Справа № 466/7896/25
Провадження № 3/466/2624/25
07 листопада 2025 року м. Львів
Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Зима І.Є., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Львівській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, працездатного, не працевлаштованого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
11.08.2025року, о 21:35 год, в м. Львові, по вул. Волинська- Б. Хмельницького, 106, водій ОСОБА_1 , керуючи т/з «Renault Scento», д.н.з. НОМЕР_1 , не був уважний, не стежив за дорожньою обстановкою, не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух, в результаті чого здійснив наїзд на дорожні знаки, внаслідок чого, автомобіль та дорожні знаки отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальних збитків. Відтак, ОСОБА_1 порушив вимоги правил дорожнього руху п.2.3.Б, 12.1, за що передбачено відповідальність за ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду для розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення повторно не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, що стверджується рекомендованими повідомленнями про вручення повідомлень, та СМС довідкою про доставку повістки. Клопотань чи заяв на адресу суду не надходило.
Окрім цього, адвокат Чавс В.Ф., що є представником ОСОБА_1 , також неодноразово належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, що стверджується розпискою про дату засідання, а також довідками про доставку СМС повідомлень. Адвокат Чавс В.Ф. неодноразово просив суд відкласти судове засідання для ознайомлення з матеріалами справ про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124, 122-4, та ч. 1 ст.130 КУпАП. ( Вказані клопотання долучено до адміністративної справи 466/7893/25 року). Згідно розписки адвоката Чавса В.Ф., останній ознайомлений з матеріалами справи, а також отримав копію відеозапису з нагрудних камер поліцейських - особисто в приміщенні суду. Будь - яких клопотань, а також заперечень щодо змісту адміністративних протоколів на адресу суду, або в підсистему «Електронний суд» не надходило.
При цьому, розгляд справи 15.10.2025 та 21.10.2025 відкладався саме за клопотаннями адвоката Чавса В.Ф., які були мотивовані бажанням ознайомитись з матеріалами справ, та реалізації права на захист. В останнє судове засідання ОСОБА_1 , та його захисник Чавс В.Ф., не з'явились. При цьому, жодних документів про поважність неявки суду не надали.
Аналізуючи наведені обставини, враховуючи той факт, що 11.11.2025 спливає тримісячний строк, передбачений ч.2 ст.38 КУпАП, для накладення адміністративного стягнення, за адміністративні правопорушення передбачені ст.ст. 124, 122-4 КУпАП, а судом вжито належних заходів щодо сповіщення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про місце, дату і час розгляду справи про адміністративне правопорушення та надано достатній строк для реалізації права на захист та надання своїх пояснень, доказів, і що його участь при вказаній категорії справ, відповідно до норм КУпАП, не є обов'язковою, суд приходить до переконання про можливість розгляду справи про адміністративне правопорушення у відсутності осіб, що не з'явились.
В той же час слід зазначити, що відкладаючи розгляд справи, суд щоразу сприяв особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, у реалізації її процесуальних прав, в тому числі в частині залучення захисника. Подальші відкладення судових засідань у вказаних справах, суд розцінює як зловживання своїми процесуальними правами, з метою уникнення адміністративної відповідальності.
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР, гарантовано кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
Практика Європейського суду з прав людини визначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Як зазначено у рішенні Європейського Суду з прав людини в справі «Пономарьов проти України», сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно з п. 1.5. Постанови Кабінету Міністрів України «Про Правила дорожнього руху» (далі Постанова), дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Відповідно до п. 10.1 перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.
Відповідно до п. п. б) п. 2.3. Постанови, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Згідно пункту 12.1 під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен враховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Відповідно до п.13.1 Водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Відповідно до ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 124 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Об'єктом зазначеного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки на транспорті, в галузі шляхового господарства і зв'язку.
Об'єктивна сторона зазначеного адміністративного правопорушення полягає у порушенні правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Зазначене правопорушення є правопорушенням з матеріальним складом і вважається закінченим з моменту настання суспільно шкідливих наслідків у виді пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна. Для констатації наявності у діях порушника об'єктивної сторони вказаного правопорушення необхідно встановити причинно-наслідковий зв'язок між порушенням правил дорожнього руху та пошкодженням майна, зазначеного в диспозиції статті 124 КУпАП.
Згідно долученого до матеріалів справи рапорту працівника поліції, а також відеозапису з нагрудних камер поліцейських, судом встановлено, що ОСОБА_1 , вчинив ДТП, а саме наїзд на дорожні знаки, та поїхав з місця події.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, судом встановлено, що вина ОСОБА_1 у скоєному стверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №420292 від 12.08.2025, схемою ДТП, рапортом працівника патрульної поліції, копіями протоколів про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №420307 від 12.08.2025, серії ЕПР1 №420271 від 12.08.2025, відеозаписом з нагрудних камер поліцейських, який долучено до адміністративної справи 466/7893/25 року, іншими матеріалами адміністративної справи.
Оглянувши протокол про адміністративне правопорушення, враховуючи особу правопорушника, суд приходить до висновку, що його вина доведена, дії за ст. 124 КУпАП кваліфіковані вірно, а тому до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
В силу дії п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" з правопорушника слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення та оштрафувати його на 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн (вісімсот п'ятдесят гривень) в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя І. Є. Зима