Рішення від 04.11.2025 по справі 260/7094/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2025 рокум. Ужгород№ 260/7094/25

13:49 год

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скраль Т.В.

при секретарі Колушкіна Ю.В.,

за участю сторін:

позивач: Головне управління ДПС у Закарпатській області - представник Ліуш Б.Б.,

відповідач: ОСОБА_1 - представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 04 листопада 2025 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі складено 10 листопада 2025 року.

09 вересня 2025 року Головне управління ДПС у Закарпатській області звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , якою просить стягнути з ОСОБА_1 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , за реєстраційний номером облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , податковий борг у міжнародних правовідносинах, що виник перед Словацькою Республікою у розмірі 191571,32 грн на банківський рахунок за такими реквізитами: міжнародний номер банківського рахунку (IBAN): SK9681800000007000450038, Ідентифікаційний код банку (ВІС): SPSRSKBA, Назва банку: Statna pokladnica, Ім'я власника рахунку: Financne riaditelstvo SR, адреса власника рахунку: Lazovna 63, Banska Bystrica, призначення платежу при переказі коштів: 082025.

15 вересня 2025 року ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

1. Позиції сторін.

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Фінансовий директорат (фінансове управління) Словацької Республіки звернулось із листом від 05.05.2025 №225832/2025 та запитом №SK_UA_Vymahanie082025_rrrrrrrrrrrr_20250430_c_RR (далі - Запит) до Державної податкової служби України (далі - ДПС) про стягнення податкової заборгованості з відповідача на загальну суму 3953,78 EUR. ДПС у свою чергу листом від 01.07.2025 №16604/7/99-00-13-01-07 (вх. №2109/8/13 від 03.07.2025) направила указаний запит з додатками за належністю до Головного управління ДПС у Закарпатській області. Згідно отриманого запиту, Фінансовий директорат (фінансове управління) Словацької Республіки, як запитуючий орган, звернувся на підставі стаття 11 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 25.01.1988 затверджену Законом України №677-VI від 17.12.2008 (далі - Конвенція) до ДПС, як запитуваного органу з проханням у стягненні з боржника як відповідача заборгованості на загальну суму 3953,78 EUR (186487,94 грн станом на 05.05.2025). Так, указана сума податкової заборгованості сформована на підставі: - рішення щодо нарахування податків №680068717/2024 від 18.12.2024, яким боржнику нараховано акцизний податок на тютюнові вироби на суму 3953,78 EUR (186487,94 грн станом на 05.05.2025). Примусове виконання за вказаним рішенням можливе з 22.03.2025. Дата закінчення строку давності 31.12.2044. Згідно указаного запиту сума за даною вимогою у розмірі 3953,78 EUR вважається досі не сплаченою відповідачем; Указані документи, разом із запитом були долучені до листа Фінансового директорату Словацької Республіки від 05.05.2025 №225832/2025 та відповідно додаються до позовної заяви як підтвердження податкового боргу у відповідача.

Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 15 вересня 2025 року, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.

Ухвалу суду про відкриття провадження у справі від 15 вересня 2025 року надіслано за місцем реєстрації відповідача, однак така повернулася до суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідач у судове засідання не з'явилася, однак про час і датку судового засідання повідомлені належним чином.

У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Під час розгляду справи по суті уповноважений представник позивача позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що 05 травня 2025 року Фінансовий директорат Словацької Республіки звернувсь із листом №225832/2025 та запитом №SK_UA_Vymahanie082025_rrrrrrrrrrrr_20250430_c_RR до Державної податкової служби України про стягнення податкової заборгованості з ОСОБА_1 на загальну суму 3 953,78 EUR, (а.с. 8-22).

Так, указана сума податкової заборгованості сформована на підставі рішення щодо нарахування податків №680068717/2024 від 18.12.2024, яким боржнику нараховано акцизний податок на тютюнові вироби на суму 3953,78 EUR.

Примусове виконання за вказаним рішенням можливе з 22 березня 2025 року.

Дата закінчення строку давності 31 грудня 2044 року.

Згідно указаного запиту сума за даною вимогою у розмірі 3953,78 EUR вважається досі не сплаченою.

ДПС листом за вх. №2109/8/13 від 03 липня 2025 року направила запит з додатками за належністю до Головного управління ДПС у Закарпатській області, (а.с. 7-8).

18 липня 2025 року Головне управління ДПС у Закарпатській області листом № 14853/6/07-16-13-01-08 направило ОСОБА_1 запит про стягнення боргу та/або вжиття запобіжних заходів з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) - реєстраційний номер: №SK_UA_Vymahanie082025_rrrrrrrrrrrr_20250430_c_RR. Також інформують, що відповідно до пункту 87.11. статті 87 ПКУ, у разі несплати податкового боргу платником самостійно, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Вказаний лист не вручено відповідачеві та було повернуто поштою з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», (а.с. 23-24).

Оскільки у встановлений законодавством строк заборгованість у розмірі 3953,78 EUR (191 571,32 грн) відповідачем не сплачена та не оскаржена, позивач звернувся до суду із даним позовом.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Підпунктами 14.1.38, 14.1.154 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання в міжнародних правовідносинах - зобов'язання платника податків сплатити до бюджету іноземної держави відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені законодавством такої іноземної держави; податковий борг в міжнародних правовідносинах - грошове зобов'язання з урахуванням штрафних санкцій, пені за їх наявності та витрат, пов'язаних з його стягненням, несплачене в установлений строк, що на підставі відповідного документа іноземної держави є предметом стягнення, яке може бути звернуто відповідно до міжнародного договору України.

Порядок надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах регламентований статтею 104 ПК України.

Відповідно до пункту 104.1 статті 104 ПК України надання допомоги у стягненні податкового боргу в міжнародних правовідносинах, за міжнародними договорами України, здійснюється в порядку, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням визначених цією статтею особливостей.

Законом України від 17 грудня 2008 року №677-VI «Про ратифікацію Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах» ратифіковано Конвенцію про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах від 25 січня 1988 року, яка набрала чинності для України 01 липня 2009 року (далі - Конвенція).

Згідно зі статтею 1 Конвенції про взаємну адміністративну допомогу в податкових справах сторони з урахуванням положень глави IV надають одна одній адміністративну допомогу в податкових справах. Така допомога може включати у відповідних випадках заходи, яких уживають судові органи.

Така адміністративна допомога передбачає:

a) обмін інформацією, зокрема одночасні податкові перевірки та участь у податкових перевірках за кордоном;

b) допомогу в стягненні податків, зокрема заходи зі збереження суми податків; та

c) вручення документів.

Сторона надає адміністративну допомогу незалежно від того, що відповідна особа є резидентом або громадянином Сторони чи будь-якої іншої держави.

Стягнення податкової заборгованості регламентовано статтею 11 Конвенції.

Відповідно до пункту 1 статті 11 Конвенції на прохання запитуючої держави запитувана держава з урахуванням положень статей 14 й 15 вживає необхідних заходів для стягнення податкової заборгованості, належної до сплати першій державі, ніби ця заборгованість, виникла в запитуваній державі.

Як установлено пунктом 2 статті 11 Конвенції, положення пункту 1 застосовуються лише до податкової заборгованості, яка є предметом документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі, та, якщо відповідні Сторони не домовилися про інше, яка не оспорюється. Проте, якщо заборгованість, лічиться за особою, яка не є резидентом запитуючої держави, застосовується лише пункт 1, коли відповідні Сторони не домовилися про інше, у випадках, коли заборгованість не може більше оспорюватися.

Відповідно до статті 13 Конвенції до прохання про надання адміністративної допомоги згідно із цим розділом додаються:

a) заява про те, що заборгованість стосується податку, до якого застосовується ця Конвенція, та, у випадку стягнення, про те, що з урахуванням пункту 2 статті 11 заборгованість не оспорюється або не може оспорюватися;

b) офіційна копія документа, що дозволяє примусове стягнення заборгованості в запитуючій державі; та

c) будь-який інший документ, необхідний для здійснення стягнення чи заходів зі збереження суми податків.

Документ, що дозволяє примусове стягнення в запитуючій державі, у відповідних випадках і згідно з положеннями, чинними в запитуваній державі, приймається, визнається, доповнюється або замінюється якнайскоріше від дати отримання прохання про надання допомоги документом, що дозволяє примусове стягнення в запитуваній державі.

Підпунктом 14.1.53 пункту 14.1 статті 14 ПК України документ іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах - рішення компетентного органу іноземної держави про нарахування податкового боргу до бюджету такої держави, що на запит зазначеного компетентного органу відповідно до міжнародного договору України підлягає виконанню на території України.

За приписами пункту 104.2 статті 104 ПК України контролюючий орган після отримання документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах, у тридцятиденний строк визначає відповідність такого документа міжнародним договорам України. У разі невідповідності такого документа повертає його компетентному органу іноземної держави. Якщо зазначений документ визнано таким, що відповідає міжнародним договорам України, контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах у порядку, передбаченому статтею 42 цього Кодексу.

Судом встановлено, що 05 травня 2025 року Фінансовий директорат Словацької Республіки звернувсь із листом №225832/2025 та запитом №SK_UA_Vymahanie082025_rrrrrrrrrrrr_20250430_c_RR до Державної податкової служби України про стягнення податкової заборгованості з ОСОБА_1 на загальну суму 3 953,78 EUR, (а.с. 8-22).

Так, указана сума податкової заборгованості сформована на підставі рішення щодо нарахування податків №680068717/2024 від 18.12.2024, яким боржнику нараховано акцизний податок на тютюнові вироби на суму 3953,78 EUR.

Примусове виконання за вказаним рішенням можливе з 22 березня 2025 року.

Дата закінчення строку давності 31 грудня 2044 року.

Згідно указаного запиту сума за даною вимогою у розмірі 3953,78 EUR вважається досі не сплаченою.

ДПС листом за вх. №2109/8/13 від 03 липня 2025 року направила запит з додатками за належністю до Головного управління ДПС у Закарпатській області, (а.с. 7-8).

Згідно з підпунктом 14.1.158 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах - письмове повідомлення контролюючого органу про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену документом іноземної держави, за яким здійснюється погашення такої суми грошового зобов'язання відповідно до міжнародного договору України.

Вручення документів регламентовано статтею 17 Конвенції.

Так відповідно до пункту 1 статті 17 Конвенції на прохання запитуючої держави запитувана держава вручає адресату документи, зокрема ті, які стосуються судових рішень, що надсилаються запитуючою державою та стосуються податку, до якого застосовується ця Конвенція.

Пунктом 2 статті 17 Конвенції запитувана держава здійснює вручення документів:

a) у спосіб, установлений її внутрішнім законодавством для вручення документів суттєво подібного характеру;

b) настільки, наскільки це можливо, у конкретний спосіб, про який попросила запитуюча держава, або в спосіб, який найбільше схожий на такий спосіб і передбачений її законодавством.

Згідно з пунктом 3 статті 17 Конвенції будь-яка Сторона може здійснювати вручення документів особі, яка знаходиться на території іншої Сторони, безпосередньо поштою.

Відповідно до пункту 4 статті 17 Конвенції ніщо в цій Конвенції не тлумачиться як таке, що робить недійсним будь-яке вручення документів Стороною відповідно до її законодавства.

Пунктом 5 статті 17 Конвенції визначено, що коли документ вручається відповідно до цієї статті, додання його перекладу не є обов'язковим. Проте у випадках, коли відомо, що адресат не розуміє мови, якою складено цей документ, запитувана держава вживає заходів для забезпечення його перекладу або підготовки його стислого викладу своєю офіційною мовою або однією зі своїх офіційних мов. Вона може також звернутися до запитуючої держави з проханням забезпечити або переклад документа, або додання до нього його стислого викладу однією з офіційних мов запитуваної держави, Ради Європи чи ОЕСР.

18 липня 2025 року Головне управління ДПС у Закарпатській області листом № 14853/6/07-16-13-01-08 направило ОСОБА_1 запит про стягнення боргу та/або вжиття запобіжних заходів з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) - реєстраційний номер: №SK_UA_Vymahanie082025_rrrrrrrrrrrr_20250430_c_RR. Також інформують, що відповідно до пункту 87.11. статті 87 ПКУ, у разі несплати податкового боргу платником самостійно, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Вказаний лист не вручено відповідачеві та було повернуто поштою з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», (а.с. 23-24)

Узгодження суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначено статтею 105 ПК України.

Як передбачено пунктом 105.1 статті 105 ПК України, у разі якщо платник податків вважає, що податковий борг в міжнародних правовідносинах, визначений контролюючим органом на підставі документа іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу, не відповідає дійсності, такий платник податків має право протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення в міжнародних правовідносинах про визначення податкового боргу в міжнародних правовідносинах, подати через контролюючий орган компетентному органу іноземної держави скаргу про перегляд такого рішення.

Відповідно до пункту 105.2 статті 105 ПК України у період оскарження суми грошового зобов'язання в міжнародних правовідносинах таке зобов'язання не може бути податковим боргом до отримання від компетентного органу іноземної держави остаточного документа про нарахування податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Такий документ надсилається контролюючим органом платнику податків разом з податковим повідомленням в міжнародних правовідносинах у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу. Таке податкове повідомлення в міжнародних правовідносинах не підлягає адміністративному оскарженню.

Згідно з пунктом 42.2 статті 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

В матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем грошового зобов'язання в міжнародних правовідносинах в сумі 3953,78 EUR (191 571,32 грн), або ж докази того, що він сплатив добровільно суму вказаного податкового боргу в міжнародних правовідносинах.

Пунктом 104.3 статті 104 ПК України визначено, що податковий борг в міжнародних правовідносинах перераховується у гривні за офіційним курсом гривні до іноземної валюти, визначеним Національним банком України на день надсилання такому платнику податків податкового повідомлення.

Заходи щодо стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначені статтею 107 ПК України.

Як установлено пунктом 107.1 ПК статті 107 ПК України, контролюючий орган самостійно перераховує у гривні суму податкового боргу в міжнародних правовідносинах та здійснює заходи щодо стягнення суми податкового боргу платника податку не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податку і збору в іноземній державі, зазначеного у документі компетентного органу іноземної держави, за яким здійснюється стягнення суми податкового боргу в міжнародних правовідносинах. Граничний строк стягнення податкового боргу в міжнародних правовідносинах визначається відповідно до пункту 102.4 статті 102 цього Кодексу, якщо інше не передбачено міжнародним договором України.

За приписами пункту 102.4 статті 102 ПК України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Згідно з підпунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Виходячи із системного аналізу положень ПК України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що грошове зобов'язання відповідача у сумі 3 953,78 EUR (191 571,32 грн) в міжнародних правовідносинах є узгодженими, податковий борг перед іноземною державою - Словацькою Республікою несплачений відповідачем самостійно (щодо його розміру не подано доказів оскарження такого, як і не надано доказів сплати заборгованості), тому суд вважає підставним звернення контролюючого органу до суду із позовом про стягнення з відповідача в міжнародних правовідносинах податкового боргу у сумі 3 953,78 EUR (191 571,32 грн.).

Відповідно до статті 139 частини 2 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таким чином, судові витрати по справі з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Позов Головного управління ДПС у Закарпатській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , податковий борг у міжнародних правовідносинах, що виник перед Словацькою Республікою у розмірі 191571,32 грн (сто дев'яносто одна тисяча п'ятсот сімдесят одна гривня, 32 коп) на банківський рахунок за такими реквізитами: міжнародний номер банківського рахунку (IBAN): SK9681800000007000450038, Ідентифікаційний код банку (ВІС): SPSRSKBA, Назва банку: Statna pokladnica, Ім'я власника рахунку: Financne riaditelstvo SR, адреса власника рахунку: Lazovna 63, Banska Bystrica, призначення платежу при переказі коштів: 082025.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяТ.В.Скраль