Тарутинський районний суд Одеської області
Справа № 514/872/25
Провадження по справі№ 2-а/514/28/25
23 жовтня 2025 року с-ще Бессарабське
Тарутинський районний суд Одеської області
у складі головуючого судді Кирилюк І.М.,
за участю секретаря судового засідання Царан К.П.,
представника позивача - адвоката Афтеній А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду (с-ще Бессарабське) у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
18 червня 2025 року представник позивача - адвокат Афтеній А.В. (діє на підставі ордеру серія ВН № 1528620 та свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю) подала до суду позов, у якому просить визнати поважними причини пропуску строку ОСОБА_1 на оскарження постанови № 1132 від 26 вересня 2024 року, винесеної начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), скасувати вказану постанову, прийняти рішення, яким закрити провадження у справі стосовно ОСОБА_1 .
В обґрунтування вимог представник позивача зазначила що оскаржуваною постановою ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 210 ч.3 КУпАП, у вигляді штрафу у сумі 17000 грн. Вважає постанову незаконною та такою, що прийнята з порушенням норм процесуального права, зокрема:
- ОСОБА_1 не був обізнаним взагалі про існування такої справи, зі змістом постанови ознайомився 05.06.2025 року, коли дізнався про відкрите виконавче провадження про примусове стягнення з нього штрафу; зі змістом протоколу він не ознайомлений дотепер;
- зміст постанови не містить жодних посилань на фактичні обставини, які б вказували у чому саме полягало недотримання ним правил військового обліку, які дані не були оновлені, вважає, що постанову прийнято відповідачем з грубим порушенням встановленого законом порядку.
-у позивача не змінювались персональні дані, зазначені у пунктах 7, 7-1 ч.1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», які відповідач міг отримати у порядку електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно -комунікаційними системами, реєстрами, базами даних, держателем яких він є;
- відповідач не дотримався процесуальних норм розгляду справи, а саме в порушення ст. 278 КУпАП не перевірив чи був сповіщеним позивач про час і місце її розгляду та чи була йому вручена повістка.
За таких обставин представник позивача вважає, шо постанова ІНФОРМАЦІЯ_2 є повністю необґрунтованою та такою, що не відповідає чинному законодавству, тому просить її скасувати, а позаяк відсутні подія та склад адміністративного правопорушення закрити адміністративну справу стосовно ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 23 червня 2025 року поновлено пропущений процесуальний строк на оскарження в судовому порядку постанови ІНФОРМАЦІЯ_3 , позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, визначено відповідачу 5-ти денний строк з дня вручення цієї ухвали для надіслання відзиву на позовну заяву, розгляд справи призначено на 28 липня 2025 року.
Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
У судовому засіданні взяли участь представник позивача - адвокат Афтеній А.В. та представник відповідача - Урсакі О.О. (діє на підставі довіреності від 08.05.2025 року № 1275/2850).
Представник відповідача зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 не погоджується з позовними вимогами та просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідач не дотримався правил військового обліку, не повідомив ІНФОРМАЦІЯ_2 про актуальні відомості про засоби зв'язку та електронну пошту, протокол про адміністративне правопорушення підписав без заперечень та доповнень, визнав вину у вчиненні правопорушення, про розгляд повідомлений, просив провести без його участі..
За клопотанням представника позивача про ознайомлення з матеріалами адміністративної справи у судовому засіданні оголошена перерва до 18.08.2025 р.
У судовому засідання 18.08.2025 року взяла участь представник позивача, представник відповідача до суду не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.
Керуючись ст.ст. 268, 269 Кодексу України про адміністративне судочинство суд прийняв протокольне рішення про розгляд справи без участі представника відповідача.
До судового засідання 15 та 18 серпня 2025 року до суду надійшли клопотання та заява представника позивача про витребування додаткових доказів та включення до судових витрат позивача витрати на правову допомогу у сумі 8 000 грн.
У судовому засіданні адвокат Афтеній А.В. просила долучити до матеріалів подані до суду додаткові докази на підтвердження того, що її клієнт працює на підприємстві, яке визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, займає посаду водія у цьому підприємстві, у період з 21 травня по 16 вересня 2024 року перебував за межами України, оскільки здійснював міжнародні рейси за маршрутами «Жещов-Афіни» та у зворотному напрямку.
Протокольною ухвалою суд прийняв рішення долучити вказані документи до матеріалів справи.
Також позивач звернулась із клопотанням про витребування від мобільного оператора «Київстар» інформацію щодо дати активації знеособленого номеру мобільного телефону, яким ОСОБА_1 користується.
Протокольною ухвалою суд відмовив у задоволенні цього клопотання, оскільки інформація щодо активації знеособленого номеру не несе жодної доказової цінності для розгляду цієї справи.
У судовому засіданні оголошена перерва до 23 жовтня 2025 року.
У призначений день у судовому засіданні взяла участь представник позивача, яка просила задовольнити позов з мотивів обґрунтувань наведених у позовній заяві та інших процесуальних заяв надісланих до суду.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, дослідивши письмові матеріали справи встановив такі фактичні обставини.
Протоколом № 1132 про адміністративне правопорушення від 23 вересня 2024 року, складеним старшим офіцером відділення обліку мобілізаційної роботи ІНФОРМАЦІЯ_2 капітаном ОСОБА_2 , встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 23 вересня 2024 року о 12 год 00 хв, при звірці його персональних облікових даних виявлено, що він своєчасно не з'явився для оформлення військово-облікового документу, вчасно не повідомив про зміну персональних даних та не здійснив їх звірку з обліковими даними ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим не дотримався вимог підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів від 30 грудня 2022 року № 1487.
Згідно з протоколом ОСОБА_1 роз'яснені права, передбачені ст. 63 Конституцією України, ст. 268 КУпАП, що засвідчено підписом останнього з датою такого засвідчення.
Протокол підписаний ОСОБА_1 , у поясненнях останній зазначив, що не має зауважень та скарг, з протоколом згоден і просить розглянути справу за його відсутністю.
26 вересня 2024 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 майором ОСОБА_3 винесено постанову № 1132, якою гр-на ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності на підставі ст. 210 ч. 3 КУпАП та піддано адміністративному стягненню у вигляді штрафу у сумі 17 000 грн
За змістом вказаної постанови її прийнято за результатами розгляду протоколу про адміністративне правопорушення №1132 від 23 вересня 2024 року. Відомості про направлення постанови ОСОБА_1 відсутні.
25 березня 2025 року вказану постанову листом №1277/82/78 відповідач направив для примусового виконання до Бессарабського відділу державної виконавчої служби у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Постановою державного виконавця від 20 травня 2025 року відкрито виконавче провадження ВП № 78135693 про примусове стягнення штрафу з ОСОБА_1 у розмірі 34 000 грн.
Згідно з копією витягу з наказу директора ПП «-Інтертранс-» від 19 квітня 2023 року № 12-К про прийняття на роботу, ОСОБА_1 з 20 квітня 2023 року працює водієм автотранспортних засобів в м. Житомирі.
Довідкою від 12.06.2025 року № 12-06/25, виданого директором вказаного підприємства підтверджується, що з 21 травня по 16 вересні 2024 року ОСОБА_1 виконував міжнародні рейси за межами України за маршрутом « ІНФОРМАЦІЯ_5 » зокрема з м. Софія ( Болгарія) до м. Афін та у зворотному напрямку.
Видом діяльності вказаного підприємства є - перевезення пасажирів, вантажів, зокрема і міжнародних, що підтверджується ліцензією Укртрансбезпеки за 2016 рік та витягом з рішення про видачу ліцензії за 2023 рік ( а.с. 64 зв.б. 65).
25 липня 2024 року наказом Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України № 697 вказане підприємство визнано критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Згідно з картою обстеження медичного огляду від 24 вересня 2024 та довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби ( а.с. 65 зв.б., 66).
Зі сканкопії додатку Резерв + убачається, що ОСОБА_1 має відстрочку від проходження військової служби до 07.03.2026 року ( а.с.11).
Здійснюючи правову оцінку встановлених фактичних обставин, суд виходить з такого.
Відносини, які є предметом судового розгляду у цій справі регулюються Конституцією України, КУпАП, Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» 25 березня 1992 року № 2232-XII ( далі -Закон № 2232-XII) , постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, (далі-Прядок ведення військового обліку), Правилами військового обліку (додаток 2 до Порядку).
Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону. (ст. 65 Конституції України).
Закон № 2232-XII регламентує відносини між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України
Військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями (ч. 2 ст. 1 Закону № 2232-XII.
Дотримання правил військового обліку є складовою військового обов'язку, який покладається на громадян (частина 3 статті 1 Закону № 2232-XII).
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших військові формувань особовим складом у мирний час та в особливий період ( абзац 1 п.3 Порядку ведення військового обліку)
Військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний облік (частина 1 статті 33, ст. 34 Закону № 2232-XII).
Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні ТЦК та СП і полягає у обліку відомостей (персональних та службових даних) таких осіб, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. ( частина ст. 34 Закону № 2232-XII).
Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів (пункт 20 Порядку ведення військового обліку).
Згідно з Порядком ведення військового обліку призовники, військовозобов'язані та резервісти зобов'язані: перебувати на військовому обліку; прибувати за викликом для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів; у встановленому порядку та строки за місцем перебування на військовому обліку повідомляти відповідним органам, які відповідають за ведення обліку, про зміну адреси місця проживання, інших персональних даних; звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними цих органів, подавати документи, що підтверджують право на відстрочку.
Призовники, військовозобов'язані та резервісти, винні в порушенні вимог правил військового обліку, несуть відповідальність згідно із законом (ст. 42 Закону № 2232-XII, пункт 19 Порядку ведення військового обліку).
Територіальні центри комплектування та соціальної політики згідно з вказаним Порядком уповноважені виявляти осіб, які не перебувають на військовому обліку; оповіщувати осіб (за місцем проживання, роботи або навчання) шляхом поштового відправлення або через уповноважених представників для виконання дій, пов'язаних з військовим обов'язком; розглядати справи про адміністративне правопорушення, зокрема пов'язані з порушенням правил військового обліку; звертатися у встановленому порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП (п.79 Порядку ведення військового обліку).
У зв'язку із повномасштабною військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2024 № 2102-IX, в Україні а Указом Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX з 24 лютого 2022 року на території держави введено режим воєнного стану та оголошено проведення загальної мобілізації, які діють дотепер.
Спеціальним Законом, який визначає правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, зокрема і під час дії особливого періоду, є Закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543- XII (далі- Закон № 3543- XII)
11 квітня 2024 року законодавчий орган держави з метою удосконалення процедур проведення заходів мобілізації, військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів прийняв Закон України № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (далі-Закон № 3633-IX), який набрав сили 18 травня 2024 року.
Серед іншого цим Законом змінено редакцію ст. 22 Закону № 3543-XII, яка визначає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Зокрема, частиною третьою цієї статті встановлено обов'язок військовозобов'язаних осіб протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Вказаному обов'язку громадян кореспондує повноваження представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки проводити перевірку військово-облікових документів з використанням фото- і відеофіксації процесу із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації, а також використанням технічних приладів, засобів та спеціалізованого програмного забезпечення з доступом до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ( ч.6 ст.22 Закону № 3633-IX).
На виконання вимог закону Кабінет Міністрів України вніс відповідні зміни до Порядку ведення військового обліку та Правил ведення військово обліку, які набрали чинності разом із Законом № 3633-IX і були чинним на час виникнення спірних відносин.
Слід зазначити, що на період зміни правового регулювання таких відносин перехідними положеннями Закону № 3633-IX встановлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX громадяни України які перебувають на військовому обліку, протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом № 3633-IX зобов'язані уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, шляхом самостійного прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності). (абзаци чотири, п'ять п.п. 1 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону№ 3633-IX).
Законом України від 9 травня 2024 року № 3696-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію» статтю 210 КУпАП викладено в новій редакції та доповнено частиною третьою, згідно з якою встановлено відповідальність за невиконання правил військового обліку в особливий період. Вказані зміни до КУпАП набрали чинності 19 травня 2024 року.
Аналіз наведених норм законодавства (у чинній на час виникнення спірних відносин редакції) дає підстави дійти висновку, що притягнення особи за порушення правил військового обліку за частиною 3 статті 210 КУпАП можливе лише після збігу 60-ти денного строку, встановленого перехідними положеннями Закону№ 3633-IX, який закінчився 16 липня 2024 року.
Порушення правил військового обліку, які існували до 16 липня 2024 року і не були усуненні до вказаної дати (включно), зокрема шляхом звірки в ТЦК та СП облікових персональних даних містять ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ст. 210 ч.3 КУпАП.
У цій справі встановлено, що позивач з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 у вересні 2024 року, де звірив персональні дані, пройшов ВЛК, яке визнало його придатним до військової служби.
Як зазначив представник відповідача, звірка персональних даних показала, що в ІНФОРМАЦІЯ_2 були відсутні дані щодо засобів зв'язку ОСОБА_1 та його електронної пошти. Був складений протокол про адміністративне правопорушення за недотримання вимог пп 8 п.1 Правил військового обліку, оскільки останній вчасно не повідомив про зміну своїх персональних даних та не здійснив їх звірку з обліковими даними ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Окрім цього, в протоколі зазначено, що ОСОБА_1 вчасно не звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 для оформлення військово-облікового документа.
У судовому засіданні представник позивача пояснила, що ОСОБА_1 користувався військово - обліковим документом у виді тимчасового посвідчення. Така форма військово-облікового документа діяла до заміни на військово-обліковий документ за формою згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа» від 16 травня 2024 р. № 559, прийнятого відповідно до вимог ч.9 ст.1 Закону № 2232-XII.
Протокол про адміністративне правопорушення був підписаний ОСОБА_1 , він погодився з його змістом та просив розглянути справу без його присутності ( а.с.43 зв.б.)
Надані представником позивача докази перебування позивача у закордонному відрядженні, пов'язаному з його роботою, не можуть бути прийняті судом, як доказ неможливості виконання ним військового обов'язку в частині дотримання правил військового обліку, оскільки Закон № 2232-XII передбачав, серед іншого, самостійне оновлення військовозобов'язаним своїх персональних даних через електронний кабінет військовозобов'язаного у системі Резерв +.
Довідка з місця роботи позивача, підтверджує той факт, що період його перебування закордоном перевищував три місяці, тому оновлення персональних даних позивач мав можливість зробити і в дипломатичній установі (консульстві, посольстві).
Представник позивача не надала суду докази на підтвердження оновлення персональних даних ОСОБА_4 у встановленому порядку, а відтак не можна дійти висновку, що позивач виконав вимоги пп.8 п.1 Правил військового обліку.
26 вересня 2024 року начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 виніс оскаржувану постанову. Ця постанова була розглянута без участі позивача з огляду на його заяву, яка містилась у протоколі. Тому суд дійшов висновку, що вимоги статті 278 КУпАП порушені не були.
Водночас суд зазначає, що копія постанови мала бути надіслана особі, щодо якої її винесено поштою, про що мала бути відмітка у справі, з повідомленням про вручення поштового відправлення (п.14 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 01 січня 2024 року № 3, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 січня 2024 року № 36/41381). Оскільки матеріали адміністративної справи таких доказів не містять, суд поновив строк оскарження постанови № 1132 від 26 вересня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ст. 210 ч.3 КУпАП, а отже в силу ст.ст. 289, 291, 294 КУпАП до прийняття рішення судом не можна вважати, що така постанова набрала законної сили.
Висновки суду та розподіл судових витрат.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що у цій справі позивач, як особа, яка є придатною до військової служби, в порушення чинного законодавства не виконала свій військовий обов'язок в частині військового обліку, не оновила свої персональні дані та не звірила їх з даними відповідача, хоча мала це робити кожні 5 років, протягом 7 днів з моменту їх зміни та протягом 60 днів з 18 травня 2024 року (часу набрання законної сили Законом № 3633-IX), що і стало підставою для притягнення його до адміністративної відповідальності.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що винесена ІНФОРМАЦІЯ_2 постанова є законною та обґрунтованою, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, які визначені чинним законодавством.
В силу ст. 139 КАС України витрати, пов'язані зі сплатою судового збору покладаються на позивача.
Ураховуючи наведене та керуючись статтями 2, 6, 22, 242-246, 268-271, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення та складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 10.11.2025 року.
Суддя І.М. Кирилюк