Справа № 420/18391/22
10 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» про прийняття звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі №420/18391/22, -
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №420/18391/22 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду 27.02.2023 року по справі №420/18391/22 було задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 .
Визнано протиправною бездіяльність Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» №168 від 28.02.2022 року за період з 11.03.2022 року до 31.05.2022 року у розмірі 30 000 грн. щомісячно.
Зобов'язано Державну установу «Одеська виправна колонія (№14)» нарахувати та виплати ОСОБА_1 додаткову винагороду у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» №168 від 28.02.2022 року, за період з 11.03.2022 року до 31.05.2022 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25.03.2024 року по справі №420/18391/22 апеляційну скаргу Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» було залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27.02.2023 року - без змін
Зазначене судове рішення набрало законної сили 25.03.2024 року.
Ухвалою суду від 18.09.2025 року було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 27.02.2023 року по справі №420/18391/22 у місячний строк з моменту отримання копії ухвали суду.
На виконання вищевказаної ухвали, від представника Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» до суду надійшов звіт про виконання рішення суду від 27.02.2023 року по справі №420/18391/22, в якому зазначено, що державною установою «Одеська виправна колонія (№14)» підготовлено довідку-розрахунок додаткової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 (зі змінами), відповідно до якої загальна сума коштів для виплати з ПДФО складає 42 857, 34 грн. Разом з цим, ДУ «Одеська виправна колонія (№14)» є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та її фінансове забезпечення здійснюється за рахунок коштів державного бюджету через Департамент з питань виконання кримінальних покарань згідно положення про установу. За КЕКВ 2800 у кошторисі установи на 2024 рік видатки відсутні. На початок року за КЕКВ 2800 для установи було виділено 10 000,00 грн. Після набрання законної сили судового рішення по справі №420/18391/22, з метою виконання рішення суду Державною установою «Одеська виправна колонія (№14)» було підготовлено та направлено до Департаменту з питань виконання покарань лист від 29.03.2024 року вих.№1/9/1-1823 щодо розгляду можливості надання додаткового виділення бюджетних асигнувань та кошторисних призначень по КПКВ-3601020 «Виконання покарань установами і організаціями Державної кримінально-виконавчої служби України», КЕКВ-2800 «Інші поточні видатки» для виплати зазначеної суми ОСОБА_1 , про що також було повідомлено адвоката позивача листом від 05.04.2024 року, та зазначено, що після отримання від Департаменту з питань виконання покарань додаткового виділених бюджетних асигнувань та кошторисних призначень по КПКВ-3601020 «Виконання покарань установами і організаціями Державної кримінально-виконавчої служби України», КЕКВ-2800 «Інші поточні видатки» буде здійснено нарахування та виплату позивачу належної йому додаткової винагороди. Оскільки Департаментом кошти установі виділено не було, установа звернулася з подібними листами 14.05.2024 року вих..№1/9/1-2720, від 08.08.2024 року вих..№1/9/1- 5235, від 19.11.2024 року №1/9/1-7724, від 06.02.2025 року вих№1/9/1-856, від 07.03.2025 року вих.№ 1/9/1-1433, від 06.08.2025 року вих№1/9/1-5048. Всі листи були направленні на адресу Департаменту з питань виконання кримінальних покарань через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади. Станом на дату подання до суду вказаного звіту, Департаментом поки що не вирішено питання про виділення установі додаткових бюджетних асигнувань та кошторисних призначень по КПКВ-3601020 «Виконання покарань установами і організаціями Державної кримінально-виконавчої служби України», КЕКВ-2800 «Інші поточні видатки» для виконання рішення суду.
На підтвердження вищевказаних обставин державною установою надано до суду примірники листів до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 29.03.2024 року, 14.05.2024 року, 08.08.2024 року, 19.11.2024 року, 06.02.2025 року, 07.03.2025 року, 06.08.2025 року щодо потреби в коштах загального фонду КЕКВ 2800, довідку-розрахунок додаткової винагороди згідно постанови КМУ від 28.02.2022 року №168 на ОСОБА_1 в сумі 42 857,34 грн. та кошторис на 2024-2025 роки.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судові рішення є обов'язковими до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За ч.1 ст.382-1 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши в порядку письмового провадження заяву Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» про надання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі №420/18391/22, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, судом встановлено наступне.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду 27.02.2023 року по справі №420/18391/22 було задоволено адміністративний позов позивача, та зобов'язано Державну установу «Одеська виправна колонія (№14)» нарахувати та виплати ОСОБА_1 додаткову винагороду у розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» №168 від 28.02.2022 року, за період з 11.03.2022 року до 31.05.2022 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
На виконання вищевказаного рішення суду, державною установою підготовлено довідку-розрахунок додаткової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 (зі змінами), відповідно до якої загальна сума коштів для виплати з ПДФО складає 42 857, 34 грн. З метою виконання рішення суду, Державною установою «Одеська виправна колонія (№14)» упродовж 2024-2025 років направлялись до Департаменту з питань виконання покарань листи щодо розгляду можливості надання додаткового виділення бюджетних асигнувань та кошторисних призначень по КПКВ-3601020 «Виконання покарань установами і організаціями Державної кримінально-виконавчої служби України», КЕКВ-2800 «Інші поточні видатки» для виплати зазначеної суми ОСОБА_1 , водночас, на теперішній час додаткових бюджетних асигнувань на виконання судового рішення по справі №420/18391/22 до державної установи не надходило.
На виконання положень ч.5 ст.242 КАС України судом враховуються правові висновки Верховного Суду, що викладені в постанові від 31.10.2018 року по справі №704/1547/17 відносно мети судового контролю.
Суд акцентує увагу, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.
До того ж суд звертає увагу, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може, тобто, наділений правом, під час прийняття рішення у справі.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання рішення суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 31.07.2018 року по справі №235/7638/16-а.
Згідно ч.1 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
З наданих відповідачем до суду доказів вбачається, що ним було вжито всіх можливих заходів на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду 27.02.2023 року по справі №420/18391/22, та підготовлено довідку-розрахунок додаткової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 (зі змінами), відповідно до якої загальна сума коштів для виплати з ПДФО складає 42 857, 34 грн. Враховуючи факт того, що у Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» відсутні відповідні призначення на виконання рішень суду у зв'язку з чим, установа зверталась до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань з відповідними листами щодо розгляду можливості надання додаткового виділення бюджетних асигнувань та кошторисних призначень по КПКВ-3601020 «Виконання покарань установами і організаціями Державної кримінально-виконавчої служби України», КЕКВ-2800 «Інші поточні видатки» для виплати зазначеної суми позивачу. Водночас, з матеріалів заяви встановлено, що установа після набрання законної сили рішення по справі №420/18391/22 вжила заходів, направлених на його виконання, шляхом звернення до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань, як до розпорядника бюджетних коштів вищого рівня з відповідними листами про виділення коштів.
Суд при вирішенні клопотання Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» враховує посилання заявника, що установа є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та їй, як у 2024 року так і у 2025 року, розпорядником бюджетних коштів вищого рівня взагалі не виділяються кошти по КЕКВ-2800 «Інші поточні видатки», що ускладнює самостійне виконання установою рішення суду від 27.02.2023 року по справі №420/18391/22.
Враховуючи вищенаведені обставини, суд доходить висновку, що відповідачем вжито всіх необхідних заходів для виконання рішення суду 27.02.2023 року по справі №420/18391/22, а тому суд вважає за можливе прийняти звіт Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» про виконання судового рішення.
Керуючись приписами ст.ст. 2-12, 241, 242, 243, 258, 256, 370, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд, -
Клопотання представника Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» - задовольнити.
Прийняти звіт Державної установи «Одеська виправна колонія (№14)» про виконання судового рішення від 27.02.2023 року по справі №420/18391/22.
Ухвала набуває законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295, частини п'ятої статті 382-1 та пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.
Суддя Білостоцький О.В.