про змiну способу i порядку виконання судового рішення
10 листопада 2025 рокум. Ужгород№ 260/4430/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Гаврилка С.Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду заяву про зміну способу і порядку виконання рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради та Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
15 грудня 2020 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 24, код ЄДРПОУ 03192997) (далі по тексту - відповідач 1) та Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. П.Мирного, 2а, код ЄДРПОУ 37975895) (далі по тексту - відповідач 2), яким просив суд: "1. Прийняти позовну заяву до розгляду та задовольнити її; 2. Визнати протиправними дії Департаменту прані та соціального захисту населення Ужгородської міської ради та Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області при виконанні виконавчого листа, виданого Ужгородським міськрайонним судом 11.08.2010, на виконання постанови Ужгородського міськрайонного суду від 05.05.2018. по справі № 2а-410/10 про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради, зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну компенсацію, за шкоду спричинену здоров'ю, допомогу на оздоровлення в розмірі 5 - ти мінімальних заробітних плат па день виплати за 2008 рік та 2009 рік; 3. Зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради надати до Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області розрахунок недоплаченої ОСОБА_1 щорічної компенсації, за шкоду спричинену здоров'ю, допомогу на оздоровлення в розмірі 5 ти мінімальних заробітних плат на день виплати, а саме - 26 березня 2018 року за 2008 рік та 2009 рік; 4. Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області здійснити негайне списання коштів з рахунку Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради недоплаченої ОСОБА_2 щорічної компенсації, за шкоду спричинену здоров'ю, допомогу на оздоровлення в розмірі 5 - ти мінімальних заробітних плаї на день виплати, а саме 26 березня 2018 року за 2008 рік та 2009 рік.".
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2022 року позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 24, код ЄДРПОУ 03192997) та Головного управління Державної казначейської служби України у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. П.Мирного, 2а, код ЄДРПОУ 37975895) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради щодо виплати у березні 2018 року недоплаченої щорічної компенсації, за шкоду спричинену здоров'ю, допомогу на оздоровлення, що визначена статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку мінімальної заробітної плати за 2008 рік та 2009 рік. Зобов'язано Департамент соціальної політики Ужгородської міської ради (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Ш. Петефі, 24, код ЄДРПОУ 03192997) у законодавчо передбачений спосіб здійснити виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) недоплачену щорічну компенсацію, за шкоду спричинену здоров'ю, допомогу на оздоровлення, що визначена статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку мінімальної заробітної плати станом на березень 2018 року - у розмірі 31655 гривень. У задоволенні позову у частині інших позовних вимог - відмовлено.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2024 року було замінено стягувача у виконавчому листі № 260/4430/20/2022, виданого Закарпатським окружним адміністративним судом 27 вересня 2022 року, а саме: замінити стягувача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на його правонаступника - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
29 жовтня 2025 року від державного виконавця надійшла заява про зміну способу і порядку виконання рішення, відповідно до якої просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2022 року по справі № 260/4430/20, на підставі якого видано виконавчий лист, а саме в частині зобов'язати Департамент соціальної політики Ужгородської міської ради здійснити виплату ОСОБА_3 недоплачену щорічну компенсацію, за шкоду спричинену здоров'ю, допомогу на оздоровлення, що визначена статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку мінімальної заробітної плати станом на березень 2018 року - у розмірі 31655 гривень, змінивши на: стягнути з Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради на користь ОСОБА_3 недоплачену щорічну компенсацію, за шкоду спричинену здоров'ю, допомогу на оздоровлення, що визначена статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку мінімальної заробітної плати станом на березень 2018 року - у розмірі 31655 гривень (Т. 2 а.с.а.с. 68-71).
Учасники справи в судове засідання не з'явилися та не повідомили суд про причини неявки, хоча судом вживалися заходи щодо виклику учасників справи, що передбачені Главою 7 Розділу І КАС України.
Відповідно до пункту 2 прохальної частини заяви про зміну способу і порядку виконання рішення, державний виконавець просив розглянути вказане питання без його участі.
10 листопада 2025 року від представника Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника, проти зміни порядку та способу виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у даній справі не заперечує.
У відповідності до норм статті 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
А відтак, оскільки учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, неявка учасників справи не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оцінюючи наявність підстав щодо можливості для задоволення вказаної заяви суд, зазначає наступне.
Відповідно до статті 14 частин 2, 3 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України" на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. На момент розгляду питання щодо зміни способу і порядку виконання рішення суду воєнний стан в Україні триває.
Порядок та підстави зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в адміністративному судочинстві врегульовані статтею 378 КАС України.
Разом з цим, в період дії воєнного стану Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 за № 4094-IX, який набрав чинності 19 грудня 2024 року, внесені суттєві зміни до положень статті 378 КАС України, зокрема й у частині зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Так, відповідно до змісту статті 378 частини 3 КАС України (у редакції Закону України № 4094-IX, що діє з 19 грудня 2024 року) - невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Відтак, з 19 грудня 2024 року статтю 378 КАС України доповнено самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо, серед іншого, обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили; при чому зміна способу і порядку виконання такого судового рішення відбувається шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
З 19 грудня 2024 року законодавцем саме зобов'язано суди, зокрема, як у спірній ситуації, у випадку невиконання рішення суду протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили змінити спосіб і порядок виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат. Окрім того, поважність причин, з яких рішення суду не виконане судом не оцінюється. Тобто достатнім для зміни способу і порядку виконання судового рішення шляхом стягнення з суб'єкта владних повноважень відповідних виплат є дві умови: набрання рішенням законної сили та невиконання такого рішення суду протягом двох місяців з дня набрання таким рішенням законної сили.
У спірному випадку ці дві умови наявні.
Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2022 року по справі № 260/4430/20 набрало законної сили 12 вересня 2022 року.
Постановою про відкриття виконавчого провадження від 25 жовтня 2022 року було відкрито виконавче провадження № 70159416, з виконання виконавчого листа, виданого на підставі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2022 року по справі № 260/4430/20 (Т. 2 а.с.а.с. 73, 74)
22 лютого 2023 року за. № 5-70159416 державним виконавцем відділу ПВР, відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження», винесено вимогу виконавця, про надання інформації про стан виконання рішення суду (Т. 2 а.с.а.с. 76, 77).
У зв'язку з тим, що станом на 15 листопада 2022 рішення суду боржником не виконано, причини невиконання державному виконавцю не повідомлено, державним виконавцем відділу ПВР, керуючись статтею 63 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, зазначено вимогу виконати рішення протягом 10 робочих днів та попереджено боржника про кримінальну відповідальність (Т. 2 а.с.а.с. 75, 76).
Листом боржника від 15 травня 2023 року № 31.03-04/171 державного виконавця було повідомлено про те, що станом на 15 травня 2023 року кошти з Державного бюджету України на виконання рішення суду не надходили, що унеможливлює виконання рішення суду в частині щорічної компенсації за шкоду спричинену здоров'ю, допомогу на оздоровлення в розмірі 31655 гривень. Однак, рішення суду буде виконане в порядку черговості за наявності бюджетних асигнувань, при надходженні коштів із Державного бюджету України (Т. 2 а.с.а.с. 77, 78).
Таким чином, враховуючи вищевказану відповідь Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради встановлено, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду № 260/4430/20 виконано не в повному обсязі, а саме: суму у розмірі 31655 грн нараховано стягувану, проте не виплачено.
У зв'язку з повторним невиконанням без поважних причин боржником рішення, за якими він зобов'язаний особисто вчинити певні дії, причини невиконання державному виконавцю не повідомлено, 21 липня 2023 року державним виконавцем відділу ПВР, керуючись ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження», винесено постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 10200 грн (Т. 2 а.с.а.с. 79,8 0).
21 липня 2023 року за № 5-70159416/2972 державним виконавцем відділу ПВР надіслано до правоохоронних органів повідомлення про вчинення кримінального правопорушення передбаченого статтею 382 частиною 1 Кримінального кодексу України (Т. 2 а.с.а.с. 81, 82).
Тобто судом констатується факт невиконання суб'єктом владних повноважень протягом трьох років після набрання рішенням законної сили такого рішення, що в свою чергу зобов'язує суд змінити спосіб і порядок виконання судового рішення шляхом стягнення з суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Станом на день звернення до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду боржник не виплатив стягувачу недоплачену щорічну компенсацію, за шкоду спричинену здоров'ю, допомогу на оздоровлення, що визначена статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку мінімальної заробітної плати станом на березень 2018 року - у розмірі 31655 гривень. Доказів зворотного відповідачем до суду не надано.
Тобто судове рішення не є виконаним у повному обсязі більше двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням, а саме відповідачем не було здійснено виплату перерахованої за рішенням суду компенсації
Суд вважає неправомірним будь-який формалістичний підхід до тлумачення статті 378 КАС України, який дозволяє суб'єкту владних повноважень зловживати процесуальними правами шляхом затягування виконання рішення, особливо у випадках, коли такий підхід нівелює реальне поновлення прав заявника.
У свою чергу зміна способу виконання судового рішення не є створенням нового грошового зобов'язання, оскільки сума заборгованості у розмірі 31655 грн є чітко визначеною та нарахованою самим відповідачем. Зміна способу виконання рішення суду є лише зміною невиконаного грошового зобов'язання у форму примусового грошового стягнення для ефективного забезпечення права позивача.
Відтак, заміна невиконаного зобов'язання нарахувати та виплатити грошові кошти на стягнення з цих коштів для забезпечення належної реалізації права позивача.
Суд заважує, що застосування процесуального механізму, передбаченого статтею 378 частиною 3 абзацом 2 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов'язання вчинити дії на стягнення із боржника нарахованої суми (31655 грн) є єдиним дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених соціальних прав громадянина, а не на формальне завершення виконавчого провадження.
Аналогічних висновок викладений в постанові Верховного суду від 28 жовтня 2025 року № 380/7706/22.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність законодавчо встановлених підстав для зміни способу і порядку виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2022 року по справі № 260/4430/20 шляхом стягнення із відповідача недоплаченої щорічної компенсації, за шкоду спричинену здоров'ю, допомогу на оздоровлення, що визначена статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку мінімальної заробітної плати станом на березень 2018 року - у розмірі 31655 гривень, як передбачено статтею 378 частиною 3 КАС України.
Враховуючи викладене, з огляду на положення статті 378 частини 3 КАС України, суд дійшов висновку про задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання рішення по даній справі.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 378 КАС України, суд -
Заяву державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Закарпатській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу і порядку виконання рішення - задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2022 року по справі № 260/4430/20 із зобов'язання Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради здійснити виплату ОСОБА_3 недоплачену щорічну компенсацію, за шкоду спричинену здоров'ю, допомогу на оздоровлення, що визначена статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку мінімальної заробітної плати станом на березень 2018 року - у розмірі 31655 гривень на: «стягнути з Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради на користь ОСОБА_3 недоплачену щорічну компенсацію, за шкоду спричинену здоров'ю, допомогу на оздоровлення, що визначена статтею 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з розрахунку мінімальної заробітної плати станом на березень 2018 року - у розмірі 31655 гривень».
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.Є. Гаврилко