Справа № 732/1607/25
Провадження № 3/732/999/25
11.11.2025 м. Городня
Суддя Городнянського районного суду Чернігівської області Бойко А.О., у присутності секретаря Бондаренко Т. А., розглянувши справи, що надійшли з відділення поліції №3 Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, особа з інвалідністю 2 групи, пенсіонера, адреса: АДРЕСА_1 ,
за ст. 122-4, ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
01 жовтня 2025 року до Городнянського районного суду Чернігівської області надійшли дві справи про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 122-4, ст. 124 КУпАП.
З урахуванням установлених обставин справи об'єднано в єдине провадження для спільного розгляду.
Судом установлено, що 23 вересня 2025 року о 12 год 40 хв, у м. Городня Чернігівського району Чернігівської області, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом «Volkswagen T4», номерний знак НОМЕР_1 , не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував інтервал та дистанцію, внаслідок чого здійснив зіткнення з автомобілем «Ford EcoSport», номерний знак НОМЕР_2 . Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Після скоєння дорожньо-транспортної пригоди ОСОБА_1 залишив місце пригоди.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.10, 12.1 Правил дорожнього руху (далі - ПДР).
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.
16.10.2025 від ОСОБА_1 до суду надійшла письмова заява з проханням розглянути справу за його відсутності, вину у вчиненні інкримінованих йому адміністративних правопорушень визнав, з обставинами, викладеними у протоколах, погодився. Також ОСОБА_1 повідомив суд, що має статус ліквідатора аварії на ЧАЕС, є особою з інвалідністю 2 групи, а тому просив врахувати це при призначенні йому адміністративного стягнення.
Відповідно до ст. 268 КУпАП справу можливо розглянути за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи.
Враховуючи, що ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, однак у судове засідання не з'явився, надав письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності, суд вважає за можливе розгляд справи проводити без його участі за наявними у справі доказами.
Всебічно, повно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, суддя дійшла наступного.
У пункті 2.10а ПДР визначено, що у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди та не переміщати транспортний засіб.
Згідно із ст. 122-4 КУпАП відповідальність настає за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Пункт 12.1 ПДР встановлює, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Згідно із ст. 124 КУпАП відповідальність настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до статей 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Факт учинення ОСОБА_1 інкримінованих йому правопорушень підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №462625 від 23.09.2025 та серії ЕПР1 №462622 від 23.09.2025, рапортом чергового ВП №3 від 23.09.2025, письмовими поясненнями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , письмовими поясненнями самого ОСОБА_1 від 23.09.2025, схемою ДТП від 05.08.2025.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшла висновку про те, що факти вчинення ОСОБА_1 інкримінованих йому правопорушень, а саме вчинення дорожньо-транспортної пригоди та залишення місця вчинення дорожньо-транспортної пригоди, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні.
Отже, в діях ОСОБА_1 наявні склади адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4 КУпАП та ст. 124 КУпАП.
Відповідно до ст. 8 КУпАП закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Згідно із ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні адміністративного стягнення на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суддя враховує характер вчинених правопорушень, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, наслідки, що настали, та інші обставини, що впливають на відповідальність.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, суддя керуючись ч. 2 ст. 36 КУпАП, вважає, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення за більш тяжкою статтею, а саме за ст. 122-4 КУпАП у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю І та ІІ групи.
Оскільки ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи, що документально підтверджено, його слід звільнити від сплати судового збору на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 36, ст. 40-1, ст. 122-4, ст. 124, статтями 221, 251-252, 268, 279, 280, 283-285, 294 КУпАП, ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суддя
Визнати винуватим ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, ст. 124 КУпАП, притягнути його до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення в межах санкції статті 122-4 КУпАП, як більш серйозного правопорушення з числа вчинених, у виді штрафу в розмірі 200 (двохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400 (три тисячі чотириста) грн 00 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй копії постанови про накладення штрафу.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, штрафу (одержувач: ГУК у Чернігівській області /Чернігівська область/21081300 код отримувача (ЄДРПОУ) 37972475 банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) р/р UA528999980313070149000025001 код класифікації доходів 21081300, призначення: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху./ у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з особи, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, стягується подвійний розмір штрафу, тобто 6800 ( шість тисяч вісімсот) грн 00 коп.
Від сплати судового збору на користь держави ОСОБА_1 звільнити.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляції через Городнянський районний суд Чернігівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя А. О. Бойко