ЄУНСС: 453/1797/25
НП: 3/453/745/25
іменем України
11 листопада 2025 року місто Сколе
Суддя Сколівського районного суду Львівської області Микитин В.Я., з участю особи, який притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши справу за матеріалами, котрі надійшли від Відділення поліції № 3 Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_2 , з середньою спеціальною освітою, розлученого, на утриманні неповнолітніх та/чи непрацездатних осіб не має, пенсіонера за віком, користується пільгами, встановленими законодавством України для осіб з інвалідністю ІІІ групи (загальне захворювання), раніше протягом року до адміністративної відповідальності не притягався,
за ч. 3 ст. 156 КУпАП, -
Протоколом про адміністративне правопорушення на бланку серії ВАД № 478131, складеним 10.10.2025 року поліцейським офіцером громади СВзГ ВП Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області капітаном поліції Лупацою С.Я. відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 156 КУпАП, стверджується, що останній 10.10.2025 року близько 14:30 год. за місцем свого проживання, що по АДРЕСА_2 , здійснив продаж цигарок торгівельної марки COMPLIMENT BLUE у кількості однієї пачки, за ціною 80 грн. без марок акцизного збору, чим порушив вимоги абз. 3 ч. 4 ст. 13 Закону України № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Під час вжиття заходів забезпечення провадження, а саме під час особистого огляду та огляду речей ОСОБА_1 10.10.2025 року, у нього за місцем проживання, що по АДРЕСА_2 , виявлено та поліцейським офіцером громади СВзГ ВП Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області капітаном поліції ОСОБА_2 вилучено чотири пачки цигарок торгівельної марки COMPLIMENT BLUE та грошові кошти, отримані від реалізації однієї такої пачки, у загальній сумі 80 грн.. Своєю чергою, ОСОБА_3 10.10.2025 року добровільно видано ще одну пачку цигарок торгівельної марки COMPLIMENT BLUE.
ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності, будучи належно та завчасно повідомленою про місце, дату та час розгляду цієї справи про адміністративне правопорушення, у призначене судове засідання з'явився, після роз'яснення йому прав та обов'язків, визначених у ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, обставини, котрі викладені у складеному відносно нього протоколі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 156 КУпАП, заперечив повністю, та зазначив, що він одиноко проживає по АДРЕСА_2 . Він добре знає горе-покупчиню ОСОБА_3 , чоловік якої відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а сама ОСОБА_3 бідує, тому він та інші сусіди час-від-часу допомагають ОСОБА_3 то харчами, то іншими речами. Своєю чергою, він курить цигарки, а тому у нього у домі завжди наявні цигарки, про що було відомо ОСОБА_3 , так як він часто її пригощав цигаркою під час відвідин. Щодо тієї події, то ОСОБА_3 10.10.2025 року по обіді прийшла в його житло, де попросила його дати пачку цигарок, на що він заперечував, проте сказав, що може лише відпродати по собівартості, за що купив сам, то він й це зробив, а опісля, у дім одразу ж прибули працівники поліції та почали стверджувати, що він здійснює торгівлю цигарками за місцем проживання. Вважає таку поведінку працівників поліції незаконною, а за результатами таких їхніх дій щодо штучного створення умов для притягнення його до відповідальності, просив закрити провадження у цій вигаданій на його переконання справі про адміністративне правопорушення.
Суддя, заслухавши особу, який притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин цієї справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов такого висновку.
Так, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП). Тобто адміністративне правопорушення - це вчинок, який має форму або дії, або бездіяльності. Проте, щоб вчинок можна було кваліфікувати як адміністративне правопорушення, він повинен мати сукупність юридичних ознак, що визначають склад правопорушення, а саме: об'єктивну сторону, об'єкт, суб'єктивну сторону (внутрішня сторона діяння, елементами якої є вина, мотив і мета) і суб'єкт. Наявність усіх ознак правопорушення є єдиною підставою для притягнення правопорушника до відповідальності. Якщо відсутня хоча б одна з ознак правопорушення, особа не може бути притягнута до відповідальності.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її у точній відповідності з законом.
Згідно статей 251, 252 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, котрі мають значення для правильного вирішення справи. Висновок про наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження усіх обставин справи в їх сукупності.
У відповідності з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до диспозиції ч. 3 ст. 156 КУпАП відповідальність передбачена нею настає за торгівлю з рук пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом. Санкція ч. 3 ст. 156 КУпАП передбачає накладення штрафу від чотирьохсот до восьмисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Своєю чергою, основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, тютюновою сировиною, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, а також посилення боротьби з їх незаконним виробництвом та обігом на території України, визначає Закон України № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртних дистиляторів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», котрий набрав чинності 27.07.2024 року (із наступними змінами та доповненнями).
Однак, направлені до суду матеріали цієї справи про адміністративне правопорушення, всупереч вимогам статей 251, 252 КУпАП, не містять достатніх та допустимих доказів здійснення ОСОБА_1 торгівлі з рук сигаретами у забороненому для цього місці, з огляду на таке.
Слід зазначити, що Закон України № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» 01.01.2025 року втратив чинність крім ст. 8 цього Закону, яка діє до дня набрання чинності та введення в дію ст. 33 Закону України № 3817-ІХ від 18.06.2024 року , а положення цього Закону до дня втрати ним чинності застосовуються в частині, що не суперечить положенням Закону України № 3817-ІХ від 18.06.2024 року.
То ж суддя висновує, що поліцейський офіцер громади СВзГ ВП Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області капітан поліції Лупаца С.Я., складаючи відносно ОСОБА_1 вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 156 КУпАП, та вказуючи у ньому про порушення останньою вимог абз. 3 ч. 4 ст. 13 Закону України № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», не врахував, що такий 01.01.2025 року втратив чинність, й, починаючи з названої дати, положення ст. 13 діючого на сьогодні як і на дату вчинення інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення Закону України № 3817-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртних дистиляторів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», у новій її редакції, в цілому встановлює вимоги до роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, і не регламентує відповідні вимоги щодо тютюнових виробів.
Крім того, у фабулі (викладі) інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, поліцейський офіцер громади СВзГ ВП Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області капітан поліції Лупаца С.Я. не зазначив, кому саме ОСОБА_1 було здійснено продаж з рук тютюнових виробів.
Однак, Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях від 30 травня 2013 року у справі «Малофеєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», заява № 36673/04) та від 20 вересня 2016 року у справі «Карєлін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08), щодо формулювання суті адміністративного правопорушення вказує на те, що суди не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винність у скоєні якого певною особою має доводитись в суді. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винності особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, а та, у свою чергу, є невід'ємною частиною національного законодавства України.
Окремо слід зазначити, що об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, полягає у здійсненні торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Отож, істотною ознакою адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, є систематичний характер таких дій, а обов'язкова умова конфіскації предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, обумовлена об'єктивною стороною складу цього адміністративного правопорушення.
У той-же час, у матеріалах цієї справи про адміністративне правопорушення, всупереч вимогам статей 251, 252 КУпАП, відсутні також й достатні та допустимі докази про систематичну діяльність у вигляді торгівлі ОСОБА_1 тютюновими виробами у забороненому для цього місці, що, відповідно, не утворює складу правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Відтак суддя, при встановлених під час судового розгляду усіх обставинах даної справи про адміністративне правопорушення, у їх сукупності, дійшов висновку, що направлені до Сколівського районного суду Львівської області матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 156 КУпАП та їх аргументація у цілому не підтверджують в його діях складу наведеного адміністративного правопорушення, являються сумнівними.
Своєю чергою, наявність сумнівів не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», про котрий наголошує Європейський Суд з прав людини у своєму рішенні від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» («Ireland v. The United Kingdom», заява № 5310/71), та котрий застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту», на чому, власне, наголошується Європейським Судом з прав людини у його рішенні від 21 липня 2011 року у справі «Коробов проти України» («Korobov v.Ukraine», заява № 39598/03).
Окрім того, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 26.02.2019 року у справі № 1-р/2019 вказав, що елементом принципу презумпції невинуватості є принцип indubioproreo, згідно з яким при оцінюванні доказів усі сумніви щодо вини особи тлумачаться на користь її невинуватості. Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу.
То ж суддя, враховуючи усе вищезазначене, у відповідності до положень статей 251-252 КУпАП, з урахуванням також положень ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», оцінивши зібрані у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин цієї справи в їх сукупності, вважає, що у діях особи, який притягається до адміністративної відповідальності, відсутній склад інкримінованого йому адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП, зокрема торгівля тютюновими виробами у забороненому для цього місці, а, отже, є підстави для застосування наслідків цього, визначених пунктом 1 ст. 247 КУпАП, без необхідності повернення вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення, так як можливість внесення до викладеного у ньому змісту виправлень, змін чи дописувань, зокрема й у фабулу правопорушення, чинним КУпАП не передбачено, а профільним підзаконними нормативними актами вчиняти відповідні дії після складення протоколу про адміністративне правопорушення та вручення його примірника особі, який притягається до адміністративної відповідальності, безпосередньо заборонено.
Так, згідно пункту 1 ст. 247 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності події і складу адміністративного правопорушення, з огляду на що, слід винести передбачену пунктом 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП постанову про закриття справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Одночасно, на виконання положень ч. 6 ст. 283 КУпАП, у постанові про закриття справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 156 КУпАП, слід вирішити також питання про вилучені речі і документи, зокрема у спосіб їх конфіскації.
Щодо такої конфіскації, то належить вказати, що відповідно до пункту 18 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2022 року за № 985 (із змінами та доповненнями), конфісковані тютюнові вироби підлягають знищенню, так як в силу відсутності на них маркування, вони є продукцією, котра згідно ст. 1 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» є неякісною та небезпечною.
Отож, конфіскацію вилучених та добровільно виданих сигарет торгівельної марки COMPLIMENT BLUE у загальній кількості чотирьох пачок, на котрих немає марок акцизного збору, належить здійснити в один із передбачених законом для цього способів, зокрема у спосіб їх знищення, оскільки такі відносяться до продукції, котра є неякісною та небезпечною.
Своєю чергою, вилучені грошові кошти у сумі 80 грн., одержані ОСОБА_1 від продажу однієї пачки таких тютюнових виробів, на котрих немає марок акцизного збору, також належить конфіскувати.
Окрім того, суддя враховує, що пунктом 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та ст. 40-1 КУпАП визначено, що судовий збір стягується лише у разі ухвалення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення, а тому, виходячи з норм ч. 2 ст. 284 та ст. 247 КУпАП, не вбачає підстав для стягнення з ОСОБА_1 судового збору.
Керуючись статтями 8-9, 40-1, 156, 245, 247, 251-252, 268, 276, 279-280, 283-285 КУпАП, суддя, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 156 КУпАП, - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Конфіскувати вилучені та добровільно видані сигарети торгівельної марки COMPLIMENT BLUE у загальній кількості чотирьох пачок, на котрих немає марок акцизного збору, та виручку, одержаної від продажу однієї пачки названих сигарет у сумі 80 (вісімдесят) грн., котрі, відповідно до квитанції № ВАД 478131 про отримання на зберігання речових доказів, зберігаються у Відділенні поліції № 3 Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області.
Конфіскацію вилучених та добровільно виданих сигарет торгівельної марки COMPLIMENT BLUE у загальній кількості чотирьох пачок, на котрих немає марок акцизного збору, - здійснити у спосіб знищення зазначеної продукції.
Копію постанови протягом трьох днів вручити під розписку або ж вислати особі, щодо якої її винесено , про що зробити відповідну відмітку у справі.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Сколівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова набирає законної сили з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу, за наслідками розгляду справи по суті.
Суддя Володимир МИКИТИН