10 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/3798/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області, контролюючий орган, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 23.12.2024 №00347780901.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДПС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.12.2024 №00347780901, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 78 100 грн.
Правовою підставою для його прийняття став акт перевірки контролюючого органу №03/33971/09-01/2443701099 від 04.12.2024, складений за результатами проведеної фактичної перевірки з питань додержання ФОП ОСОБА_1 вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах та пальним. За висновками контролюючого органу викладеними в акті перевірки, позивачем порушено ст.67, п.7 ст.16, п.1 ст.23, ст. 65 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу. алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі по тексту Закон України №3817-ІХ від 18.06.2024).
Позивач не погоджується з висновками ГУ ДПС у Волинській області та винесеним податковим повідомленням-рішенням, оскільки відповідно до ст.18 Закону України 481/95-ВР від 19.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячною і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (в редакції чинній на момент проведення перевірки виникнення спірних правовідносин) вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право: виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Наведене свідчить, що термін дії ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями №03110308202100734 та ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами №03110311202100601 терміном дії з 16.04.2021 по 16.04.2022 був продовжений, а відтак останні були діючими у період з 17.04.2022 по 27.05.2022.
Окрім того, підставою застосування штрафних санкції за реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензій контролюючим органом зазначено порушення п. 17 ст. 16 та п. 1 ст. 23 Закону України №3817-ІХ від 18.06.2024, який набрав чинності лише 27.07.2024, а тому не діяв на момент виникнення спірних правовідносин.
Позивач також не погоджується з порушенням відносно факту реалізації тютюнових виробів (сигарет) за ціною вищою від максимальних роздрібних цін встановлених виробником збільшеної на суму 5% акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, оскільки на пачці сигарет «MARVEL DUO VIBE», яка реалізовувалась 04.12.2024 за ціною 125,00 грн, максимальна роздрібна ціна становила 119,05 грн, відповідно на зазначену пачку сигарет максимальна роздрібна ціна становила 125,00 грн (119,05 х 5%), що не перевищує максимальної роздрібної ціни встановленої виробником.
Вказав на те, що ГУ ДПС у Волинській області встановило порушення ст.65 Закону України №3817-ІХ від 18.06.2024 зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку та застосувало санкції у розмірі визначеному вказаним Законом (21300 грн), а не Законом №481/95-ВР, а отже контролюючий орган віддав перевагу найменш сприятливому тлумаченню національного законодавства, що призвело до накладення на заявника додаткових зобов'язань.
З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою судді від 15.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача заперечила позовні вимоги. В обґрунтування своєї позиції зазначила, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області відповідно до наказу від 03.12.2024 №4062-п «Про проведення фактичної перевірки СГ ОСОБА_1 », направлень на перевірку від 04.12.2024 №6564 та №6565 проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами перевірки встановлено порушення позивачем ст.67, п.7 ст.16, п.1 ст.23, ст. 65 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», а саме: факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, які встановлені виробником тютюнових виробів, збільшеними на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією); реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності відповідних ліцензій; зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку.
Вказує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене відповідачем на підставі акта фактичної перевірки, у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України, а тому в задоволенні позову просить відмовити повністю.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову та відзиву, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Посадовими особами ГУ ДПС у Волинській області на підставі наказу від 03.12.2024 №4062-п «Про проведення фактичної перевірки СГ ОСОБА_1 », направлень на перевірку від 04.12.2024 №6564 та №6565, проведено фактичну перевірку магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами фактичної перевірки складено акт від 04.12.2024 за №03/33971/09-01/2443701099 (а.с. 34-36).
Зі змісту акта вбачається, що перевіркою маркування акцизними марками наявних у магазині алкогольних напоїв та тютюнових виробів щодо їх відповідності вимогам чинного законодавства, встановлено факт зберігання під прилавком у магазині «Смак плюс» тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка, чим порушено п. 9 ст. 65 Закону України №3817-ІХ від 18.06.2024 та «Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах», затвердженого Постановою КМУ №1251 від 27.12.2010 із змінами та доповненнями. Перелік тютюнових виробів без марок акцизного податку, що знаходилися в магазині описаний у додатку №1 до акта фактичної перевірки.
Згідно наявної інформації баз даних СОД РРО встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій, чим порушено вимоги п. 7 ст. 16 та п. 1 ст. 23 ЗУ №3817-ІХ від 18.06.2024. Зокрема, на магазин підприємцем ФОП ОСОБА_1 було придбано ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями реєстраційний №03110308202100734 терміном дії з 16.04.2021 по 16.04.2022. Наступна діюча ліцензія реєстраційний №03110308202200689 з терміном дії 27.05.2022 по 27.05.2023. Також було придбано ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами реєстраційний №03110311202100601 термін дії з 16.04.2021 по 16.04.2022. Наступна діюча ліцензія реєстраційний №03110311202200613 з терміном дії 27.05.2022 по 27.05.2023. У період з 17.04.2022 по 27.05.2022 у магазині не було ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Дані щодо продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у період відсутності ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами наведені в додатку №2 до акта перевірки.
Також, 04.12.2024 згідно з фіскальним чеком №4491 було придбано сигарети «MARVEL DUO VIBE» за ціною 125,00 грн, яка є вищою за максимальну роздрібну ціну на такі тютюнові вироби встановлену виробником даних тютюнових виробів збільшених на суму 5% акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів. На споживчій пачці сигарет виробником ТзОВ «Винниківська Тютюнова Фабрика» зазначено МРЦ - 114,29 грн. З урахуванням суми акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, ціна реалізації сигарет «MARVEL DUO VIBE» не повинна перевищувати 120,00 грн, чим порушено вимоги ст. 67 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ. У наявності в магазині знаходилася одна пачка сигарет «MARVEL DUO VIBE» із зазначеною МРЦ на пачці - 114,29 гривень.
Згідно з висновками акта перевірки, ФОП ОСОБА_1 порушено п.7 ст.16, п.1 ст.23, п.9 ст. 65 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» та «Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах», затвердженого Постановою КМУ №1251 від 27.12.2010 із змінами та доповненнями.
За результатами розгляду акта перевірки від 04.12.2024 за №03/33971/09-01/2443701099, ГУ ДПС у Волинській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 23.12.2024 №00347780901, яким до позивача застосовано штрафні санкції на загальну суму 78 100 грн (21 300 грн - за виробництво та/або зберігання, та/або транспортування, та/або реалізацію фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без паперових марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими паперовими марками акцизного податку (крім випадків, передбачених законодавством, та випадків, якщо маркування марками акцизного податку таких алкогольних напоїв не передбачено зовнішньоекономічним договором (контрактом); 21 300 грн - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії; 21 300,00 грн - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії; 14 200 грн - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами, тютюном, промисловими замінниками тютюну, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари (продукцію), зазначені на відповідних пачках, коробках чи сувенірних коробках тютюнових виробів, ємностях або упаковках рідин, що використовуються в електронних сигаретах, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією) (а.с.41).
Вважаючи податкове повідомлення-рішення контролюючого органу від 23.12.2024 №00347780901 про застосування штрафних санкцій протиправним, ФОП ОСОБА_1 звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими нормативно-правовими актами.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України, Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі по тексту Закон України №481/95-ВР від 19.12.1995), Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу. алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі по тексту Закон України №3817-ІХ від 18.06.2024
Приписами підпункту 19-1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
При цьому приписами пункту 75.1 статті 75 ПК України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно з підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (пункт 80.1 статті 80 ПК України).
Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Зі змісту підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України слідує, що ця правова норма передбачає альтернативні підстави проведення фактичної перевірки, які можуть застосовуватися як в сукупності, так і кожна окремо. Тобто здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального є самостійною обставиною, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.
У цьому випадку достатньо факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин (виробництво і обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального).
Зазначений висновок узгоджується із правовими позиціями, висловленими в постановах Верховного Суду від 10.04.2020 у справі №815/1978/18, від 05.11.2018 у справі №803/988/17, від 20.03.2018 у справі №820/4766/17, від 22.05.2018 у справі №810/1394/16 та від 12.08.2021 у справі №140/14625/20.
Відповідно до пункту 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Таким чином, саме на етапі допуску до перевірки платник податків може поставити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, реалізувавши своє право на захист від безпідставного та необґрунтованого здійснення податкового контролю щодо себе. Водночас, допуск до перевірки нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом при призначенні податкової перевірки.
З матеріалів справи слідує, що позивачу пред'явлено службові посвідчення та направлення на перевірку від 04.12.2024 №6564 та №6565, а також вручено копію наказу від 03.12.2024 №4062-п "Про проведення фактичної перевірки СГ ОСОБА_1 ".
Тобто позивач допустив посадових осіб ГУ ДПС у Волинській області до проведення фактичної перевірки.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що перевірка позивача проведена за наявності законних підстав для її проведення з дотриманням встановленої процедури допуску до перевірки.
Щодо виявлених під час проведення перевірки порушень вимог законодавства щодо продажу позивачем алкогольних напоїв та тютюнових виробів у період відсутності ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами суд зазначає наступне.
До 01.01.2025 порядок отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами регулювався статтею 15 Закону №481/95.
Відповідно до частини 20 статті 15 Закону №481/95 (який діяв на час закінчення/продовження дії ліцензій у позивача), роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію (частина тридцять третя ст.15 Закону №481).
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах, у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в податковому органі (частина тридцята ст.15 Закону №481).
У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення, фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.
Відповідно до абзацу 4 частини 52 статті 15 Закону №481/95 ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного розпорядження на підставі несплати чергового платежу за ліцензію.
Як встановлено судом, відповідач не приймав рішень про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, виданій фізичній-особі підприємцю ОСОБА_1 реєстраційний номер №03110308202100734 з терміном дії з 16.04.2021 по 16.04.2022 та ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами реєстраційний номер №03110311202100601 з терміном дії з 16.04.2021 по 16.04.2022.
Разом з тим, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022.
Одночасно військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України Про правовий режим воєнного стану заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024, № 26/2025 від 14.01.2025, № 235/2025 від 15.04.2025, № 478/2025 від 15.07.2025, №793/2025 від 20.10.2025 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.
Отже, на дату ухвалення рішення у цій справі в Україні діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України від 12.05.2015 №389-VIII "Про правовий режим воєнного стану".
Кабінет Міністрів України 18.03.2022 прийняв постанову №314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану», яка набрала чинності 19.03.2022.
Відповідно до п.1 зазначеної постанови:
1) у період воєнного стану право на провадження господарської діяльності може набуватися суб'єктами господарювання на підставі подання до Міністерства економіки, а суб'єктами господарювання, що здійснюють охоронну діяльність, - до Міністерства внутрішніх справ, декларації про провадження господарської діяльності (далі - декларація), що містить відомості згідно з додатком 1, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг), крім видів господарської діяльності за переліком згідно з додатком 2;
2) декларація може бути подана за вибором суб'єкта господарювання незалежно від задекларованого (зареєстрованого) місцезнаходження (місця проживання), місця провадження господарської діяльності або місцезнаходження відповідного об'єкта:
в електронній формі - через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, зокрема засобами мобільного додатку Порталу Дія (Дія);
у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, подана особисто суб'єктом господарювання або уповноваженою особою, надіслана поштою:
3) суб'єкти господарювання, які набули право на провадження господарської діяльності па підставі декларації, у разі відсутності відповідних дозвільних документів (документи дозвільного характеру, ліцензії та/або інші результати надання публічних послуг), невідкладно, але не пізніше одного місяця після припинення чи скасування воєнного стану звертаються до відповідних органів ліцензування, дозвільних органів та суб'єктів надання
публічних (електронних публічних) послуг і отримують відповідні дозвільні документи в порядку, строки та на умовах, передбачених законодавством, без зупинення (припинення) діяльності;
4) на період воєнного стану зупиняється перебіг строків звернення за отриманням публічних послуг, визначених законодавством. З дня припинення чи скасування воєнного стану перебіг зазначених строків продовжується з урахуванням часу, що минув до їх зупинення;
5) строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються па період воєнного стану.
Також, відповідно до ст. 18 Закону України №481/95-ВР від 19.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячною і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» 481/95-ВР (в редакції станом на квітень 2022 року, тобто на момент виникнення спірних правовіносин щодо закінчення/продовження дії ліцензій у позивача) вважаються діючими ліцензії, за якими до припиненення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на прав:
виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
у період воєнного стану право на провадження господарської діяльності може набуватися суб'єктами господарювання на підставі подання до Міністерства економіки, а суб'єктами господарювання, що здійснюють охоронну діяльність. - до Міністерства внутрішніх справ, декларації про провадження господарської діяльності (далі - декларація), що містить відомості згідно з додатком 1. без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг), крім видів господарської діяльності за переліком згідно з додатком 2;
суб'єкти господарювання, які набули право на провадження господарської діяльності на підставі декларації, у разі відсутності відповідних дозвільних документів (документи дозвільного характеру, ліцензії та/або інші результати надання публічних послуг), невідкладно, але не пізніше одного місяця після припинення чи скасування воєнного стану звертаються до відповідних органів ліцензування, дозвільних органів та суб'єктів надання публічних (електронних публічних) послуг і отримують відповідні дозвільні документи в порядку, строки та на умовах, передбачених законодавством, без зупинення (припинення) їх діяльності;
на період воєнного стану зупиняється перебіг строків звернення за отриманням публічних послуг, визначених законодавством, 3 дня припинення чи скасування воєнного стану перебіг зазначених строків продовжується з урахуванням часу, що минув до їх зупинення.
Враховуючи вищевикладене, згідно з статтею 18 Закону України №481/95 від 19.12.1995 , вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право: виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах; виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
Згідно з абзацом 16 статті 1 Закону №481/95 поняття «обіг» включає в себе імпорт, експорт, транспортування, зберігання, торгівлю.
Підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України, обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).
Торгово-промислова палата України листом від 28.08.2022 №2024/02.0-7.1 засвідчила, що подія із введення на території України з 24.02.2022 воєнного стану до їх офіційного закінчення є обставиною непереборної сили (форс-мажором), вказане повідомлення стосується необмеженого кола суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб.
З матеріалів справи слідує, що позивач згідно платіжних документів - квитанцій №44 та №45 від 13.04.2022, здійснив оплату за ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями у розмірі 500 грн та оплату за ліцензію на право роздрібної тютюновими виробами у розмірі 250 грн (а.с.16).
Враховуючи вищевикладене, відповідно до статті 18 Закону №481/95, у зв'язку із введенням на території України воєнного стану, ліцензія видана позивачу на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, реєстраційний номер №03110308202100734 терміном дії з 16.04.2021 по 16.04.2022 та ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами реєстраційний номер №03110311202100601 з терміном дії з 16.04.2021 по 16.04.2022 зберігали свою дію до отримання позивачем нових ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями реєстраційний номер №03110308202200689 з терміном дії 27.05.2022 по 27.05.2023 та на право торгівлі тютюновими виробами №03110311202200613 з терміном дії 27.05.2022 по 27.05.2023 за адресою Волинська область, Маневицький район, смт Маневичі, Ринокова, 33, магазин "Смак-плюс".
Крім того, Державна податкова служба України на своєму офіційному сайті 01.03.2022 опублікувала інформаційний лист у якому щодо дії ліцензій ДПС повідомила, що з урахуванням положень пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України протягом дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) ДПС не будуть застосовуватись штрафні санкції за порушення законодавства щодо здійснення безліцензійної діяльності та не вживатимуться заходи щодо анулювання ліцензії (вважатимуться діючими), по яких під час настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), засвідчених ТПП України не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право:
виробництва спирту, оптової та роздрібної торгівлі алкогольиилш напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах;
виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
Разом з тим, такі обов'язки мають бути виконані суб'єктом господарювання одразу після припинення дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).»
Суд також враховує, що позивач вчинив усі дії, передбачені чинним законодавством, для продовження дії ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини справи та вищевикладені норми чинного законодавства, висновки ГУ ДПС у Волинській області, викладені в акті фактичної перевірки №03/33971/09-01/2443701099 від 04.12.2024 про те, що в період з 17.04.2022 по 27.05.2022 у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ФОП ОСОБА_1 здійснював реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами не знайшли свого підтвердження, а тому доводи відповідача про порушення позивачем законодавства щодо реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами не відповідають фактичним обставинам справи.
Відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 23.12.2024 №00347780901 в частині застосування до позивача штрафних фінансових санкцій (штрафів) у розмірі 42600 (21 300 грн - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії та 21 300,00 грн - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії) слід визнати протиправним і скасувати.
Щодо порушення статті 65 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З 27.07.2024 набрав чинності Закон України № 3817-IX "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", яким регулюються спірні правовідносини.
Частиною 1 Перехідних положень Закону № 3817 визначено, що законодавчі та інші нормативно-правові акти, що стосуються виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин,що використовуються в електронних сигаретах, та пального, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтра, цигарки, сигари, сигарети, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників, інші відмінні від рідин, що використовуються в електронних сигаретах, нікотиновмісні продукти, їх замінники для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання (п. 85 ч. 1 ст. 1 Закону №3817).
Поняття тютюнових виробів також викладено в п.п. 14.1.252 п. 14.1 ст. 14 ПК України, де визначено що тютюнові вироби - сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарети, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників, інші відмінні від рідин,що використовуються в електронних сигаретах, нікотиновмісні продукти, їх замінники для куріння, нюхання, смоктання, жування чи вдихання без горіння шляхом нагрівання.
Марка акцизного податку (МАП) - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів (п.п.14.1.107 п.14.1 ст. 14 Кодексу). Маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, - наклеювання МАП на пляшку (упаковку) алкогольного напою, пачку (упаковку) тютюнового виробу чи ємність (упаковку) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку (п.п. 14.1.109 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до п.226.1, 226.2 ст.226 ПУ України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою, пачці (упаковці) тютюнового виробу чи ємності (упаковці) з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.
Маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється МАП, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України (п.226.5 ст.226 Кодексу). Згідно із п.226.3 ст.226 Кодексу виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Згідно із п. 226.9 ст.226 ПК України вважаються такими, що немарковані, зокрема: алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.
Відповідно до частини четвертої ст.11 Закону №481 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
З 27.07.2024 набрав чинності Закон №3817, крім окремих його норм.
Пунктом 2 розділу XII «Прикінцеві положення» Закону №3817 установлено, що Закон №481 втрачає чинність з 1 січня 2025 року, крім окремих його норм; положення Закону №481 до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону №3817.
Згідно із п.2 ст.65 Закону №3817 на кожній одиничній пачці (одиничній упаковці), коробці або сувенірній коробці зазначаються: 1) найменування суб'єкта господарювання - виробника; 2) загальна та власна назви товару (продукції); 3)наявність фільтруючого мундштука (лише для тютюнових виробів з мундштуком); 4) кількість одиниць тютюнових виробів в одиничній пачці (одиничній упаковці), коробці чи сувенірній коробці; 5)об'єм заправного контейнера, одноразової електронної сигарети, одноразового картриджа або іншої ємності, вміст нікотину (для рідин, що використовуються в електронних сигаретах); 6)медичні попередження, які наносяться відповідно до вимог, встановлених Законом України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення"; 7) штриховий код товару (продукції).
Згідно із п.6 ст.65 Закону №3817 вимоги до маркування тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, вимоги до інформації на одиничних пачках (упаковках)/зовнішньому упакуванні, в яких знаходяться ці товари (продукція), встановлюються Податковим кодексом України, цим Законом, Законом України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» та є вичерпними.
Згідно з п.9 ст.65 Закону №3817 тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних-сигаретах, які виробляються в Україні, а також ті, що ввозяться на митну територію України, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законами України.
З матеріалів справи слідує, що перевіркою маркування акцизними марками наявних у магазині алкогольних напоїв та тютюнових виробів, щодо їх відповідності вимогам чинного законодавства, встановлено факт зберігання під прилавком у магазині «Смак Плюс» тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка, чим порушено п. 9 ст. 65 ЗУ №3817-ІХ від 18.06.2024 та «Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах», затвердженого Постановою КМУ №1251 від 27.12.2010 із змінами та доповненнями. Перелік тютюнових виробів без марок акцизного податку, що знаходилися в магазині описані в Додатку №1 до акта перевірки. Дані тютюнові вироби були вилучені працівниками Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області, та складено протокол про адміністративне правопорушення серія ВАД №595001.
Відповідно до пункту 11 частини другої статті 73 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ за виробництво та/або зберігання, та/або транспортування, та/або реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, без паперових марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими паперовими марками акцизного податку (крім випадків, передбачених законодавством, та випадків, якщо маркування марками акцизного податку таких алкогольних напоїв не передбачено зовнішньоекономічним договором (контрактом) - 200 відсотків вартості таких товарів (продукції), але не менше 3 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Таким чином фінансова санкція за вчинене правопорушення становить 21 300,00 грн.
Враховуючи встановлені обставини справи та вищевикладені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що ГУ ДПС у Волинській області правомірно застосувало штрафні санкції до позивача за вказане правопорушення у розмірі 21 300 грн, адже на момент проведення перевірки (та вчинення правопорушення позивачем) вже був чинний Закон України від 18.06.2024 №3817-ІХ, який передбачав штрафні санкції за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного податку саме у такому розмірі.
Також з матеріалів справи слідує, що 04.12.2024 згідно фіскального чека №4491 у господарській одиниці позивача було придбано сигарети «MARVEL DUO VIBE» за ціною 125,00 грн (а.с.43), яка є вищою за максимальні роздрібні ціни на такі тютюнові вироби встановленої виробником даних тютюнових виробів збільшених на суму 5% акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів.
На споживчій пачці даних сигарет виробником ТзОВ «Винниківська Тютюнова Фабрика» зазначено МРЦ - 114,29 грн (а.с.44 (зворот)). З урахуванням суми акцизного податку з роздрібного продажу тютюнових виробів, ціна реалізації сигарет «MARVEL DUO VIBE» не повинна перевищувати 120,00 грн, а тому продажем сигарет за ціною 125, 00 грн порушено вимоги ст. 67 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ.
Згідно із п.п.14.1.106 п.14.1 ст. 14 ПК України максимальні роздрібні ціни - ціни, встановлені на підакцизні товари (продукцію з урахуванням усіх видів податків (зборів). Акцизний податок з реалізованих суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів не включається до максимальної роздрібної ціни.
Максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) встановлюються для:
тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, виробниками або імпортерами товарів (продукції) шляхом декларування таких цін у порядку, встановленому Кодексом. Продаж суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, на які встановлюються максимальні роздрібні ціни, не може здійснюватися за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Відповідно до п.п.213.1.14 п.213.1 ст.213 ПК України об'єктами оподаткування з акцизного податку є операції з: реалізації виробниками та/або імпортерами, у тому числі в роздрібній торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, шо використовуються в електронних сигаретах, для цілей оподаткування акцизним податком з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
У разі обчислення акцизного податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування акцизним податком є: вартість товарів (продукції), що ввозяться на митну територію України, за встановленими імпортером максимальними роздрібними цінами на товари (продукцію), які він імпортує, з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку (п.п.214.1.2 п.214.1 ст.214 Кодексу); вартість за максимальними роздрібними цінами тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку, реалізованих відповідно до п.п.213.1.14 п.213.1 ст.213 Кодексу (п.п.214.1.5 п.214.1 ст.214 Кодексу).
Згідно із ст.111 Закону №481 встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення.
Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
Дата виготовлення наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається із шести цифр, перші дві з яких означають день, наступні дві - місяць, останні дві - рік такої дати.
Нанесення максимальної роздрібної ціни та дати виготовлення на упаковку тютюнових виробів, призначених для вивезення (експортування) за межі митної території України, здійснюється згідно з умовами відповідної угоди на експорт.
Відповідальність за недодержання порядку маркування, продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах, несплату чи несвоєчасну сплату податку несуть виробники (замовники), імпортери, продавці таких товарів та їх посадові особи відповідно до закону (п. 228.9 ст. 228 Кодексу).
Частинами 1, 2 статті 67 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ передбачено, що встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби, тютюн, промислові замінники тютюну та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, на ємність або упаковку з рідиною, що використовується в електронних сигаретах, поряд з датою виробництва.
Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку, сувенірну коробку тютюнових виробів, ємність або упаковку рідини, що використовується в електронних сигаретах, наноситься у визначений виробником спосіб та у визначеному ним місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
Відповідно до п.26 ст. 73 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ - роздрібна торгівля тютюновими виробами, тютюном, промисловими замінниками тютюну, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, за цінами, вищими за максимальні роздрібні ціни на такі товари (продукцію), зазначені на відповідних пачках, коробках чи сувенірних коробках тютюнових виробів, ємностях або упаковках рідин, що використовуються в електронних сигаретах, збільшені на суму акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією), - 100 відсотків вартості таких тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, але не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Таким чином контролюючим органом правомірно затосовано до позивача фінансову санкцію за вказане правопорушення у розмірі 14 200,00 гривень
Враховуючи вищезназначене, податкове повідомлення-рішення форми "С" від №00347780901 від 23.12.2024 у частині застосування до позивача штрафних фінансових санкцій у розмірі 35 500 грн (21 300 грн + 14 200 грн) прийняте контролюючим органом правомірно, підставно та обгрунтовано.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх доказів в обґрунтування своїх дій, і лише частково довів правомірність винесення спірного рішення про застосування штрафних санкцій (у розмірі 35 500 грн), а тому позовні вимоги слід задовольнити частково.
Як визначено частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Звертаючись з позовом до суду, позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211, 20 грн, що підтверджується квитанцією від 10.04.2025. У зв'язку із частковим задоволенням позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати пропорційно до задоволених позовних вимог у розмірі 660, 65 грн.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 23.12.2024 №00347780901 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 у розмірі 42600, 00 грн (сорок дві тисячі шістсот гривень 00 копійок).
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судові витрати у розмірі 660, 65 грн (шістсот шістесят гривень 65 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 44106679)
Суддя Т.М. Димарчук