Ухвала від 10.11.2025 по справі 640/1505/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про прийняття адміністративної справи до провадження

10 листопада 2025 року Київ № 640/1505/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Білоноженко М.А.,

розглянувши матеріали адміністративної справи

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «СКС»

доДержавної фіскальної служби України

провизнання протиправним та скасування рішень

ВСТАНОВИВ:

Товариства з обмеженою відповідальністю «СКС» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної фіскальної служби України, у якому просить суд:

- визнати противоправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України № 700282/36088095 від 15.05.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної від 04.04.2018 року № 1000087, зобов'язавши відповідача зареєструвати податкову накладну в Єдиному державному реєстра податкових накладних датою її подання.

- визнати противоправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України № 700305/36088095 від 15.05.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної від 06.04.2018 року № 1000203, зобов'язавши відповідача зареєструвати податкову накладну в Єдиному державному реєстрі податкових накладних датою її подання.

- визнати противоправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України № 700264/36088095 від 15.05.2018 року про відмову в реєстрації податкової накладної від 04.04.2018 року № 1000147, зобов'язавши відповідача зареєструвати податкову накладну в Єдиному державному реєстрі податкових накладних датою її подання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.02.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ було постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва. Крім того установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом. Окружний адміністративний суд міста Києва невідкладно, протягом десяти робочих днів, передає судові справи, які перебувають у його володінні, до Київського окружного адміністративного суду.

Відповідно до вимог пункту 5 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо ліквідовано або з визначених законом підстав припинено роботу адміністративного суду, який розглядав справу.

Згідно з частиною 3 статті 29 КАС України у разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено.

На підставі частини 2 статті 30 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

Відповідно до положень статті 262 КАС України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Крім того, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про доцільність допущення процесуального правонаступництва у відношенні відповдіача на підставі статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року №1200 утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу України шляхом поділу. Установлено, що Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Кабінет Міністрів України розпорядженням від 21 серпня 2019 року №682-р погодився з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації держаної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.

Дане розпорядження оприлюднено на офіційному сайті Кабінету Міністрів України 28 серпня 2019 року.

Таким чином з 28 серпня 2019 року функції центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, виконує Державна податкова служба України.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Державна фіскальна служба України (код ЄДРПОУ 39292197) з 17 травня 2019 року перебуває в стані припинення.

Разом з тим, Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) створено як юридичну особу, про що 17 травня 2019 року внесено в реєстр відповідний запис.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.

Враховуючи дані обставини та з огляду на норми статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вбачає необхідним допустити процесуальну правонаступництво у відношенні відповідача - Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) його правонаступником, яким є Державна податкова служба України (код ЄДРПОУ 43005393).

Дослідивши матеріали адміністративної справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до абзацу 31 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у м. Києві.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних було прийнято саме комісією Головного управління ДФС у м. Києві, правонаступником якого є Голвоне управління ДПС у м. Києві, на обліку в якого перебуває позивача, про що судом зазначалось вище.

Відповідно до частин третьої та четвертої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

При вказаних обставинах, суд вважає за доцільне залучити Головне управління ДПС у м. Києві до участі у даній справі в якості співвідповідача.

Керуючись статтями 12, 248, 257-263, Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Київського окружного адміністративного суду -

УХВАЛИВ:

1. Прийняти справу №640/1505/19 до свого провадження.

2. Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

3. Допустити процесуальне правонаступництво, а саме замінити в адміністративній справі №640/1505/19 Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197) її правонаступником - Державною податковою службою України (код ЄДРПОУ 43005393., Площа Львівська, 8, Київ, м. Київ, Україна, 04053).

4. Залучити Головне управління Державної податкової служби в м. Києві (04116, Україна, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19) у якості співвідповідача.

5. Запропонувати співвідповідачу подати відзив на позовну заяву в п'ятнадцятиденний термін з дня отримання даної ухвали.

6. Копію ухвали про прийняття позовної заяви до свого провадження надіслати учасникам справи.

7. Роз'яснити сторонам, що інформацію у справі, що розглядається, можна отримати в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади України на веб-сторінці Київського окружного адміністративного суду за інтернет-адресою http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070.

Ухвала, відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили з моменту її підписання та в частині допущення правонаступництва може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Білоноженко М.А.