Справа № 761/43894/25
Провадження № 1-кс/761/27937/2025
03 листопада 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, на виконання запиту про надання міжнародної правової допомоги компетентному органу Республіки Кіпр у кримінальній справі стосовно ОСОБА_3 ,
Старший детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором Офісу Генального прокурора ОСОБА_5 звернувся до Шевченківського районного суду міста Києва з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Клопотання обгрунтоване тим, що до Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України з Офісу Генерального прокурора листом № 19/1/1-21652-25 від 21.08.2025 надійшов запит про надання міжнародної правової допомоги компетентному органу Республіки Кіпр у кримінальній справі стосовно ОСОБА_3 .
Відповідно до запиту встановлено, що дана кримінальна справа розслідується Департаментом розслідування злочинів (оперативна діяльність) Головного управління поліції щодо наступних злочинів, а саме: недекларування супутніх ліквідних активів, що ввозяться або вивозяться з Європейського Союзу, та невиконання Закону про контроль за ліквідними активами всередині Союзу, стаття 6 Закону № 63(I) від 2022 року; неправдиве декларування у порушення статті 92 Митного кодексу № 94(I) від 2004 року зі змінами та доповненнями; відмивання грошей, статті 3,4,5 Закону 188(І)/2007, зі змінами, чинними до 2020 року, які були вчинені підозрюваним ОСОБА_6 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , український паспорт НОМЕР_1 ) на території Республіки Кіпр.
24.11.2024 ОСОБА_7 прибув до аеропорту Ларнаки з Варшави рейсом W61551. Митниця провела обшук його багажу та знайшла суму в розмірі 300 000 євро. Згодом, через те, що він не задекларував митному департаменту вищезазначену суму, як був зобов'язаний, цю суму було вилучено як таку, що підлягає конфіскації відповідно до положень Митного кодексу.
З наявних доказів встановлено, що ОСОБА_7 сімнадцять разів літав до Республіки Кіпр (одноденні поїздки) у період з 09.09.2024 по 24.11.2024 без декларування будь-яких грошових сум та без проведення митного обшуку
На цей час стороною обвинувачення у порядку, передбаченому ст. 91 КПК України, здійснюється збирання, перевірка та оцінка доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Згідно відомостей, отриманих від АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (МФО НОМЕР_2 ) встановлено, що ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 відкривав банківські рахунки в даній фінансовій установі, які він міг використовувати для проведення фінансових операцій з перерахування грошових коштів за придбані товарно-матеріальні цінності, проведення інших пов'язаних із цим фінансових операцій, тобто міг використовувати для вчинення кримінального правопорушення.
Детектив вказує, що для встановлення та підтвердження/спростування факту перерахування грошових коштів, обсягу таких перерахувань, їх спрямування та призначення платежів, дослідження фінансово-господарських операцій, встановлення кола осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, виникла необхідність здійснення тимчасового доступу до речей і документів, які становлять банківську таємницю стосовноОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , а саме копій таких документів:
-роздруківок (виписок) руху коштів за період з 01.09.2024 по 30.11.2024 на рахунках фізичної особи, із зазначенням призначення, суми платежу, вхідного/вихідного залишку, дати та точного часу перерахунку коштів, їх зняття, їх контактних даних, меморіальних ордерів банку, розрахункових рахунків юридичних (фізичних) осіб - контрагентів та банківські установи, в яких вони відкриті, назви юридичних (фізичних) осіб - контрагентів, їх коди ЄДРПОУ, в тому числі в електронному вигляді у форматі XLSX (XML), відповідно до додатків 10 та 11 до Інструкції щодо формування файлів інформаційного обміну між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та банками (філіями), затвердженої постановою Правління Національного банку України від 18.08.2016 за № 373, з використанням засобів АРМ-НБУ-інформаційний за правилами використання задачі «Т» (листування в захищеному вигляді);
-справ юридичного оформлення по згаданих рахунках, у тому числі анкет, договорів щодо відкриття (закриття) і обслуговування рахунків, довіреностей, повних персональних та адресних даних усіх власників, користувачів та довірених осіб рахунків, тощо.
Зазначена інформація та документи містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення, про осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, а тому вказані документи є доказами в розумінні статей 84, 99 КПК України. В інший спосіб довести обставини та факти перерахування грошових коштів по рахунках, причетних до цього осіб, окрім як шляхом отримання доступу до відповідної банківської інформації стосовноОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 неможливо, оскільки саме банківська установа є володільцем такої інформації та документів.
Детектив в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином. Подав слідчому судді заяву, в якій клопотання підтримав, просив провести розгляд за його відсутності та задовольнити клопотання.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про його задоволення виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 542 КПК України міжнародне співробітництво під час кримінального провадження полягає у вжитті необхідних заходів з метою надання міжнародної правової допомоги шляхом вручення документів, виконання окремих процесуальних дій, видачі осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, тимчасової передачі осіб, перейняття кримінального переслідування, передачі засуджених осіб та виконання вироків. Міжнародним договором України можуть бути передбачені інші, ніж у цьому Кодексі, форми співробітництва під час кримінального провадження.
У відповідності до положень ч. 1 ст. 562 КПК України якщо для виконання запиту компетентного органу іноземної держави необхідно провести процесуальну дію, виконання якої в Україні можливе лише з дозволу прокурора або суду, така дія здійснюється лише за умови отримання відповідного дозволу в порядку, передбаченому цим Кодексом, навіть якщо законодавство запитуючої сторони цього не передбачає. Підставою для вирішення питання щодо надання такого дозволу є матеріали звернення компетентного органу іноземної держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Частиною 4 цієї ж статті передбачено, що для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
У свою чергу, згідно із ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Крім того, слідчий суддя враховує, що згідно ч. 5 ст. 9 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
З метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: «Холодков і Холодкова проти України» (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), «Сердюк проти України» (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), «Мащенко проти України» (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що запитувана інформація знаходиться лише в розпорядженні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (МФО НОМЕР_2 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , та вона необхідна для виконання про надання міжнародної правової допомоги компетентних органів Республіки Кіпрпро надання міжнародної правової допомоги у кримінальній справі, та має важливе значення для розкриття вказаного злочину, доведення вини особи, яка його вчинили, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є обгрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 132, 159 - 164, 309, 369-372 КПК України,
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл старшому детективу Головного підрозділу детективів (на правах Департаменту) Бюро економічної безпеки України ОСОБА_4 , детективу Головного підрозділу детективів (на правах Департаменту) Бюро економічної безпеки України ОСОБА_9 на тимчасовий доступ до речей і документів (у електронному та паперовому вигляді), які знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (МФО НОМЕР_2 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення їх належним чином засвідчених копій, а саме:
- роздруківок (виписок) руху коштів за період з 01.09.2024 по 30.11.2024 на рахунках ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , із зазначенням призначення, суми платежу, вхідного/вихідного залишку, дати та точного часу перерахунку коштів, їх зняття, їх контактних даних, меморіальних ордерів банку, розрахункових рахунків юридичних (фізичних) осіб - контрагентів та банківські установи, в яких вони відкриті, назви юридичних (фізичних) осіб - контрагентів, їх коди ЄДРПОУ, в тому числі в електронному вигляді у форматі XLSX (XML), відповідно до додатків 10 та 11 до Інструкції щодо формування файлів інформаційного обміну між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та банками (філіями), затвердженої постановою Правління Національного банку України від 18.08.2016 за № 373, з використанням засобів АРМ-НБУ-інформаційний за правилами використання задачі «Т» (листування в захищеному вигляді);
- справ юридичного оформлення по рахунках ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , у тому числі анкет, договорів щодо відкриття (закриття) і обслуговування рахунків, довіреностей, повних персональних та адресних даних усіх власників, користувачів та довірених осіб рахунків.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Роз'яснити службовим особам, у володінні якої перебувають речі та документи, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення в частині надання дозволу на вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
В іншій частині ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_1