Рішення від 11.11.2025 по справі 160/29132/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2025 рокуСправа №160/29132/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ремез К.І.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

08.10.2025 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогами про:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №047050025207 від 29.07.2025, про відмову у призначені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, наступні періоди:

- з 25.03.1996 - 27.03.1997 «обработчик поверхностных пороков металла», 4 розряд, вископрокатний цех

- 27.03.1997 - 15.05.1997 нагрівальник металу 5 розряду, пічна група «кальцевые нагревательные печи», вископрокатний цех;

- 15.05.1997 - 20.12.2007 нагрівальник металу 5 розряду, шаропрокатні стани (ШПС) 1-2, вископрокатний цех;

- 20.12.2007 - 23.06.2008 нагрівальник металу 6 розряду, ШПС 1-2, вископрокатний цех;

- 23.06.2008 - 06.01.2009 майстер виробництва ШПС 1-2, вископрокатний цех;

- 06.01.2009 - 21.03.2016 змінний майстер виробництва ШПС, вископрокатний цех4

- 21.03.2016 - 02.11.2017 нагрівальник металу 6 розряду, прокатний цех;

- 23.01.2019 - 02.12.2019 бригадир на дільницях основного виробництва 6 розряду, прокатний цех;

- 02.12.2019 - 16.02.2021 нагрівальник металу 5 розряду, прокатний цех;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком, на пільгових умовах з дати звернення із заявою, а саме, з 02.01.2024.

В мотивування заявлених позовних вимог позивачем зазначено щодо протиправності рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 047050025207 від 29.07.2025 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 на пільгових умовах.

Ухвалою від 09.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Копія ухвали від 09.10.2025 вважається врученою відповідачу у день її постановлення, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до електронного кабінету відповідача.

Станом на час розгляду справи від відповідача до суду відзив не надійшов. Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 25.03.1996 був прийнятий «обработчиком поверхностных парков металла» розряду 4 чм 1 стану 250 вісепрокатного цеху до Дніпровського ордена Леніна металургійного комбінату ім. Ф.Е. Дзержинського.

Розпорядженням від 27.03.1997 № 76 позивач був переведений нагрівальником металу розряду 5чм1 дільниці «кальцеві нагрівальні печі» (гаряча дільниця робіт) вісепрокатного цеху з 27.03.1997.

Розпорядженням від 15.05.1997 №133 позивач був переведений нагрівальником металу розряду 5чм1 шаропрокатних станів (ШПС) 1-2 (гаряча дільниця робіт) вісепрокатного цеху з 15.05.1997. Згідно запису №6 у трудовій книжці НОМЕР_2 - робоче місце атестовано, згідно Постанови №992 від 29.12.2006 - 8122.1, 17-1-003-1/17-1-007-1-2.

Наказом (розпорядженням) про переведення від 20.12.2007 №3075 позивач переведений нагрівальником металу розряду 6чм1 шаропрокатних станів (ШПС) 1-2 (гаряча дільниця робіт) вісепрокатного цеху з 20.12.2007.

Розпорядженням по комбінату від 17.06.2008 №1231, наказом (розпорядженням) від 23.06.2008 №267 позивач переведений на посаду майстра виробництва шаропрокатних станів (ШПС) 1-2 (гаряча дільниця робіт) вісепрокатного цеху з 23.06.2008.

Наказом по комбінату від 06.12.2008 №787, розпорядженням по комбінату від 31.12.2008 №3424к, наказом (розпорядженням) про переведення від 31.12.2008 №1195 позивач переведений на посаду змінного майстра виробництва шаропрокатних станів вісепрокатного цеху з 06.01.2009.

Наказом по комбінату від 15.02.2016 № 195, розпорядженням по комбінату від 29.02.2016 року №250к, наказом (розпорядженням) про переведення від 29.02.2016 № 319 позивач переведений нагрівальником металу 6 розряду в прокатний цех з 21.03.2016.

Наказом (розпорядженням) по публічному акціонерному товариству «Дніпровський металургійний комбінат» про припинення трудового договору від 02.11.2017 №2182 позивач був звільнений за власним бажанням згідно ст. 38 КЗпП України з 02.11.2017.

Наказом про прийняття на роботу по ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» від 21.01.2019 позивач прийнятий на посаду бригадира на дільницях основного виробництва розряду 6чм1 в прокатний цех з 23.01.2019.

Наказом (розпорядженням) по комбінату про переведення від 15.11.2019 №1298 позивач переведений нагрівальником металу 5 розряду прокатного цеху з 02.12.2019.

Наказом (розпорядженням) про припинення трудового договору по публічному акціонерному товариству «Дніпровський металургійний комбінат» від 16.02.2021 № 181 позивач звільнений за власним бажанням згідно ст. 38 КЗпП України з 16.02.2021.

Підстава: особові справи звільнених працівників за 2017, 2021 роки, особові картки, ф.П-2 історична довідка. Примітки: копії документів по атестації робочих місць, що підтверджується архівною довідкою № Б-21/2-08/386 від 20.11.2023.

Відповідно до архівної довідки № Б-21/2-08/387 та № Б-21/2-08/388 від 20.11.2023 зазначено, що в архівному фонді ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» (раніше Дніпровський ордена Леніна металургійний комбінат ім. Ф.Е. Дзержинського) у відомостях нарахування заробітної плати на машинних носіях працівникам вісепрокатного цеху (цех №19) за період 1996-2000 роки під таб.№ 44376 значиться «Багно А.И.» та у вказаний період йому була нарахована заробітна плата, підстава: відомості нарахування заробітної плати на машинних носіях за період 1996-2004.

По досягненню 50 років, позивач вирішив звернутись до ПФУ з метою отримання пільгової пенсії, оскільки на його думку у нього наявний спеціальний стаж за період роботи з 1998 року по 2022 року за кодами НОМЕР_3 , відповідно до затвердженого Списку №1, що підтверджується також довідкою ОК-5, сформованою відповідно до даних ПФУ.

Відповідно до довідки ОК-5, позивач має наявний спеціальний стаж з 1998 року по 2022 роки, а саме:

за період роботи з 1998 року по 2004 рік за кодом ЗП3014А1,

з 2004 року по 2006 рік за кодом ЗП3013А1,

з 2006 року по 2007 рік за кодом ЗП3014А1,

2007 року за кодом ЗП3013А1,

у 2008 році за кодом ЗП3014А1,

з 2008 року по 2016 рік за кодом ЗП3013А1,

з 2016 року по 2021 рік за кодом ЗП3014А1,

у 2022 році за кодом ЗП3056А3, відповідно до затвердженого Списку №1, що підтверджується довідкою ОК-5 сформованої 05.07.2024.

Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року №22-2, код підстави «ЗПЗ3013А1» з 05 листопада 1991 року проставлявся працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.

Код підстави для обліку спецстажу «ЗП3014А1» - це працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202.

Отже, робоче місце позивача протягом його трудової діяльності з 1998 року по 2022 рік відносилося до Списку №1.

Так, 02.01.2024 позивач звернувся до Відділу обслуговування громадян №8 (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пільгової пенсії за Списком №1 відповідно до п. а) ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Проте, 29.07.2025 рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 047050025207 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

З тексту згаданого рішення убачається наступне. На виконання рішення Дніпропетровського окружного амністративного суду від 23.12.2024 по справі № 160/24450/24 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 26.06.2025 по справі №160/24450/24 за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), щодо призначення пенсії на пільгових умовах рішенням Дніпропетровського окружного адмністративного суду 23.12.2024 по справі № 160/24450/24 зобов'язано зарахувати до пільгового стажу роботи Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України період роботи у ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» з 1998 року по 2022 року, згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_2 . Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.06.2025 по справі №160/24450/24 скасовано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року в адміністративній справі №160/24450/24 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до його пільгового стажу роботи за Списком № 1 період роботи у ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» з 1998 року по 2022 року згідно із трудовою книжкою серії НОМЕР_4 . Пенсійну справу переглянуто, за результатами розгляду документів прийнято рішення про відмову в призначені пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи. Додатково повідомляємо про результати розгляду документів: стаж враховано в повному обсязі, згідно наданих документів; страховий стаж становить 29 років 5 місяців 1 день, пільговий стаж відсутній.

Не погоджуючись з прийняттям відповідачами спірних рішень та такими діями відповідачів позивач, з метою захисту своїх порушених прав, звернувся із цією позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок №442).

Відповідно до п. 2 Преамбули Порядку №442 встановлено, що відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсії за віком на пільгових умовах за списками №1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць. Результати атестації використовуються підприємствами й організаціями також для здійснення пільг і компенсацій, передбачених чинним законодавством.

За правилами п. 4 Порядку №442, атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Згідно п. 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005, до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Пунктом 5 Порядку №383 визначено, що у разі підтвердження за результатами атестації та висновку Державної експертизи умов праці права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списками №1 чи №2 працівникам окремих видів виробництв, робіт, професій чи посад, які мають виражену специфіку, до пільгового стажу зараховується період їх роботи на даному підприємстві, за який умови праці на відповідних робочих місцях не змінювалися і який визначений наказом по підприємству чи організації про затвердження результатів проведення цієї атестації.

Отже, проведення атестації робочих місць при виконанні робіт зі шкідливими умовами праці до 21 серпня 1992 року не вимагалась відповідно до норм діючого на той час законодавства, а тому відсутність записів про атестацію робочого місця в моїй трудовій книжці, в цьому випадку, не може бути підставою для відмови у зарахуванні спірного періоду як стажу, який надає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Отже, із урахуванням висновку Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а суд вважає, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Частиною першою статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі Закон №1058-ІV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Відповідно до частин 1, 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Код підстави для обліку спецстажу «ЗП3014А1» - це працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202.

Статтею 62 Закону №1788-ХІІ та частиною 1 статті 48 Кодексу законів про працю України передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.

Відповідно до пунктів 1-2 Порядку №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших-документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У разі, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а уточнюючі довідки підприємств необхідні в разі відсутності відповідних відомостей у трудовій книжці.

З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, наказом Мінпраці від 18.11.2005 №383 затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно пункту 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Статтею 62 Закону №1788-ХІІ та частиною 1 статті 48 Кодексу законів про працю України передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.

Відповідно до пунктів 1-2 Порядку №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших-документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У разі, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Отже, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а уточнюючі довідки підприємств необхідні в разі відсутності відповідних відомостей у трудовій книжці.

Відповідно до частин 1, 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці жінкам.

Код підстави для обліку спецстажу «ЗП3014А1» - це працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів від 31 березня 1994 року № 202.

Відповідно до архівної довідки від 20.11.2023 за № Б-21/2-08/387, яка видана архівним управлінням Кам'янської міської ради Дніпропетровської області, в архівному фонді «ІІАТ «Дніпровський металургійний комбінат» (раніше: ВАТ «Дніпровський металургійний комбінат ім. Ф.Е.Дзержинського») у відомостях нарахування заробітної плати на машинних носіях працівникам вісепрокатногоцеху (цех №19) за період з 1996-2000 рр. під таб. №№44376, 362,10 значиться « ОСОБА_2 » (так у документах (рос.мовою)).

Згідно з історичною довідкою № Б-21/2-08/388/1 від 20.11.2023, зазначено підстави зміни найменування ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат», а також вказано, що документи з особового складу ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» прийняті на довгострокове зберігання без додаткових умов до архівного управління Кам'янської міської ради.

Крім того, відповідно до запису у трудовій книжці позивача НОМЕР_2 від 09.05.1996 зазначено, що робоче місце було атестовано (записи у трудовій книжці №6, №9, №20), а також записом № 11 вказано - «рабочее место атестовано по списку №1 раздел III подраздел 3» (мовою оригіналу).

Приймаючи рішення № 047050025207 від 29.07.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не зарахувало до пільгового стажу період роботи з:

- 25.03.1996 - 27.03.1997 «обработчик поверхностных пороков металла», 4 розряд, вископрокатний цех

- 27.03.1997 - 15.05.1997 нагрівальник металу 5 розряду, пічна група «кальцевые нагревательные печи», вископрокатний цех;

- 15.05.1997 - 20.12.2007 нагрівальник металу 5 розряду, шаропрокатні стани (ШПС) 1-2, вископрокатний цех;

- 20.12.2007 - 23.06.2008 нагрівальник металу 6 розряду, ШПС 1-2, вископрокатний цех;

- 23.06.2008 - 06.01.2009 майстер виробництва ШПС 1-2, вископрокатний цех;

- 06.01.2009 - 21.03.2016 змінний майстер виробництва ШПС, вископрокатний цех4

- 21.03.2016 - 02.11.2017 нагрівальник металу 6 розряду, прокатний цех;

- 23.01.2019 - 02.12.2019 бригадир на дільницях основного виробництва 6 розряду, прокатний цех;

- 02.12.2019 - 16.02.2021 нагрівальник металу 5 розряду, прокатний цех.

З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, наказом Мінпраці від 18.11.2005 №383 затверджено Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно пункту 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями

Згідно пункту 10 Порядку №383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.

Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №637 встановлено особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави стверджувати, що довідки, які підтверджують спеціальний трудовий стаж, надаються виключно, якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 12.02.2019 у справі №2337/1297/17, ухвалі Касаційного адміністративного суду від 14.04.2020 №2560/3197/19, постанові Верховного Суду від 24.06.2021 № 216/8709/15-а (2-а/216/17).

Крім того, відповідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форма ОК-5) наявні відомості по спеціальному стажу за період з 1998 року по 2022 рік.

Згідно з Довідником кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року №22-2, код підстави «ЗП3013А1» з 05 листопада 1991 року проставлявся працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв,, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Згідно пункту 10 Порядку №383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими' належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену 'пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №637 встановлено особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Пунктом 20 Порядку №637 передбачено, що тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм чинного законодавства дає суду підстави стверджувати, що довідки, які підтверджують спеціальний трудовий стаж, надаються виключно, якщо в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 12.02.2019 року у справі №337/1297/17, ухвалі Касаційного адміністративного суду від 14.04.2020 року №560/3197/19, постанові Верховного Суду від 24.06.2021 року No 216/8709/15-а (2-а/216/17),

Проаналізувавши записи трудової книжки, суд вважає, що є всі наявні підстави для того аби суд встановив, що належна позивачу трудова книжка містить відомості щодо назви професії, що належить до Списку №2, а також відомості про атестацію робочого місця саме за Списком № 2.

Крім того, відповідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форма ОК-5) за спірний період наявні відомості по спеціальному стажу за кодом підстави для обліку спецстажу «ЗП3013Б1» за період з 1999 року по 2009 рік.

Відповідно до запису у трудовій книжці позивача НОМЕР_2 від 09.05.1996 зазначено, що робоче місце було атестовано (записи у трудовій книжці №№ 6, 9, 20), а також записом № 11 вказано - «рабочее место атестовано по списку №1 раздел ІІІ подраздел 3» (мовою оригіналу).

Відповідно до інформації, вказаної у Довіднику кодів підстав обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010, ЗП3013Б1 встановлюється для працівників, що зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи жінкам, з цього приводу зазначаю, що у відповідності із пунктом 2 Порядку №637, у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Отже, суд вважає, що періоди роботи:

- з 25.03.1996 - 27.03.1997 «обработчик поверхностных пороков металла», 4 розряд, вископрокатний цех

- 27.03.1997 - 15.05.1997 нагрівальник металу 5 розряду, пічна група «кальцевые нагревательные печи», вископрокатний цех;

- 15.05.1997 - 20.12.2007 нагрівальник металу 5 розряду, шаропрокатні стани (ШПС) 1-2, вископрокатний цех;

- 20.12.2007 - 23.06.2008 нагрівальник металу 6 розряду, ШПС 1-2, вископрокатний цех;

- 23.06.2008 - 06.01.2009 майстер виробництва ШПС 1-2, вископрокатний цех;

- 06.01.2009 - 21.03.2016 змінний майстер виробництва ШПС, вископрокатний цех4

- 21.03.2016 - 02.11.2017 нагрівальник металу 6 розряду, прокатний цех;

- 23.01.2019 - 02.12.2019 бригадир на дільницях основного виробництва 6 розряду, прокатний цех;

- 02.12.2019 - 16.02.2021 нагрівальник металу 5 розряду, прокатний цех, в яких позивач працював у ПАТ «Дніпропетровський металургійний комбінат» є документально підтвердженими та підлягають зарахуванню до його пільгового стажу за Списком №1.

29.07.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийняло рішення № 047050025207 про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає підстави для неврахування відповідачем спірного періоду роботи в ПАТ «Дніпропетровський металургійний комбінат» до пільгового стажу за Списком №1 при розгляді заяви про призначення йому пенсії на пільгових умовах за Списком №1 необґрунтованими.

Відповідно до пункту 3 Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки Із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно із пунктом 17 Порядку №637 за відсутності документів про наявний стале роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

За приписами пункту 18 Порядку №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Отже, підтвердження трудового стажу на підставі показань свідків можливо у випадку відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості їх одержання.

У цьому випадку орган пенсійного фонду мав правові підстави для вжиття необхідних заходів щодо встановлення наявності чи відсутності у мене трудового стажу за оскаржуваний період роботи, шляхом врахування показань свідків, однак відомостей стосовно затребування у позивача переліку осіб, яких слід ідентифікувати як свідків з метою отримання їх показань по спірному періоду мого страхового стажу, не маю. А також наголошую, на тому, що органам ПФУ були подані всі докази наявності у позивача пільгового стажу за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, в тому числі це підтверджується зробленим записом у належній трудовій книжці та довідкою ОК-5, сформованій згідно відомостей ПФУ на сайті ПФУ у електронному кабінеті позивача.

До того ж, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.

Така позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду в постанові від 21.02.2018 у справі №687/975/17, відповідно до яких, на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці.

В цьому випадку, трудовою книжкою позивача НОМЕР_2 від 09.05.1996 робота у спірний період підтверджена наявними записами про прийняття на роботу та звільнення, в них зазначено дату записів, наявні підписи посадових осіб та записи про звільнення завірені печаткою.

Водночас, за змістом наведених норм відповідальним за заповнення трудової книжки є уповноважений орган.

За правовим висновком, викладеним у постанові Верховного Суду від 06.03.2018 р. у справі №754/14898/15-а, не всі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальною обставиною є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.

Поряд із цим, особа не може відповідати за правильність та повноту оформлення його трудової книжки та бухгалтерських документів уповноваженою особою і, тому неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини уповноваженого органу не може бути підставою для позбавлення, позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на загальних підставах або обрахунку страхового стажу.

Водночас, суд зауважує, що на підставі пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (діючого на час вчинення спірних правовідносин), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1 (надалі Порядок №22-1) при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Також варто зазначити, що трудовим законодавством України не передбачено обов'язку працівника здійснювати контроль за веденням обліку та заповнення роботодавцем, іншими органами трудової книжки, а тому працівник не може нести і негативних наслідків порушення порядку заповнення його трудової книжки.

Підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Крім того, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій встановлено, що періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

У пункті 4.2 Порядку №383 йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на цьому підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку №383 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було протиправно не зараховано періоди роботи позивача:

- з 25.03.1996 - 27.03.1997 «обработчик поверхностных пороков металла», 4 розряд, вископрокатний цех

- 27.03.1997 - 15.05.1997 нагрівальник металу 5 розряду, пічна група «кальцевые нагревательные печи», вископрокатний цех;

- 15.05.1997 - 20.12.2007 нагрівальник металу 5 розряду, шаропрокатні стани (ШПС) 1-2, вископрокатний цех;

- 20.12.2007 - 23.06.2008 нагрівальник металу 6 розряду, ШПС 1-2, вископрокатний цех;

- 23.06.2008 - 06.01.2009 майстер виробництва ШПС 1-2, вископрокатний цех;

- 06.01.2009 - 21.03.2016 змінний майстер виробництва ШПС, вископрокатний цех4

- 21.03.2016 - 02.11.2017 нагрівальник металу 6 розряду, прокатний цех;

- 23.01.2019 - 02.12.2019 бригадир на дільницях основного виробництва 6 розряду, прокатний цех;

- 02.12.2019 - 16.02.2021 нагрівальник металу 5 розряду, прокатний цех.

Статтею 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

За приписами статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.

Відповідно до приписів статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з частиною першоюстатті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судом встановлено, що позивач сплатив судовий збір за подання цього адміністративного позову до суду у загальній сумі 1211,20 грн.

Отже, враховуючи задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань в сумі 1211,20 грн.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №047050025207 від 29.07.2025, про відмову ОСОБА_1 у призначені пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, наступні періоди:

- з 25.03.1996 - 27.03.1997 «обработчик поверхностных пороков металла», 4 розряд, вископрокатний цех

- 27.03.1997 - 15.05.1997 нагрівальник металу 5 розряду, пічна група «кальцевые нагревательные печи», вископрокатний цех;

- 15.05.1997 - 20.12.2007 нагрівальник металу 5 розряду, шаропрокатні стани (ШПС) 1-2, вископрокатний цех;

- 20.12.2007 - 23.06.2008 нагрівальник металу 6 розряду, ШПС 1-2, вископрокатний цех;

- 23.06.2008 - 06.01.2009 майстер виробництва ШПС 1-2, вископрокатний цех;

- 06.01.2009 - 21.03.2016 змінний майстер виробництва ШПС, вископрокатний цех4

- 21.03.2016 - 02.11.2017 нагрівальник металу 6 розряду, прокатний цех;

- 23.01.2019 - 02.12.2019 бригадир на дільницях основного виробництва 6 розряду, прокатний цех;

- 02.12.2019 - 16.02.2021 нагрівальник металу 5 розряду, прокатний цех.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком, на пільгових умовах з дати звернення із заявою, а саме, з 02.01.2024.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.І. Ремез