Постанова від 10.11.2025 по справі 947/18122/25

cправа №947/18122/25

провадження №3/947/2605/25

ПОСТАНОВА

10 листопада 2025 року м.Одеса

Суддя Київського районного суду міста Одеси Щербіна А.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

На адресу суду з ОРУП №1 ГУНП в Одеській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.

З протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №459731 від 13 травня 2025 року вбачається, що 07.05.2025 року о 19 годині 30 хвилин, ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_1 , вчинила у присутності малолітньої дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відносно тітки, ОСОБА_3 , домашнє насильство психологічного характеру (ВАД 459732 від 13.05.2025 року), тим самим вчинила домашнє насильство психологічного характеру відносно малолітньої дитини, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю дитини, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП.

В матеріалах справи також містяться: 1) протокол прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення від 07.05.2025 року та пояснення ОСОБА_3 , у яких вона пояснила, що 07.05.2025 року у неї виник конфлікт із племінницею, ОСОБА_1 , яка не слідкує за своїми дітьми та залишає їх на бабусю, на що ОСОБА_1 відреагувала агресивно, а тому вона, щоб вплинути на племінницю, вдалась до крику та погроз; 2) пояснення ОСОБА_1 , яка пояснила, що 07.05.2025 року неї виник конфлікт із тіткою, ОСОБА_3 , оскільки мають різні погляди на виховання дітей; 3) форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства відносно ОСОБА_3 .

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про дату, час та місце судового розгляду була повідомлений своєчасно та належним чином, за номером телефону, наявним у матеріалах справи.

Зі змісту п.25 рішення Європейського суду з справ людини від 11.04.2011 року у справі «Жук проти України» вбачається, що суди, розглядаючи справи без участі учасників процесу, повинні пересвідчитися, що їх вчасно повідомлено про дату і час розгляду справи, тобто, що їх право бути присутніми під час судового розгляду не було порушено.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 була належним чином повідомлена про дату і час розгляду справи, а відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою при розгляді справ про адміністративні правопорушення, за ч.1 ст.173-2 КУпАП, суддя приходить до висновку про можливість розгляду справи за відсутності останньої.

Потерпіла ОСОБА_3 будучи належним чином повідомленою, у судове засідання не з'явилася.

Частина 2 ст.173-2 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.

При цьому, згідно з ч.1 ст.173-2 КУпАП адміністративна відповідальність настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до п.15 розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).

З матеріалів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності вбачається, що їй у провину ставиться вчинення домашнього насильства відносно малолітньої дитини, у зв'язку із тим, що вона стала очевидцем вчинення домашнього насильства між матір'ю та її тіткою.

Проте, постановою Київського районного суду міста Одеси від 10.11.2025 року провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №459731 від 13.05.2025) було закрито на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, через недоведеність об'єктивних ознак вказаного адміністративного правопорушення, зокрема факту вчинення домашнього насильства.

Таким чином, дослідивши матеріали по справі, суддя приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП, через недоведеність з боку особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, об'єктивної сторони вказаного адміністративного правопорушення, а саме факту спричинення домашнього насильства у будь-якій формі малолітній особі або того, що вказана малолітня особа стала свідком (очевидцем) такого насильства.

Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1, 7, 173-2, 280, 283, 284, 288, 289, 291, 294 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИВ:

1.Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 173-2 КУпАП - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП.

2.Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

3.Ця постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Київський районний суд міста Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя А.В. Щербіна