05.11.2025
Справа № 337/5062/25
Провадження № 2/337/2725/2025
05 листопада 2025 року Хортицький районний суд міста Запоріжжя
у складі головуючого судді Кучерука І.Г.
з участю секретаря Роман Д.В.
розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги,
встановив:
Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 у якому просить суд стягнути з відповідачки надміру отриману допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 4352,88 грн., надміру отриману державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 6784,50 грн., та суму судового збору в розмірі 3028 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Відповідачка перебувала на обліку Департаменту як отримувач різних видів соціальної допомоги з 2021 року.
11.05.2022 ОСОБА_1 звернулася до Департаменту за призначенням державної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
На підставі заяви від 11.05.2022 Відповідачці призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям з 01.05.2022 по 30.06.2022 у сумі 1949,44 грн., з 01.07.2022 по 31.10.2022 у сумі 2176,44 грн. щомісячно.
На підставі заяви від 11.05.2022 Відповідачці призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.05.2022 по 30.06.2022 у сумі 3097,02грн., з 01.07.2022 по 31.10.2022 у сумі 3445,67 грн. щомісячно.
З 01.11.2022 на період введення воєнного стану в Україні та одного місяця після його припинення чи скасування, відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 07 березня 2022 року № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період воєнного стану» Відповідачці було подовжено щомісячну виплату вищезазначених допоміг у раніше призначених розмірах, тобто: 2176,44 грн. допомога на дітей одиноким матерям; 3445,67 грн. державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям.
За результатами верифікації Міністерства фінансів України, що надійшла до Департаменту у вересні 2023 року, виявлено що 10.11.2022 через відділення № 14 АТ КБ «Приватбанк» Відповідачка придбала іноземної валюти на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50,0 тис. грн.
Відповідачка була повідомлена під розпис, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги, компенсацій та пільг, він зобов'язаний повідомити про це органи соціального захисту населення.
Рішеннями Департаменту від 23.11.2023 ОСОБА_1 , за результатами опрацювання рекомендацій Міністерства фінансів України, припинено нарахування і виплата допомоги одиноким матерям і державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.10.2023, але кошти за жовтень та листопад 2023 року вже були фактично перераховані на поточний банківський рахунок Відповідачки.
Сума переплати надмірно отриманої допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.10.2023 по 30.11.2023 згідно розрахунку склала 4 352,88 грн.(2 міс. * 2176,44 грн.).
Сума переплати надмірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.10.2023 по 30.11.2023 згідно розрахунку склала 6891,34 грн. (2 міс. * 3445,67 грн.). Банківською установою повернуто 106,84 грн. Залишок переплати 6784,50 грн.
18.03.2024 року Відповідачці було скеровано повідомлення із пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти. Однак станом на момент подання позовної заяви належна до повернення сума заборгованості, яка становить 11137,38 грн. повернута не була.
02.10.2025 року відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням(викликом) сторін.
Представник позивача надав заяву про розгляд без участі представника позивача, на задоволенні позову наполягає в повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_1 надала суду заяву про проведення судового засідання за її відсутності, позовні вимоги визнає повністю, просить стягнути 50 відсотків судового збору.
Згідно із ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Ураховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів, та за відсутності сторін.
Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається та виплачується на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 №250(в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім'ї.
Державна допомога сім'ям з дітьми одиноким матерям призначається та виплачується на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 №1751.
Відповідно до ст.18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 яка зареєстрована і проживає за адресою АДРЕСА_1 , перебувала на обліку в УСЗН ЗМР по Хортицькому району, як отримувач соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомогу на дітей одиноким матерям.
11.05.2022 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН ЗМР по Хортицькому району із Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг, в якій просила призначити державну допомогу сім'ям з дітьми, а саме на дітей одиноким матерям, державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, та надала Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
У заяві від 11.05.2022 року про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг відповідачка своїм підписом підтвердила, що їй повідомлено, що в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, компенсацій та пільг, вона зобов'язана повідомити про це органи соціального захисту населення.
Рішенням УСЗН ЗМР по Хортицькому району від 30.05.2022 року ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.05.2022 року по 31.10.2022 року у розмірі 3097,02 грн. щомісячно.
Розпорядженнями зроблено перерахунок допомогу малозабезпеченим сім'ям і установлено на період з 01.07.2022 року по 31.10.2022 року у розмірі 3445,67 грн. щомісячно а також продовжено на період по 31.10.2023 року.
Також Рішенням УСЗН ЗМР по Хортицькому району від 30.05.2022 року ОСОБА_1 призначено державну допомогу сім'ям з дітьми одиноким матерям на період з 01.05.2022 року по 31.10.2022 року у розмірі 1949,44 грн. щомісячно.
Розпорядженнями зроблено перерахунок допомогу сім'ям з дітьми одиноким матерям і установлено на період з 01.07.2022 року по 31.10.2022 року у розмірі 2176,44 грн. щомісячно, а також в подальшому продовжено.
Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 №71 «Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради» та Положення про Департамент відповідно додатку 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району.
Позивач вказує, що за результатами верифікації Міністерства фінансів України, виявлено що 10.11.2022 року через відділення № 14 АТ КБ «Приватбанк» відповідачка ОСОБА_1 придбала іноземну валюту на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50000 грн.
Відповідно до п. 10 п.п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 №250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632), Державна соціальна допомога не призначається/не виплачується, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї під час отримання державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн. купівлю безготівкової та/або готівкової іноземної валюти.
Відповідно до п. 16 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 №250(в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632), Виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру.
Відповідно до п. 35-2 п.п. 2-2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 №1751, Допомога на дітей одиноким матерям не призначається / не виплачується, якщо особи, які входять до складу сім'ї, під час отримання допомоги на дітей одиноким матерям здійснили операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. грн.
Відповідно до п. 46 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 №1751, Особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний строк повідомити про це уповноважені органи. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Рішеннями Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради від 23.11.2023 року ОСОБА_1 , за результатами опрацювання рекомендацій Міністерства фінансів України, припинено нарахування і виплата допомоги одиноким матерям і державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.10.2023 року.
Сума надмірно отриманої ОСОБА_1 допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.10.2023 року по 30.11.2023 року, відповідно до розрахунку становить 4 52,88 грн., а надмірно отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.10.2023 року по 30.11.2023 року становить 6891,34 грн. з яких банківською установою повернуто 106,84 грн., загальна сума становить 11137,38 грн.
18.03.2024 року позивачем відповідачці направлялись повідомлення про припинення надання та повернення державної соціальної допомоги з вимогою повернення надміру виплачених коштів.
Суду не надано відомостей про повернення відповідачкою надміру виплачених їй коштів.
За положеннями ст. 1212, 1213 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Відповідно до ст.1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Згідно з ст. 12, 13, 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Докази подаються сторонами. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
З'ясувавши повно, всебічно та об'єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв'язку, проаналізувавши вимоги законодавства, суд вважає позовні вимоги Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 не здійснила повернення надміру виплачених їй коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям, які виникли через неподання нею в період отримання такої допомоги відомостей про обставини які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги.
Суд вважає встановленим та доведеним, що відповідачка, отримуючи державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, та допомоги на дітей одиноким матерям, своєчасно не повідомила позивача про придбання іноземної валюти на суму, яка на дату проведення операції перевищувала 50000 грн.
Наведені обставини підтверджуються сукупністю наданих доказів, які суд вважає належними та допустимими і приймає за основу при ухвалені рішення.
При цьому, суд враховує, що вказані обставини відповідачкою не заперечуються та у своїй заяві до суду вона вказала на визнання позову у повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
З огляду на визнання відповідачкою позову, яке не суперечить закону, та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд вважає за можливе ухвалити рішення про задоволення позову.
Згідно ст. 141 ЦПК України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, установленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
З огляду на вказані положення Закону, суд доходить до висновку, що позивачу підлягає поверненню з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а інші 50 відсотків сплаченого судового збору підлягають стягненню з відповідачки.
Керуючись ст. 12, 13, 89, 141, 142, 229, 247, 263-265, 354 ЦПК України, суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП. НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (м. Запоріжжя, бул. Марії Примаченко, буд. 3, ЄДРПОУ 37573438) надміру отриману допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 4352 (чотири тисячі триста п'ятдесят дві) грн. 88 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП. НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (м. Запоріжжя, бул. Марії Примаченко, буд. 3, ЄДРПОУ 37573438) надміру отриману державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 6784 (шість тисяч сімсот вісімдесят чотири) грн. 50 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП. НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь держави в особі Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (м. Запоріжжя, бул. Марії Примаченко, буд. 3, ЄДРПОУ 37573438) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1514(одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн.
Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області повернути Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради (м. Запоріжжя, бул. Марії Примаченко, буд. 3, ЄДРПОУ 37573438) 50 відсотків судового збору у сумі 1514(одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) грн., сплаченого при подачі позову згідно платіжної інструкції № 8036 від 18.09.2025 р., яке зберігається в матеріалах цивільної справи (ЄУН 337/5062/25).
Рішення може бути оскаржене в Запорізький апеляційний суд протягом 30 днів.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Повний текст рішення складений 10.11.2025 року.
Суддя: І.Г.Кучерук