10 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа №440/12321/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України (надалі також відповідач), у якому просив:
визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду звернення (скарги) та не вчинення в межах своїх повноважень дій, а якщо не входять до повноважень, пересилання за належністю відповідному органу чи посадовій особі щодо поновлення порушених прав ОСОБА_1 закріплених Конституцією та Законами України;
зобов'язати Міністерство оборони України розглянути повторно звернення ОСОБА_1 від 04.08.2025 та вжити заходів щодо відновлення порушених прав закріплених Конституцією та Законами України та сприяти виконанні постанов та ухвал суду та надсиланні документів на запит ТЦК та СП.
Позовні вимоги обґрунтував посиланням на те, що він у серпні 2025 року надіслав Міністерству оборони України скаргу на неправомірні дії та порушення чинного законодавства Військовою частиною НОМЕР_1 , однак відповідач належним чином не розглянув його звернення.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав, у наданому до суду відзиві просив у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 23-26/. Свою позицію мотивував посиланням на те, що звернення ОСОБА_1 від 04.08.2025 надійшло до Міністерства оборони України 05.08.2025 та скероване для розгляду по суті Оперативному командуванню " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", відповідь на звернення надана листом від 09.09.2025 за підписом Начальника штабу - заступника командувача Сухопутних військ Збройних Сил України.
3. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
За приписами пункту 1 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
Обставини справи
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджено копією паспорта громадянина України /а.с. 8/.
ОСОБА_1 у період з 08.03.2022 по 29.01.2025 проходив військову службу у Збройних Силах України, будучи зарахованим до особового складу військової частини НОМЕР_1 , що підтверджено копією військового квитка серії НОМЕР_2 /а.с. 11-12/.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджено копією посвідчення серії НОМЕР_3 /а.с. 10/.
Також позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни першої групи, що підтверджено копією посвідчення серії НОМЕР_4 /а.с. 10 - зі звороту/.
04.08.2025 ОСОБА_1 надіслав Міністерству оборони України скаргу на протиправні дії та порушення законодавства України Військовою частиною НОМЕР_1 , у якій просив забезпечити виконання ІНФОРМАЦІЯ_2 та Міністерством оборони України судових рішень у справах №№ 440/258/25, 440/334/25, 440/11769/24, ухвали суду від 26.06.2025 у справі №440/5655/25 та листа ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.06.2025 вих.№9/1/2164/с/уч.63964 /а.с. 27/.
Скарга надійшла до Міністерства оборони України 05.08.2025 та зареєстрована за вх.№С-158619 /а.с. 28а/.
За підпорядкуванням скаргу скеровано для розгляду Оперативному командуванню " ІНФОРМАЦІЯ_1 " /а.с. 29/.
Відповідь на звернення надана листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 09.09.2025 за підписом Начальника штабу - заступника командувача Сухопутних військ Збройних Сил України /а.с. 35-36/.
Стверджуючи про не розгляд відповідачем звернення від 04.08.2025, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, якими урегульовані спірні відносини
Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України від 02.10.1996 №393/96-ВР "Про звернення громадян" (надалі - Закон №393/96-ВР).
Частиною першою статті 1 Закону №393/96-ВР визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За змістом статті 3 Закону №393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Статтею 5 Закону №393/96-ВР встановлено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне). Звернення може бути усним чи письмовим.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства.
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування кваліфікованого електронного підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
За змістом статті 7 Закону №393/96-ВР звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Питання розгляду скарг урегульовано статтею 16 Закону №393/96-ВР, відповідно до якої скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, медіа, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням - безпосередньо до суду.
Скарги Героїв Радянського Союзу, Героїв Соціалістичної Праці, осіб з інвалідністю внаслідок війни розглядаються першими керівниками державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій особисто.
До скарги додаються наявні у громадянина рішення або копії рішень, які приймалися за його зверненням раніше, а також інші документи, необхідні для розгляду скарги, які після її розгляду повертаються громадянину.
За змістом статті 19 Закону №393/96-ВР органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, медіа, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Згідно з частиною першою статті 20 Закону №393/96-ВР звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Оцінка судом обставин справи
Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Предметом спору у справі №440/12321/25 є правомірність дій Міноборони щодо розгляду скарги ОСОБА_1 від 04.08.2025.
Суд враховує, що у поданій скарзі позивач посилався на неправомірність дій військової частини НОМЕР_1 щодо невиконання судових рішень у справах №№ 440/258/25, 440/334/25, 440/11769/24, ухвали суду від 26.06.2025 у справі №440/5655/25 та листа ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.06.2025 вих.№9/1/2164/с/уч.63964.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади» міністерство є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику в одній чи декількох визначених Кабінетом Міністрів України сферах, проведення якої покладено на Кабінет Міністрів України Конституцією та законами України.
Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади та військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України та Державна спеціальна служба транспорту.
Підпунктом 86 пункту 4 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №730, далі - Положення), визначено, що Міноборони відповідно до покладених на нього завдань здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Міноборони, Збройних Сил, підприємств, установ і організацій, які належать до сфери управління Міноборони, а також стосовно актів, які ними видаються, забезпечує в установленому порядку доступ до публічної інформації, розпорядником якої є Міноборони.
Своєю чергою, відповідно до пункту 7 Положення про Управління по роботі зі зверненнями громадян та доступу до публічної інформації, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 05.09.2022 №257, Управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює прийом, реєстрацію, облік, попередній розгляд та аналіз звернень громадян, запитів на публічну інформацію фізичних і юридичних осіб, що надійшли до Міноборони, отриманих під час проведення особистого прийому громадян керівництвом Міноборони, через телекомунікаційні системи загального доступу (мережу Інтернет), “гарячу лінію» Міноборони, урядову телефонну “гарячу лінію», від державної установи Урядовий контактний центр» і надсилає їх в електронній формі для розгляду по суті до структурних підрозділів Міноборони, Генерального штабу Збройних Сил України, Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України, Держспецтрансслужби та органів військового управління Збройних Сил, відповідно до компетенції.
Відповідно до пункту 2 розділу II Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 28.12.2016 №735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23.01.2017 за №94/29962 (далі - Інструкція), письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця.
Первинний розгляд письмових звернень громадян проводиться керівниками органів військового управління або їх заступниками відповідно до їх повноважень.
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 розділу II Інструкції відповідь за результатами розгляду звернень в обов'язковому порядку дається тим органом військового управління, військовою частиною, які отримали ці звернення і до компетенції яких входить вирішення порушених у зверненнях питань, за підписом керівника, командира або осіб, які виконують його обов'язки згідно з письмовим наказом.
Суд враховує, що скарга ОСОБА_1 від 04.08.2025 була адресована Міністерству оборони України.
У скарзі позивач просив сприяти у забезпеченні виконання судових рішень у справах №№ 440/258/25, 440/334/25, 440/11769/24, ухвали суду від 26.06.2025 у справі №440/5655/25 та листа ІНФОРМАЦІЯ_3 від 19.06.2025 вих.№9/1/2164/с/уч.63964, а також тримати виконання на контролі.
Порушені у скарзі питання відносяться до повноважень Міноборони як центрального органу виконавчої влади та військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.
До того ж, суд враховує, що у скарзі позивач порушив питання щодо невиконання судового рішення у справі №440/258/25, у якій постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 19.06.2025 визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду звернення ОСОБА_1 від 23.09.2024 зареєстрованого під №С-122984 та зобов'язано Міністерство оборони України розглянути повторно звернення ОСОБА_1 від 23.09.2024 зареєстрованого під № С-122984 з урахуванням положень Закону України «Про звернення громадян» від 02.10.1996 №393/96-ВР та висновків суду, викладених у цій постанові.
У силу статті 19 Закону №393/96-ВР не допускається безпідставна передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам.
З урахуванням наведеного, направлення скарги ОСОБА_1 для розгляду ІНФОРМАЦІЯ_4 є безпідставним.
Крім того, суд звертає увагу на те, що позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни, а тому його скарга у силу частини другої статті 16 Закону №393/96-ВР мала бути розглянута першим керівником державного органу, тобто Міністром оборони України.
Велика Палата Верховного Суду, зокрема, у постановах від 27.02.2020 у справі №800/304/17, від 08.09.2022 у справі №9901/276/19 вказувала, що протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень слід розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Матеріали справи не містять доказів належного розгляду Міноборони скарги ОСОБА_1 від 04.08.2025 у порядку, визначеному Законом №393/96-ВР.
Відповідач не спростовував той факт, що відповідне звернення позивача Міноборони не розглядалось.
Оцінюючи доводи відповідача про те, що компетентним органом з розгляду порушених у зверненні ОСОБА_1 питань є ІНФОРМАЦІЯ_4 суд повторює, що позивач адресував згадане звернення саме Міноборони, як центральному органу виконавчої влади та військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.
Отже, у ході розгляду справи підтверджено належними доказами та не спростовано відповідачем, що скарга ОСОБА_1 від 04.08.2025 Міноборони по суті порушених у ній питань не розглянута, відповідь на скаргу не надана.
Наведене є підставою для висновку про те, що відповідач у спірних відносинах допустив протиправну бездіяльність щодо розгляду скарги ОСОБА_1 від 04.08.2025.
З метою належного захисту прав позивача слід зобов'язати Міноборони розглянути скаргу ОСОБА_1 від 04.08.2025 у порядку, визначеному Законом №393/96-ВР, з урахуванням правової оцінки, наданої у рішенні суду.
Позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача вжити заходи щодо відновлення порушених прав позивача, які закріплені Конституцією та законами України, а також сприяти у виконанні судових рішень та надсиланні документів до ІНФОРМАЦІЯ_5 , суд визнає передчасними, оскільки Міністерством оборони України не було розглянуто звернення ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону №393/96-ВР, а тому підстав для задоволення таких позовних вимог ОСОБА_1 наразі немає.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 частково.
Розподіл судових витрат
Згідно з частиною першою статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Позивач від сплати судового збору звільнений, оскільки є особою з інвалідністю першої групи.
Відповідач доказів понесення судових витрат, пов'язаних з розглядом цієї справи, до суду не надав.
Таким чином, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо не розгляду звернення (скарги) ОСОБА_1 від 04.08.2025.
Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути скаргу ОСОБА_1 від 04.08.2025 у порядку, визначеному Законом №393/96-ВР, з урахуванням правової оцінки, наданої у рішенні суду.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Міністерство оборони України (унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 00034022; пр-т Повітряних Сил, 6, м. Київ, 03168).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Олександр КУКОБА