в загальній сумі 1 084 160,00 грн, які не відповідають переліку комплектації пунктів незламності, а тому на думку відповідача, відповідно до пункту 5 частини 1 статті 117 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI, до учасників бюджетного процесу має бути застосований такий захід впливу, як повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому позивач наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі з огляду на їх обґрунтованість та доведеність.

В судовому засіданні представники позивача підтримали доводи заявленого позову, просили суд його задовольнити з підстав, викладених у ньому.

Представники відповідача проти вимог заявленого позову заперечували.

Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Як встановлено судовим розглядом, Північно-східним офісом Держаудитслужби відповідно до пункту 1.1.3 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північносхідного офісу Держаудитслужби на II квартал 2025 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Закладу професійної 2 (професійно-технічної) освіти «Харківський професійний коледж» за період з 01.01.2022 по 31.03.2025 року, за результатами якого складено акт ревізії від 25.06.2025 № 202003-08/25.

Документальною ревізією встановлено, що придбані ОСОБА_1 матеріальні цінності (телевізори, холодильники, бойлери, пральні машини, комплекти постільної білизни, ковдри, подушки, матраци, ліжка, приліжкові тумби) не відповідають діяльності пунктів незламності, яка визначена Додатком 1 до Порядку № 1401, та переліку комплектації пунктів незламності матеріально-ресурсною базою, визначеному Додатком 2 до Порядку №1401.

Так, ревізією встановлено, що ОСОБА_1 , всупереч абз. 11 пп. 6 п. 3 Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 6, в редакції Постанови КМУ від 26.03.2022 № 365 (далі - Порядок № 6), та напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми за КПКВК МБ 0611094 «Підготовка кадрів закладами професійної (професійно-технічної) освіти та іншими закладами освіти за рахунок залишку коштів за освітньою субвенцією (крім залишку коштів, що мають цільове призначення, виділених відповідно до рішень Кабінету Міністрів України у попередньому бюджетному періоді)» (далі - КПКВК МБ 0611094), у 2022 році здійснено видатки на закупівлю побутової техніки, меблів, м'якого інвентарю в загальній сумі 1 084 160,00 грн, які не відповідають переліку комплектації пунктів незламності матеріальноресурсною базою відповідно до діяльності пунктів незламності в разі виникнення надзвичайних ситуацій, зокрема пов'язаних із припиненням (порушенням) роботи систем централізованого водопостачання, водовідведення, електро-, газо- і теплопостачання та всіх видів електронних комунікаційних послуг, у мирний час та в умовах правового режиму воєнного стану, визначеному Порядком організації та функціонування пунктів незламності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 17.12.2022 № 1401 «Питання організації та функціонування пунктів незламності». Витрачання залишку коштів за освітньою субвенцією в сумі 1 084 160,00 грн на цілі, що не відповідають напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми за КПКВК МБ 0611094, та напрямам використання бюджетних коштів, визначеним Порядком № 6, відповідно до вимог абзацу 3 частини 1 статті 119 Бюджетного кодексу України є нецільовим використанням бюджетних коштів.

Північно-східним офісом Держаудитслужби на підставі акту ревізії від 25.06.2025 № 202003- 08/25 складено Вимогу № 3 від 01.08.2025 до розпорядника бюджетних коштів про повернення бюджетних коштів, отриманих у вигляді субвенції, у сумі 1 084 160,00 грн. Вказаною вимогою встановлено зобов'язання Закладу професійної (професійнотехнічної) освіти «Харківський професійний коледж» повернути бюджетні кошти, отримані у вигляді субвенції і використані не за цільовим призначенням, у сумі 1 084 160,00 грн. до державного бюджету шляхом їх перерахування з бюджету Харківської області з реєстраційного рахунку UA 618201720344240007002050285 по КПКВК МБ 0611094 «Підготовка кадрів закладами професійної (професійно-технічної) освіти та іншими закладами освіти за рахунок залишку коштів за освітньою субвенцією на бюджетний рахунок UA048999980313050115000020649, отримувач - Головне управління Державної казначейської служби України у Харківській області (код ЄДРПОУ - 37874947), банк отримувача - Казначейство України, ККДБ 24060300 «Інші надходження» протягом 10 робочих днів після надходження вимоги.

Не погоджуючись з вимогою про повернення бюджетних коштів, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного. Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 1 статті 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939-XII від 26.01.1993 (далі - Закон № 2939-XII) здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

За приписами частини 1 статті 4 Закону № 2939-XII інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Статтею 5 Закону № 2939-ХІІ визначено, що контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування. Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Пунктом 1 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 43 від 03.02.2016, передбачено, що Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України, який забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Підпунктом 3 пункту 4 вказаного Положення встановлено, що Держаудитслужба реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки державних закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель. А згідно з пунктом 7 Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи. В силу пункту 6 Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.

Вказані положення кореспондуються з пунктами 7 та 10 статті 10 Закону № 2939-XII, за приписами яких органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

У частині 2 статті 15 Закону № 2939-XII закріплено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються. Порядок проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 (далі Порядок № 550).

Пунктом 2 Порядку № 550, визначено, що інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Пунктами 4, 5 Порядку № 550 передбачено, що планові та позапланові виїзні ревізії проводяться контролюючими органами відповідно до Закону та цього Порядку.

Планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів контрольно-ревізійної роботи, затверджених в установленому порядку, позапланові виїзні ревізії - за наявності підстав, визначених Законом.

Згідно з пунктом 50 Порядку № 550 за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю вживають заходів для забезпечення: притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю; порушення перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства; звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства; застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства.

Пунктом 19 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Відповідно до ст. 1 Кодексу цивільного захисту України, Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, пожеж та інших небезпечних подій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження Кабінету Міністрів України, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - центральні органи виконавчої влади), органів державної влади, що не входять до системи центральних органів виконавчої влади (далі - інші органи державної влади), Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, встановлює права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (далі - суб'єкти господарювання), а також інших юридичних осіб. Відповідно до ст. 6 Кодексу цивільного захисту України, суб'єктами забезпечення цивільного захисту є центральні органи виконавчої влади, інші органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання, громадські організації.

Згідно із ст. 7 Кодексу цивільного захисту України, серед основних принципів цивільного захисту - гарантування та забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров'я та власності, а також виконання у воєнний час норм міжнародного гуманітарного права; комплексний підхід до вирішення завдань цивільного захисту; пріоритетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров'я громадян. Відповідно до ч.4 ст. 8 Кодексу цивільного захисту України, одним із додаткових завдань єдиної державної системи цивільного захисту в особливий період є організація будівництва захисних споруд цивільного захисту, споруд подвійного призначення та виготовлення (монтування) первинних (мобільних) і облаштування найпростіших укриттів, а також (у разі потреби) відновлення пошкоджених (зруйнованих) об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту.

Відповідно до ст. 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання, інших юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - суб'єкти господарювання) у сфері цивільного захисту належить, серед іншого, забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання.

Відповідно до ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, найпростіше укриття - це цокольне або підвальне приміщення, інша споруда підземного простору, в якій створені умови для тимчасового перебування людей (не менше 48 годин) у разі виникнення небезпеки їх життю та здоров'ю з метою зменшення непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.

Статтею 93 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що фінансування заходів у сфері цивільного захисту здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, коштів суб'єктів господарювання, інших не заборонених законодавством джерел.

Таким чином, діючим законодавством визначено першочергову задачу держави дбати про життя та здоров'я людини і забезпечено систему заходів, в тому числі і в частині цивільного захисту населення під час надзвичайних ситуацій, якими визнані і воєнні дії.

На виконання Указу Президента від 24 лютого 2022 року та законодавства з цивільного захисту населення, Кабінетом міністрів України прийнято постанову від 17 грудня 2022 року № 1401 «Питання організації та функціонування пунктів незламності» та затверджено вказаною постановою Порядок організації та функціонування пунктів незламності.

Відповідно до вказаного документу вказано, що цей Порядок визначає вимоги до розгортання та діяльності пунктів незламності в разі виникнення надзвичайних ситуацій, зокрема пов'язаних із припиненням (порушенням) роботи систем централізованого водопостачання, водовідведення, електро-, газо- і теплопостачання та всіх видів електронних комунікаційних послуг (далі - системи життєзабезпечення), у мирний час та в умовах правового режиму воєнного стану.

Термін «пункт незламності» у цьому Порядку означає приміщення будівлі (споруди) або спеціально зведений намет, або транспортний засіб, які передбачені для тимчасового перебування людей та в яких створено і підтримуються умови, мінімально необхідні для збереження життя і здоров'я населення у разі порушення сталої роботи систем життєзабезпечення. Інші терміни, що використовуються у цьому Порядку, вживаються у значенні, наведеному в Кодексі цивільного захисту України.

Згідно п.4 Порядку, розгортання та функціонування пунктів незламності організовується міністерствами, центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, обласними, Київською міською держадміністраціями (військовими адміністраціями) та органами місцевого самоврядування, суб'єктами господарювання державної та приватної форми власності (за згодою) з урахуванням наявного ресурсу відповідно до Примірної інструкції щодо діяльності пунктів незламності згідно з додатком 1 та Примірного переліку комплектації пунктів незламності згідно з додатком 2.

Відповідно до п.п. 7, 9 Порядку, стаціонарні пункти незламності розгортаються у приміщеннях об'єктів державної та комунальної власності, а також приватної власності - за ініціативою власника або орендаря такого приміщення. Розгортання та функціонування стаціонарних та мобільних пунктів незламності здійснюється за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, коштів суб'єктів господарювання державної форми власності, а також інших не заборонених законодавством джерел.

Відповідно до п.12 Порядку, пункти незламності функціонують у цілодобовому режимі або за графіком, визначеним Комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій відповідного рівня, за винятком пунктів незламності, розгорнутих у приміщеннях суб'єктів господарювання приватної форми власності, графік роботи яких визначається власником або орендарем об'єкта.

Окремо до вказаного Порядку затверджено додатки, зокрема, Додаток 1 «Примірна інструкція щодо діяльності пунктів незламності», Додаток 2 «Примірний перелік» комплектації пунктів незламності».

З аналізу Порядку №1401 та додатків до нього вбачається, що КМУ визначені мінімальні базові вимоги до облаштування пункту незламності, які можуть бути розширені відповідним суб'єктом за наявності додаткових матеріальних та фінансових ресурсів.

Судом встановлено, що розпорядженням Харківської обласної військової адміністрації від 07 грудня 2022 року № 317 В «Про організацію функціонування пунктів обігріву населення на території Харківської області» Харківський Коледж визначено як місце створення стаціонарного пункту обігріву за адресою: м. Харків, вул. Сергія Тимошенка (Костичева), 1-А.

В подальшому, розпорядженням Харківської обласної військової адміністрації від 04 грудня 2024 року № 867 В «Про внесення зміни до розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 31 жовтня 2023 року № 816 В» гуртожиток Харківського Коледжу, розташований за адресою: м. Харків, вул. Сергія Тимошенка (Костичева), 1-А, входить до Переліку місць тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб у Харківській області».

Паспортом бюджетної програми місцевого бюджету на 2022 рік, який затверджено наказом Департаменту освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації № 88 від 26 грудня 2022 року, визначено обсяг фінансування за напрямком «забезпечення оновлення матеріально-технічної бази (придбання предметів та обладнання для функціонування пунктів незламності)» у розмірі 5 832 220 гривень, кількість закладів освіти у яких організовано пункт незламності - 3.

Департамент науки і освіти, як головний розпорядник, затвердив Харківському Коледжу кошторис по КПКВК МБ 0611094 на 2022 рік без урахування напрямів використання бюджетних коштів, визначених паспортом зазначеної бюджетної програми - придбання предметів та обладнання для організації та функціонування пунктів незламності.

Фактично, затверджений головним розпорядником кошторис по КПКВК МБ 0611094 передбачає видатки на закупівлю предметів та обладнання на облаштування пункту обігріву (пункт незламності) та місць облаштування внутрішньо переміщених осіб.

За 2022 рік Харківським Коледжем отримано залишків коштів за освітньою субвенцією по КПКВК МБ 0611094 в загальній сумі 1983 520,00 гривень.

Відповідно до вимог абз. 11 пп. 6 п. 3 Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 6, в редакції Постанови КМУ від 26.03.2022 № 365 (далі - Порядок № 6), залишки коштів за субвенцією спрямовуються, зокрема, на заходи територіальної оборони, задоволення продовольчих потреб цивільного населення, евакуацію/вивезення/переміщення цивільного населення із місцевості, де ведуться бойові дії, та небезпечних територій у безпечні місця, зокрема на оплату транспортних послуг, пально-мастильних матеріалів, облаштування місць розміщення громадян, які у зв'язку з бойовими діями залишили місце проживання/перебування, оплату інших заходів, спрямованих на підтримку цивільного населення в умовах воєнного стану.

Паспорт бюджетної програми місцевого бюджету на 2022 рік за КПКВК МБ 0611094 визначає мету бюджетної програми, її завдання, які спрямовані на забезпечення оновлення матеріально-технічної бази за рахунок залишку коштів освітньої субвенції для організації та функціонування на територіях закладів професійної (професійно-технічної) освіти та інших закладів пунктів незламності.

Ревізією встановлено, що за рахунок коштів, виділених за КПКВК МБ 0611094, ОСОБА_1 у грудні 2022 року були придбані матеріальні цінності на загальну суму 1 983 520,00 гривень.

Так, ФО-П ОСОБА_2 згідно з договором від 26.12.2022 № 53-ДІ поставлено Харківському Коледжу багатофункціональний пристрій, мобільні точки доступу до Інтернету, телевізори на загальну суму 103 200,00 грн; згідно з договором від 26.12.2022 № 52-ДІ - ноутбук, Wi-Fi роутери, мережеві фільтри на загальну суму 82 550,00 грн; згідно з договором від 26.12.2022 № 51-ДІ - зарядну станцію на суму 98 000,00 гривень.

Також, ФО-П ОСОБА_3 згідно з договором від 26.12.2022 № 3/19122022 поставлено Харківському Коледжу меблі (ліжка, приліжкові тумби, стільці, столи) на загальну суму 441 000,00 гривень.

ТОВ «ОІЛ КАРТ СЕРВІС» згідно з договором від 27.12.2022 № 2712-2 поставлено Харківському Коледжу бензин А-95 (талони) на суму 15 900,00 гривень.

ФО-П ОСОБА_4 згідно 3 договором від 26.12.2022 № 44-ХГ поставлено Харківському Коледжу матраци, набори універсальні (лікувальні), брудозахисні килими на загальну суму 67 100,00 грн; згідно з договором від 26.12.2022 № 45-ХГ - відра для сміття, набори одноразового пластикового посуду, пластикові контейнери, миючі засоби, порошок, туалетний папір, рушники паперові на загальну суму 58 700,00 гривень.

ФО-П ОСОБА_5 згідно з договором від 26.12.2022 № 19122022 поставлено Харківському Коледжу меблі (ліжка, приліжкові тумби, стільці, столи) на загальну суму 245 000,00 гривень.

ФО-П ОСОБА_6 згідно з договором від 26.12.2022 № 48-КГ поставлено Харківському Коледжу печі електричні 4-х конфорні з духовою шафою, мийки металеві для миття посуду на загальну суму 115 600,00 грн; згідно з договором від 26.12.2022 № 49-КГ - мікрохвильові печі, пральні машини, бойлери на загальну суму 104 260,00 грн; згідно з договором від 26.12.2022 № 47-КГ - холодильники, обігрівачі на загальну суму 103 018,00 гривень.

ФО-П ОСОБА_7 згідно з договором від 26.12.2022 № 46-ВК поставлено Харківському Коледжу вогнегасники порошкові та вуглекислотні, кріплення настінні для вогнегасників на загальну суму 69 272,00 грн; згідно з договором від 26.12.2022 № 43-ВК - каструлі, сковороди, відра металеві, чайники електричні та емальовані на загальну суму 55 000,00 грн; згідно з договором від 26.12.2022 № 48-ВК - шафи пожежні, рукави, кошми, крани пожежні, касети для пожежного рукава, голівки муфтові, інструкції пожежних дій, знаки безпеки на загальну суму 74 120,00 гривень.

ТОВ «ВАРАН ГРУП» згідно з договором від 26.12.2022 № 9 поставлено Харківському Коледжу вогнегасники, сигналізатори чадного газу на загальну суму 15 400,00 грн; згідно з договором від 26.12.2022 № 2 ковдри, комплекти постільної білизни, матраци, подушки, рушники на загальну суму 275 400,00 грн; згідно з договором від 26.12.2022 № 7 - печі опалювальні з конфоркою на суму 28 000,00 грн; згідно з договором від 26.12.2022 № 6 - лампи енергозберігаючі на суму 800,00 грн; згідно договором від 26.12.2022 №16 - мережеві подовжувачі на суму 4 800,00 грн; згідно з договором від 26.12.2022 № 4 - ємності для технічної та питної води, рукомийники переносні на загальну суму 22 200,00 грн; згідно з договором від 26.12.2022 № 10 - світильники на суму 4 200,00 гривень.

За умовами вищезазначених договорів предметом договору є придбання товарів для організації та функціонування пунктів незламності та матеріалів для облаштування місць тимчасового перебування внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб.

Згідно з виписками казначейської служби при здійсненні платежів на загальну суму 1 983 520,00 грн Харківським Коледжем зазначалось: призначення платежу - придбання матеріалів для облаштування місць тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб.

В ході ревізії проведено перевірку фактичної наявності, стану використання та обстеження необоротних активів, інших матеріальних цінностей, придбаних у 2022 році Харківським Коледжем по КПКВК МБ 0611094, про що складено відповідний акт від 09.06.2025 року.

За результатами перевірки фактичної наявності, стану використання та обстеження вищезазначених матеріальних цінностей підтверджено, що станом на 09.06.2025 на 5-му поверсі гуртожитку (за адресою м. Харків, вул. Сергія Тимошенка (Костичева), 1-А) знаходяться, зокрема, ліжка в кількості 60-ти штук (складені один на одного та розміщені в коридорі, розширювачі та кімнатах 5-го поверху). Крім того, у кімнаті № 502 знаходяться складені один на одного: ліжка (17 штук), приліжкові тумби (17 штук), матраци (34 штуки); у кімнаті № 505 - приліжкові тумби (60 штук); у кімнаті № 507 - ковдри (34 штуки), подушки (34 штуки), матраци (26 штук), комплекти постільної білизни (68 штук); у кімнаті № 519 упакованому вигляді знаходяться: 3 телевізори, 3 бойлера, 2 холодильника, 2 пральні машини.

Отже, за твердженням перевіряючих придбані Харківським Коледжем матеріальні цінності (телевізори, холодильники, бойлери, пральні машини, комплекти постільної білизни, ковдри, подушки, матраци, ліжка, приліжкові тумби) не відповідають діяльності пунктів незламності, яка визначена Додатком 1 до Порядку № 1401, та переліку комплектації пунктів незламності матеріально-ресурсною базою, визначеному Додатком 2 до Порядку № 1401. При цьому, при здійсненні ревізії Відповідачем визнано фактичне розташування пункту незламності по вул. Сергія Тимошенка, 1-А у м. Харкові, встановлено наявність придбаних предметів/обладнання згідно з заявленими переліками.

Також, відповідачем визнано правомірність використання значної частини погодженого фінансування на організацію відповідного пункту незламності.

Однак, частина фінансування пункту незламності в обсязі 1 084 160,00 грн. була визначена Відповідачем як нецільове використання бюджетних коштів.

Обґрунтовуючи правомірність вказаного твердження представник відповідача пояснив, що з огляду на норми Порядку № 1401, ресурси, що використовуються для оснащення пунктів незламності, мають відповідати Примірній інструкції щодо діяльності пунктів незламності згідно з додатком 1 та Примірному переліку комплектації пунктів незламності згідно з додатком 2 до Порядку № 1401.

При цьому, Порядок № 1401, Примірний перелік комплектації пунктів незламності та Примірна інструкція щодо діяльності пунктів незламності не містять норм, вимог, посилань, приміток за текстом тощо, які б свідчили про надання керівникам закладів підстав та прав на свій розсуд змінювати, корегувати, розширювати, доповнювати новими засобами комплектацію пунктів незламності та їх діяльність.

Перевіряючи обґрунтованість вказаних доводів, суд зазначає наступне.

Так, додатком 2 до Порядку № 1401 передбачено ПРИМІРНИЙ ПЕРЕЛІК комплектації пунктів незламності, серед яких є:

1. Засоби автономної генерації електроенергії: 1) генератори з комплектами кабелів відповідної потужності для функціонування пункту незламності; 2) мережеві подовжувачі у кількості, достатній для одночасної зарядки не менше 50 мобільних пристроїв; 3) запаси пально-мастильних матеріалів.

2. Засоби освітлення: 1) вуличні світлові прилади для освітлення майданчика чи території перед пунктом незламності; 2) комплекти освітлення приміщень пункту незламності у кількості, достатній для його належної роботи.

3. Засоби автономного опалення (твердопаливні котли (печі, булер'яни), теплові пушки, конвектори, обігрівачі тощо).

4. Технічні засоби доступу до Інтернету за допомогою підключення до місцевих операторів електронних комунікацій через термінали супутникового зв'язку Starlink (іншого виду супутникового зв'язку) або інші засоби зв'язку.

5. Аптечки в кількості, достатній для надання домедичної допомоги.

6. Інформаційні та роздаткові матеріали:1) інструкції для населення щодо порядку дій у разі повітряної тривоги та порушення роботи систем життєзабезпечення з урахуванням всіх можливих ризиків; 2) покажчики з адресами розміщення найближчих укриттів, мережевих магазинів, автозаправних станцій, банківських установ, закладів громадського харчування, які працюють на альтернативному живленні тощо.

7. Засоби зв'язку (стаціонарна або мобільна рація, фіксований зв'язок) для виклику екстрених служб.

8. Засоби пожежогасіння відповідно до вимог пожежної безпеки.

9. Засоби для санітарної обробки приміщень пункту незламності.

10. Інша матеріально-ресурсна база: меблі (стільці, лавки, столи) у кількості, достатній для забезпечення проектної кількості відвідувачів, куточок матері та дитини (пеленальний стіл, дитячі іграшки, книжки, розмальовки, олівці тощо); запаси питної та технічної води, засоби для приготування гарячих напоїв (принаймні три термоси на 10 літрів з функцією нагрівання води, чайники, термоси іншої ємності, термопоти тощо) відповідно до проектної кількості відвідувачів; продукти харчування та комплекти одноразового посуду (за можливості з урахуванням взаємодії з волонтерськими організаціями) відповідно до проектної кількості відвідувачів пункту; засоби особистої гігієни (серветки сухі/вологі, туалетний папір, засоби жіночої гігієни, підгузки, пелюшки та інше); стаціонарні туалети (за наявності) або автономні біотуалети.

Отже, додатком 2 до Порядку № 1401 передбачено примірний перелік, який є базовою основою. Порядок визначає набір мінімальних вимог до організації пунктів незламності, який може бути розширений з огляду на фактичні потреби населення та за умови наявності необхідних ресурсів.

Суд вважає, що Порядком № 1401 не заборонено придбавати товари, які не входять до примірного переліку комплектації пунктів незламності, оскільки цей перелік є лише рекомендованим.

Додатки до Порядку визначені як «Примірні», тобто законодавець визначив, що фактичні умови організації пункту незламності та розміщення людей коригуються згідно з фактичними обставинами та потребами.

В судовому засіданні позивач пояснив, що тривалий час у період з 2022 року до 2025 року пункт незламності по вул. Сергія Тимошенка, 1-А у м. Харків забезпечує працівникам та жителям прилеглого житлового масиву базові потреби життєзабезпечення - обігрів, ночівля (у разі перебування у Пункті незламності понад 12 годин), зберігання та приготування їжі, санітарно-гігієнічні послуги, зв'язок тощо.

Шляхом опитування власних працівників та жителів прилеглого житлового масиву, потенційних відвідувачів та відвідувачів, які перебували в гуртожитку складено переліки та обґрунтування щодо потреб забезпечення пункту незламності на території навчального закладу Позивача та встановлено, що Порядок разом з примірними Додатками не враховує всі потреби відвідувачів пункту незламності за адресою: м. Харків, вул. Сергія Тимошенка, 1-А.

Отже, оскільки органи місцевого самоврядування та інші відповідальні структури можуть самостійно визначати, які додаткові товари або послуги необхідні для забезпечення комфортного та безпечного функціонування "Пунктів незламності" у своїх умовах, то витрачання залишку коштів за освітньою субвенцією відповідає у повному обсязі напрямкам використання коштів паспорту бюджетної програми на пункт незламності, що підтверджується і розрахунками до кошторису Департаменту науки та освіти ХОДА передбаченими на облаштування пункту обігріву, а надалі пунктів незламності.

Враховуючи зазначені вище встановлені обставини справи, норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає безпідставним висновки відповідача про нецільове використання бюджетних коштів Закладом професійної (професійно-технічної) освіти «Харківський професійний коледж».

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимога Північно-Східного Офісу Державної аудиторської служби України №3 від 01 серпня 2025 року до Закладу професійної (професійно-технічної) освіти «Харківський професійний коледж» про повернення бюджетних коштів, отриманих у вигляді субвенції, у сумі 1 084 160,00 грн (один мільйон вісімдесят чотири тисячі сто шістдесят гривень 00 коп.) прийнята відповідачем необґрунтовано, без урахування всіх обставин, які мали значення для його прийняття, не на підставі та не у спосіб, що передбачені законом, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Закладу професійної (професійно-технічної) освіти Харківський професійний коледж (вул. Дніпровська, буд.207, м. Мерефа, Харківський р-н, Харківська обл., 62472) до Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 4 під., 10 пов., м. Харків, 61022) про визнання протиправною та скасування вимоги - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Північно-Східного Офісу Державної аудиторської служби України №3 від 01 серпня 2025 року до Закладу професійної (професійно-технічної) освіти «Харківський професійний коледж» про повернення бюджетних коштів, отриманих у вигляді субвенції, у сумі 1 084 160,00 грн (один мільйон вісімдесят чотири тисячі сто шістдесят гривень 00 коп.).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Північно-східного офісу Державної аудиторської служби України (код ЄДРПОУ40473572) на користь Закладу професійної (професійно-технічної) освіти Харківський професійний коледж сплачений судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 11 листопада 2024 року.

Суддя Бідонько А.В.