Справа № 287/2472/25
провадження 3/287/3084/25
07 листопада 2025 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Нижник Григорій Петрович, розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, ID-картка НОМЕР_1 видана 20.07.2022 органом 1828, не працюючої, жительки АДРЕСА_1 , раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності, за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД
№ 466315 від 23.10.2025 встановлено, що 10.10.2025 приблизно 09 год. 00 хв. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 ухилялася від виконання своїх батьківських обов'язків по догляду та вихованню за своєю дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме залишає дитину без материнської уваги та піклування. Зловживає спиртними напоями, продукти харчування на добу відсутні. ОСОБА_1 відвідує своїх знайомих, залишаючи свою дитину на сестру ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у яких вживає спиртні напої та ночує. На зауваження реагує агресивно.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, проте на адресу суду надала заяву про розгляд справи у її відсутність, вину визнає.
За таких обставин, враховуючи встановлені законодавством строки розгляду справ про адміністративні правопорушення та положення ст. 268 КУпАП, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Дослідивши адміністративні матеріали, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення (ст. 251 КУпАП) є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, а також іншими документами.
У відповідності до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Судом встановлено, що до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено належних та допустимих доказів, які б беззаперечно підтверджували неналежне виконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків, зокрема: характеристики дитини з навчального закладу, відомостей про надання консультативної допомоги батькам, актів обстеження умов проживання, інформації уповноважених органів щодо виконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків, фотознімків тощо.
Висновок про неналежне виконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків, викладений особою, яка склала протокол, ґрунтується виключно на тому, що 10 жовтня 2025 року мати нібито ухилилася від виконання обов'язків щодо нагляду за дитиною, оскільки остання зловживає спиртними напоями та залишає свою дитину.
Водночас до матеріалів справи долучено письмові пояснення ОСОБА_1 від 23.10.2025, відповідно до яких вона зазначила, що 10.10.2025 її співмешканець ОСОБА_4 , забрав їхню спільну дитину на вихідні до себе. ОСОБА_4 дізнавшись, що вона пішла з подружками проводити дозвілля, вчинив з нею конфлікт. Цього ж дня він привіз спільну дитину та залишив у сестри ОСОБА_3 , потім коли вона не прийшла додому то він знову забрав дитину з собою. ОСОБА_1 пообіцяла йому що більше не буде залишати дитину та зловживати спиртними напоями.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що обставини, які викладені в протоколі серії ВАД № 466315 від 23.10.2025 не відображають всіх істотних ознак складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, не надано доказів, в чому саме полягало невиконання ОСОБА_1 обов'язків щодо належного виховання свого сина ОСОБА_2 , згідно норм Сімейного кодексу України, та доказів свідомого систематичного нехтування нею своїми батьківськими обов'язками, а суд не має права самостійно відшукувати докази на користь обвинувачення, тому суд вважає за необхідне провадження у справі закрити відповідно до ст. 247 п. 1, ст. 284 ч. 1 п. 3 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 247, 283 КУпАП, суд, -
Провадження в справі про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на користь держави за розгляд судом справи про адміністративне правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Г. П. Нижник