Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
11 листопада 2025 року №520/688/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВАКС ТРЕЙД" (просп. Аерокосмічний, буд. 4, кім. 45/1, м. Харків, 61010) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "НОВАКС ТРЕЙД" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 25.09.2024 № 0542350902 про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «НОВАКС ТРЕЙД» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 34000 грн.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що контролюючим органом неправомірно проведено фактичну перевірку, а також прийнято податкове повідомлення-рішення, що не відповідає висновкам перевірки, внаслідок чого воно також не відповідає вимогам законодавства, є неправомірним та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 20.01.2025 прийняти позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Від представника Головного управління ДПС у Харківській області до суду надійшов відзив, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог - заперечував, оскільки фактична перевірка проведена ним на виконання покладених повноважень, а висновки акту перевірки відповідають фактичним обставинам виявленим в рамках перевірки, тому прийняте податкове повідомлення-рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив таке.
ТОВ «НОВАКС ТРЕЙД» (податковий номер 44626956) зареєстроване Департаментом реєстрації Харківської міської ради від 28.01.2022 за № 1004801020000091235 за адресою: просп. Гагаріна, буд. 4, кв.45/1, м. Харків, 61010, Україна. Товариство провадить діяльність за адресою: вул. Дружби Народів, буд. 246-А, м. Харків. Основний вид діяльності: Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (_46.71). Реєстрація платником акцизного податку: зареєстровано 13.01.2023 за № 6869. Дані про реєстрацію акцизних складів: АЗС за адресою: вул. Дружби Народів, буд. 246-А, м. Харків, уніфікований номер акцизного складу 1020112.
Позивачем отримано ліцензії на право виробництва, зберігання та торгівлі підакцизними товарами: - ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним № 20340314202300042 терміном дії з 08.02.2023 до 08.02.2028; ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями № 20340308202301200, терміном дії з 19.05.2023 до 19.05.2024 (термін дії закінчився); ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями № 20340308202401087, терміном дії з 25.05.2024 до 25.05.2025; ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами № 20340311202301208, терміном дії з 25.05.2023 до 25.05.2024 (анульовано 06.03.2024). Ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами № 20340311202400638, терміном дії з 06.03.2024 до 06.03.2025.
Для здійснення господарської діяльності ТОВ «НОВАКС ТРЕИД» уклало договір оренди автозаправної станції за адресою: вул. Дружби Народів, буд. 246-А, м. Харків з ТОВ «ЕНДЖЕЙ КЕПІТАЛ» (податковий номер 40774112) від 10.11.2022 № 09-АЗС.
З метою контролю за дотриманням вимог Податкового кодексу України (далі - ПКУ) та Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального» (далі - Закон 481) у сфері обігу підакцизних товарів згідно наказу Головного управління ДПС у Харківській області від 29.07.2024 № 3364-п та направлень на перевірку від 31.07.2024 №№ 6476, 6477 заступником начальника відділу контролю за виробництвом і обігом пального управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Харківській області Андрусь Мариною Миколаївною та головним державним інспектором відділу контролю за виробництвом і обігом пального управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Харківській області Кузнецовою Даріною Вячеславівною проведено фактичну перевірку ТОВ «НОВАКС ТРЕЙД» за місцем провадження діяльності на АЗС за адресою: вул. Дружби Народів, буд. 246-А, м. Харків.
Наказ на проведення перевірки було вручено адвокату за договором правничої допомоги ТОВ «НОВАКС ТРЕЙД» Чернишову Кирилу Олександровичу.
Направлення на перевірку були пред'явлені на ознайомлення, в яких особисто ОСОБА_1 зафіксував дату і час ознайомлення.
Перевірку проведено за період з 01.01.2023 по 15.08.2024. Перевірка проводилась з 06.08.2024 по 15.08.2024 року.
За результатами фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва і обігу підакцизних товарів контролюючим органом складено акт від 16.08.2024 №38414/20-40-09-02-03/44626956 (далі - Акт, акт перевірки).
Як вбачається з висновків акту перевірки, контролюючим органом встановлено порушення позивачем вимог:
- підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI;
- статті 226 Податкового кодексу України;
- статті 11 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»;
- пункту 12 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом складено податкове повідомлення рішення від 25.09.2025 №0542350902, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 34000 грн, за порушення вимог положень підпункту 230.1.3 ПК України.
Позивач не погоджуючись з рішенням податкового органу звернувся до суду з позовом.
Суд розглядаючи справу по суті заявлених позовних вимог виходив з такого.
Відповідно до положень пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з пунктом 80.1 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
За приписами підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Пунктом 80.5 статті 80 ПК України передбачено, що допуск посадових осіб контролюючих органі до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого орган; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки. Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
У постановах від 5 квітня 2023 року (справа № 200/1354/21-а), від 11 січня 2023 року (справа № 160/2357/21), від 12 серпня 2021 року (справа № 140/14625/20), від 10 квітня 2020 року (справа № 815/1978/18), від 25 січня 2019 року (справа № 812/1112/16), від 5 листопада 2018 року (справа № 803/988/17), від 22 травня 2018 року (справа № 810/1394/16), від 20 березня 2018 року (справа № 820/4766/17) Верховний Суд вказував, що підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України передбачає альтернативні підстави проведення фактичної перевірки, які можуть застосовуватися як у сукупності, так і кожна окремо, а саме:
- наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення платником податків вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
- здійснення функцій, визначених законом у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального є самостійною обставиною, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства. У даному випадку достатньо самого факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин (виробництво і обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального).
Тобто, вказана норма дозволяє проведення фактичної перевірки, у тому числі на виконання функцій контролюючого органу, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, які в силу приписів статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» покладені на відповідача.
Як вбачається з матеріалів справи, фактична перевірка була призначена на підставі наказу №3364-п від 29.07.2024 за підписом заступника начальника ГУ ДПС у Харківській області, з метою дотримання вимог Закону України, «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), та Податкового кодексу України та інших нормативно-правових актів у сфері обігу підакцизних товарів (а.с.15).
На підставі вищезазначеного наказу заступником начальника ГУ ДПС у Харківській області виписано направлення на проведення фактичної перевірки №6476 та №6477 від 31.07.2024 (а.с.16).
За результатами проведеної перевірки, контролюючим органом встановлено, розбіжність між кількістю отриманого пального на акцизний склад за 08.02.2023 відповідно Довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі пального 1020112 та кількість пального отриманого за акцизними накладними 08.02.2023.
Так аналізом поданих електронних документів за формою J0210401 встановлено, що 08.02.2023 (початок діяльності акцизного складу) ТОВ «НОВАКС ТРЕЙД» отримано на акцизний склад з уніфікованим номером 1020112 важкі дистиляти (газойлі) (Код УКТЗЕД 2710194300) у кількості 20862,29 літри, бензини моторні з вмістом свинцю 0,013 г/л або менше: інші бензини (Код УКТЗЕД 2710124194) у кількості 5753,15 літрів, бензини моторні з вмістом свинцю) 0,013 г/л або менше: інші бензини (Код УКТЗЕД 2710124512) у кількості 24288,92 літрів, скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази (Код УКТЗЕД 2711000000) у кількості 4941,99 літрів.
Відповідно акцизним накладним зареєстрованим у Єдиному реєстрі акцизних накладних ТОВ «НОВАКС ТРЕЙД» отримано важкі дистиляти (газойлі) (Код УКТЗЕД 2710194300) у кількості 8634,79 літри (7173,2 кг), бензини моторні з вмістом свинцю 0,013 г/л або менше: інші бензини (Код УКТЗЕД 2710124194) у кількості 0,58 літрів, (0,43кг), бензини моторні з вмістом свинцю 0,013 г/л або (менше: інші бензини (Код УКТЗЕД 2710124512) у кількості 14137,07 літрів (10549,33 кг), скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази (Код УКТЗЕД 2711000000) у кількості 4941,99 літрів (2607,28 кг).
ТОВ «НОВАКС ТРЕЙД» надано до перевірки видаткову накладну від 08.02.2023 №Б-00000207 ТОВ «МІДАН ЦЕНТР» код 44109533 на пальне однак відповідно даним ІС «Електронний реєстр податкових накладних» реєстрацію податкової накладної від 08.02.2023 № 800014 на суму 2617530,20 грн зупинено.
Інші видаткові накладні за 08.02.2023 ТОВ «НОВАКС ТРЕЙД» від ТОВ «МІДАН ЦЕНТР» код 44109533 або інших постачальників на отримання пального важки дистиляти (газойлі) (Код УКТЗЕД 2710194300) у кількості 12227,5 літри, бензини моторні з вмістом свинцю 0,013 г/л або менше: інші бензини (Код УКТЗЕД 2710124194) у кількості 5752,75 літрів, бензини моторні з вмістом свинцю 0,013 г/л або менше: інші бензини (Код УКТЗЕД 2710124512) у кількості 10151,85 літрів не надано, акцизні накладні на переміщення пального на акцизний склад з уніфікованим номером 1020112 у Єдиному реєстрі акцизних накладних ТОВ «НОВАКС ТРЕЙД» не реєструвало.
Виходячи з наведеного перевіркою встановлено порушення ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, а саме не обліковано у встановленому порядку: важкі дистиляти (газойлі) (Код УКТЗЕД 2710194300) у кількості 12227,5 літри, бензини моторні з вмістом свинцю 0,013 г/л або менше: інші бензини (Код УКТЗЕД 2710124194) у кількості 5752,75 літрів, бензини моторні з вмістом свинцю 0,013 г/л або менше: інші бензини (Код УКТЗЕД 2710124512) у кількості 10151,85 літрів, чим порушено пункт 12 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до пункту 14.1 статті 14 ПК України акцизний склад - це приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального (підпункт 14.1.6).
Розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу (підпункт 14.1.224).
Відповідно до пункту 12 статті 3 ЗУ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані, зокрема, вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Відповідно до положень підпункту 230.1.3 статті ПК України, розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Розпорядники акцизних складів, на акцизних складах яких здійснюється діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з очищення коксового газу, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову продукцію (пальне), зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно формувати дані лише про добовий фактичний обсяг реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.
Розпорядники акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, зобов'язані на кожному акцизному складі формувати дані про обсяги обігу пального за звітний календарний місяць та фактичні залишки пального станом на перший та останній дні такого місяця у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15°С.
Для цілей статей 230-233 цього Кодексу скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном), інші гази, бутан, ізобутан за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 обліковуються за умовним кодом 2711 у літрах, приведених до температури 15°С.
Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.
Дані про фактичні залишки пального на перший та останній дні календарного місяця та про обсяг обігу пального за звітний календарний місяць формуються розпорядниками акцизних складів, що використовують пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснюють операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам, після проведення останньої операції з обігу пального у звітному календарному місяці, але не пізніше 23 години 59 хвилин останнього дня звітного календарного місяця, до початку здійснення операцій з обігу пального у день, що настає за таким останнім днем звітного календарного місяця, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 15 календарних днів, що настають за останнім днем звітного календарного місяця.
На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:
обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;
добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;
добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Фактичні показники витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників щодо обсягів залишків пального та добового обсягу реалізованого пального перераховуються у літри, приведені до температури 15° С, крім показників паливороздавальних колонок та/або оливороздавальних колонок, які виконують функції витратомірів-лічильників.
Під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника визначення даних про обсяги залишків пального та обсяги обігу пального здійснюється у мірах повної місткості, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства, та/або за допомогою рулетки та метроштока або переносного (портативного) рівнеміра-аналізатора, які мають позитивний результат повірки, проведеної відповідно до законодавства. Застосування такого способу вимірювання може здійснюватися не більше 20 календарних днів поспіль (для акцизних складів, які є місцями роздрібної торгівлі пальним, на які отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, - не більше 15 календарних днів поспіль) та не більше чотирьох разів протягом календарного року.
Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).
В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.
Отже, на позивача покладено обов'язок здійснення обліку товарних запасів пального.
Щодо посилань позивача на розбіжність в зазначених у податковому повідомленні-рішення номері статті, що передбачає відповідальність платника податків, за виявлене контролюючим органом порушення, суд зазначає, що у відзиві на позовну заяву відповідач надав пояснення, що дана розбіжність є результатом технічної описки, а відтак належним номером статті, якою передбачена відповідальність, є пункт 128-1.3 статті 128-1 ПК України.
Відповідно до положень пункту 128-1.3 статті 128-1 ПК України, незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.
Як вбачається з матеріалів справи, перевіркою встановлено відсутність облікових даних щодо у встановленому порядку об'ємів залишків: важких дистилятів (газойлі) (Код УКТЗЕД 2710194300) у кількості 12227,5 літри, бензинів моторних з вмістом свинцю 0,013 г/л або менше: інші бензини (Код УКТЗЕД 2710124194) у кількості 5752,75 літрів, бензинів моторних з вмістом свинцю 0,013 г/л або менше: інші бензини (Код УКТЗЕД 2710124512) у кількості 10151,85 літрів, чим порушено пункт 12 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
У ході перевірки встановлено, що розпорядником акцизного складу пального у період з 14.02.2023 до 18.07.2023 не подано контролюючому органу 34 електронні звіти. Суд звертає увагу, що відповідні звіти про фактичні залишки подаються щодобово та щомісячно, разом з тим, позивач не наводить обґрунтувань та не надає доказів, що спростовували б виявлені за результатами фактичної перевірки порушення.
За наданим до податкового повідомлення-рішення розрахунку штрафних санкцій, розмір штрафу, за неподання до контролюючого органу документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального у період з 14.02.2023 до 18.07.2023, склав 34 000 грн (34 довідки (звіти) х 1000 грн). Таким чином, розрахунок здійснено у відповідності до положень пункту 128-1.3 статті 128-1 ПК України.
Суд враховує, що загальні підходи до оцінки недоліків форми рішення сформульовані Верховним Судом у постановах від 19.05.2020 у справі № 820/2300/18, від 30.04.2020 у справі № 810/384/16, від 17.03.2020 у справі № 808/4140/15, від 25.01.2019 у справі № 812/1112/16, від 23.11.2023 у справі № 815/3358/15.
Відтак, недоліки оформлення оскаржуваного ППР не можуть бути самостійною підставою для визнання протиправним такого рішення за умови, якщо позивачем вчинено порушення вимог податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган. При розгляді податкових спорів перевага надається змісту документа порівняно з його зовнішньою формою.
Якщо спірне рішення прийнято контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх), таке рішення може бути визнане правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів форми спірного рішення.
Окремі дефекти форми оформлення ППР не повинні сприйматися як безумовні підстави для висновку щодо протиправності спірного рішення і, як наслідок, про його скасування.
Отже, зважаючи, що зміст правопорушення викладено в акті перевірки, а також чітко визначено в оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні, та зміст наданого до нього розрахунку штрафної санкції відповідає положенням пункту 128-1.3 статті 128-1 ПК України, суд вважає зазначені позивачем окремі технічні недоліки ППР несуттєвими та такими, що не спростовують обставин порушення позивачем вимог податкового законодавства.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, обов'язок відповідача щодо доказування правомірності прийнятого ним рішення не звільняє позивача від доказування підстав позову, що відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеному у постанові від 25.06.2020 по справі № 520/2261/19.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що фактична перевірка проведена ГУ ДПС у Харківській області проведена правомірно, зміст акту перевірки повною мірою відображає зміст та обставини допущених позивачем порушень, відтак податкове повідомлення-рішення від 25.09.2025 №0542350902 є правомірним та не підлягає скасуванню.
З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "НОВАКС ТРЕЙД" (просп. Аерокосмічний, буд. 4, кім. 45/1, м. Харків, 61010 ЄДРПОУ 44626959) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057 ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.