Справа № 148/1950/25
Провадження №2/148/966/25
Іменем України
29 жовтня 2025 року Тульчинський районний суд
Вінницької області
в складі: головуючого судді Саламахи О.В.,
за участю секретаря Семенової М.О.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Тульчині за правилами загального позовного провадження справу за позовом Керівника Тульчинської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі: Тульчинської міської ради до ОСОБА_1 , про визнання угоди недійсною та зобов'язання повернути земельну ділянку, за участі: представника позивача - прокурора Діхтяр А.В., -
Керівник Тульчинської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі: Тульчинської міської ради звернулася до суду з позовом до до ОСОБА_1 , про визнання угоди недійсною та зобов'язання повернути земельну ділянку.
Позов мотивований тим, що наказом ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області від 30.05.2014 № 2-893/15-14-СГ затверджено розроблений проект землеустрою, щодо відведення земельних ділянок в оренду ОСОБА_1 для сінокосіння та випасання худоби із земель запасу сільськогосподарського призначення на території Копіївської сільської ради Тульчинського району Вінницької області.
Згідно п. 2 даного наказу ОСОБА_1 надано в оренду терміном на 7 років земельну ділянку земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Копіївської сільської ради Тульчинського району загальною площею 32,9976 га, у тому числі надано земельну ділянку з кадастровим номером: 0524383300:01:001:0800 площею 4,3300 га.
У подальшому, 25.06.2014 між орендодавцем Головним управлінням Держземагенства у Вінницькій області та орендарем ОСОБА_1 укладено Договір оренди землі № 364.
Відповідно до п. 1 даного Договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для сінокосіння та випасання худоби із земель запасу Копіївської сільської ради (за межами населеного пункту) Тульчинського району Вінницької області. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,3300 га, пасовища, кадастровий номер: 0524383300:01:001:0800 (п. 2 Договору). Договір укладено на 7 років з моменту підписання. Після закінчення строку дії Договору орендар має переважне право поновити його на новий строк, у цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Дата закінчення терміну Договору 24.06.2021 (п. 8 Договору).
Відповідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №419016258, 02.07.2014 за ОСОБА_2 на підставі вищезазначеного Договору оренди землі зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером: 0524383300:01:001:0800.
На підставі Тимчасової угоди без номера, строк дії Договору оренди земельної ділянки продовжено до 01.01.2028. Також, на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», Тульчинською міською радою 23.11.2021 на дану земельну ділянку зареєстровано право комунальної власності.
Відповідно до інформації Тульчинської міської ради № 05-02-1251 від 21.04.2025, встановлено, що рішення сесії, щодо даної земельної ділянки Тульчинською міською радою «Про передачу її в оренду ОСОБА_1 » з моменту утворення Тульчинської об'єднаної територіальної громади не приймалось.
У подальшому, ОСОБА_1 24.03.2022 направлено до Тульчинської міської ради клопотання щодо укладення угоди про поновлення існуючих договорів про оренду земельних ділянок на території Копіївської сільської ради Тульчинського району Вінницької області з кадастровими номерами 0524383300:01:001:0801 площею 26,6676 га та 0524383300:01:001:0800 площею 4,33 га з цільовим призначенням «для сінокосіння та випасання худоби». Також, у даному клопотанні зазначено, що вказані земельні ділянки зареєстровані в Державному земельному кадастрі України та вони фактично перебувають у користуванні ОСОБА_1 згідно Тимчасових угод про добровільну сплату за фактичне користування земельними ділянками укладеними з Тульчинською міською радою.
Листом від 12.05.2022 № 06-02-1270 міська рада повідомила ОСОБА_1 , що клопотання розглянуто 12.04.2022 на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин Тульчинської міської ради та за результатами розгляду йому відмовлено в поновленні договорів оренди землі, у тому числі на земельну ділянку з кадастровим номером 0524383300:01:001:0800 площею 4,33 га.
Однак, 12.10.2022 державним реєстратором Бернацькою Л.B. (Шаргородська міська рада) до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно по даній земельній ділянці внесено зміни, а саме: додано Тимчасову угоду без номера, укладену 2021 року в особі міського голови Весняного В.М. та ОСОБА_1 і внесено зміни до змісту, характеристики іншого речового права, а саме: строк дії оренди земельної ділянки до 24.06.2021 змінено на строк дії оренди з 01.01.2021 до 01.01.2028 (термін 7 років).
Тобто, після закінчення Договору оренди земельної ділянки 24.06.2021, за відсутності рішення сесії Тульчинської міської ради про поновлення (продовження) орендних відносин на спірну земельну ділянку, на даний час ОСОБА_1 продовжує використовувати земельну ділянку з кадастровим номером: 0524383300:01:001:0800, площею 4,3300 га, цільове призначення для сінокосіння і випасання худоби на підставі Тимчасової угоди про добровільну сплату та фактичне користування земельною ділянкою від 2021 року, строком до 01.01.2028.
Відповідно до даної угоди встановлено, що вона укладена в особі міського голови Весняного В.М. та фізичної особи ОСОБА_1 (фактичний землекористувач).
Дана угода укладена про наступне: -
п. 1. розпорядник земель надає, а фактичний землекористувач добровільно сплачує за фактичне користування земельною ділянкою комунальної власності площею 4,33 га, кадастровий номер: 0524383300:01:001:0800, яка розташована за межами населеного пункту с. Копіївка Тульчинського району Вінницької області;
п. 3. орендна плата за 7 років становить 98874,60 грн., що становить 12 % від нормативної грошової оцінки;
п. 6. дана угода укладена на добровільних засадах, набуває чинності з моменту підписання її сторонами, діє до моменту заключення договору оренди на дану земельну ділянку та укладається строком на 7 років (з01.01.2021 по 31.12.2027).
Натомість, ОСОБА_1 , після закінчення договору оренди земельної ділянки 24.06.2021, не зважаючи на відсутність рішення сесії Тульчинської міської ради про поновлення (продовження) орендних правовідносин, щодо спірної земельної ділянки, продовжує використовувати дану земельну ділянку на підставі Тимчасової угоди про добровільну сплату та фактичне користування земельною ділянкою від 2021 року, строком до 01.01.2028, укладеної в особі міського голови Весняного В.М. з фізичною особою ОСОБА_1 .
Відповідно до змісту спірної угоди вбачається, що вона укладена від імені Тульчинської міської ради в особі міського голови Весняного В.М. та фізичної особи (фактичного землекористувач) ОСОБА_1 , однак, дана угода являється недійсною, оскільки при її укладенні не було додержано вимог передбачених ст. 122, 124 Земельного кодексу України, ст. 203 Цивільного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування».
Вирішення питань про відведення земельної ділянки в оренду, припинення права користування земельною ділянкою, укладення та продовження договорів оренди землі належить до виключної компетенції сесії Тульчинської міської ради.
При укладенні Тимчасової угоди Тульчинським міським головою ОСОБА_3 одноособово вирішено питання врегулювання, щодо спірної земельної ділянки, без винесення та розгляду такого питання на сесії міської ради, чим порушено вимоги п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України».
Приймаючи одноособово оспорюване рішення, щодо надання фактичному землекористувачу земельної ділянки комунальної власності площею 4,3300 га з кадастровим номером 0524383300:01:001:0800, міський голова ОСОБА_3 вийшов за межі правомірної поведінки, оскільки діяв з порушенням ст. 19 Конституції України, ст. 203 Цивільного кодексу України, ст. 116, 122, 124 Земельного кодексу України, ст. 6, 10, 26, 42, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», тобто реалізація земельної ділянки була проведена не у спосіб, що визначено законом, не на підставі закону, не у межах повноважень, що передбачені Конституцією України та Земельним кодексом України. Враховуючи ту обставину, що доводиться факт незаконності прийняття рішення (угоди) міським головою ОСОБА_3 , наявні правові підстави для визнання недійсним оспорюваного у цій справі правочину - Тимчасової угоди про добровільну сплату та фактичне користування земельною ділянкою від 2021 року, тому позивач вважає, що є законні підстави, що визначені ч. 1 ст. 203, ст. 215 Цивільного кодексу України, для визнання вказаного правочину недійсним.
Окрім того, договір оренди спірної земельної ділянки закінчився 24.06.2021, а клопотання ОСОБА_4 , щодо укладення угоди про поновлення, в тому числі договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0524383300:01:001:0800 направлено до Тульчинської міської ради 24.03.2022, відповідачем недотримано вимог ст. 33 Закону України «Про оренду землі», щодо зобов'язання повідомити орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі про намір поновлення договору оренди земельної ділянки з долученням до листа-повідомлення проекту додаткової угоди (ч. 2, 3 ст. 33 Закону).
У зв'язку із вищевикладеним, керівник Тульчинської окружної прокуратури просить суд:
- визнати недійсною Тимчасову угоду про добровільну сплату та фактичне користування земельною ділянкою від 2021 року, укладену між міським головою Весняним В.М. та ОСОБА_4 , щодо фактичного користування земельною ділянкою комунальної власності площею 4,3300 га з кадастровим номером: 0524383300:01:001:0800, яка розташована за межами населеного пункту с. Копіївка Тульчинського району Вінницької області;
- зобов'язати ОСОБА_1 повернути Тульчинській міській раді (код ЄДРПОУ 0405! 141) земельну ділянку площею 4,3300 га з кадастровим номером: 0524383300:01:001:0800, яка розташована за межами населеного пункту с. Копіївка Тульчинського району Вінницької області та стягнути з останнього на користь Вінницької обласної прокуратури судовий збір у сумі 6056 грн.
У підготовчому судовому засіданні прокурор Діхтяр А.В. позовну заяву підтримала та просила її задовольнити. Крім того, у зв'язку із визнанням відповідачем позову в повному обсязі, просила у відповідності до ст. 142 ЦПК України повернути Вінницькій обласній прокуратурі з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Представник Тульчинської міської ради в судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся про дату, час та місце проведення судового засідання належним чином, відомостей про причини неявки суду не надав.
Відповідач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про проведення розгляду справи за його відсутності, оскільки останній визнає позовні вимоги в повному обсязі, також, просив у відповідності до ст. 142 ЦПК України повернути позивачу 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Заслухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, вивчивши та оцінивши докази у справі та співставивши їх у відповідності до норм чинного законодавства, судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно ч. 1 ст. 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Частиною 4 статті 206 ЦПК України встановлено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Згідно з вимогами ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Враховуючи викладене суд вважає можливим ухвалити рішення за результатами підготовчого судового засідання.
Відповідно до копії наказу ГУ Держземагенства у Вінницькій області від 30.05.2014 № 2-893/15-14-СГ надано в оренду терміном на 7 років ОСОБА_1 земельну ділянку земель запасу сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Копіївської сільської ради Тульчинського району загальною площею 32,9976 га, у тому числі надано земельну ділянку з кадастровим номером: 0524383300:01:001:0800 площею 4,3300 га (а.с. 25-27).
Згідно копії Договору оренди землі № 364 від 25.06.2014 (а.с. 28-30), між орендодавцем ГУ Держземагенства у Вінницькій області (далі орендодавець), в особі начальника Королюка О.М., та орендарем ОСОБА_1 (далі орендар), укладено договір про оренду землі, а саме:
- орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для сінокосіння та випасання худоби із земель запасу Копіївської сільської ради (за межами населеного пункту) Тульчинського району Вінницької області (п. 1 Договору);
- в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,3300 га, пасовища, кадастровий номер: 0524383300:01:001:0800 (п. 2 Договору).
- договір укладено на 7 років з моменту підписання. Після закінчення строку дії Договору орендар має переважне право поновити його на новий строк, у цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії Договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Дата закінчення терміну Договору 24.06.2021 (п. 8 Договору).
Відповідно Інформації з Державного реєстру речових прав №419016258 від 21.03.2025, за ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі №364 від 25.06.2014, зареєстровано 02.07.2014 право оренди земельної ділянки з кадастровим номером: 0524383300:01:001:0800. Також, 12.10.2022 державним реєстратором Бернацькою Л.B. (Шаргородська міська рада) до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно по даній земельній ділянці внесено зміни, а саме: додано Тимчасову угоду без номера, укладену 2021 року в особі міського голови Весняного В.М. та ОСОБА_1 і внесено зміни до змісту, характеристики іншого речового права, а саме: строк дії оренди земельної ділянки до 24.06.2021 змінено на строк дії оренди з 01.01.2021 до 01.01.2028 (термін 7 років) (а.с. 32-35).
Згідно копії Тимчасової угоди про добровільну сплату за фактичне користування земельної ділянки, укладеної у 2021 році між міським головою Тульчинської міської ради Весняним В.М. та Скоробогачем В.П. (а.с. 38), строк дії Договору оренди земельної ділянки площею 4,33 га з кадастровим номером 0524383300:01:001:0800 продовжено до 31.12.2027.
Відповідно до листа міського голови Тульчинської міської ради № 05-02-1251 від 21.04.2025, який адресований В.о. керівника Тульчинської окружної прокуратури, рішення сесії щодо земельної ділянки 0524383300:01:001:0800 Тульчинської міської ради «Про передачу її в оренду ОСОБА_1 » з моменту утворення Тульчинської ОТГ не приймалось (а.с. 41).
Відповідно до клопотання ОСОБА_1 (а.с. 42), ним 24.03.2022 направлено до Тульчинської міської ради клопотання щодо укладення угоди про поновлення існуючих договорів про оренду земельних ділянок на території Копіївської сільської ради Тульчинського району Вінницької області з кадастровими номерами 0524383300:01:001:0801 площею 26,6676 га та 0524383300:01:001:0800 площею 4,33 га з цільовим призначенням «для сінокосіння та випасання худоби». Також, у даному клопотанні зазначено, що вказані земельні ділянки зареєстровані в Державному земельному кадастрі України та вони фактично перебувають у користуванні ОСОБА_1 згідно Тимчасових угод про добровільну сплату за фактичне користування земельними ділянками укладеними з Тульчинською міською радою.
Листом Тульчинської міської ради № 06-02-1270 від 12.05.2022, міська рада повідомила ОСОБА_1 , що клопотання розглянуто 12.04.2022 на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин Тульчинської міської ради та за результатами розгляду йому відмовлено в поновленні договорів оренди землі, у тому числі на земельну ділянку з кадастровим номером 0524383300:01:001:0800 площею 4,33 га, що також підтверджується копією протоколу засідання постійної комісії з питань земельних відносин № 8 від 12.04.2022 (а.с. 43-48).
Згідно витягу з ЄРДР № 42023022310000014, Тульчинською окружною прокуратурою 08.03.2023 внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення кримінального проступку, за ознаками ч. 1 ст. 197-1 КК України, а саме: про самовільне використання земельної ділянок, зокрема земельної ділянки площею 4,33 га з кадастровим номером 0524383300:01:001:0800 (а.с. 54).
Зазначене також підтверджується протоколом огляду від 10.05.2023 у межах проведеного досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023022310000014 від 08.03.2023, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України (а.с. 55-58) та ілюстративними таблицями до протоколу огляду від 10.05.2023 (а.с. 59-64).
Відповідно до листа заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Тульчинської міської ради № 05-02-2712 від 28.07.2025, який адресований керівнику Тульчинської окружної прокуратури, заяв від ОСОБА_1 станом на 28.07.2025 на продовження (укладення нового) договору оренди землі з кадастровим номером 0524383300:01:001:0800 загальною площею 4,3300 га, для сінокосіння та випасання худоби за межами населеного пункту с. Копіївка до Тульчинської міської ради станом не надходило; 08.04.2025 працівниками відділу земельних відносин Тульчинської міської ради обстежено вищезазначену земельну ділянку комунальної власності та складено акт, виявлено факт її розорення, яка засіяна злаковими сільськогосподарськими культурами (ячмінь). Заходи щодо усунення порушень земельного законодавства та повернення даної земельної ділянки у судовому порядку міською радою не вживались та вживатися не будуть, у зв'язку з обмеженим фінансуванням видатків бюджету на 2025 рік на витрати по сплаті судового збору, а також у зв'язку з відсутністю оригіналів документів (а.с. 66).
Згідно Акту обстеження земельної ділянки від 08.04.2025, проведено обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 0524383300:01:001:0800 загальною площею 4,3300 га (цільове призначення - для сінокосіння і випасання худоби, вид земельних угідь - пасовище) та виявлено, що земельна ділянка використовується як рілля, та засіяна злаковою культурою (ячмінь) (а.с. 67, 68).
Згідно з частиною 1 статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. У частині першій статті 627 ЦК України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України (далі - ЗК України), Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (статті 1, 2 Закону України «Про оренду землі»).
Частиною 3 статті 792 ЦК України встановлено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 124 Земельного кодексу України встановлено, що визначає основні засади регулювання земельних відносин, зокрема, порядок передачі земельних ділянок в оренду.
Оскільки, договір оренди землі № 364 укладено 25.06.2014, тому спірні правовідносини регулювались Законом України «Про оренду землі» у редакції від 11.08.2013.
Згідно ст. 33 Закону України «Про оренду землі» (у редакції від 11.08.2013), по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.
За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.
Таким чином, стаття 33 Закону України «Про оренду землі» (як у редакції від 11.08.2013, так і у чинній редакції) встановлює алгоритм дій орендаря та орендодавця за наявності наміру поновити договір оренди землі та передбачає певні правові запобіжники для захисту орендаря від умисного й безпідставного ухилення орендодавця від продовження орендних правовідносин за відсутності для цього підстав та за наявності добросовісної поведінки орендаря.
Так, дійсний орендар, який добросовісно виконував свої обов'язки за договором оренди землі, має переважне право перед іншими особами на продовження цих орендних правовідносин. Маючи такий намір, він (орендар) зобов'язаний до закінчення строку оренди землі (у строки, визначені частиною другою статті 33 вказаного Закону) повідомити про це орендаря та надіслати проект додаткової угоди. Мета такого повідомлення - запобігання укладення орендодавцем договору оренди з іншою особою у зв'язку з відсутністю в нього інформації про наявність наміру в дійсного орендаря продовжувати орендні правовідносини. При цьому таке завчасне повідомлення з надсиланням проекту додаткової угоди є передумовою для зміни сторонами умов договору оренди під час його поновлення (укладення на новий строк). Орендодавець, розглянувши у місячний термін таке повідомлення і проект додаткової угоди, за необхідності узгодивши з орендарем істотні умови, зобов'язаний або укласти додаткову угоду про поновлення договору оренди землі, або повідомити орендаря про наявність обґрунтованих заперечень щодо поновлення договору оренди землі шляхом надсилання листа-повідомлення про прийняте рішення (частини перша - п'ята статті 33 Закону України "Про оренду землі").
При цьому, додаткова угода про поновлення договору оренди землі має бути укладена в обов'язковому порядку, а за наявності відмови чи ухилення орендодавця від її укладення після дотримання усіх перелічених вище умов - орендар може оскаржити такі дії орендодавця в судовому порядку.
Тобто, виникненню в орендодавця обов'язку прийняти рішення про поновлення договору оренди землі або про наявність заперечень щодо такого поновлення договору з надсиланням відповідного листа-повідомлення має передувати звернення орендаря з повідомленням про намір продовжити орендні правовідносини, до якого має бути додано проект додаткової угоди. Факт порушення орендодавцем місячного терміну для направлення орендареві листа-повідомлення про прийняте ним рішення у відповідь на вчасно надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди дає орендареві підстави розраховувати на можливість поновлення договору оренди землі в силу закону, а саме частини шостої статті 33 Закону України "Про оренду землі"). І саме у такому випадку відсутність листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі можна кваліфікувати як "мовчазну згоду" орендодавця на поновлення договору та той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Така правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 159/5756/18.
Аналогічний за змістом висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2018 у справі № 594/376/17-ц (провадження № 14-65цс18), від 21.11.2018 у справі № 530/212/17 (провадження №14-330цс18), згідно з яким для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою статті 33 Закону України "Про оренду землі", необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов'язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово не повідомив орендаря про відмову в поновленні договору оренди.
За таких обставин, для продовження строку дії договору оренди землі після 24.06.2021 (термін на який був укладений договір оренди): орендарем в обов'язковому порядку мало бути направлено на адресу орендодавця лист-повідомлення про намір продовжити орендні правовідносини, до якого мав бути доданий проект додаткової угоди. Таке повідомлення мало бути направлено до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі; між сторонами в обов'язковому порядку мала бути укладена додаткова угода про продовження строку оренди.
Згідно копії Тимчасової угоди про добровільну сплату за фактичне користування земельної ділянки, укладеної у 2021 році між міським головою Тульчинської міської ради Весняним В.М. та Скоробогачем В.П., строк дії Договору оренди земельної ділянки площею 4,33 га з кадастровим номером 0524383300:01:001:0800 продовжено до 31.12.2027.
Відповідно до листа міського голови Тульчинської міської ради № 05-02-1251 від 21.04.2025, який адресований В.о. керівника Тульчинської окружної прокуратури, рішення сесії щодо земельної ділянки 0524383300:01:001:0800 Тульчинської міської ради «Про передачу її в оренду ОСОБА_1 » з моменту утворення Тульчинської ОТГ не приймалось.
Відповідно до клопотання ОСОБА_1 , ним 24.03.2022 направлено до Тульчинської міської ради клопотання щодо укладення угоди про поновлення існуючих договорів про оренду земельних ділянок на території Копіївської сільської ради Тульчинського району Вінницької області з кадастровими номерами 0524383300:01:001:0801 площею 26,6676 га та 0524383300:01:001:0800 площею 4,33 га з цільовим призначенням «для сінокосіння та випасання худоби». Також, у даному клопотанні зазначено, що вказані земельні ділянки зареєстровані в Державному земельному кадастрі України та вони фактично перебувають у користуванні ОСОБА_1 згідно Тимчасових угод про добровільну сплату за фактичне користування земельними ділянками укладеними з Тульчинською міською радою.
Листом Тульчинської міської ради № 06-02-1270 від 12.05.2022, міська рада повідомила ОСОБА_1 , що клопотання розглянуто 12.04.2022 на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин Тульчинської міської ради та за результатами розгляду йому відмовлено в поновленні договорів оренди землі, у тому числі на земельну ділянку з кадастровим номером 0524383300:01:001:0800 площею 4,33 га, що також підтверджується копією протоколу засідання постійної комісії з питань земельних відносин № 8 від 12.04.2022.
Відповідно до листа заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Тульчинської міської ради № 05-02-2712 від 28.07.2025, який адресований керівнику Тульчинської окружної прокуратури, заяв від ОСОБА_1 станом на 28.07.2025 на продовження (укладення нового) договору оренди землі з кадастровим номером 0524383300:01:001:0800 загальною площею 4,3300 га, для сінокосіння та випасання худоби за межами населеного пункту с. Копіївка до Тульчинської міської ради станом не надходило; 08.04.2025 працівниками відділу земельних відносин Тульчинської міської ради обстежено вищезазначену земельну ділянку комунальної власності та складено акт, виявлено факт її розорення, яка засіяна злаковими сільськогосподарськими культурами (ячмінь). Заходи щодо усунення порушень земельного законодавства та повернення даної земельної ділянки у судовому порядку міською радою не вживались та вживатися не будуть, у зв'язку з обмеженим фінансуванням видатків бюджету на 2025 рік на витрати по сплаті судового збору, а також у зв'язку з відсутністю оригіналів документів.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» (далі - Закон) представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 11 ЦК України передбачено, що цивільні права і обов'язки виникають як із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, так і з інших дій, які за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до положень статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Територіальна громада міста, як власник спірного об'єкту нерухомості, делегує міській раді повноваження щодо здійснення права власності від її (громади) імені в її інтересах, виключно у спосіб та в межах повноважень передбачених законодавством.
У частині 1 статті 116 ЗК України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до частин 1, 4 статті 124 Земельного кодексу України, визначено порядок передачі земельних ділянок в оренду та встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до пункту 34 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, які розглядаються виключно на пленарному засіданні ради - сесії.
Відповідно до пункту 16 частини четвертої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради.
Вирішення питання про передачу земельної ділянки в оренду, припинення права користування земельною ділянкою, укладення, та продовження, а також розірвання договорів оренди землі належить до виключної компетенції Тульчинської міської ради.
Аналізуючи вищевикладене, судом встановлено, що сесія Тульчинської міської ради не уповноважувала міського голову укладати та підписувати спірну угоду, про що свідчить лист міського голови Тульчинської міської ради № 05-02-1251 від 21.04.2025, який адресований В.о. керівника Тульчинської окружної прокуратури, та рішення Тульчинська міська рада «Про передачу земельної ділянки 0524383300:01:001:0800 в оренду ОСОБА_1 » не приймалось (а.с. 41).
Дія договору оренди землі № 364 закінчилась 24.06.2021 та орендарем, ОСОБА_1 лише 24.03.2022 направлено до Тульчинської міської ради клопотання щодо укладення угоди про поновлення існуючих договорів про оренду земельних ділянок, однак, таке повідомлення мало бути направлено до спливу строку договору оренди землі у строк, тобто до 24.06.2021, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі та за результатом розгляду клопотання ОСОБА_1 - 12.04.2022 на засіданні постійної комісії з питань земельних відносин Тульчинської міської ради останньому відмовлено в поновленні договорів оренди землі, у тому числі на земельну ділянку з кадастровим номером 0524383300:01:001:0800 площею 4,33 га, тому Тимчасова угода про добровільну сплату за фактичне користування земельної ділянки, укладеної у 2021 році між міським головою Тульчинської міської ради Весняним В.М. та ОСОБА_1 , є недійсною та є такою, що суперечить вимогам ст. 203, 205, 626, 628 ЦК України, у зв'язку з чим підлягає визнанню недійсною.
Тобто, міський голова Тульчинської міської ради діяв всупереч повноваженням, визначеним ст. 6, 10, 26, 42, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також інтересам територіальної громади, оскільки, вирішення питання про передачу земельної ділянки в оренду, припинення права користування земельною ділянкою, укладення, та продовження, а також розірвання договорів оренди землі належить до виключної компетенції Тульчинської міської ради.
Аналізуючи вищевикладене, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, виходячи із принципів розумності, виваженості, справедливості та захисту прав дітей, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та про існування правових підстав для їх задоволення.
Згідно ч.1 ст.142 ЦПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір у сумі 6056,00 грн (а.с. 1).
Враховуючи, що відповідачі до початку розгляду справи по суті визнали позов, то 50 % мають бути повернуті позивачу з державного бюджету, а решта підлягаю стягненню з відповідачів на користь позивача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 4, 12, 13, 81, 141, 263-265, 354 ЦПК України, суд,-
Позов - задовольнити.
Визнати недійсною Тимчасову угоду про добровільну сплату та фактичне користування земельною ділянкою від 2021 року, укладену між міським головою ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , щодо фактичного користування земельною ділянкою комунальної власності площею 4,3300 га з кадастровим номером: 0524383300:01:001:0800, яка розташована за межами населеного пункту с. Копіївка Тульчинського району Вінницької області.
Зобов'язати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , повернути Тульчинській міській раді (код ЄДРПОУ 04051141) земельну ділянку площею 4,3300 га з кадастровим номером: 0524383300:01:001:0800, яка розташована за межами населеного пункту с. Копіївка Тульчинського району Вінницької області.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Вінницької обласної прокуратури (вул. Монастирська, 33, м. Вінниця, 49044, МФО 820172, Державна казначейська служба України, м. Київ р/р UA568201720343110002000003988 код за ЄДРПОУ 02909909) судовий збір у розмірі 3028 грн (три тисячі двадцять вісім гривень).
Повернути Вінницькій обласній прокуратурі судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 3028 грн (три тисячі двадцять вісім гривень) сплачений згідно платіжної інструкції № 1541 від 28.07.2025 за банківськими реквізитами: Вінницька обласна прокуратура (IBAN UА 568201720343110002000003988 в банку - Державна Казначейська служба України, м. Київ МФО 820172, код класифікації видатків бюджету - 2800, отримувач -Вінницька обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02909909).
Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 10.11.2025.
Суддя: