Cправа № 700/1040/25
Провадження № 1-кп/700/137/25
10 листопада 2025 року Лисянський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинувачених: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
потерпілих: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 ,
захисників обвинувачених: ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ,
представника потерпілих ОСОБА_12 ,
розглянувши кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 185, ч.4 ст. 186 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 186 КК України, ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 186 КК України,-
встановив:
У провадженні Лисянського районного суду Черкаської області знаходиться кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.4 ст. 185, ч.4 ст. 186 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 186 КК України, ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 186 КК України.
Обвинуваченому ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ "Черкаський слідчий ізолятор".
У підготовчому судовому засіданні адвокат ОСОБА_10 та адвокат ОСОБА_9 просили провести медичне обстеження обвинувачених ОСОБА_5 та ОСОБА_4 для встановлення стану їх здоров'я.
Прокурор не заперечував проти клопотання.
Заслухавши клопотання учасників судового процесу суд вважає, що заявлене клопотання захисників ОСОБА_10 та ОСОБА_9 в інтересах обвинувачених ОСОБА_5 та ОСОБА_4 підлягає задоволенню з наступних підстав.
Стаття 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, покладає на державу обов'язок дбати про фізичний добробут осіб, яких позбавлено волі.
Як зазначає Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях: «Пєтухов проти України», «Ухань проти України», «Віслогузов проти України», державний орган, повинен забезпечити ув'язненій особі достатній медичний нагляд для вчасного діагностування та лікування хвороб.
Згідно зі ст. 21 Закону України "Про попереднє ув'язнення», адміністрація місць попереднього ув'язнення зобов'язана, зокрема, забезпечити осіб, взятих під варту, медичним обслуговуванням.
Відповідно до пункту 1 розділу 4 глави 1 Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 14 червня 2019 №1769/5 ув'язнені і засуджені мають право на охорону здоров'я в обсязі, встановленому Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», за винятком обмежень, передбачених законодавством.
Таким чином, обов'язок по збереженню здоров'я особи, яка перебуває під вартою в умовах слідчого ізолятору покладається на керівника слідчого ізолятору. Із цього випливає, що керівник слідчого ізолятору в силу своїх обов'язків, зобов'язаний забезпечити належне здійснення лікувально-профілактичних заходів відносно обвинуваченого.
В той же час, ст. 206 КПК України, яка регламентує загальні обов'язки судді щодо захисту прав людини, зобов'язує його забезпечити невідкладне проведення судово-медичного обстеження особи при надходженні від особи відповідного клопотання, а ст. 55 Конституції України зазначає, що права і свободи людини та громадянина захищатися саме судом.
Стаття 2 КПК України передбачає, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження.
Згідно зі ст.49 Конституції України, кожен має право на охорону здоров'я та медичну допомогу.
Наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров'я України від 10.02.2012 № 239/5/104 затверджено Порядок взаємодії закладів охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров'я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту, яке дозволяє проведення медичного огляду обвинувачених (далі Порядок).
Пунктом 2.3 зазначеного Порядку передбачено, що медичне обстеження осіб, узятих під варту, здійснюється у разі їх звернення зі скаргою на стан здоров'я за ініціативою лікаря медичної частини СІЗО або адміністрації СІЗО.
Під час медичного обстеження особи, узятої під варту, з метою встановлення діагнозу лікар медичної частини СІЗО використовує дані анамнезу, медичної документації, яка долучена до особової справи, результати огляду, дані лабораторних, рентгенологічних і функціональних методів дослідження. За необхідності керівництво СІЗО подає запит до закладу охорони здоров'я, який надавав медичну допомогу особі, узятій під варту, щодо результатів диспансерного, амбулаторного, стаціонарного нагляду або лікування.
Тож, враховуючи положення національного законодавства та практики ЄСПЛ, з метою виконання імперативних завдань КПК України та дотримання конституційних прав обвинувачених, зокрема на належну медичну допомогу суд дійшов висновку зобов'язати посадових осіб Державної установи «Черкаський слідчий ізолятор» провести медичне обстеження обвинуваченого ОСОБА_5 та ОСОБА_4 для встановлення стану їх здоров'я і надання належної медичної допомоги з направленням до суду відповідних медичних висновків.
Керуючись ст.ст. 369-372, 376 КПК України, Законом України "Про попереднє ув'язнення», Конституцією України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, суд
Клопотання захисників ОСОБА_10 та ОСОБА_9 про проведення медичного обстеження обвинувачених ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 і ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - задовольнити.
Зобов'язати начальника ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» забезпечити проведення медичного обстеження обвинувачених ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після якого повідомити Лисянський районний суд Черкаської області про результати виконання ухвали суду шляхом направлення до суду довідки про стан здоров'я обвинувачених.
Копію ухвали для виконання направити начальнику ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» для негайного виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_13