печерський районний суд міста києва
Справа № 757/41199/25-к
пр. 1-кс-34949/25
15 жовтня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі судових засідань ОСОБА_2 ,
за участю адвоката - ОСОБА_3 ,
прокурора - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Києві судове провадження за скаргою захисника підозрюваного ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_3 на постанову від 05 серпня 2025 року старшого прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні, прокурора третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42019000000000673 від 26.03.2019, -
22.08.2025 до Печерського районного суду міста Києва надійшла скарга захисника підозрюваного ОСОБА_5 - адвоката ОСОБА_3 , яка передана слідчому судді ОСОБА_1 27.08.2025, на постанову від 05 серпня 2025 року старшого прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні, прокурора третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42019000000000673 від 26.03.2019.
В обґрунтування своїх доводів адвокат вказує, що постановлене процесуальне рішення сторони обвинувачення про зупинення досудового розгляду є необґрунтованим та безпідставним, а відтак постанова про зупинення досудового розслідування підлягає скасуванню.
В судовому засіданні адвокат вимоги скарги підтримав та просив задовольнити.
Прокурор у судовому засіданні заперечував щодо задоволення вимог скарги, вказуючи на її безпідставність, так як оскаржувана постанова законна та вмотивована.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд визнав можливим прийняти рішення по суті скарги у відсутність не з'явившихся осіб, на підставі наданих доказів.
Заслухавши пояснення учасників розгляду, дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини визначено, що кожен, чиї права та свободи, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи громадянина України захищаються судом. Суть такого захисту полягає в тому, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади.
Інститут оскарження рішень, дій чи бездіяльності слідчого чи прокурора є одним з елементів судового контролю за стадією досудового розслідування кримінальних проваджень.
Частиною 2 статті 22 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні може бути оскаржено рішення слідчого, прокурора про зупинення досудового розслідування потерпілим, його представником, чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником.
Згідно ч.1 ст. 304 КПК України, скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені ч.1 ст. 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії.
Судовим розглядом встановлено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України за процесуального керівництва прокурорів Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42019000000000673 від 26.03.2019 року.
Так, 25.02.2019 ОСОБА_6 повідомлено про підозру шляхом направлення письмового повідомлення про підозру поштовим зв'язком, у зв'язку з відсутністю підозрюваного на території України.
27.03.2019 Генеральною прокуратурою України в межах кримінального провадження стосовно ОСОБА_6 надіслані запити про міжнародну правову допомогу до компетентних органів Сполучених Штатів Америки, Держави Ізраїль та Князівства Монако з метою встановлення:
- місцезнаходження ОСОБА_6 ;
- надання інформації чи отримував ОСОБА_6 громадянство вказаних країн та вручення йому копії повідомлення про підозру;
- проведення слідчих дій за участю ОСОБА_6 .
Також, 26.07.2019 Генеральною прокуратурою України в межах кримінального провадження стосовно ОСОБА_6 надіслано запити про міжнародну правову допомогу до компетентних органів Швейцарської Конфедерації та Князівства Монако.
03.04.2019 заступником начальника управління особливо важливих справ міжнародно-правового співробітництва Генеральної прокуратури України винесено постанову про зупинення досудового розслідування.
23.07.2019 старшим слідчим в ОВС ГСУ ГПУ винесено постанову про відновлення досудового розслідування.
23.07.2019 старшим слідчим в ОВС ГСУ ГПУ за погодженням з прокурором у кримінальному провадженні винесено постанову про зупинення досудового розслідування.
26.07.2019 старшим слідчим в ОВС ГСУ ГПУ винесено постанову про відновлення досудового розслідування.
26.07.2019 старшим слідчим в ОВС ГСУ ГПУ за погодженням з прокурором у кримінальному провадженні винесено постанову про зупинення досудового розслідування.
20.11.2019 підслідність у вказаному кримінальному провадженні визначено за детективами Національного антикорупційного бюро України.
16.06.2023 детективом НАБУ винесено постанову про відновлення досудового розслідування.
30.06.2023 постановою прокурора Офісу Генерального прокурора досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019000000000673 від 26.03.2019 зупинено на підстав п.3 ч.І ст. 280 КПК України.
25.07.2023 підслідність у кримінальному провадженні визначено за слідчими ГСУ НП України.
14.09.2023 заступником Генерального прокурора прийнято рішення про визначення підслідності у вказаному кримінальному провадженні за детективами НАБУ.
21.09.2023 підслідність у кримінальному провадженні визначено за слідчими ГСУ НП України.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 18.12.2024 № 757/59427/24-к задоволено скаргу представника ОСОБА_3 , в інтересах ОСОБА_6 , про скасування постанови про зупинення досудового розслідування від 30.06.2023 у кримінальному провадженні №42019000000000673.
18.12.2024 року слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_7 постанову прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора першого відділу управління процесуального керівництва, підтримання державного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_8 від 30.06.2023 року про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42019000000000673 від 26.03.2019 року скасовано. Відповідно до норм КПК України вказана ухвала набрала законної сили в день її прийняття.
20.01.2025 року постановою заступника начальника третього відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_9 , кримінальне провадження №42019000000000673 від 26.03.2019 року за підозрою ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 209 Кримінального кодексу України було закрито на підставі пунктів 3 та 10 частини 1 статті 284 КПК України.
Постановою заступника Генерального прокурора ОСОБА_11 від 05.08.2025 року скасовано постанову заступника начальника третього відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_9 від 20.01.2025 року про закриття кримінального провадження №42019000000000673 від 26.03.2019 року за підозрою ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 209 Кримінального кодексу України.
Постановою від 05 серпня 2025 року старшого прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні, прокурора третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 зупинено досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019000000000673 від 26.03.2019.
Під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Критерії для визначення розумності строків кримінального провадження визначені ч. 3 ст. 28 КПК України, однак він має бути об'єктивно необхідним для прийняття процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень.
Згідно ч. 1 ст. 40 КПК України, слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.
Стаття 280 КПК України передбачає підстави та порядок зупинення досудового розслідування по кримінальному провадженню і вказує на те, що досудове розслідування може бути зупинено після повідомлення особі про підозру у разі, якщо: 1) підозрюваний захворів на тяжку хворобу, яка перешкоджає його участі у кримінальному провадженні, за умови підтвердження цього відповідним медичним висновком; 2) підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності і його місцезнаходження невідоме; 2-1) слідчий суддя відмовив у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування; 3) наявна необхідність виконання процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва.
До зупинення досудового розслідування слідчий зобов'язаний виконати всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведення яких необхідне та можливе, а також всі дії для встановлення місцезнаходження особи, якщо зупинити досудове розслідування необхідно у зв'язку з обставинами, передбаченими пунктом 2 частини першої цієї статті.
Досудове розслідування зупиняється вмотивованою постановою прокурора або слідчого за погодженням з прокурором, відомості про що вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Копія постанови надсилається стороні захисту, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які мають право її оскаржити слідчому судді.
Аргументуючи висновок про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні у вказаній постанові сторона обвинувачення посилається на необхідність виконання запиту про міжнародну правову допомогу до компетентних органів Держави Ізраїль, оскільки це має важливе значення для повного та об'єктивного проведення досудового розслідування, а проведення подальших слідчих (розшукових) дій без отримання результатів такого запиту є недоцільним».
З матеріалів справи вбачається, що вказаний запит до компетентних органів Держави Ізраїль було надіслано 27.03.2019 року (більше 6 років тому) і з того часу, як вказує адвокат та чого не спростовано прокурором, будь-яких дій, спрямованих на отримання відповіді на такий запит, не здійснювалося.
Окрім цього, запит про міжнародну правову допомогу до компетентних органів Держави Ізраїль мав на меті встановлення місцезнаходження ОСОБА_10 , вручення йому повідомлення про підозру, роз'яснення йому прав підозрюваного, його допит та виявлення активів ОСОБА_10 .
Разом з тим, станом на момент постановлення вказаного судового рішення на сьогоднішній день відсутня необхідність у встановленні місцезнаходження ОСОБА_10 , врученні йому підозри, роз'ясненні прав та допиті відпали, що підтверджується вищезазначеними обставинами та доданими до цієї скарги документами.
Окрім цього, адвокатом доведено, що відпала і необхідність встановлення громадянства ОСОБА_10 , оскільки останнім було надано до НАБУ копію паспорту громадянина Держави Ізраїль, більше того, ОСОБА_12 надав свій паспорт детективу під час допиту, про що зазначено і у самому протоколі.
Пошук активів (майна, рахунків, створених за участі ОСОБА_6 юридичних осіб), як зазначено на стор. 5 запиту про міжнародну правову допомогу до Держави Ізраїль здійснюється з метою накладення арешту та забезпечення можливої конфіскації за рішенням суду, що вказує на те, що такий пошук в жодному разі не може стримувати проведення слідчих та процесуальних дій, необхідних для прийняття остаточного процесуального рішення у даному кримінальному провадженні.
Окрім цього, в оскаржуваній постанові обґрунтування, які саме процесуальні дії у межах міжнародного співробітництва впливають на можливість здійснення досудового розслідування.
Відповідно до вимог частини 4 статті 280 КПК України, досудове розслідування зупиняється вмотивованою постановою прокурора або слідчого, дізнавача за погодженням з прокурором, відомості про що вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Перелік вимог до форми постанови прокурора встановлений частиною 5 статті 110 КПК України, що зобов'язує прокурора при прийнятті постанови вказувати в її мотивувальній частині зокрема зміст обставин, які є підставами для її прийняття, мотиви, якими керувався прокурор, їх обґрунтування та посилання на положення кримінального процесуального закону, на підставі яких її винесено.
В контексті постанови про зупинення кримінального провадження з підстав направлення запиту про міжнародну правову допомогу прокурор зобов'язаний чітко зазначити, які саме обставини унеможливлюють подальше досудове розслідування без виконання запитів, яка саме інформація або процесуальні дії потрібні від іноземної держави, а також пояснити, чому ці обставини є суттєвими для провадження і чому відсутність їх результатів обумовлює зупинення.
Крім того, в постанові мають бути викладені мотиви, якими керувався прокурор при прийнятті такого рішення. Це передбачає пояснення, чому саме зупинення є необхідним та виправданим, наприклад, через неможливість проведення процесуальних дій (слід вказати яких) без відповіді на запити про міжнародну правову допомогу, або через відсутність альтернативних способів отримання необхідної інформації.
Обґрунтування мотивів має бути чітким і логічним, підтвердженим фактами та доказами. У постанові про зупинення мають бути детально описані направлені запити, зокрема куди і з яких питань вони були скеровані, а також зазначені пояснення, яким чином очікувані відповіді вплинуть на хід розслідування та які прогалини у доказовій базі вони заповнять. Також має бути зазначено, чому без цих відповідей неможливо завершити досудове розслідування чи здійснити подальші слідчі дії. Іншими словами, обґрунтованою має бути саме неможливість здійснення конкретних слідчих/процесуальних дій, що у своєму взаємозв'язку з тими чи іншими обставинами обумовила б необхідність зупинення досудового розслідування.
В оскаржуваній постанові, в порушення вимог частини 5 статті 110 та частини 4 статті 280 КПК України, прокурор не визначив, які саме процесуальні дії сторона обвинувачення просить/очікує вчинити в порядку міжнародної правової допомоги, та, як відсутність таких відповідей унеможливлює проведення досудового розслідування.
Окрім цього, суд приймає до уваги, що протиправність зупинення досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні, у зв'язку з необхідністю отримання відповіді на запит про міжнародну правову допомогу до Держави Ізраїль вже встановлена слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва ухвалою від 18.12.2024 року у справі №757/59427/24-к, та, відповідно скасована постанова прокурора від 30.06.2023 року про зупинення досудового розслідування.
Вказане свідчить, що всі поставлені в запитах про міжнародну правову допомогу питання були виконані ще до прийняття оскаржуваної постанови про зупинення досудового розслідування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що на момент прийняття оскаржуваної постанови про зупинення досудового розслідування були відсутні об'єктивні обставини, які зумовлюють необхідність зупинення такого розслідування до виконання запиту про міжнародну правову допомогу.
Окрім цього, суд приймає до уваги, що 20.01.2025 року постановою заступника начальника третього відділу управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням і підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_9 , кримінальне провадження №42019000000000673 від 26.03.2019 року за підозрою ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 209 Кримінального кодексу України було закрито на підставі пунктів 3 та 10 частини 1 статті 284 КПК України.
Відповідно, з 18.12.2024 року продовжився перебіг строків досудового розслідування, який тривав до 20.01.2025 року (дата прийняття постанови про закриття кримінального провадження), в результаті чого гранично допустимий строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні перевищений більше ніж на місяць.
Положення статті 280 КПК України, з урахуванням принципу законності кримінального провадження, встановленого ч.2. ст. 9 КПК України, передбачає повне та всебічне дослідження на дату зупинення провадження у справі всіх обставин кримінального провадження, виявлення обставин, які викривають, чи виправдовують підозрюваного, встановлення належними та допустимими доказами факту заподіяння збитків від вчинення дій службовою особою, їх розмір.
Згідно з положеннями ст. 282 КПК України, зупинене досудове розслідування відновлюється постановою слідчого, прокурора, якщо підстави для його зупинення перестали існувати (підозрюваний видужав, його місцезнаходження встановлено, завершено проведення процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва), а також у разі потреби проведення слідчих (розшукових) чи інших процесуальних дій. Зупинене досудове розслідування також відновлюється у разі скасування слідчим суддею постанови про зупинення досудового розслідування. Відомості про відновлення досудового розслідування вносяться слідчим, прокурором до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
В прийнятій стороною обвинувачення постанові, як встановлено судовим розглядом, відсутні об'єктивні посилання на те, яким чином орган досудового розслідування прийшов до висновку про необхідність зупинення досудового розслідування.
Вимогами ч.5 ст. 110 КПК України передбачено, що мотивувальна частина рішення слідчого, викладеного у формі постанови повинна містити відомості про мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення цього Кодексу, однак прокурором при винесенні постанови вказані вимоги не дотримано.
Зупиняючи провадження, представник сторони обвинувачення в своїй постанові обмежився твердженням про виконання вищезазначеного запиту, а тому прийшов до висновку про необхідність зупинення досудового розслідування.
Тобто, оскаржувана постанова є немотивованою та необґрунтованою, наряду з іншими порушеннями вимог КПК України, такою, що не відповідає вимогам ст. 110 КПК України.
На підставі вищевикладеного, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення вимог скарги, що свідчитиме про дотримання прав підозрюваного та одночасно забезпечення цілей кримінального провадження.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 22, 24, 40, 93, 220, 223, 280, 303, 306, 307, 309 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -
Скаргу - задовольнити.
Скасувати постанову від 05 серпня 2025 року старшого прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні, прокурора третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про зупинення досудового розслідування у кримінальному провадженні №42019000000000673 від 26.03.2019.
Ухвала слідчого судді не може бути оскаржена, підлягає негайному виконанню.
Слідчий суддя ОСОБА_13