10 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/8210/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/8210/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
12.06.2025 адвокат Олійник Тетяна Василівна, здійснюючи на підставі ордеру серії ВІ №1308048 від 09.06.2025 представництво інтересів ОСОБА_1 , звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУПФ в Полтавській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - ГУПФ в Донецькій області), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії ГУПФ в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплати пенсії за віком відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії за віком, а саме - за 2018, 2019, 2020 роки, зобов'язавши ГУПФ в Полтавській області здійснити виплату перерахованої пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2018, 2019, та 2020 роки), що передували року звернення за призначенням пенсії, з 12.12.2024, за вирахуванням проведених виплат;
- визнати протиправним та скасувати рішення ГУПФ в Донецькій області від 25.04.2025 №916010180581 "Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ", зобов'язавши ГУПФ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2018, 2019, 2020), що передували року звернення за призначенням пенсії, з 12.12.2024.
В якості підстави для звернення до суду заявниця вказує на протиправну, як на її думку, поведінку відповідачів, які протиправно відмовили ОСОБА_1 у перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2018 - 2020 роки.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 18.06.2025 позовну заяву залишено без руху.
Після усунення позивачем недоліків ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
У наданому до суду відзиві на позов представник ГУПФ в Полтавській області просить у задоволенні позовних вимог відмовити. Повідомляє, що позивач перебуває на обліку в ГУПФ в Полтавській області, де з 11.06.2011 отримувала пенсію за вислугу років відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення". З 16.11.2021 ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно з поданою 16.11.2021 заявою. Розрахунок проведено з урахуванням страхового стажу та заробітної плати врахованих по 22.06.2013 на підставі даних персоніфікованого обліку. Тривалість стажу склала 31 рік 10 місяців 24 дні. Застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 роки та осучасненої з 01.03.2021, - 5426,60 грн. Розмір пенсії з 16.11.2021 - 2794,37 грн. У подальшому по особовому рахунку НОМЕР_1 проводились перерахунки пенсії у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму та індексації заробітку: з 01.03.2022 розмір пенсії склав 3165,83 грн., з 01.07.2022 - 3176,06 грн., з 01.12.2022 - 3183,32 грн., з 01.03.2023 - 3765,08 грн., з 01.03.2024 - 4075,94 грн., з 01.03.2025 - 4514,80 грн. 18.04.2025 ОСОБА_1 надала заяву про зміну виду розрахунку (встановлення нової середньої при переході з пенсії за вислугу років на пенсію за віком). Заява опрацьовувалась за принципом екстериторіальності спеціалістом ГУПФ в Донецькій області, рішенням якого від 25.04.2025 №916010180581 відмовлено у здійсненні перерахунку зміни виду розрахунку (встановлення нової середньої при переході з пенсії за вислугу років на пенсію за віком), оскільки законодавством не передбачено застосування показника нової середньої заробітної плати.
Розгляд справи здійснюється судом в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у ГУПФ в Полтавській області, де з 11.06.2011 отримувала пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення". На підставі заяви від 16.11.2021 позивача переведено на пенсію за віком з 16.11.2021.
Позивач зверталася із заявами довільної форми до ГУПФ в Полтавській області про перерахунок пенсії від 17.03.2025 та від 04.04.2025, у відповідь на які листами від 11.03.2025 та від 09.04.2025 повідомлено, що вона у 2011 році скористалася правом на призначення пенсії за вислугу років, тому для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018-2020 роки правові підстави відсутні (а.с. 20, 29).
18.04.2025 позивач звернулася із заявою встановленої форми про зміну виду розрахунку (встановлення нової середньої при переході з пенсії за вислугу років на пенсію за віком) через ГУПФ в Полтавській області.
25.04.2025 ГУПФ в Донецькій області (за екстериторіальністю) прийнято рішення №916010180581 "Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ", яким відмовлено у здійсненні зміни виду розрахунку (встановлення нової середньої при переході з пенсії за вислугу років на пенсію за віком) (а.с. 36).
Позивач, вважаючи протиправними дії ГУПФ в Полтавській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії за віком (2018 - 2020), також вважаючи протиправним рішення ГУПФ в Донецькій області від 25.04.2025 №916010180581, звернулася через представника до суду з цим позовом.
Вирішуючи позов по суті, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон №1058-ІV).
Статтею 9 Закону №1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 10 цього ж Закону передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді.
Зокрема, у постанові від 16.06.2020 (справа №127/7522/17) Верховний Суд зазначив, що за змістом частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Таким чином, лише при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини третьої статті 45 Закону №1058-ІV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Зазначені висновки Верховного Суду узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, який свого часу у постанові від 29.11.2016 у справі №133/476/15-а (№21-6331а15) зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно з частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV.
Зазначена правова позиція Верховного Суду України була підтримана і Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у праві № 876/5312/17.
У даній справі судом встановлено, що позивачу з 11.06.2011 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1788-ХІІ, а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV вона звернулася вперше 16.11.2021.
Відтак доводи відповідачів про те, що законодавством не передбачено застосування показника нової середньої заробітної плати відповідно до Закону, суд визнає помилковими, оскільки в цьому випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058-IV.
З огляду на викладене вище суд приходить висновку про наявність у позивача права на нарахування та виплату територіальним органом Пенсійного фонду пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії, а саме: за 2018 - 2020 роки.
Відтак суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУПФ в Полтавській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з 12.12.2024 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2018 - 2020 роки), а також визнати протиправним та скасувати рішення ГУПФ в Донецькій області від 25.04.2025 №916010180581 "Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ".
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУПФ в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2018 - 2020 роки), починаючи з 12.12.2024 (з урахуванням шестимісячного строку звернення до суду).
При цьому вимоги позивача щодо зобов'язання ГУПФ в Полтавській області провести виплату перерахованої таким чином пенсії за віком задоволеними наразі бути не можуть, оскільки неможливо здійснити виплату пенсії до настання обставин перерахунку такої пенсії компетентним органом у спосіб та в порядку, визначеному законом.
Тож у цій частині вимог позов слід залишити без задоволення за передчасністю.
За таких обставин позов у цілому слід задовольнити частково.
З урахуванням приписів ст. 139 КАС України суд констатує право позивача на половину судових витрат, які складаються лише із сум сплаченого судового збору за звернення до суду з позовом у розмірі 968,96 грн, які слід стягнути у розмірі 484,48 грн за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФ в Донецькій області, як суб'єкта владних повноважень, який безпосередньо допустив порушення прав позивача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 у справі №440/8210/25 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з 12.12.2024 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2018 - 2020 роки).
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25.04.2025 №916010180581 "Про пенсійне забезпечення гр. ОСОБА_1 ".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2018 - 2020 роки), починаючи з 12.12.2024.
В решті вимог - позов залишити без задоволення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області частину судових витрат, що пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36000).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84121).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун