Ухвала від 11.11.2025 по справі 353/957/25

Справа № 353/957/25

Провадження № 2-о/353/63/25

УХВАЛА

11 листопада 2025 рокум.Тлумач

Суддя Тлумацького районного суду Івано-Франківської області Луковкіна У.Ю., ознайомившись з матеріалами за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ соціального захисту населення виконавчого комітету Тлумацької міської рада, в особі Тлумацької міської ради, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Архипов О.В., який діє в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ соціального захисту населення виконавчого комітету Тлумацької міської рада, в особі Тлумацької міської ради, звернувся в суд з заявою, в якій просив визнати ОСОБА_2 недієздатним, встановити над ним опіку та призначити його опікуном ОСОБА_1 .

Згідно вимог ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Вирішуючи питання про призначення до розгляду даної заяви, суд приймає до уваги положення ч. 9 ст. 10 ЦПК України про застосування аналогії закону до неврегульованих правовідносин, та виходить із того, що заява, подана в порядку ст. 294 ЦПК України, має відповідати загальним вимогам щодо форми та змісту позовної заяви, передбаченим положеннями ЦПК України, передбаченим ст. 175 ЦПК України.

Відповідно до ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

Згідно ч. 1 ст. 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування.

Проте, в порушення вищевказаних вимог, до участі у справі не залучено орган опіки та піклування, тоді як залучено до участі у справі неналежного учасника справи в якості заінтересованої особи, а саме Відділ соціального захисту населення виконавчого комітету Тлумацької міської ради, який є структурним підрозділом виконавчого комітету Тлумацької міської ради та виконує завдання у сфері соціального захисту населення територіальної громади. Долучене до позовної заяви положення про відділ соціального захисту населення виконавчого комітету Тлумацької міської ради не містить відомостей про те, що він здійснює повноваження, як орган опіки та піклування. В свою чергу вказане положення свідчить про те, що вказаний відділ лише здійснює прийом громадян з питань соціального захисту, оформлення опіки/піклування, приймає та опрацьовує документи з метою прийняття у визначеному законодавством порядку рішень щодо встановлення опіки та піклування, надає дозволи опіки недієздатної особи та піклувальнику особи, цивільна дієздатність якої обмежена, на вчинення правочину, залучається до діяльності органу опіки та піклування територіальної громади та організовує роботу з питань опіки та піклування над повнолітніми недієздатними особами та особами, цивільна дієздатність яких обмежена. Тобто будь-яких відомостей, з посиланням на відповідні докази, про те, що вказаний відділ наділений повноваженнями саме виступати як орган опіки та піклування, заява не містить.

Крім цього у заяві відсутнє належно вмотивоване обгрунтування про можливість здійснення заявником опіки над недієздатною особою, зокрема щодо зайнятості кандидата, взаємин із підопічним та наявності альтернативних кандидатур (інших близьких родичів). Зокрема в умовах воєнного стану при поданні кандидатури чоловічої статі призовного віку необхідно додатково обґрунтувати необхідність його призначення опікуном, щоб уникнути зловживань і забезпечити баланс між правом на опіку та конституційним обов'язком щодо захисту держави. Такі ж висновки мають бути викладені органом опіки та піклування у поданні щодо призначення опікуна над недієздатною особою (постанова Верховного Суду від 28.05.2025 року по справі № 641/7190/23).

Також відповідно до частини 5 статті 177 ЦПК України, заявник зобов'язаний додати до заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази заявник може додати до заяви копії відповідних доказів).

Долучені заявником до матеріалів справи копії медичних висновків свідчать про стан здоров'я ОСОБА_2 станом на 2023-2024 роки, тоді як заявник звернувся до суду з заявою 10.11.2025 року, що позбавляє суд можливості визначити обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, станом на день звернення заявника до суду та призначити відповідну експертизу.

До цього ж долучені до заяви докази, в порушення ч. 5 ст. 95 ЦПК України, не завірені належним чином у встановленому законом порядку, засвідчені підписом невідомої особи, без зазначення дати такого засвідчення, а також не зазначено про наявність у заявника або іншої особи оригіналу цих письмових доказів.

Також заявником до заяви додано копію квитанції № 2378-7322-5260-2912 від 21.07.2025 року про сплату судого збору в сумі 605,60 грн.

З довідки про відсутність підтвердження зарахування сплаченого судового збору, складеної 10.11.2025 року відповідальним працівником Тлумацького районного суду Івано-Франківської області, яка міститься в матеріалах справи, встановлено, що судовий збір сплачений по квитанції № 2378-7322-5260-2912 від 21.07.2025 року був поєднаний у справі № 353/615/25 та повернутий за ухвалою суду від 31.07.2025 року.

При цьому суд звертає у вагу на те, до відповідно до ч. 2 ст. 299 ЦПК України судові витрати, пов'язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

Враховуючи вищенаведене, суд позбавлений можливості постановити будь-яке рішення по справі за наявними матеріалами.

Таким чином заява не відповідає вимогам передбаченим цивільно-процесуальним законодавством, а тому підлягає залишенню без руху в порядку ч.ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України, з наданням заявнику строку необхідного для усунення вищенаведених недоліків.

Керуючись ст.ст. 10, 175, 177, 185, 260, 293, 294, 297, 299 ЦПК України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ соціального захисту населення виконавчого комітету Тлумацької міської рада, в особі Тлумацької міської ради, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна - залишити без руху.

Надати заявнику та його представнику, з часу отримання копії ухвали, десятиденний строк, для усунення недоліків.

Ухвала апеляційному оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

СуддяУ. Ю. ЛУКОВКІНА