10 листопада 2025 рокусправа № 380/17874/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Клочко Н.С.
за участю:
представника позивача - Яциніна М.-М.С.
представника відповідача - Бромберг О.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Радехівський цукор» до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про скасування рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Радехівський цукор» звернувся в суд з позовом до Західного міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.04.2024 року №455/33-00-04-02-02.
В обґрунтування позову зазначає, що оскільки у Акті перевірки правова позиція контролюючого органу не обґрунтована, припускаємо, що саме рекомендація наведена у абзаці вище і стала підґрунтями для висновків, зазначених в акті перевірки. Проте, це лише рекомендація, яка не є обов'язковою для виконання; 2) податковий кодекс має вищу юридичну силу у сфері адміністрування ПДВ; 3) податковим кодексом закріплена презумпція правомірності рішень платника податку. Стверджує, що факт несвоєчасного надсилання розрахунку коригування постачальником не має нести негативні податкові наслідки (у нашому випадку у вигляді штрафних санкцій) для покупця. Податковий орган не може неправомірно накладати штраф на платника податків шляхом вільного і непередбачувано трактування податкового кодексу. У даному випадку, контролюючий орган фактично своїм неправильним тлумаченням повністю змінив норму ПК України, що є неправомірно, оскільки зміни до ПК України можуть вноситися лише законами України. Контролюючий орган неправомірно переклав на ТОВ «РАДЕХІВСЬКИЙ ЦУКОР» відповідальність за неузгодженість між особливостями функціонування цієї системи на нормами ПК України, що є недопустимим у демократичному суспільстві. Крім цього, стосовно всіх податкових накладних до січня 2023 року податковим органом неправильно застосовано розміри штрафних санкцій. Платники податків звільняються від надмірного тягаря відповідальності, встановленого раніше чинними нормами податкового законодавства, за наведених у пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідних положень» ПК України умов. Згідно з пунктом 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Відповідач у відзиві зазначив, що з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України. З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин, платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року. Якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України. Вказує, що РК №1 ТзОВ «Радехівський цукор» складено у березні 2022 року. Відтак, реєстрація такого РК мала бути здійснена до 15.07.2022, проте такий зареєстровано 02.09.2022. РК №3 виписано 02.06.2022 року, тобто складено після 31.05.2022, а відтак мав би бути зареєстрований у загальному порядку до кінця червня 2022, а фактично зареєстровано 06.07.2022. РК №11 виписано не 30.04.2022, як зазначає позивач, а 08.06.2022, тобто складено після 31.05.2022, а відтак мав би бути зареєстрований у загальному порядку до кінця червня 2022, а фактично зареєстровано 07.07.2022. Дата та час зазначені у витягах наданих позивачем можуть відрізнятися від фактичних оскільки такі залежать від системних налаштувань комп'ютерної системи позивача у зв'язку з чим такі не є належними та допустимими доказами виконання позивачем обов'язку щодо своєчасної реєстрації податкових накладних. ТзОВ «Радехівський цукор» не скористалося своїм законодавчим правом щодо подання до декларацій з ПДВ додатку № 7 “Заява про допущення продавцем товарів/ послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН ПН/РК».
Представник позивача просить позов задовольнити з урахуванням наведених мотивів.
Представник відповідача проти позову заперечує, просить в його задоволенні відмовити повністю.
Ухвалою суду від 09.09.2024 року відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 28.10.2024 року продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.
Ухвалою суду від 26.11.2024 року зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 20.10.2025 року поновлено провадження у справі.
Ухвалою суду занесеною до протоколу судового засідання від 20.10.2025 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
За результатом проведення камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідачем складено акт №194/33-00-04-02-02/36153189 від 28.03.2024 року, в якому встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених п.201.10 ст.201 та п.89 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) на загальну суму податку на додану вартість 9893344,05 грн., у тому числі: порушення строку реєстрації до 15 календарних днів - на загальну суму податку на додану вартість - 1 494 548,62 грн.; порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів - на загальну суму податку на додану вартість - 7 497 241,37 грн.; порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів - на загальну суму податку на додану вартість - 66666,73 грн.; порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів - на загальну суму податку на додану вартість - 834887,33 грн.
Позивач подав відповідачу заперечення на акт перевірки №194/33-00-04-02-02/36153189 від 28.03.2024 року
На підставі згаданого акта перевірки у відповідності до підп.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.04.2024 року №455/33-00-04-02-02, відповідно до якого за період 22.06.2022-09.2022, 12.2022, 03.2023 - 06.2023, 08.2023 - 11.2023, 02.2024 встановлено порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, встановлених п.201.10 статті 201 та п.89 розділу Перехідні положення Податкового кодексу України та згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України та п.90 розділу Перехідні положення Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у розмірі 1695096 грн. 11 коп.
Рішенням від 12.07.2024 року №21384/6/99-00-06 Державна податкова служба України залишила без змін податкове повідомлення-рішення від 25.04.2024 року №455/33-00-04-02-02, а скаргу - без задоволення.
Змістом спірних правовідносин є податкове повідомлення-рішення від 25.04.2024 року №455/33-00-04-02-02.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - ПК України).
У відповідності до положень п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Абзацом 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Згідно положень п.90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Згідно положень абзацу першого п.192.1 ст.192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Наведені норми у своїй сукупності вказують на те, що чинним законодавством передбачено відповідальність платників податків за невиконання обов'язку, щодо реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних в межах граничних строків.
Абзацом третім п.192.1 ст.192 ПК України передбачено, що розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема, отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Також, пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України встановлено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків, зокрема, для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
При цьому, суд уважає за необхідне звернути увагу на те, що наведена норма п.192.1 ст.192 ПК України покладає обов'язок реєстрації розрахунку коригування на отримувача (покупця) товарів/послуг, реалізація якого пов'язується зі складенням та надісланням такого розрахунку постачальником, а пункт 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України встановлює строки реалізації обов'язку реєстрації розрахунку коригування, перебіг яких починається з моменту отримання такого розрахунку.
Наведені норми у своїй сукупності дозволяють суду прийти до висновку, що у отримувача (покупця) виникає обов'язок зареєструвати розрахунки коригування після їх складення та надіслання постачальником у встановлені законодавством строки, порушення яких і є об'єктивною стороною податкового порушення, за яку законодавством передбачено відповідальність.
З пояснень позивача вбачається та матеріалами справи підтверджується, що дати складення позивачем розрахунків коригування відповідають датам таких розрахунків зазначених у Розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та датам, які зазначені у згаданому акті перевірки, на підставі якого прийнято спірне податкове повідомлення-рішення.
Наведене вказує на те, що контролюючий орган при здійсненні перевірки та обрахунку розміру штрафу при визначенні кількості днів порушення термінів реєстрації розрахунків коригування взяв до уваги дату їх складення, а не дату отримання таких, як це передбачено наведеними положеннями п.192.1 ст.192 ПК України та пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України.
До аналогічним правових висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 23.04.2025 року у справі № 380/16853/24.
При цьому, судом не беруться до уваги заперечення відповідача щодо належності таких доказів, в силу положень ч.2 ст.77 КАС України, та у зв'язку з тим, що момент отримання розрахунків коригування позивачем контролюючим органом під час проведення перевірки взагалі не досліджувався.
У цьому контексті слід звернути увагу на те, що в силу положень п.109.3 ст.109 ПК України необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності, передбаченої п.123.2 ст.123 цього Кодексу, за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи.
Абзацом другим пункту 109.1 статті 109 ПК України передбачено, що діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З урахуванням того, що в отримувача (покупця) виникає обов'язок зареєструвати розрахунки коригування після їх складення та надіслання постачальником у встановлені законодавством строки, контролюючий орган під час проведення перевірки не досліджував обставин спрямованості умислу позивача на порушення строків реєстрації розрахунків коригування.
Інші аргументи сторін не можуть бути покладені в основу даного рішення.
Підсумовуючи викладене, контролюючий орган при прийнятті згаданого акта індивідуальної дії порушив вимоги чинного законодавства щодо визначення моменту виникнення у позивача обов'язку з реєстрації розрахунків коригування та не врахував обставини отримання позивачем цих розрахунків після їх складення, а тому суд приходить до висновку про невідповідність спірного податкового повідомлення-рішення критеріям правомірності, передбаченим п.1 та п.3 ч.2 ст.2 КАС України.
За таких обставин, позовні вимоги є підставним та обґрунтованими, а тому підлягають до задоволення.
Щодо судового збору, то відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, такий підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати, прийняте Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, податкове повідомлення-рішення від 25.04.2024 року №455/33-00-04-02-02.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (адреса: м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 44045187) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Радехівський цукор» (адреса: Львівська область, Радехівський район, с.Павлів, пр.Юності, 39, код ЄДРПОУ 36153189) 25426 (двадцять п'ять тисяч чотириста двадцять шість) грн. 44 коп. сплаченого судового збору при поданні позову.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне рішення складено 11 листопада 2025 року.
СуддяМартинюк Віталій Ярославович