Рішення від 03.11.2025 по справі 910/8036/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

03.11.2025Справа № 910/8036/25

За позовом Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго"

до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"

про стягнення 699568,53 грн

Суддя Усатенко І.В.

Секретар судового засідання Шокало О.В.

Представники сторін: згідно протоколу судового засідання

У судовому засіданні 03.11.2025 в порядку ст. 240 Господарського процесуального кодексу України було проголошено скорочене рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом, в якому просить стягнути з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" грошові кошти у сумі 699568,53 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань згідно умов укладеного між сторонами договору про врегулювання небалансів № 0112-01124 від 10.08.2021.

Ухвалою суду від 03.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання) Встановлено сторонам строки на подання заяв по суті спору.

16.07.2025 від відповідача надійшло клопотання про продовження йому строку на подання відзиву до 29.07.2025 мотивоване необхідністю підготовки обгрунтованих заперечень, контррозрахунку та дослідження значного обсягу документів.

16.07.2025 від відповідача надійшло клопотання про вихід зі спрощеного провадження та перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Клопотання мотивовано тим, що за своєю процедурою, спрощене та загальне позовне провадження дуже відрізняються. На думку відповідача, він може реалізувати свої права, передбачені ГПК України, тільки у разі розгляду справи в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 24.07.2025 справу № 910/8036/25 вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі. Підготовче засідання у справі призначено на 28.08.25.

29.07.2025 від відповідача надійшов відзив, в якому він проти позову заперечує, вказує на не включенням в структуру тарифу 3% річних.

04.08.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позовні вимоги.

Ухвалою суду від 28.08.2025 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до розгляду по суті на 25.09.2025.

25.09.2025 від відповідача надійшло клопотання про відстрочення виконання рішення суду у даній справі строком на 1 рік з дня його прийняття.

25.09.2025 від позивача надійшли заперечення на клопотання відповідача про відстрочення виконання рішення.

В судовому засіданні 25.09.2025 оголошено перерву до 03.11.2025.

В судовому засіданні 03.11.2025 представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у заявах по суті спору.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, з підстав, викладених у заявах по суті спору.

Відповідно до ст. 217 ГПК України про закінчення з'ясування обставин та перевірки їх доказами суд зазначає в протоколі судового засідання і переходить до судових дебатів.

В судових дебатах представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача просив у позові відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" є учасником ринку електричної енергії, та діє відповідно до Ліцензії серії АЕ № 575906 на право провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії.

Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" є оператором системи передачі (ОСП) - юридичною особою, відповідальною за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії, на якого, зокрема, покладені функції адміністратора розрахунків (АР) - юридичної особи, яка забезпечує організацію проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг (п. 55, 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії").

Відповідно до п. 7, 12 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" балансуючий ринок електричної енергії (далі - балансуючий ринок) - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії; відповідальність за баланс - зобов'язання учасників ринку повідомляти і виконувати погодинні графіки електричної енергії відповідно до обсягів купленої та проданої електричної енергії та нести фінансову відповідальність за врегулювання небалансів

Згідно з ч. 1, 2 ст. 52 Закону України "Про ринок електричної енергії" адміністратор розрахунків забезпечує організацію роботи ринку електричної енергії відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку. Функції адміністратора розрахунків покладаються на оператора системи передачі.

Частиною 3 ст. 3 Закону України "Про ринок електричної енергії" обов'язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються договори про врегулювання небалансів.

За змістом ч. 1 ст. 68 Закону України "Про ринок електричної енергії" в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок. На балансуючому ринку оператором системи передачі здійснюються: 1) купівля та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; 2) купівля та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс. Оператор системи передачі для забезпечення операційної безпеки має право за межами балансуючого ринку придбавати послуги із зменшення навантаження виробником, який здійснює продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом. Договір про надання послуг із зменшення навантаження є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, форма якого затверджується Регулятором.

Частиною 3 статті 68 Закону України "Про ринок електричної енергії" визначено, що для надання послуг з балансування учасники ринку укладають з оператором системи передачі договір на основі типового договору про участь у балансуючому ринку. Постачальники послуг з балансування реєструються адміністратором розрахунків у порядку, визначеному правилами ринку. Типовий договір про участь у балансуючому ринку затверджується Регулятором.

Згідно ст. 70 Закону України "Про ринок електричної енергії" усі учасники ринку, крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу, несуть відповідальність за свої небаланси електричної енергії. З метою врегулювання небалансів з оператором системи передачі учасник ринку має стати стороною, відповідальною за баланс, або передати свою відповідальність іншій стороні, відповідальній за баланс, шляхом входження до балансуючої групи. Електропостачальники є сторонами, відповідальними за баланс своїх споживачів. Сторони, відповідальні за баланс, зобов'язані нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії перед оператором системи передачі. Об'єднання учасників ринку у балансуючі групи здійснюється на добровільній договірній основі, за умови дотримання ними типових вимог до балансуючої групи, визначених правилами ринку. Порядок створення, реєстрації та припинення балансуючих груп визначається правилами ринку. Купівля-продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, здійснюється між стороною, відповідальною за баланс, та оператором системи передачі за договором про врегулювання небалансів. Оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку. Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором.

Згідно повідомлення про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії від 10.08.2021 № 01/34583 Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" поставило до відома Публічне акціонерне товариство "Донбасенерго" про приєднання останнього до умов договору про врегулювання небалансів та долучення до реєстру учасників ринку (ідентифікатор договору - № 0112-01124, дата акцептування - 10.08.2021 року).

Також у вказаному повідомленні зазначено, що договір є публічним, укладається сторонами з урахуванням ст. 634 Цивільного кодексу України та розміщений на офіційному сайті НЕК "Укренерго".

Відповідно до п. 1.1, 1.2 Договору цей Договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей Договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою Стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого Договору в цілому. На підставі цього Договору Сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.

За змістом п. 2.1, 2.2 Договору вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього Договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. За підсумками місяця визначається індикативна величина - середньозважена ціна небалансів електричної енергії за розрахунковий місяць, що розраховується шляхом ділення загальної вартості небалансів електричної енергії на загальний обсяг небалансів електричної енергії. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.

Пунктом 3.3 Договору передбачено, що ОСП зобов'язаний: 3) проводити розрахунки з СВБ у порядку та в терміни, визначені Правилами ринку.

Згідно з п. 5.1, 5.2 Договору формування ОСП декадних звітів СВБ, місячних звітів СВБ, позапланових звітів СВБ, звітів про коригування, забезпечення СВБ коштів на рахунку ескроу СВБ відповідно до них, формування актів та списання ОСП коштів з рахунків ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП здійснюються відповідно до процедур та у строки, визначені Правилами ринку та цим Договором. СВБ, що є електропостачальником, повинна відкрити в одному з уповноважених банків поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - поточний рахунок ЕП). Учасник ринку повинен укласти необхідні угоди з розрахунковим банком для здійснення платежів у відповідності до процедур та графіків, визначених Правилами ринку.

Відповідно до п. 5.6, 5.9, 5.10, 5.11 Договору подання платіжних документів здійснюється Сторонами відповідно до Правил ринку. ОСП формує та направляє Акт купівлі-продажу (далі - Акт) до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання Акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між Сторонами та розміщений у мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою Акта (у разі неможливості підпису в електронній формі). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник Акта, підписаного зі своєї сторони. Акт повинен бути підписаний Сторонами в один і той самий спосіб. У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до Акта СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього Акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в Акті. Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник Акта, то такий Акт вважається підписаним СВБ. СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП примірник підписаного зі своєї сторони Акта купівлі-продажу у паперовому та/або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП). Урегулювання Сторонами взаємних зобов'язань здійснюється згідно з законодавством України, із застосуванням неттінгу виключно шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог. Згода Сторін на застосування неттінгу виражається шляхом укладання цього Договору.

Згідно з п. 9.1, 9.2 Договору цей Договір набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього Договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання. Після реєстрації учасника ринку ОСП зобов'язаний надати такій СВБ витяг з відповідного реєстру. Якщо жодна зі Сторін не звернулася до іншої Сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього Договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей Договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах.

Пунктами 10.1, 10.2 договору передбачено, що цей Договір може бути змінений ОСП в односторонньому порядку у разі внесення Регулятором змін до типового договору про врегулювання небалансів електричної енергії, який є додатком 1 до Правил ринку. У такому випадку зміни до цього Договору вносяться ОСП протягом 10 днів з дня набрання ними чинності.

Обставини щодо отримання ОСП (відповідачем) від СВБ (позивача) електричної енергії для врегулювання небалансів в період з липня 2024 по травень 2025 підтверджуються наступними актами: Акт №СВБ_02_2024_07_0112 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.07.2024 за період 10.07.2024 - 31.07.2024 на суму зобов'язань ОСП у розмірі 10199153,03 грн; Акт №СВБ_02_2024_08_0112 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.08.2024 за період 01.08.2024 - 31.08.2024 на суму зобов'язань ОСП у розмірі 9409873,91 грн; Акт №СВБ_02_2024_09_0112 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.09.2024 за період 01.09.2024 - 30.09.2024 на суму зобов'язань ОСП у розмірі 4871761,85 грн; Акт №СВБ_02_2024_10_0112 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.10.2024 за період 01.10.2024 - 31.10.2024 на суму зобов'язань ОСП у розмірі 9480743,09 грн; Акт №СВБ_02_2024_11_0112 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.11.2024 за період 01.11.2024 - 30.11.2024 на суму зобов'язань ОСП у розмірі 0,00 грн; Акт №СВБ_02_2024_12_0112 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.12.2024 за період 01.12.2024 - 31.12.2024 на суму зобов'язань ОСП у розмірі 0,00 грн; Акт №СВБ_02_2025_01_0112 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.01.2025 за період 01.01.2025 - 31.01.2025 на суму зобов'язань ОСП у розмірі 3284853,69 грн; Акт №СВБ_02_2025_02_0112 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 28.02.2025 за період 01.02.2025 - 28.02.2025 на суму зобов'язань ОСП у розмірі 5117328,67 грн; Акт №СВБ_02_2025_03_0112 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.03.2025 за період 01.03.2025 - 31.03.2025 на суму зобов'язань ОСП у розмірі 3825232,32 грн; Акт №СВБ_02_2025_04_0112 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 30.04.2025 за період 01.04.2025 - 30.04.2025 на суму зобов'язань ОСП у розмірі 4085528,87 грн; Акт №СВБ_02_2025_05_0112 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів від 31.05.2025 за період 01.05.2025 - 31.05.2025 на суму зобов'язань ОСП у розмірі 3539213,59 грн Акти підписані контрагентами без зауважень.

Як зазначає позивач у позовній заяві та не заперечує і не спростовує відповідач, на виконання умов Договору ОСП (АР, Відповідачем) у системі управління ринком (MMS) було сформовано місячні звіти на оплату електроенергії для врегулювання небалансів, придбаної НЕК «Укренерго» у ПАТ «Донбасенерго» у періоди липень - грудень 2024 року, січень - травень 2025 року, а саме: 1208202400007 від 12.08.2024 за період 01.07.2024 - 31.07.2024 на суму 10199153,03 грн, 1109202400331 від 11.09.2024 за період 01.08.2024 - 31.08.2024 на суму 9409873,91 грн, 1110202400044 від 11.10.2024 за період 01.09.2024 - 30.09.2024 на суму 4971761,85 грн, 1111202400047 від 11.11.2024 за період 01.10.2024 - 31.10.2024 на суму 9480743,09 грн, 1112202400045 від 11.12.2024 за період 01.11.2024 - 30.11.2024 на суму 0,00 грн, 1101202500038 від 11.01.2025 за період 01.12.2024 - 31.12.2024 на суму 0,00 грн, 1102202500325 від 11.02.2025 за період 01.01.2025 - 31.01.2025 на суму 3284853,68 грн, 1103202500040 від 11.03.2025 за період 01.02.2025 - 28.02.2025 на суму 5117328,67 грн, 1204202500043 від 12.04.2025 за період 01.03.2025 - 31.03.2025 на суму 3825232,32 грн, 1105202500039 від 11.05.2025 за період 01.04.2025 - 30.04.2025 на суму 4085528,87 грн, 1106202500044 від 11.06.2025 за період 01.05.2025 - 31.05.2025 на суму 3539213,59 грн

Суд відзначає, що за правовою природою укладений між сторонами договір є договором купівлі-продажу.

Згідно зі ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Частиною 1 статті 662 Цивільного кодексу України визначено, що продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.

Покупець зобов'язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу (ч. 1 ст. 691 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Статтями 525, 526 Цивільного кодексу України унормовано, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається; зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Дана норма кореспондується з приписами ст.193 Господарського кодексу України.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Умовою виконання зобов'язання - є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов'язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов'язання. Строк (термін) виконання зобов'язання за загальним правилом, узгоджується сторонами в договорі.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою № 307 від 14.03.2018 затверджено Правила ринку.

Відповідно до п. 1.3.2 Правил ринку для суб'єктів господарювання, визначених у підпункті 1.2.1 глави 1.2 цього розділу (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) обов'язковою умовою участі на ринку електричної енергії є укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії з ОСП, що є договором приєднання, типова форма якого наведена в додатку 1 до цих Правил. Учасники ринку укладають договір про врегулювання небалансів електричної енергії шляхом приєднання до договору. Укласти договір про врегулювання небалансів електричної енергії можуть виключно суб'єкти господарювання, які зареєстровані, як учасники оптового енергетичного ринку.

Згідно п. 1.11.1, 1.11.8 Правил ринку за допомогою СУР здійснюється управління процесами, зокрема проведенням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів діяльності на ринку електричної енергії згідно з цими Правилами. АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком. Авторизація користувачів системи відбувається із застосуванням особистого кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП).

Згідно п. 7.3.1, 7.3.2 Правил ринку АР через CУР на четвертий робочий день після завершення декади формує декадний звіт СВБ та надсилає на електронну адресу СВБ повідомлення про формування декадного звіту СВБ. Для формування місячного звіту СВБ АКО на дев'ятий день місяця, наступного за розрахунковим, надає АР сертифіковані дані комерційного обліку за розрахунковий місяць. АР через СУР, на одинадцятий календарний день місяця, наступного за розрахунковим, формує місячний звіт СВБ та надсилає на електронну адресу СВБ повідомлення про формування місячного звіту СВБ.

Відповідно до ч. 6 п. 7.3.2 Правил ринку якщо за результатами місячного звіту СВБ має відбутись списання для АР (нарахування для СВБ), АР на четвертий робочий день з дня надсилання повідомлення про формування місячного звіту СВБ перераховує з рахунку зі спеціальним режимом використання ОСП кошти на рахунок СВБ відповідно до Акта купівлі-продажу небалансів електричної енергії.

З урахуванням умов договору та Правил ринку, дат направлення повідомлень про формування звітів, відповідач був зобов'язаний оплатити за електричну енергію для врегулювання небалансів наступним чином: за липень 2024 - до 16.08.2024, за серпень 2024 -до 17.09.2024, за вересень 2024 - до 17.10.2024, за жовтень 2024 - до 15.11.2024, за січень 2025 - до 17.02.2025, за лютий 2025 - до 17.03.2025, за березень 2025 - до 17.04.2025, за квітень 2025 - до 15.05.2025, за травень - до 17.06.2025.

Відповідач частково виконав свої зобов'язання, що підтверджується Актами зарахування зустрічних однорідних вимог, підписаних сторонами, а саме: - Актом зарахування зустрічних однорідних вимог від 26.09.2024 згідно з Договором від 10.08.2021 №0112-01124 припинено зобов'язання відповідача за липень та серпень 2024 року; - Актом зарахування зустрічних однорідних вимог від 11.12.2024 згідно з Договором від 10.08.2021 №0112-01124 припинено зобов'язання відповідача за вересень та жовтень 2024. Заборгованість за січень - травень 2025 року в загальному розмірі 19852157,14 грн не була погашена станом на дату подання позову.

Предметом спору у даній справі є стягнення втрат від інфляції та 3% річних за загальний період з 17.08.2024 по 19.06.2025.

Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 ст. 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Судом встановлено, що відповідач обов'язку по сплаті коштів у визначений договором строк не виконав, допустивши прострочення виконання грошового зобов'язання, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов'язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), а відповідно є підстави для застосування встановленої законом або договором відповідальності.

Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних в порядку ст. 625 Цивільного кодексу України є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

При цьому, за висновками суду, оскільки, матеріалами справи підтверджується факт прострочення виконання відповідачем зобов'язання з оплати поставленої позивачем на виконання умов договору балансуючої електричної енергії, у позивача виникло право на нарахування 3% річних та інфляційних втрат у відповідності до приписів ст. 625 Цивільного кодексу України.

Суд перевірив розрахунок 3% річних, здійснений позивачем, та вважає його обгрунтованим та арифметично вірним, а суму 3 % річних у розмірі 185218,74 грн такою, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.

Згідно розрахунку суду, сума втрат від інфляції є більшою, ніж визначив позивач, проте в силу приписів ст. 237 ГПК України, у суду відсутні повноваження на вихід за межі позовних вимог, а тому втрати від інфляції підлягають стягненню у розмірі, визначеному позивачем - 514349,79 грн.

Отже, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є у повному обсязі обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідачем заявлено клопотання, в якому він просив відстрочити виконання рішення суду, яке буде ухвалено за наслідками розгляду справи № 910/8036/25 на 1 (один) рік з дня прийняття такого рішення.

Клопотання мотивовано наступним: " Встановлено спеціальний алгоритм розрахунків між ОСП та СВБ, який передбачає наступне: наявність в ОСП поточного рахунка зі спеціальним режимом використання, виключно з якого здійснюються розрахунки з СВБ; розрахунки з СВБ здійснюються в межах наявних на рахунку коштів, що надійшли від учасників балансуючого ринку. Вищезазначене свідчить, що правовідносини щодо проведення розрахунку між сторонами визначаються імперативним впливом держави, що в свою чергу обмежують Відповідача у способах і джерелах оплати за надану Послугу. Також, Відповідач звертає увагу, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 №83 Відповідач входить до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. Відповідач не отримує прибутку від виконання функцій адміністратора розрахунків, натомість здійснює оплату за балансуючу електричну енергію за рахунок і в межах надходжень від постачальників послуг з балансування і сторін, відповідальних за баланс, на рахунок зі спеціальним режимом використання відповідно до ст. 75 Закону. Таку діяльність Відповідача як адміністратора розрахунків не можна розглядати як підприємництво, тобто діяльність, що здійснюється суб'єктом господарювання на власний ризик з метою отримання прибутку (ст. 42-44 ГК України). З урахуванням характеру зазначеної діяльності Відповідача, для вирішення питання притягнення його до відповідальності необхідно враховувати також наявність джерел фінансування Відповідача. Відповідач не отримує жодного бюджетного фінансування на виконання функцій адміністратора розрахунків. Доходи, які отримує Відповідач від надання послуг з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативнотехнологічного) управління, мають спрямовуватись виключно на цілі, визначені регулятором ринку (НКРЕКП) у структурі тарифів на ці послуги. Однак структура тарифів на послуги Відповідача не передбачає спрямування відповідних доходів на сплату 3% процентів річних. Тарифи на послуги за передачі електричної енергії у 2024-2025 рр. затверджено постановами НКРЕКП. Крім того, станом на сьогодні, у зв'язку із здійсненням збройної агресії проти України, запроваджено воєнний стан. Збройна агресія спричинила тяжкі наслідки для країни і погіршила фінансовий стан Відповідача, скоротила надходження коштів, зокрема від учасників балансуючого ринку за отриману ними електричну енергію. Заборгованість учасників балансуючого ринку перед Відповідачем на 30.06.2025 становить понад 38,2 мільярда гривень. Відповідна інформація оприлюднена на вебсайті Відповідача (https://ua.energy/uchasnikam_rinku/rez ".

Позивач заперечував та спростовував доводи відповідача, вказуючи на їх безпідставність та не обґрунтованість. Заперечення позивача мотивовані наступним: Позивач з 24.02.2022 і станом на дату подання цих заперечень знаходиться в обставинах форс-мажору і на ПАТ «Донбасенерго», як і на Відповідача та інших учасників ринку електричної енергії, поширюються наслідки збройної агресії, з огляду на наступне. Основним видом господарської діяльності ПАТ «Донбасенерго» є виробництво електричної та теплової енергії. З березня 2017 року виробництво електричної і теплової енергії здійснюється ПАТ «Донбасенерго» виключно на виробничих потужностях Слов'янської ТЕС, оскільки в березні 2017 року було втрачено контроль над Старобешівською ТЕС, яка знаходиться в смт. Новий Світ Старобешівського району Донецької області (тимчасово неконтрольована територія). Основним виробничим активом ПАТ «Донбасенерго» (використання якого в тому числі забезпечує виконання умов Договору про врегулювання небалансів) є Слов'янська ТЕС. Частка електроенергії Слов'янської ТЕС в загальному обсязі товарної продукції ПАТ «Донбасенерго» складає близько 97-99%. Виробничі активи ПАТ «Донбасенерго» (Слов'янська ТЕС) знаходяться на території Миколаївської об'єднаної територіальної громади (Райгородоцька селищна рада) Краматорського району Донецької області. Відповідно місцезнаходження Слов'янської ТЕС також зареєстровано в ЄДРЮОФОПГФ м. Миколаївка Краматорського району Донецької області. Постановою КМУ від 06.12.22 № 1364 та наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 території Миколаївської та Краматорської міської територіальної громади Краматорського району Донецької області на теперішній час визначені такими, на яких ведуться бойові дії. Отже, діяльність Позивача можлива виключно в процесі використання виробничих активів ПАТ «Донбасенерго», які на момент подання цих заперечень розташовані в районі проведення бойових дій. Разом з тим, використання виробничих активів ПАТ «Донбасенерго» на момент подання даних заперечень є тимчасово обмеженим. Слов'янська ТЕС неодноразово зазнавала обстріли з боку військ рф, які нанесли значні пошкодження основним засобам підприємства. Зазначені факти є загальнодоступними за посиланнями (наведено посилання на інтернет ресурси) Станом на 25.09.2025 склалися обставини, які створюють загрозу припинення господарської діяльності ( банкрутства) ПАТ «Донбасенерго», а саме - скрутне фінансове становище та триваюча тенденція його погіршення. Згідно з консолідованою фінансовою звітністю ПАТ «Донбасенерго», господарська діяльність Відповідача (та його відокремлених підрозділів) за 2022 рік, 2023 рік, 2024 рік, 1-й квартал 2025 року є збитковою: фінансовий результат до оподаткування у 2022 році - збиток 1 529 531 тис. грн; фінансовий результат до оподаткування у 2023 році - збиток 1 201 337 тис. грн; фінансовий результат до оподаткування у 2024 році - збиток 353 972 тис. грн; фінансовий результат до оподаткування у 1-му кварталі 2025 року - збиток 785 265 тис. грн. Ухвалою Господарського суду Донецької області від 12.05.2023 відкрито провадження у справі № 905/543/23 за позовом ТОВ «Газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдинг» до ПАТ «Донбасенерго» про стягнення 985 667 326,90 гривень, з яких: 868 434 510,97 гривень заборгованість, 19 580 001,54 гривень 3% річних, 97 652 814,39 гривень інфляційні втрати. Розгляд справи №905/543/23 триває. Слов'янська ТЕС є виробником теплової енергії для централізованого опалення підприємств, установ, організацій та житлового фонду м. Миколаївка Краматорського району Донецької області. Слов'янська ТЕС з середини травня 2022 року забезпечує питною водою (близько 90 тис. м куб на місяць) місто Миколаївка Краматорського району, наслідками зупинення або збою у роботі станції може бути повне зупинення роботи окремих насосних станцій каналу Сіверський Донець-Донбас й повної зупинки водопостачання з каналу, який до початку агресії рф забезпечував понад 94 % водоспоживання Донецької області. Внаслідок військової агресії рф повністю унеможливлені поставки вугілля для потреб Слов'янської ТЕС - основного технологічного палива. Єдиною можливою альтернативою вугіллю є природний газ. Таким чином, станом на момент подання даних заперечень ПАТ «Донбасенерго» знаходиться в більш складному фінансовому стані, ніж Відповідач, і недостатність обігових коштів впливає на дестабілізацію виробничого процесу Слов'янської ТЕС та може завдати шкоди загальносуспільним інтересам, обороноздатності держави дестабілізувати роботу ОЕС. Тому клопотання НЕК «Укренерго» про відстрочення виконання рішення не бути прийнято як обґрунтоване, оскільки Позивач також наразі перебуває у критичній ситуації".

Суд, розглянувши доводи та докази обох сторін дійшов наступного висновку.

Згідно ст. 239 ГПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.

Відповідно до ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, несвоєчасне виконання рішення суду може бути мотивоване наявністю певних обставин, відстрочка та розстрочка виконання рішення суду не повинна шкодити сутності права, гарантованого частиною першою статті 6 Конвенції, згідно з якою "кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру", а у системному розумінні даної норми та національного закону суд не повинен перешкоджати ефективному поновленню у правах шляхом виконання судового рішення, тобто довготривале виконання рішення суду може набути форми порушення права на справедливий судовий розгляд, що не може бути виправдано за конкретних обставин справи та є наслідком зменшення вимог щодо розумності строку.

Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особи (справа "Скопелліті проти Італії" від 23.11.1993), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа "Папахелас проти Греції" від 25.03.1999).

Крім того, довготривале невиконання рішення суду порушує право на повагу до власності та на вільне володіння власністю у зв'язку з тим, що рішення набуває ознак довготривалого виконання.

Матеріальне становище всіх учасників ринку електричної енергії (як позивача та і відповідача), в зв'язку зі збройною агресією рф є складним. А тому суд не вбачає, що відповідач знаходиться у більш скрутному становищі ніж позивач та відмовляє відповідачу у задоволенні його клопотання про відстрочення виконання рішення суду на 1 рік.

Решта доводів сторін не впливають на вирішення спору по суті.

Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до вимог ст. ст. 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, ст.ст. 74, 76, 77, 123, 129, 237, 238, 239, 240, 241 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25; ідентифікаційний код 00100227) на користь Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (84306, Донецька область, Краматорський район, м. Краматорськ, вул. Тихого Олекси, 6; ідентифікаційний код 23343582) втрати від інфляції у розмірі 514349 (п'ятсот чотирнадцять тисяч триста сорок дев'ять) грн 79 коп., 3% річних у розмірі 185218 (сто вісімдесят п'ять тисяч двісті вісімнадцять) грн 74 коп. та судовий збір у розмірі 8394 (вісім тисяч триста дев'яносто чотири) грн 82 коп.

3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).

Повне рішення складено 11.11.2025

Суддя І.В.Усатенко